Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 16, 2021

Ганна Новосад — про новації української освіти

Автор:

|

Лютий 05, 2020

|

Рубрика:

Ганна Новосад — про новації української освіти
Ганна Новосад

Ганна Новосад, міністерка освіти та науки України, дала розлоге інтерв’ю інформаційній аґенції Інтерфакс-Україна, в якому розповіла, що вже незабаром очікує українських школярів і студентів. Вона заявила, про провал пілотного експерименту з електронними підручниками. «Це повчальна історія для нас і для системи освіти. Скажімо так: задумка була правильна, — перед тим, як упроваджувати таке популярне словосполучення, як електронний підручник, треба його пропілотувати», — зазначила вона.
За словами урядовиці, в рамках експерименту закупили планшети на тисячу шкіл, але головна проблема виявилася на етапі закупівлі електронних підручників. «Міністерство оголосило конкурс, але те, що нам подали виробники, — просто жах. Я особисто переглянула всі ці підручники — це жах, який треба заховати і більше нікому не показувати. Не можу допустити, щоб таке закуповувалося за публічні кошти і потрапляло в школи. Це не можна назвати електронними освітніми матеріалами — це просто якісь PDF-файли, до яких десь прилаштували звук, фігурку, що рухається, і намагаються нам продати за мільйони гривень», — констатувала вона.
У зв’язку з цим, наприкінці 2019 року Міністерство освіти та науки України (МОН) ухвалило рішення призупинити проведення такого конкурсу. Водночас міністерка зазначила, що експеримент з пілотування електронних підручників відновлять. «Це безперечно впливає на певні навички та цифрову грамотність, це дозволяє не носити зі собою підручники зі школи додому. І мені здається, що бажання мати електронні підручники більше викликане світовим трендом на діджитал, аби показати, що й ми не відстаємо. Тому повинні бути проведені хороші фундаментальні дослідження, щоб зрозуміти, дає це якийсь ефект чи ні», — оцінила експеримент п. Новосад.
Вона також розповіла, що для переходу викладання українською мовою вчителів російськомовних шкіл відправлять на курси підвищення кваліфікації. «Ми зараз готуємося до того, щоб із вересня школи, де навчалися російською, з п’ятого класу перейшли на вивчення предметів українською мовою. При цьому рідну мову та літературу ще викладатимуть російською. Плюс є можливість факультативів і позакласного навчання. А початкова школа залишається рідною мовою», — повідомила міністерка.
Вона також розповіла, що в учнів буде адаптаційний період, під час якого вони зможуть перейти на українську термінологію в різних предметах. «Нам зараз важливіше підготувати вчителів, аби вони були готові викладати державною мовою та «підтягнули» свою термінологію. Для них будемо організовувати окремі курси підвищення кваліфікації, літню школу — для того, щоб вони поліпшили свої знання мови», — наголосила урядовиця.
Що стосується того, чому Україна для російської мови не відтермінувала перехідний період імплементації мовної статті закону «Про освіту» до 2023 року, як для мов Європейського Союзу, п. Новосад зазначила, що передусім це було арґументовано близькістю мов. За її словами, для дітей, які навчаються російською мовою, вивчити українську й учитися нею значно легше, ніж для дітей, які, наприклад, вчаться угорською мовою, оскільки російська й українська мови належать до однієї мовної групи і в російськомовному середовищі українська мова тією чи іншою мірою завжди присутня. «Це середовище, в якому українську мову чують. Тому для них цей перехід буде менш болючим і менш складним», — впевнена керівниця МОН.
Крім цього, в Україні створять реєстр учнів закладів середньої освіти та реєстр вчителів. За словами Ганни Новосад, цього року її відомство запустило в тестовому режимі нову систему збирання статистики та до цієї системи має намір побудувати модуль із реєстром учнів і вчителів. «Зараз над цим починаємо працювати, насамперед робимо технічне завдання і шукаємо гроші», — розповіла вона.
Серед іншого, міністерка зазначила, що цей реєстр будуть, в т. ч., використовувати для жеребкування під час зарахування дітей до школи. «Вважаю, що принцип доступності початкової освіти в прив’язці до місця проживання себе виправдовує. Ми, безумовно, це будемо робити й надалі. Закон, який недавно прийняла Верховна Рада, узаконює цей підхід», — сказала вона.
Керівниця МОН зазначила, що розуміє, що цей принцип завжди піддаватимуть дискредитації в умовах нестачі шкіл у великих містах, «вакханалії» з точки зору реєстрації місця проживання, а також відсутність достовірних реєстрів учнів. «На перші дві тези МОН вплинути реально складно, бо це не входить до компетенції нашого відомства. Ми можемо вплинути на третє. Ми зрозуміли, що, розвиваючи систему збору статистики, ми, нарешті, повинні підійти до створення реєстру учнів середньої освіти. Також критично важливо створити реєстр учителів», — заявила п. Новосад.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply