Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 28, 2023

Карантин спровокував непокору в реґіонах України

Автор:

|

Травень 07, 2020

|

Рубрика:

Карантин спровокував непокору в реґіонах України
Анатолій Бондаренко

В Україні проголосили створення політичної партії мерів.

Подвійні стандарти
Запроваджуючи 11 березня в Україні карантин для протидії коронавірусу, уряд наказав зачинити продуктові ринки, але дозволив працювати гіпермаркетам. Відтак 22 квітня підприємці протестували в Запоріжжі проти, на їхню думку, дискримінаційного поширення карантину винятково на представників малого та середнього бізнесу.
Підприємець Лідія Кривенко пояснила: «Якби працювали наші продуктові ринки, то гроші, які платять підприємці, єдиний податок, пішли б у бюджет міста. А всі наші супермаркети — з інших міст, і гроші підуть туди, де вони зареєстровані. Це найстрашніше, що покинули напризволяще саме своїх, тисячі підприємців, котрі залишились без коштів для існування».
Того ж дня в Одесі підприємці також протестували проти, за їхніми словами, подвійних стандартів — дозволу працювати маркетам і заборони реалізовувати товар маленьким крамницям на базарах. 27 квітня до протестів долучилися у Львові, де підприємець Богдан Рабешко обурювався: «Чому працюють великі торгові мережі, там дуже багато людей і не дотримуються карантинних заходів, а маленьким крамницям, які можуть до двох людей пропускати, дотримуватися санітарних норм, працювати заборонено? А де взяти гроші на податки, комунальні послуги, зарплату найманим працівникам, погашення кредитів?».
26 і 27 квітня фермери перекрили рух на в’їзді в Херсон. 27 квітня протестували в Слов’янську, де підприємиця Ольга заявила: «Мене обурює тотальна несправедливість. Якщо ухвалили якісь заходи для карантину, то ви повинні або застосовувати їх до всіх, або бути до всіх лояльними».
Протести відбулися й у Чернівцях, Тернополі, Полтаві, Бахмуті, Костянтинівці й інших містах. Тож Володимир Зеленський визнав 27 квітня: «Ми розуміємо, що є певна психологічна втома. Covid-19 втомив не тільки українців. Оскільки продовольчі ринки надзвичайно важливі для виживання та харчування багатьох громадян, потрібно думати, як дати їм можливість працювати безпечно».

«Минув той час»
Але думали настільки нерішуче, що 30 квітня Борис Філатов, міський голова Дніпра, анонсував створення партії мерів. А ще до її появи у неї з’явився лідер — Анатолій Бондаренко, міський голова Черкас і член партії «Батьківщина», котрий відновив 30 квітня за умови дотримання протиепідемічних заходів роботу частини непродовольчих крамниць і ринків та ярмарків сільськогосподарської продукції та відчинив літні майданчики ресторанів.
Пояснив, що малі підприємці опинилися за межею виживання, тому відновив щодо них соціальну справедливість. Бо, за його словами, «нічим не відрізняється великий будівельний гіпермаркет від маленького магазину будівельних товарів».
Наступного дня поліція відкрила проти нього карне провадження, інкримінуючи «порушення санітарних правил і норм запобігання інфекційним захворюванням», за яке суд може оштрафувати або позбавити волі на вісім років. 2 квітня п. Бондаренко оприлюднив у Facebook SMS, підписане Сергієм Трофимовим, першим заступником голови Офісу президента: «Завтра можете опинитися під картатою ковдрою, якщо свої таланти не заспокоїте».
Своєю чергою, президент передав п. Бондаренку «окремий полум’яний привіт» від себе та Міністерства внутрішніх справ і Служби безпеки України й обіцяв йому «відповідні юридичні наслідки». Він додав, що «це стосується всіх представників місцевої влади, які плутають слова «децентралізація» та «автономія».
Йому Анатолій Бондаренко відповів: «Ви забули, в якій країні живете. Вже минув той час, коли законослухняні громадяни України боялися правоохоронних органів».

«Там істерика»
Міський голова також заявив, що його не притягнуть до кримінальної відповідальності за дочасне скасування окремих карантинних заходів. «Можливо, хіба що за якимись іншими справами. Сфабрикують, витягнуть із-під столу старі справи. Можуть підкинути наркотики або патрони. Або скажуть, що організував відмивання бюджетних коштів. У нас же все це стандартно. У нас же якщо мер, то корупціонер», — зазначив він.
А п. Зеленському заявив: «Я думав, що президент передасть привіт «Епіцентру» (мережа будівельних магазинів, якій єдиній дозволили працювати зараз. — Авт.), який порушує всі правила карантину. Я думав, ви будете садити своїх соратників, садити за «Велюр» (ресторан депутата президентської парламентської фракції «Слуга народу» Миколи Тищенка, котрий не так і не зачинився. — Авт.). закон має бути один для всіх. Бачу, що будуть переслідувати місцевих керівників, а не тих, хто крав сотні мільйонів за минулої влади. Мені цей привіт розцінювати, як погрози? Це втручання в органи місцевого самоврядування».
«Черкаси будуть чинити опір, запам’ятайте! Черкаси — вільне козацьке місто, і якщо потрібно об’єднати Україну, ми об’єднаємо Україну. І пам’ятайте, ніхто в житті не здолав Черкаси, не здолав Холодний Яр, не здолав дух Богдана Хмельницького і Тараса Шевченка, пам’ятайте про це», — запевнив міський голова.
Після цього в канцелярії глави держави запевнили: «Перший заступник керівника Офісу Президента України не спілкувався з мером Черкас за допомогою SMS-повідомлень. Вочевидь, міський голова став жертвою банального пранку і зробив із цього поспішні політичні висновки».
А п. Трофимов оголосив: «Переписка, яка нібито мала місце між мною та мером Черкас, — це повний фейк. Я не спілкуюся з людьми в такій манері взагалі. На поширених у медіа фото — не мій телефон, мій месенджер виглядає не так. Там навіть моє фото явно взяте з Інтернету».
Але п. Бондаренко наполягав: «Свідками отримання повідомлення від людини, котра назвалася Трофимовим, були кілька людей. А після того, як історія про листування набула розголосу, наші спільні знайомі зателефонували мені вранці та сказали: «Там істерика в Офісі президента».

«Працює над образом»
Юлія Забєліна, оглядач київського видання «Апостроф» , дізналася про таке: «Політтехнологи Бондаренка вже працюють над тим, щоб використовувати скандал в агітації. Вони активно опрацьовують для мера образ «борця з режимом» і навіть вигадали гасло, що складається з одного слова «справедливість», апелюючи до її відсутності під час карантину. Бондаренко також активно «працює над образом», активно роздає інтерв’ю та вступає в полеміку з представниками центральної влади, в тому числі з президентом Зеленським і міністром внутрішніх справ Аваковим».
Зокрема, мер Черкас заявив: «Сьогодні надзвичайно нормальний діалог між мерами і я розумію, що центральна влада це відстежує та боїться сьогодні мерів. Ми не хочемо, щоб нами керували дилетанти. На сьогодні фактично єдиними людьми з досвідом керування країною є міські голови й органи місцевого самоврядування. Ми бачимо це протистояння (не діалог, а  протистояння) між органами державної влади й органами місцевого самоврядування, яке може призвести до хаосу в країні».
Його підтримав Андрій Садовий, міський голова Львова: «Треба припинити будь-які переслідування мера Черкас. Він висловив думку громади. Кабінету Міністрів (КМУ) варто делегувати містам більше самостійності у прийнятті рішень щодо карантинних обмежень». А Руслан Марцинків, міський голова Івано-Франківська, заявив: «Хочуть знищити місцеве самоврядування, відкрили купу справ на мерів. Підтримую мера Черкас Боднаренка! Карантин один для всіх, а не для обраних!».

«Вертикаль руйнується»
30 квітня в Мукачеві відкрили ринок непродовольчих товарів і торгові центри. 1 травня в Житомирі — салони краси, кав’ярні та спортивні клуби. Антон Федорців, експерт Центру політичних досліджень, пояснив: «Досвідчені чиновники на місцях краще розуміють економічні наслідки вимушеного, незабаром уже двомісячного простою. Місцеві бюджети відчутно недоотримали доходів у квітні та ризикують надалі не впоратися зі своїми соціальними зобов’язаннями. Позаяк на підтримку КМУ розраховувати складно, то й доводиться в умовах погроз Арсена Авакова та його підопічних іти на порушення заради порятунку хоча б частини підприємств».
Коли ж Анатолій Бондаренко прийшов 4 травня на допит до поліції, розмову з ним перенесли через карантин на невизначений термін. А в київському виданні Depo застерегли: «Вертикаль влади руйнується, слабкий центр і посилення реґіонів у конфліктах зі згаданим центром відкриває шлях до реалізації плану розвалу держави чи сепаратних історій. Фактично, зараз ми спостерігаємо початок кінця сильного центру та зародження м’якого реґіонального сепаратизму, який невідомо коли й як вистрелить».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply