Новини для українців всього свту

Friday, Jun. 18, 2021

«Не беззбройна, не гола, не боса і не голодна»

Автор:

|

Жовтень 29, 2015

|

Рубрика:

«Не беззбройна, не гола, не боса і не голодна»

Діаграма

У Міністерстві оборони (МО) України вважають, що «з Криму йшла УПА — українська паперова армія».

«Була «паперова»
Напередодні Дня захисника, який в Україні вперше офіційно відзначили 14 жовтня, Генеральний штаб Збройних сил України (ЗСУ) визнав у своєму звіті про антитерористичну операцію (АТО) й наслідки вторгнення російських військ на Донбас у серпні-вересні 2014 року: «На той час ЗСУ не мали достатніх сил і засобів для оборони у разі повномасштабного вторгнення… Низка поразок і самовільних відступів окремих підрозділів викрили суттєві недоліки мобілізації та підготовки, озброєння та всебічного забезпечення військ».
Степан Полторак, міністр оборони України, констатував: «Система гарантування національної безпеки України, яка дісталася нам у спадок, виявилася не готовою ефективно протистояти новому типу аґресії, яку здійснює Російська Федерація».
Натомість Максим Колесников, працівник проектного офісу реформ МО, сказав про це на радіо «Свобода» різкіше. На запитання «Наскільки відчутний шлях, який армія пройшла за останні півтора роки?» експерт відповів так: «Він драматично відчутний для всієї країни. Скажімо, з Криму йшла українська паперова армія. Вона, власне, і пішла, бо була «паперова», не вміла воювати, туди йшли люди, не готові займатися службою».
Відтак доведеться повірити міністру Полтораку, котрий визнав, що 2015-й став роком щойно, за його словами, «становлення нової української армії». «З початку року в МО розпочато кардинальні реформи, покликані модернізувати військо: розроблено Воєнну доктрину, Концепцію розвитку сектору безпеки й оборони, державні цільові оборонні програми оптимізації та реорганізації ЗСУ, розвитку озброєння та військової техніки. Законодавчо встановлено чисельність ЗСУ — 250 тис. осіб», — повідомив він.

«Не та, що була рік тому»
«На сході країни розгорнуто потужне оборонне угруповання військ для відсічі аґресії… Формуються нові сили спеціальних операцій і реорганізовуються високомобільні десантні війська. На 2 тис. збільшено чисельність контрактників, тепер їхня кількість — 107 тис. осіб. Ці показники і надалі збільшуватимуться», — запевнив генерал Полторак.
Натомість на запитання «Як змінилося українське військо за час проведення АТО?» він відповів: «Нині українська армія — не та, що була рік тому… На сьогодні за державним оборонним замовленням на 2015 рік уже закуплено та поставлено в зону проведення АТО понад 1,5 тис. одиниць новітніх і модернізованих зразків озброєння».
Утім, числа, які подають українські високопосадовці, не завжди збігаються. Приміром, прем’єр-міністр Арсеній Яценюк стверджував в ефірі телеканалу «1+1», що державний концерн «Укроборонпром», за його словами, «2015-го передав української армії 4 тис. одиниць нового та модернізованого озброєння, що в 36 разів більше, ніж торік».
А понад 1,5 тис. одиниць міністра надто вже не узгоджуються з 4 тис. глави уряду. Утім, зазвичай непогано поінформовані журналісти телеканалу «1+1» встановили й повідомили: «На озброєнні наших військових — 4112 одиниць бронетехніки, 400 одиниць авіатехніки й один підводний човен».
Але якщо прем’єр повідомив реальну кількість переданих армії тисяч одиниць озброєння, а їх зараз у неї 4112 + 400, то виходить, що до війни на сході України в ЗСУ… майже нічого не було. Втім, Степан Полторак запевнив: «До кінця цього року заплановано закупити та поставити військовим формуванням ЗСУ майже 8,5 тис. різноманітних зразків озброєння та військової техніки. Крім цього, триває ремонт військової техніки. За цей рік відремонтовано понад 13 тис. одиниць озброєння та техніки».

«Це дало змогу»
«Уряд на 2015 рік на матеріальне забезпечення передбачив 25 962,2 млн грн. Це дало змогу забезпечити речовим майном заходи часткової мобілізації, призов військовослужбовців строкової служби, забезпечити польовим обмундируванням і спорядженням військовослужбовців, задіяних у виконанні завдань антитерористичної операції», — анонсував міністр.
«З початку АТО отримано від промисловості та видано військовослужбовцям близько 70 тис. бронежилетів, більше 74 тис. кевларових шоломів, понад 91 тис. спальних мішків. Також військовослужбовцям ЗСУ видали понад 170 тис. утеплених курток, 255 тис. комплектів літньої форми, 244 тис. комплектів літньої форми, 160 тис. пар берців. Військовослужбовці, задіяні в АТО, на 100 % забезпечені засобами індивідуального захисту», — запевнив він.
Своєю чергою, Владислав Селезньов, речник Генерального штабу ЗСУ, опублікував у Twitter такі дані про те, як змінилася за рік армія: зі серпня загальна чисельність особового складу військових на Донбасі зросла з 32 до 73 тис. осіб, зокрема, кількість бригад і полків — з восьми до 25, а батальйонів і дивізіонів — з 50 до 150. Повідомив речник і про збільшення кількості техніки й озброєнь української армії: танків — з 210 до 360, бойових панцерних машин — з 900 до 1,4 тис., реактивних систем залпового вогню — з 80 до 230, артилерійських систем і крупнокаліберних мінометів — з 450 до 800, бойових літаків — із 20 до 40. І лише кількість гвинтокрилів не змінилася й їх залишилася 30.
Натомість Петро Порошенко розповів про зміни керівництва підрозділів ЗСУ, які сталися за останній рік: «За рік близько 80 % командирів бригад було змінено. 100 % командирів, починаючи від батальйонів, мають бойовий досвід в АТО, який напрацьований під час протидії російській аґресії. У складі кадрового резерву наразі — 1,5 тис. військовослужбовців, офіцерів і генералів».
Глава держави також анонсував: «Цього року бюджет ЗСУ буде рекордним — близько 45 млрд грн». Також він запевнив, що «часи легковажного пацифізму та короткозорого нехтування проблемами обороноздатності незворотно пішли в минуле». «До кінця цього року планується прийняти на озброєння ще 18 абсолютно нових зразків зброї та військової техніки, поставити до ЗСУ понад 300 одиниць бронетанкової техніки, 400 одиниць автомобілів, 30 тис. ракет і боєприпасів, велику кількість стрілецької зброї тощо. Наша армія у значно кращому стані, ніж рік тому. Не беззбройна, не гола, не боса, не голодна, хоча польова кухня і не надто різноманітна. Залишається ще чимало проблем зі забезпеченням зброєю, речовим майном і продовольством, але всі вони вирішуються», — сказав Президент.

«Готові захищати»
«Зараз же армія — зовсім інша. Ця армія воювала, це армія, яка пройшла через перемоги, поразки, успіхи. Армія, яка готова воювати, й у ній служать люди, котрі готові захищати свою країну… Ми зуміли створити з маси добровольців цілком боєздатну армію європейського типу, яка може дати відсіч аґресору, а у випадку розвитку подій навіть наступати», — розповів п. Колесников.
Із ним погодився американський журналіст Адріан Боненберґер, котрий розповів у журналі Forbes: «Я провів тиждень на Яворівському полігоні, спостерігаючи, як мій колишній підрозділ — 173-тя повітряно-десантна бригада Армії США — тренував дві роти Національної гвардії України… Майже сім років я служив бойовим піхотним офіцером (і понад два з них провів в Афганістані). За весь час мого тренування афганських поліцейських і солдатів я ніколи не бачив жодного підрозділу афганців, який би виглядав настільки професійно, як українці».
«Україна може перемогти Росію на полі бою. Україна й її військові ще самі не знають цього, але це цілком можливе. Власне, російська самовпевненість, російська пихатість та їхня неефективна доктрина робить не лише можливим, а навіть дуже ймовірним те, що рішучий, несподіваний загальновійськовий наступ добре тренованого, відродженого українського війська буде здатний заскочити їхнього супротивника зненацька, оточити його та повністю знищити. Кожен тиждень, що минає, українське військо стає дедалі сильнішим і впевненішим у тому, що воно має перевагу», — дійшов висновку журналіст.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply