Новини для українців всього свту

Sunday, Dec. 5, 2021

Єдиний в Україні Інститут родини та подружнього життя

Автор:

|

Травень 22, 2021

|

Рубрика:

Єдиний в Україні Інститут родини та подружнього життя
о. Володимир Гриб, Олеся Кука, Ірина Волощак, Ігор Леньо

У світі 15 травня традиційно відзначали Міжнародний день сім’ї, який 1993-го започаткувала Генеральна Асамблея Організації Об’єднаних Націй. З цієї нагоди розповідаємо про Інститут родини та подружнього життя, який понад 20 років діє в Українському католицькому університеті (УКУ). Про те чим займається Інститут, ми запитали в Олесі Куки, його багатолітньої керівниці.
Інститут родини та подружнього життя заснували 1998 року тоді ще у Львівській богословській академії (зараз — УКУ). Ідея створення належить о. д-ру Михайлові Димидові, першому ректорові ЛБА та д-ру Юрію Підлісному, теперішньому голові Комісії Української греко-католицької церкви (УГКЦ) у справах родини та мирян, керівнику програми «Етика-Політика-Економіка» УКУ, який очолював Інститут від самого початку. 2014-го директоркою Інституту стала Олеся Кука, яка на той час була керівницею центру суспільних, природничих і філологічних дисциплін, старшою викладачкою кафедри загальної та соціальної педагогіки УКУ, й яка є інструкторкою симпто-термального методу розпізнавання плідності (МРП).
За її словами, Інститут відіграє в університеті ключову роль, показуючи молодим людям, чому сім’я та родинні цінності важливі. «У майбутньому молоді люди будуть створювати власні сім’ї і багато моделюють саме ті стосунки, які були притаманні для їхніх родин, а це, на жаль, не завжди хороші приклади. Наше завдання — допомогти розірвати це коло», — каже п. Кука.
Глибше розуміти сучасні проблеми серед молоді їй допомагає кураторство в студентському Колегіумі УКУ. Каже, що щороку до Колегіуму приходить дедалі більше дітей із неповних сімей. «Багато молодих людей не бачили належного прикладу стосунків у сім’ї. Тому часто наші родини кураторів у Колегіумі для них є прикладом моделей стосунків, на основі яких вони в майбутньому можуть створювати власні сім’ї. Не менш важливо молодим людям дати розуміння, що конфліктів у сім’ї не уникнути. Студенти можуть конфліктувати з батьками, братами, сестрами, і це нормальний процес. Ми спілкуємося з ними і розповідаємо, як вирішувати такі ситуації. Дивитися на проблему під іншим кутом допомагає наша формаційна програма в Колегіумі. За роки роботи з молодими людьми як кураторка можу з упевненістю сказати, формаційна програма змінює студентів», — зазначає посадовиця.
Мета Інституту родини та подружнього життя — пояснювати, якими є християнські сімейні цінності, та популяризувати їх у суспільстві. Відповідаючи, на запитання, про які саме цінності йдеться насамперед, керівниця зазначає: «Це людська гідність, розуміння природи людини (і тілесної, і духовної), розуміння цінності людського життя як найвищого дару. Це ті фундаментальні цінності, на яких будується сім’я». Аби доносити ці цінності, команда Інституту впроваджує низку проєктів, проводить сертифікатні програми, конференції, міжрелігійні та міжконфесійні симпозіуми, а ще відкриті зустрічі «Школи сім’ї». Крім цього, запустили інформаційний ресурс «Сім’я», де зібрано чимало матеріалів на подружню та сімейну тематику.
Одним зі завдань Інституту п. Кука також називає поширення вчення Католицької церкви про шлюб і сім’ю, адже зараз під впливами різних течій цінності сім’ї часто нівелюють. «Через різні засоби комунікації ми пояснюємо, чому подружжя є нерозривне. Важливо розуміти, що коли людина порушує певні приписи і чинить аморально, то негативно змінює своє життя. Тобто, чинячи гріх, ми свідомо погіршуємо власне життя. Церква пропонує нам своєрідну дорожню карту, правила, які можуть наблизити наше життя до того ідеалу, якого ми так прагнемо», — каже вона.
За постановами Синоду єпископів Києво-Галицького Верховного Архієпископства УГКЦ, Інститут залучений до формування та реалізації базової програми з підготовки до прийняття Таїнства Подружжя. Додатково команда Інституту розробляє робочий зошит для наречених. Також спільно з Комісією УГКЦ у справах родини та мирян вони започаткували річну дистанційну сертифікатну програму «Передподружні програми. Перезавантаження» для викладачів передподружніх наук, які хочуть оновити свої знання, інструменти та методи викладання. Програма «Передподружні програми. Перезавантаження» складається зі шести окремих навчальних курсів: форми й інструменти дистанційного навчання; психологічні аспекти; відповідальне батьківство та дар життя; біоетичні аспекти; канонічне та цивільне право; богословські аспекти.
З 2002-го в Інституті діє Школа дар плідності, яка проводить навчання з МРП і формує консультативну мережу по всій Україні. Її випускниками уже стали близько 400 консультантів із МРП. Цікаво, що в Україні таких шкіл зараз є лише дві — у Львові та Києві. Через карантинні обмеження Школа почала працювати онлайн, що дало змогу доєднатися до навчання усім охочим як із України, так і з-за кордону. Загалом Інститут пропонує навчальні курси для користувачок методу та сертифікатні програми різних рівнів для консультантів і викладачів.
«Як консультантка й інструкторка з МРП, я зустрічала багато різних пар. Траплялися випадки, коли через порушення менструального циклу, лікарі призначали жінкам гормональні препарати для вирішення проблеми. Часто у таких ситуаціях одна проблема може відійти на другий план, але в майбутньому виникає багато побічних наслідків, про які зазвичай не попереджають. Коли ж люди звертаються до нас зі схожими проблемами, ми намагаємося у співпраці з медиками застосовувати комплексний підхід. Важливо розуміти, що кожен організм працює у свій особливий спосіб і не завжди правильно «підганяти» його до середньостатистичних даних», — пояснює Олеся Кука.
Вивчення та застосування МРП допомагає багатьом сім’ям. Директорка пригадує таку історію: «Не можу забути зустріч із одним подружжям, яке звернулося за консультацією. У них троє маленьких дітей: найстаршій ще не було п’яти років. Чоловік заробляв на життя сам, рідні жили далеко й уся робота з догляду за маленькими дітками та побутом лягла на плечі мами. Подружжя не користувалось жодним методом контрацепції, це було їхнє спільне рішення. Однак жінка боялася завагітніти знову, це довело її до страху, який викликав мігреневі болі. Вона прийшла до нас, знаючи один МРП, з нею ми пройшли навчання ще за одним методом. І коли розрахунки обох почали збігатися, вона заспокоїлась, почала довіряти своєму організмові та природному плануванню, відтак вирішила свою проблему».
Також 2018 року Інститут започаткував традицію спільного святкування Дня сім’ї в УКУ для працівників та їхніх родин. Гаслом заходу стали слова митрополита Андрея Шептицького «Сонцем дитини є любов батьків». Цього року у першу неділю червня відбудеться Літургія, на якій молитимемося за сім’ї працівників, студентів, випускників і друзів УКУ. Її також транслюватимуть онлайн, тому до молитви зможе доєднатися кожен охочий.
Додамо, що дізнатися про новини, події й анонси програм від Інституту родини та подружнього життя УКУ можете на сайті та Facebook-сторінці.
Раніше «Міст» розповідав про добродійну подію на підтримку УКУ.

Пресслужба УКУ

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply