Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 28, 2023

На Волині руйнується садиба, де жила Леся Українка

Автор:

|

Вересень 14, 2020

|

Рубрика:

На Волині руйнується садиба, де жила Леся Українка
Садиба Лесі

Два будинки у Колодяжному на Волині, де мешкала родина Косачів, і в якій народилася видатна поетеса Леся Українка, потребують негайного ремонту. Музейники попереджають, що якщо не втрутитися, то пам’ятки не стане. Обидва будинки садиби Косачів — сірий батьківський і білий Лесин — у жахливому стані. Штукатурка величезними шматками відпадає від стіни просто під руками, а самі стіни вкрилися цвіллю.
Туристи, котрі приїжджають подивитися, як жила поетеса, дивуються, чому пам’ятка у такому стані. «Такі місця треба берегти, шанувати, вкладати гроші, це ж наша спадщина, історія», — поділилася туристка Галина Приймак. Однак у Колодяженській сільській раді пояснили, що музей не на балансі їхньої громади. «Ми не можемо бути як замовники їхніх проєктів і не можемо бути балансоутримувачами», — заявив Віталій Кашик, голова сільради.
Проєктно-кошторисну документацію підготували ще торік. За нею, для ремонту садиби Косачів треба 8 млн грн. Але, в Управлінні культури наголошують, що через інфляцію ця сума зараз збільшилася ще на 2 млн. Однак сподіваються, що уряд ці кошти виділить. «У цих умовах, коли є значне невиконання обласного бюджету, наскільки мені відомо область немає змоги профінансувати будинки», — бідкається Валерій Дмитрук, заступник начальника Управління культури Волинської обласної державної адміністрації.
Цього року, уперше за всі літа незалежності, приміщення не опалювали, бо пічне обладнання потребує заміни. «Заборонили опалювати через те що, будинки можуть злетіти у повітря», — скаржиться Марія Чашук, працівниця музею.
Колись у сірому будинку Косачі збиралися цілою родиною, влаштовували літературні читання та театральні сценки. Тоді як у в сусідньому, білому, Леся любила залишатися на самоті. Його для неї збудував батько. Там поетеса проводила час улітку і написала близько 80 творів. Всередині будинку, де багато Лесиних речей, на стінах тріщини та відчувається запах цвілі. Марія Чашук, котра пропрацювала тут більше 30 років, ледве стримується, аби не заплакати. «Ти зжився з цим будинком, з цими стінами, з цими меморіальними речами — звичайно серце крається і болить», — пояснює вона.
Як повідомляв «Міст», дослідниця життя Лесі Українки передала унікальний експонат Новоград-Волинському літературно-меморіальному музею.

Тетяна Хомич, ТСН

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply