Новини для українців всього свту

Monday, May. 16, 2022

Іноземці, котрі воюють в АТО, не можуть отримати громадянство України

Автор:

|

Лютий 09, 2017

|

Рубрика:

Іноземці, котрі воюють в АТО, не можуть отримати громадянство України

Мамука Мамулашвілі

У грудні 2014 року Петро Порошенко назвав іноземців, котрі приїхали добровольцями на Донбас боронити Україну від російських аґресорів, «своїми побратимами» та пообіцяв підписати указ про надання їм українського громадянства. Відповідний документ справді було підписано, добровольці мали б отримувати громадянство за спрощеною процедурою. Але не так сталося, як гадалося.

Чужі серед своїх
Варто нагадати, що коїлося на сході України навесні та влітку 2014-го. Проти російських «зелених чоловічків» і місцевих сепаратистів воювало ціле сузір’я підрозділів: Збройні сили (ЗСУ), Національна гвардія, самооборона Майдану, «Правий сектор» і десятки добровольчих батальйонів. У складі останніх опинилося багато людей із інших країн, котрі після анексії Криму та початку гібридної війни на Донбасі з ідейних міркувань приїхали в Україну і сказали: «Дайте зброю, ми готові разом із вами зупинити аґресора!».
Зараз ці люди залишилися зі зброєю, але з абсолютно незрозумілим юридичним статусом. З одного боку, завдяки змінам в українському законодавстві, вони цілком легально підписали контракти зі ЗСУ, а з іншого, далі залишаються іноземцями, позаяк указ Президента, який мав би їм гарантувати отримання громадянства України за спрощеною системою, не працює.

«Документи треба допрацювати»
В Адміністрації Президента повідомили, що торік було проведено шість засідань Комісії при Президентові з питань громадянства, а громадянство України відповідними указами глави держави було надано 851 особі. Тим часом, за словами Олександра Івашкова, голови громадської організації «Твій шлях», жодного іноземного військовослужбовця серед них немає.
За весь час ведення бойових дій тільки четверо іноземців, котрі воювали за Україну, отримали громадянство цієї держави. Останнім був Ілля Богданов, колишній офіцер Федеральної служби безпеки (ФСБ) Російської Федерації (РФ), котрий улітку 2014 року перейшов на бік України і захищав Донецьке летовище. Президентський указ про надання йому статусу громадянина України був виданий ще в лютому 2015-го.
З того часу документи на отримання українського громадянства іноземці з антитерористичної операції (АТО) регулярно спрямовували в Державну міґраційну службу (ДМС). Комусь щастило, й їхні прохання опинялися на розгляді Комісії з питань громадянства при Президентові, але у відповідь щоразу звучав бюрократичний вердикт: «Документи треба допрацювати».

Бюрократ страшніший за сепаратиста
«Допрацювання» полягає в поданні довідки про непритягнення претендентів на українське громадянство до карної відповідальності за важкі й особливо важкі злочини. З 1 лютого це нібито не є проблемою — всі сервісні центри Міністерства внутрішніх справ України почали видавати такі довідки незалежно від місця реєстрації прохача. Але це стосується лише відсутності судимості на території України.
Від офіцера ЗСУ, котрий має цілком законно підписаний контракт на проходження військової служби, але носить у кишені паспорт громадянина РФ чи Білорусі, вимагають довідки з країни походження. Звісно, що при спробі перетнути кордон ці люди моментально опиняться під арештом й на них чекатиме в’язниця.
Правозахисник Олександра Матвійчук, координатор «Євромайдан SOS» називає ситуацію, що склалася нонсенсом. «Певна річ, що чоловіка, котрий воював на боці України в зоні АТО, на території РФ чекає карна відповідальність. Навіть якщо у нього не було судимості, вона відразу ж з’явиться», — наголошує вона.
Навіть Грузія, яка прихильно ставиться до України й сама пережила російську аґресію, останнім часом дещо змінила позицію. Мамука Мамулашвілі, командир «Грузинського леґіону», що воював із окупантами на сході України, розповів таке: «Нам неофіційно заборонили в’їзд у Грузію. Наших бійців зупиняють у грузинському аеропорту і дають не більше двох діб, аби покинути країну, адже офіційно в Грузії немає закону, за яким нас можна заарештувати та звинуватити, але неофіційно попереджають, що є дві доби, щоб зібратися та виїхати. Якщо не виїхати, можуть щось підкинути, а потім сказати, що чоловік був зі зброєю».
Ще один суто бюрократичний виверт: на запит УНІАН в Адміністрації Президента відповіли, що документи людей, котрі отримують громадянство України на загальних підставах, не містять у собі інформації про те, чи є ці люди військовими, котрі захищали Україну в АТО. Тобто, з одного боку існує Указ Президента про спрощення надання українського громадянства іноземцям, котрі воюють на Донбасі, з іншого вигадані якимось чиновником формуляри не передбачають жодної згадки про це. Навіть долучення довідки з військової частини про те, що прохач має офіційний контракт про проходження служби в лавах ЗСУ вважається «технічною помилкою при оформленні подання на ім’я Президента України».

Під загрозою депортації
Громіздка українська бюрократична машина стала справжнім подарунком для РФ. Там на іноземних бійців АТО десятками штампують справи за суто карними статтями (вбивство, розбій, зґвалтування). За даними волонтерів і правозахисників, в Україні близько 200 іноземних бійців АТО можуть екстрадувати.
Причому українські силові структури діють «чітко за законом»: якщо громадянин іншої держави (своїх Україна не видає) скоїв важкий карний злочин на чужій території, отже, його треба екстрадувати. «Потрібно ввести заборону на екстрадицію до Росії. Зараз, на жаль, Служба безпеки, Генеральна прокуратура та ДМС у цьому питанні співпрацюють із ФСБ», — розповів Борис Захаров, представник Української Гельсінської групи з прав людини.
Р. S. Тим часом на Донбасі далі не вщухають бої на всій лінії фронту. Декотрі з офіцерів та солдатів ЗСУ досі не можуть збагнути, чому вони, щодня ризикуючи життям за Україну, не мають права стати її громадянином.

Ігор Берчак

Мовою чисел
Незважаючи на широкий суспільний резонанс, Міністерство оборони (МО) України досі не оприлюднило точне число іноземних громадян, котрі воюють у зоні АТО на боці України. Видання «Апостроф» з посиланням на військових експертів та Генеральний штаб, повідомляє про близько тисячу осіб: з Грузії, РФ, Білорусі, США, Канади та Франції. А от народний депутат Олег Петренко заявив, що іноземців, котрі воювали на боці України, не більше 300-400: «Це — небагато для держави, особливо враховуючи те, що щороку громадянство отримують набагато більше іноземців і не завжди в рамках закону, і не завжди без корупції». А восени минулого року телеканал ZIK узагалі повідомляв, що на військову службу за контрактом вступили лише трохи більше 100 іноземців. То або в МО одночасно вийшли з ладу всі калькулятори, або в Україні чиновників у погонах, котрі зайняті виключно міжвідомчим листуванням, більше, ніж солдатів на фронті.

А тим часом…
На окупованих територіях сходу України продовжують прибирати бандитських ватажків. Так, 4 лютого під час вибуху автомобіля в центрі Луганська загинув Олег Анащенко, ватажок «народної міліції» ЛНР. Вибух авто стався на вулиці Червонопрапорній. Головною версією події так звані правоохоронці ЛНР назвали терористичний акт. Загиблий був імовірним кандидатом для заміни Ігоря Плотницького. А 8 лютого в Донецьку ліквідували Михайла Толстих, на прізвисько Ґіві, ватажка банди «Сомалі». За словами представника «міністерства оборони» терористичної організації «Донецька народна республіка», бандит загинув о 6:12 під час вибуху в своєму власному кабінеті. Він був найближчим соратником одного з найкривавіших убивць серед донецьких терористів — Арсенія Павлова, на прізвисько Моторола, котрий також загинув від вибуху, щоправда не в кабінеті, а у ліфті будинку, де він проживав.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply