Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 23, 2022

Індійській вакцині в Україні довіряють мало

Автор:

|

Березень 05, 2021

|

Рубрика:

Індійській вакцині в Україні довіряють мало
Цікаво, чим прищепився президент Зеленський?

Продукція фармацевтичного підприємства Serum Institute натрапила на скепсис.

Одна з кращих?
24 лютого в Україні розпочали вакцинувати від коронавірусу. Щеплять закупленою за державні кошти вакциною Covishield. Її виробляє за ліцензією Оксфордського університету й компанії AstraZeneca з ослабленої версії аденовірусу шимпанзе фармацевтичне підприємство Serum Institute India. На ньому запевняють, що його вакцина стимулює імунну систему пацієнтів до продукування антитіл для атаки на коронавірусну інфекцію.
Телерадіокорпорація Deutsche Welle пояснила: Covishield — векторна вакцина, при виробництві якої використовується безпечний для людини рекомбінантний аденовірус, який переносить елементи SARS-CoV-2. Змушує організм виробляти імунітет, водночас не даючи хворобі розвиватися. Ефективність цієї вакцини — від 63 % у захисті від симптоматичного Covid-19 осіб від 18 років».
Відповідаючи на запитання про ефективність Covishield, Володимир Зеленський запевнив, що це «одна з найкращих вакцин». А Максим Степанов, міністр охорони здоров’я України, твердив: «Serum Institute India є найбільшим виробником вакцин у світі. 65 % усіх дітей у світі щеплено його вакциною — хоча б однією, хоча б раз — від кору, поліомієліту, гепатиту або ще чогось. Serum Institute постачає препарати до 170 країн світу. У зв’язку з цим AstraZeneca вибрала цю компанію одним із майданчиків виробництва своєї вакцини».
Але «Радіо Свобода» попередило: «Група з питань захисту прав пацієнтів All India Drug Action Network заявляє, що зі затвердженням Covishield поспішили, позаяк виробник не завершив «перехідне дослідження» вакцини на індусах». «Ми спантеличені й не розуміємо, яка наукова логіка спонукала провідних експертів схвалити цю поспішну вакцинацію. Ба більше, це є порушенням критеріїв, викладених у проєкті нормативних положень щодо розробки вакцин проти Covid-19, опублікованих Центральною організацією зі стандартизації лікарських засобів Індії (CDSCO). Рішення про затвердження в повному обсязі вивченої вакцини, навіть у рамках прискореного процесу, викликає більше запитань, ніж відповідей і, ймовірно, не зміцнює віру в наші наукові органи, які ухвалюють рішення», — пояснили правозахисники.
Тож не дивно, що Covishield імпортують, крім України, лише сусіди Індії — Банґладеш, Бутан, Мальдіви, М’янма, Непал та Сейшели. Експерти Deutsche Welle пояснили: «AstraZeneca вважають набагато дешевшою. Точні ціни не відомі, але в публікації бельгійської державної секретарки Єви Де Блеекер у Twitter, пізніше видаленій, зазначалося, що загальноєвропейські ціни виглядали наступним чином — 15 EUR за дозу препарату Moderna, 12 EUR за BioNTech/Pfizer і 1,78 EUR — за AstraZeneca.

Для бідних
Імунолог Андрій Волянський зауважив: «Covishield не ліцензована в розвинених країнах. Ні Європа, ні Америка, ні Японія, ні Канада у себе цю вакцину не ліцензували, і не ліцензують. Близько мільярда доз цієї вакцини використають у програмі COVAX. Це вакцинація для бідних країн». «Covishield не пройшла повних випробувань. Якщо у випробуваннях вакцини AstraZeneca брало участь багато тисяч людей, то тільки 186 вакцинованих Covishield дослідили з її імуногенності. Це дуже мало», — наголосив він.
Відтак Віктор Ляшко, головний санітарний лікар України визнав 23 лютого: «Є соціологічні дані, що в країні готові вакцинуватися 38 % лікарів і медичних працівників». При цьому виправдовувався: «Частина з них перехворіла на Covid-19 і мають імунітет. У таких випадках рекомендують відтермінувати щеплення на шість місяців».
А міністр охорони здоров’я пояснив: «Потужностей одного виробника вакцин не вистачить для всіх. Pfizer та AstraZeneca зривають поставки — бракує потужностей, бо такої безпрецедентної вакцинації в світі ще не було ніколи. Але Україна також отримає Pfizer та інші вакцини від Covid-19».
А тим часом у Харківській обласній державній адміністрації рапортували: «Близько 50 % медиків Харкова, котрі потрапили у список першочерговиків, відмовляються вакцинуватися через можливу низьку якість вакцини». Своєю чергою, «Громадське радіо» інформувало: «У Харкові першого дня вакцинації препарат ввели 20 медикам. Сотні — відмовилися. Пояснили, що кампанію підтримують, але цій вакцині не довіряють. У Чорнобильському диспансері наразі жоден медик, який підпадає під першу хвилю вакцинації, не погодився на щеплення».
Його директорка Ірина Пирогова зізналася: «У нас усі очікували іншої вакцини, були готові щепитися нею, а не індійською. Тепер медики чекають, коли до України привезуть вакцину, про яку йшлося першочергово. Причина — у засобах масової інформації поширили інформацію, що ця вакцина Covishield іще не пройшла достатньої кількості клінічних випробувань».
Раніше «Міст» розповідав, чи помер хтось від вакцини проти коронавірусу?

Ігор Голод

P. S. Щоб врятувати ситуацію з недовірою до індійської вакцини 1 березня нею начебто вакцинувався Максим Степанов. Напередодні він заявляв, що нею до пів року не варто щепитися тим, хто вже перехворів. Міністр занедужав 14 листопада 2020-го. 2 березня вакцинувався Володимир Зеленський. Він занедужав 9 листопада. Тобто в жодного з них пів року ще не минуло. Тож вони або не хворіли на Covid-19, або їм вкололи не Covishield. Але дуже схоже, що десь брехня таки була.

Коментарі експертів
Володимир Корсунов, анестезіолог харківської інфекційній лікарні:
— Вакцина Covishield — неефективна і не є оригінальним препаратом від Oxford/AstraZeneca. Це навіть не брендований препарат, а генерик. Тобто не запатентований лікарський препарат (відтворенням оригінального препарату, на який закінчився термін патентного захисту, може відрізнятися від оригінального препарату за складом допоміжних речовин і не тільки. — Ред.).

Яна Погоріла, головна лікарка Прилуцької районної лікарні:
— У нас таки є медики, які хочуть щепитися іншою вакциною і чекають на неї.

Тарас Жиравецький, головний лікар одного з діагностичних медичних центрів Львова:
— Бачу за дописами колег у соціальних мережах, що багато медиків відмовилося від вакцинації саме індійською вакциною. Чому це відбулось? Ну, мабуть, через те, що справді немає довіри до цієї вакцини.

Роман Курулюк, анестезіолог-реаніматолог Чернівецької міської лікарні № 1:
— Одна справа — Oxford/AstraZeneca, яка виготовлена і застосовується в Європі. Інша справа — щось невідоме. Кажуть, що індійська вакцина ліцензійна, але чи так це насправді? Наскільки я знаю, ліцензійні препарати в усіх країнах світу, де б їх не випускали, мають однакову назву. Це запатентований бренд. Як можна випускати ліцензовану вакцину Oxford/AstraZeneca під іншою назвою Covishield, мені незрозуміло.

Антон Федорців, фахівець Центру політичних досліджень:
— У всіх на вустах були інші вакцини — американські Pfizer і Moderna, британська AstraZeneca, китайський Sinovac. Натомість продукт «Інституту сироваток Індії» — препарат-загадка, про який донедавна чули хіба вузькопрофільні фахівці. Чітко роз’яснити статус Covishield — це ліцензійний препарат чи аналог за франшизою — у Міністерстві охорони здоров’я не змогли. Covishield безкоштовно отримали бідні сусіди Індії. Поява в цьому списку найбільшої країни Європи — великий сюрприз і водночас вирок вищому керівництву держави. Імовірно, поява Covishield в Україні — екстрений захід. Ще кілька місяців тому міністр охорони здоров’я анонсував щеплення китайською вакциною. Проте, Sinovac не зміг вчасно відвантажити препарат і владі довелося нагально шукати бодай якусь вакцину. Тут інтереси міністра та президента Зеленського перетнулися з лобістами індійських фармацевтів.

Алла Мироненко, завідувачка відділом вірусних інфекцій Інституту епідеміології й інфекційних хвороб:
— Вакцину Oxford/AstraZeneca зберігають при температурі звичайного холодильника-рефрижератора, і вона не потребує, як, приміром, американсько-німецька Pfizer, мінус 70 градусів за Цельсієм. В Україні дуже мало таких місць, де можна зберігати вакцини за такої температури. В жодному лікувальному закладі в Україні немає холодильників, які могли б забезпечити мінус 70. Можливо, є в обласних вірусних лабораторіях і на станціях переливання крові. Гадаю, що Pfizer до нас не дійде, і це правильно, бо жоден виробник не захоче дискредитувати свою вакцину. Привезти її в країну можна. А що далі? Хто буде цим займатися і забезпечувати температурний режим? Раніше це робила Санітарно-епідеміологічна служба, якої вже немає. Повісити цю відповідальність на сімейного лікаря? Не знаю, наскільки це розумно. Мабуть, у міністра охорони здоров’я своє бачення цієї ситуації, але наскільки воно життєздатне — велике запитання. А от привезти вакцину, яка не потребує спеціального температурного режиму, і доправити її в реґіони в нашому міністерстві здатні.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply