Новини для українців всього свту

Wednesday, Apr. 21, 2021

Мова проти «язика»

Автор:

|

Жовтень 01, 2012

|

Рубрика:

Мова проти «язика»

Протистояння із законом про засади державної мовної політики триває. У Харкові 20 вересня було вчинено напад на «мовний» майдан, де проходить безстрокова акція противників скандального документа. Про це повідомив Дмитро Пилипець, співорганізатор заходу. Він розповів, що близько 16.20 невідомий чоловік «років сорока» підійшовши до табору, розташованого поблизу пам’ятника Т. Шевченку в центрі міста, «на очах у всіх вихопив ножа, порізав і пошматував наші плакати й швидко зник». За його словами, це трапилося через десять хвилин після того, як «від нас пішла міліція».

«Починаючи з 15-ї години правоохоронці проводили опитування наших активістів, цікавилися тим, кому належать плакати й хто їх вивішував», — зазначив п. Пилипець, уточнивши, що «міліціонери періодично кудись телефонували», а активістам пояснювали, що «в таборі є плакати, які когось ображають». Дмитро Пилипець зазначив при цьому, що «це — уже третій напад невідомих із ножами на табір»: «Один із них стався вночі, і ми змушені були відмовитися від цілодобового чергування: тепер люди перебувають біля пам`ятника Шевченку з 8-ї до 22-ї». Як писав «Міст», безстрокова акція протесту проти мовного закону відбувається в Харкові з 3 липня. Вона розпочалася в центрі міста, на майдані Свободи, однак після судових заборон її учасники кілька разів змінювали місце проведення. Останнім часом акція проходить в центрі Харкова, біля пам`ятника Тарасові Шевченку.

А тим часом за надання російській мові статусу реґіональної нарешті проголосували депутати Донецької міської ради. Таке рішення про реалізацію Закону України «Про засади державної мовної політики» в місті Донецьку вони ухвалили на черговій сесії міськради 21 вересня. За прийняття постанови проголосували 62 із 65 депутатів, що зареєструвалися, троє не голосувало. «Інформувати жителів Донецька про те, що, згідно з пунктом 2, абзацом 1 пункту 3 статті 7 Закону «Про засади державної мовної політики», на підставі даних Всеукраїнського перепису населення 2001 року про мовний склад населення російська мова є реґіональною мовою в місті Донецьку», — ідеться в рішенні. Міськрада доручила управлінню освіти, культури й туризму внести на розгляд сесії міської ради проект програми розвитку реґіональної російської мови й російської культури в місті Донецьку на 2013—2017 рр. Фінансове управління міської ради зобов’язали розглянути питання фінансування 2013 року заходів, пов’язаних із упровадженням російської мови як реґіональної.

Натомість Партія реґіонів рекламує себе в Криму за допомогою протиставлення української та російської мов. Ролик із відповідним смисловим посиланням транслюється на державній телерадіокомпанії «Крим». Зокрема, героїня сюжету скаржиться на те, що її дитина змішує слова з обох мов. Через це «матуся» хвилюється, що її дитя виросте безграмотним. «Мій синочок половину слів каже українською, половину — російською. Узагалі не зрозуміло, якою мовою він після цього садочка вчитися буде. Удома все російською. Так він грамотним ніколи не стане», — робить висновок пані з ролика.

А Вадим Колесниченко, автор Закону «Про засади державної мовної політики», заявив, що люди, які протестували проти того, аби їхні імена, прізвища та по батькові в документах перекладалися українською мовою, можуть виправити свої посвідчення. «Реґіонал» «потішив» співгромадян, що, маючи при собі свідоцтво про народження, заповнене ще російською мовою, кожен має право вимагати писати його ім’я без перекладу з урахуванням українських традицій. «Документ, даний при народженні, — це ґарантія того, що ваші імена будуть писати так, як вас назвали батьки. Якщо ваше ім’я — «Ніколай», то воно може бути написане українськими літерами точно так само, без перекладу в український варіант «Микола», — наголосив політик.

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply