Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 30, 2023

Лисиці прийшли до Львова. І вже не підуть

Автор:

|

Січень 09, 2019

|

Рубрика:

Лисиця на дитячому майданчику у Львові

«Я йшла сама з дитиною ввечері, стало трохи не по собі. Лисиця перейшла нам дорогу біля будинку, і сіла, на нас дивилась. Потім бачив її чоловік, як нишпорила в смітнику», — розповідає львів’янка Христина Наконечна. Жінка побачила лисицю на вул. Щурата. Тварину бачили і на прилеглих вулицях. Серед мешканців цього мікрорайону останні кілька тижнів лисиці — найбільш обговорювана тема. Людей лякає сказ, переносником якого вважають лисиць, а також те, що хижак зовсім не боїться підходити до людських домівок.
«Сам бачив, як ішов ввечері зі стоянки. Лисиця вийшла з бокової дороги, що веде на дачі, і пішла мені на зустріч. Пробував її злякати, тварина не ляклива (що насторожує). Повернувся на стоянку — лис ішов за мною… Подумки вже шукав вакцину від сказу. Дуже неприємні відчуття», — додав Юрій Блавацький, інший львів’янин.
Ареал лисиць у Львові не обмежується лише цим мікрорайоном. Їх бачили у Стрийському парку, на Погулянці, біля Левандівського озера, одна навіть живе на Личаківському кладовищі, де її фотографують здивовані туристи. За словами науковців, кількість лисиць у Львові ймовірно буде збільшуватись. Таке ж відбувається впродовж останніх десятиліть у багатьох містах Європи.

Винні туристи, пацюки та смітники
«Присутність людини зараз фіксується в «найдикіших» місцевостях, наприклад, в найвіддаленіших частинах Карпат. Збільшується кількість туристів і мимоволі тварини звикають до людини», — пояснює Андрій-Тарас Башта, старший науковий співробітник Інституту екології Карпат.
За його словами, все частіше дикі тварини приходять до міст Європи. «В Румунії ведмеді підходять до міста, щоб поживитися на смітниках. Так само з вовками. В одному з румунських міст прикріпили до вовчиці передавач, щоб простежити за її переміщеннями. Тварина забігла до міста, шукала по смітниках їжі, абсолютно не боячись людей, і поверталася до своїх вовченят за межі міста», — зазначає науковець.
В Україні також є види, які за останні роки активно почали заселяти міста. До прикладу, деякі види кажанів почали зимувати в багатоповерхових панельних будинках (хоча раніше цього не було). Наскільки ми зауважуємо такі факти, залежить і від «помітності» виду. Кажанів також багато зимує в місті, але їх менше помічають, на відміну від лисиць.
«Збільшення кількості лисиць в населених пунктах спостерігається вже близько десяти років. Вони легко звикають до людини, легко орієнтуються в міській зоні. В багатьох європейських містах є свої, «міські» популяції лисиць. У нас цей процес лише починається. Його успішність залежить від чисельності виду загалом і від можливості харчуватися на території міста», — пояснює вчений.
Основним кормом для лисиць є дрібні гризуни. Також лисиці можуть полювати на птахів, зокрема, голубів. І одних, і других удосталь у містах. Крім цього, додатковим джерелом їжі можуть слугувати відходи, що їх можна знайти на смітниках, чи біля них — люди часто залишають біля смітників їжу для птахів, бездомних собак і котів.

Чи може лисиця напасти?
На людину лисиця не нападатиме, якщо, звісно, не йдеться про самозахист. «Лисиця, здебільшого, намагається втікати від людини. А от випадки із тим, коли лисиця в місті йшла за людиною чи підходила і спостерігала — це тварина, яку вже підгодовували. Така лисиця бачить людину не як небезпеку, а як джерело потенційного корму», — каже д-р Башта. Природоохоронці просять не підгодовувати лисиць. Це краще як для безпеки тварин, так і для безпеки людей.
Не нападатиме здорова лисиця і на котів. Щодо собак, то Оксана Кошак, директорка комунального підприємства (КП) «Лев», переконує: вони є своєрідним «щитом» для захисту міста від диких тварин. «Коли мешканці кажуть, що потрібно всіх собак з вулиці позабирати, це означає автоматично впустити диких тварин у місто. Вакцинована, стерилізована, безпечна тварина все ж мусить бути на вулиці задля безпеки», — запевняє вона.
Втім, у деяких містах Європи дикі тварини вже прижилися. До прикладу, у Великій Британії з приблизно 40 тис. лисиць, половина живе в містах. Лише у Лондоні, за найскромнішими підрахунками, їх 10 тис. Та навіть за такої чисельності, випадки, коли люди постраждали внаслідок нападу лисиць є поодинокими — кілька на рік, тоді як у країні щодня більше десяти осіб звертаються по медичну допомогу після нападу собак. Для порівняння, за даними КП «Лев», щороку лише у Львові від нападів собак страждають 75-100 осіб.

Чи є лисиці переносниками сказу?
Сказ — смертельна хвороба. І серед диких тварин найчастіше її реєструють саме в лисиць. Цього року з 36 випадків сказу на Львівщині 13 припало на лисиць та 11 — на собак. Решта — коти, корова, єнотоподібна собака та борсук. Приблизно така ж статистика з року в рік. І якщо здорова лисиця не нападатиме на людей, собак і котів, то хвора на сказ тварина стає аґресивною.
«Інфікування людей здебільшого відбувається в результаті глибокого укусу або подряпини, завданих твариною, інфікованою сказом. При цьому 99 % передачі інфекції людям у світі відбувається від скажених собак», — повідомляють у Всесвітній організації охорони здоров’я (ВООЗ). 95 % смертей від сказу припадають на Африку й Азію. Випадки інфікування людей унаслідок контактів з лисицями, єнотами, скунсами, шакалами, мангустами й іншими видами диких хижих тварин відбуваються вкрай рідко.
За даними ВООЗ, завдяки вакцинації домашніх улюбленців і диких тварин, кількість випадків сказу у Західній Європі вдалося скоротити з 21 тис. 1990-го до 5 тис. 2004 року. А такі країни, як Нідерланди, Швейцарія, Франція, Бельгія, Люксембург, Чехія, Німеччина й Австрія вважаються країнами, вільними від сказу наземних тварин.
Вакцинацію диких тварин вже п’ять років проводять і в Україні. Їстівні кубики з привабливим для тварин запахом розкидають із літаків. Всередині кожного з них доза вакцини. Тварина, що з’їдає таку вакцину, отримує імунітет від сказу. «Говорити про цілковите знищення сказу у тварин можна буде, якщо щорічно проводити вакцинацію впродовж приблизно 20 років. Зараз же можна говорити, що ситуація є контрольована і значних спалахів немає. 2018-го на Львівщині в лісових масивах і на полях ми розкидали 346 тис. доз, — поінформував Володимир Подоляк, начальник Управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області. — Приманки йдуть централізовано з Києва».
Торік в Городоцькому районі Львівщини від сказу померла 68-річна жінка, яку вкусив її ж пес. Перед тим у Львівській області близько десяти років не було зафіксовано жодної людської смерті спричиненої сказом. Для порівняння, за останні роки в Львівській області щонайменше дві людини щороку гинули внаслідок удару блискавки.

Що робити з лисицями в містах?
Звернутися по допомогу до мисливців, розставити пастки, викликати якусь службу, щоб лисицю спіймали і вивезли до лісу. Саме такі варіанти пропонують львів’яни. «Відповідно до закону України «Про тваринний світ» всі види тварин знаходяться під охороною. Їх не можна знищувати лише тому, що вони перетнули межу міста, — пояснює Андрій-Тарас Башта. — Лисиця відноситься до так званих мисливських видів тварин. Тобто, полювати на неї можна тільки за наявності спеціального дозволу, тільки в певний період і лише там, де це дозволено. В іншому випадку це порушення закону».
Та й вивезти лисицю за межі міста — не вихід, переконаний науковець. Адже доки на території міста буде для неї корм (гризуни та харчові відходи), на місце лисиць, яких вивезли, приходитимуть нові. «Лисиці не приходитимуть до міста, якщо тут не буде для них харчів. Якщо в місті не буде такої кількості гризунів, а органічні відходи будуть відсортовані і не доступні для тварин, то і лисиці не будуть міґрувати», — пояснює він.

Наталія Горбань, Zaxid.net

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply