Новини для українців всього свту

Wednesday, Dec. 8, 2021

Фіктивні шлюби в Україні стають усе частішими

Автор:

|

Травень 11, 2021

|

Рубрика:

Фіктивні шлюби в Україні стають усе частішими

На широкі екрани світу 1990 року вийшов фільм Пітера Віра «Зелена карта» за участі Жерара Депардьє й Енді Мак-Давелл, який отримав премію «Оскар» за найкращий оригінальний сценарій. Він детально висвітлив тему фіктивних шлюбів заради еміґрації до США. А в багатьох українських дівчат і досі залишається заповітна мрія — вийти заміж за іноземця. Також багато іноземців охоче одружуються з українками, котрих вважають працьовитими й охайними, але не тільки. І на цьому наживаються деякі спритні махлярі.

Офіційна версія
Створенням інтернаціональної родини в Україні зараз уже нікого не здивуєш. Існує міф, що одружитися з громадянином іншої держави доволі проблематично, позаяк потрібно збирати велику кількість документів. Конституція України встановлює, що іноземці й особи без громадянства, котрі перебувають в Україні на законних підставах, користуються тими самими правами та свободами, а також мають такі ж обов’язки, як і громадяни України (за винятками, встановленими Конституцією, законами чи міжнародними договорами України).
Для реєстрації шлюбу в Україні необхідно дотримати всього кількох умов: досягнення нареченими шлюбного віку (повноліття); відсутність у них офіційних шлюбів із іншими особами; відсутність завад для укладення шлюбу (неможливе укладення шлюбу між рідними та двоюрідними братом і сестрою, рідними тіткою/дядьком та небожем/племінницею, родичами прямої лінії споріднення, усиновлювачем та усиновленою ним дитиною).
Для реєстрації шлюбу між українцями чи з іноземцем майбутнє подружжя подає особисто письмову заяву за встановленою формою до будь-якого органу Державної реєстрації актів цивільного стану (ДРАЦС) на їхній вибір. Якщо жінка/чоловік не можуть через поважні причини особисто подати заяву про державну реєстрацію шлюбу до органу ДРАЦС, таку заяву, справжність підпису на якій засвідчено нотаріально, можуть подати їхні представники. Повноваження представника мають ґрунтуватися на нотаріально посвідченій довіреності.
Неабияким попитом серед населення, в т. ч. серед іноземних громадян, користується пілотний проєкт Міністерства юстиції України «Шлюб за добу». З моменту запровадження такого сервісу — 29 липня 2016-го по жовтень 2020 року провели 108 353 державні реєстрації шлюбу. Зокрема, за цей період зареєстрували 32 319 шлюбів із іноземцями: 2019-го — 9 720 шлюбів, а 2020 року — 5 864. Здебільшого найчастіше в рамках проєкту «Шлюб за добу» громадяни України одружувалися з громадянами Російської Федерації, Республіки Польща та Федеративної Республіки Німеччина (ФРН). Зазвичай найбільше іноземців звертаються за такою послугою у Харкові, Дніпрі та Львові.
Перевагами такого пілотного проєкту є спрощена процедура державної реєстрації шлюбу, відсутність необхідності звернення до відділів ДРАЦС, проведення реєстрації шлюбу в час та у місці, обраному нареченими. Для цього необхідно лише звернутися до одного з організаторів у конкретному місті. Крім державної реєстрації шлюбу, громадяни України, іноземці чи особи без громадянства мають право і на його розірвання.

Суцільна фікція
Фіктивні шлюби з іноземцями — доволі розповсюджений вид шахрайства. Його укладають для отримання віз в держави; для отримання громадянства, часто з американцями, німцями, французами тощо; для укладання комерційних угод. З кожним роком кількість охочих виїхати за кордон із України зростає. У пошуках кращої долі українці відчайдушно чіпляються за найменшу можливість стати громадянами Європейського Союзу (ЄС) або США.
Українське законодавство визначає фіктивним шлюб, укладений жінкою та чоловіком або одним із них без наміру створення сім’ї та набуття прав та обов’язків подружжя. Визнати шлюб фіктивним можна в судовому порядку, але шанси на це мінімальні, адже жодні перевірки на щирість намірів подружжя в Україні не передбачена. Немає ні кримінальної, ні адміністративної відповідальності. Одне з двох, або фіктивний шлюб за рішенням суду визнають недійсним, або при зникненні обставин, які вказували б на небажання людей створювати сім’ю фіктивний шлюб стає повноцінним.
Останніми роками люди стали вважати, що «несправжній» шлюб — це щось нове та сучасне. Однак така думка — хибна. Такі шлюби були поширені в середині позаминулого століття і раніше, коли шляхтичу не можна було побратися з простолюдинкою. Тому шлюби укладали між рівними за ранґом людьми (за розрахунком), які часто не відчували один до одного симпатії, а радше навіть навпаки.
За фіктивні шлюби зараз існують покарання в країнах ЄС та в США. Тому, «докази любові» повинні бути ґрунтовними та переконливими. У США за фіктивний шлюб карають позбавленням волі до п’яти років і штрафом в розмірі 250 тис. USD. А до родинного гніздечка «шлюбної пари» навідатися можуть навіть уночі. Простежують буквально все: спить подружжя в одному ліжку, веде спільний побут, чи разом відпочиває.
Також існує практика спілкування окремо з чоловіком або жінкою. Зазвичай задають цілком несподівані запитання: приміром, в якій крамниці роблять закупи чи яку страву готують найчастіше.
У ФРН за фіктивний шлюб передбачена кримінальна відповідальність до трьох років позбавлення волі та штрафи. У Нідерландах громадянство можна отримати лише після десятирічного спільного проживання.
Два роки буцегарні передбачене законодавством Бельгії, якщо встановлять, що мета шлюбу — отримання громадянства. У Білорусі практикують проведення ретельних перевірок. Покарання: анулювання шлюбу та дозволів на постійне проживання.

Омріяні «наречені»
Самотні українські красуні погоджуються стати тимчасовими дружинами іноземців, аби спростити їм процедуру отримання громадянства. Українки дарують їм сторінку у паспорті, а ті «дякують» грошима. «Він запитав мене, чи не хотіла б я швидко заробити гроші та запропонував побратися. Тобто шлюб фіктивний, і за це він мені запропонував 5 тис. USD», — розповіла українка Уляна, котра перебуває у шлюбі з американцем.
За її словами, вони бачилися лише один раз, коли реєстрували шлюб. Познайомилися в Інтернеті. Дівчина шукала кохання, а він — українського громадянства. «В однієї моєї знайомої вже було чотири фіктивних шлюби, то вона добряче заробила. Легкі гроші, погодьтеся. І купила собі будиночок десь перед Києвом, тобто тепер забезпечена і ні в чому собі не відмовляє», — перелічує дівчина переваги фіктивного шлюбу.
Оголошень про послуги фіктивного шлюбу в Інтернеті не полічити. Українок цікавлять гроші, іноземців — громадянство. Аби стати громадянином України, еміґранту потрібно прожити тут п’ять років, а уклавши шлюб — всього два.
Найчастіше українці укладають фіктивні шлюби з громадянами США. За такі послуги українки просять 25-30 тис. EUR. Стати дружиною канадця коштує 20-25 тис. EUR. Німці, французи, бельгійці та швейцарці за таку послугу платять 20 тис. EUR. Італійці й іспанці — від 10 тис. EUR, а громадяни Латвії, Литви й Естонії за неправдивий шлюб готові віддати 5-7 тис. EUR.

Покарання все ж існує
А нещодавно у Києві затримали чоловіка, котрий за допомогою налагоджених зв’язків із посадовими особами українських органів реєстрації актів цивільного стану організовував реєстрацію фіктивних шлюбів іноземців із громадянками України. 27-річний громадянин іншої держави шляхом фальсифікації документів надавав іноземцям допомогу в отриманні свідоцтв і займався перевезенням їх до країн Європи.
Чоловік організував канал незаконного переправлення іноземців через державний кордон України, замаскувавши це під укладання фіктивних шлюбів із українками, користаючи з корупційних зв’язків із посадовими особами о ДРАЦС у Київській області.
За словами Олексія Гаврилюка, тимчасового виконувача обов’язки начальника сектору відділу боротьби зі злочинами, пов’язаними з торгівлею людьми поліції Києва, вартість такого «одруження» становила близько 3,5 тис. USD. Крім цього, дівчата отримували по 1 тис. USD за статус «дружини».
Зловмисник і його знайомий, 35-річний житель Київської області, шукали громадянок України серед своїх друзів. Це жінки, котрі не перебувають у шлюбі й опинилися в скрутному матеріальному становищі, тож годилися на оформлення фіктивних шлюбів із невідомими іноземцями.
«Під час проведення першого етапу оперативної закупівлі за оформлення фіктивного шлюбу іноземця з громадянкою України правопорушнику передали 10 тис. грн. У ході другого етапу йому передали 52 тис. грн, після чого його затримали на місці вчинення злочину», — розповів полковник Гаврилюк.
Правоохоронці провели п’ять обшуків у Києві та Київській області за місцем проживання фігурантів та в їхніх автомобілях. Вилучили речові докази злочинної діяльності — гроші, стільникові телефони, чорнові записи, флеш-накопичувачі, комп’ютерну техніку, документи іноземців, свідоцтва про шлюб.
Правопорушнику повідомили про підозру у незаконному переправленні осіб через державний кордон України. На час слідства він перебуватиме під вартою. Фігуранту загрожує позбавлення волі на термін від семи до дев’яти років із позбавленням права займати певні посади чи займатися певною діяльністю на термін до трьох років із конфіскацією майна.
Раніше «Міст» розповідав про шлюбне шахрайство по-гонконґськи.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply