Новини для українців всього свту

Sunday, Nov. 28, 2021

Денис Шмигаль хоче постачати воду кримцям

Автор:

|

Серпень 19, 2020

|

Рубрика:

Денис Шмигаль хоче постачати воду кримцям
Денис Шмигаль

Окупаційна влада Автономної Республіки Крим (АРК) на початку серпня запровадила режим надзвичайної ситуації на території Мирнівської сільської ради Сімферопольського району. Про це повідомила Наталія Лапшина, «голова сільради». За її даними, частина жителів залишилася без централізованого водопостачання через виснаження артезіанської свердловини. Водопостачання припинили для, приблизно, 500 домогосподарств, їм підвозять воду чотири рази на день. Євгенія Гудима, «керівниця муніципальної бюджетної установи «Мирне», уточнила, що це пов’язано з природними умовами: свердловина обміліла через відсутність дощів.

Аж кортить!
Путіну конче потрібна питна вода на півострові. Й якщо попередня українська влада непохитно противилася тому, то теперішня далеко не така стійка. Ось і Денис Шмигаль, прем’єр України, заявив, що готовий постачатиме воду жителям півострова. Правда, за умови гуманітарної катастрофи там. Водночас запевнив, що Україна не буде постачати воду «окупантам, окупаційним військам, для потреб військових баз».
Проте глава уряду визнав, що постачати дніпровську воду на півострів неможливо через перекриття кримського каналу. «Вже не одне розслідування журналісти зробили, що неможливо сьогодні постачати воду в АРК наявною інфраструктурою, необхідно вкладати кошти, ремонтувати її», — додав він.
Раніше Володимир Зеленський заявляв, що не підтримує ідею можливого відновлення водопостачання в АРК із материкової частини країни. А перед цим Олексій Резніков, віцепрем’єр із питань тимчасово окупованих територій, заявляв, що відновлення постачання на півострів можливе лише після звільнення окупованих територій.

Операція «імітація»
Збагнувши, що отримати і від цієї української влади воду окупантам не вдасться, вони зважилися на альтернативу — 10 серпня запустили збудований військовими трубогін між Тайганським і Сімферопольським водосховищами, аби перекидати воду до столиці тимчасово окупованого півострова. «З 10 липня по 9 серпня силами трубопровідних батальйонів Південного, Західного та Східного військових округів проведено розгортання магістрального водогону від Тайганського до Сімферопольського водосховища. Пусконалагоджувальні роботи завершені, подача води організована», — розповів Дмитро Булгаков, заступник міністра оборони Російської Федерації (РФ).
Окупаційна влада Криму сподівається, що новий водогін повноцінно забезпечить місто водою. Для його будівництва труби привозили залізницею Керченським мостом, потім російські військові вантажили їх на КамАЗи. Все це знімали кількома камерами і з повітря. Залучили понад 300 солдатів трубогінних батальйонів Південного та Західного військових округів РФ і 140 одиниць техніки. Будівництвом керував генерал-майор Костянтин Касторнов, командир армійського корпусу Чорноморського флоту РФ.
Як перевантажують труби особисто приїздив дивитися Сергій Аксьонов, курівник окупаційної адміністрації півострова. «Завдяки вашій роботі, я, впевнений, місто Сімферополь буде у повному обсязі забезпечене питною водою. Велике спасибі, що в мирний час знаходяться сили і можливості для вирішення подібних завдань», — заявив він.
Те, що Сімферополю води не вистачає, а водосховища порожніють, Аксьонов уже не приховує. «Бачте, сухий рік. Погода, з одного боку хороша, для курортного сезону. З іншого — води не вистачає. У місті Сімферополь утворився певний дефіцит. Розуміємо, що водосховища порожні. Там до 30 % наповнення загалом. Хоча останні опади нам дали певний плюс. Був змушений звернутися до глави держави і в міністерство оборони, особисто до Сергія Кужугетовича Шойгу по допомогу», — повідомив колаборант.

Що кажуть прості люди
Портал «Крим. Реалії» розпитав у жителів Сімферополя, які проблеми з водою вони відчувають, та чи допоможе новий водогін?
Ганна Пєчкова: «Води дуже бракує. Останнім часом я жила за містом, там колодязь, там менше проблема відчувається. А в місті живуть мої знайомі, дехто кажуть, що вода погана».
Руслан Шаїтов: «Не відчуваю проблем із водою. Гадаю, забезпечать нею Сімферополь і його околиці — райони, де іноді буває нестача води. Саме для сільського господарства. Знаю, що багато моїх знайомих займаються сільським господарством, вони воду чекають».
Олена Медня: «Ми живемо в Перевальному. Там вода брудна, пити її неможливо. Тільки вранці дають воду і пізно ввечері. Купатися вдень також неможливо. Вода або брудна, або взагалі не йде. Тому Сімферополь води потребує».
Марія: «Сподіваюся, що все буде, й усі проблеми вирішать. На щастя, проблем із водою я не відчуваю».
Олена Пучеловська: «Я живу в дільниці Москольця (район Сімферополя. — Ред.), там уночі воду вимикають. Це якось періодично, то вона є, то немає. Але такі моменти відчуваються. Хотілося б аби, коли підключать водогін, щоб проблема зникла. В деяких інших районах також воду вимикають. Має бути якийсь позитивний ефект від того, що проклали водогін від Тайганського водосховища».
Катерина Рощенко: «У районі Мар’їно (мікрорайон Сімферополя. — Ред.) води бракує постійно. Особливо, коли починається зрошувальний посівний сезон. Літо-весна, коли починають поливати свої городи, води не вистачає катастрофічно. На верхні поверхи вона просто не доходить. Ллється маленькими струмочками, плюс, постійно запроваджують режим економії».
Ян Лупанов: «Зараз влада робить усе, щоб населення не відчувало дискомфорту. З огляду на те, що в Тайганському водосховищі запаси води дуже великі, враховуючи що той реґіон використовує воду не зі самого Тайганського водосховища, а з інших джерел, це ніяк не вплине на Білогірськ і Білогірський район. І, по суті, ту воду, що простоює, використають із користю для Сімферополя і прилеглих районів».
Станіслава Хлопоніна: «Мені пощастило з районом, у нас воду не вимикають. Але я чула, що є віялові відімкнення, вимикають на якийсь період. Тому водогін із Тайганського водосховища нам дуже потрібен, бо у нас води наразі немає».
Та вода, що тече із кранів зараз, не придатна навіть для технічних потреб, про це пишуть сімферопольці у Facebook. Оксана Єрмакова показала, якої якості вода тече з крану її квартири на вулиці Маршала Жукова впродовж місяця.

Висновки фахівців
Юрій Медовар, геолог-мінеролог, переконує, що новий водогін водної проблеми Сімферополя все одно не вирішить. На його думку, Сімферополь і весь Крим надто залежні від дніпровської води, яку до 2014-го постачав Північнокримський канал. «80 % — канал, 20 % — внутрішні резерви. Те, що кажуть, ми з цього трубогону візьмемо, а сюди додамо, мені це нагадує байку «Трішкін кафтан» (байка Івана Крилова. — Ред.). Ось тут діра, а ми тут відріжемо, ось тут пришиємо. Починаємо латати каптан? З внутрішніх ресурсів? А у нас немає більше матерії? Уявіть собі 80 %, яких немає. Пам’ятаєте як співав Вінні-Пух. Ось мед він є, а ось його немає».
«Все одно, що з пустого в порожнє переливати», — каже про новий водогін український гідролог Михайло Яцюк. Адже Тайганське водосховище, яке тепер має забезпечувати Сімферополь, також обміліло.
Чому це сталося, пояснює Юрій Медовар: «Водосховища функціонують за рахунок наповнення весняного сніготанення, опадів тощо. Але зараз йде серія маловодних років, мало опадів і водосховища не заповнюються. Що робити? Помпуватимуть трубами, поставлять там кілька насосних станцій. Але відпомпують тут, а там що люди робитимуть? А якщо ще і наступний рік сухим буде, тоді Криму труба буде».
До того ж новий водогін, прокладання труб якого знімали з коптера і показували по телевізору — вже не витримує. В трубогоні у с. Строгонівка, неподалік від Сімферополя, прорвало. «Одна з причин аварії: такі труби, зазвичай, у водному господарстві не використовують, — пояснює п. Яцюк. — Їх використовують у військових цілях для подачі рідин різних, переважно паливно-мастильних матеріалів. У цьому випадку, враховуючи, що побудувати водогін надзвичайно дорого, ці технології військові використовують таким чином, аби вирішити певні локальні проблеми. Це в короткій перспективі і, знову ж таки, допоможе якомусь мікрорайону, і але не вирішить проблему навіть цього мікрорайону. Це всього лише піар-крок, що влада щось робить».
Експерти пояснюють, що рясні опади водної проблеми АРК також не вирішать. У липні Сімферополь зливи затопили, а місцеве водосховище майже не наповнилось. За шість років без дніпровської води кримська земля засохла. «Опади не формують стік, а йдуть лише на насичення ґрунту, підстилаючої поверхні, її використовує рослинність. Відповідно не формується стік у річки та не відбувається стоку водосховищ», — мовить п. Яцюк.
Серпень у Криму також сухий і спекотний. Температура — вище 30 градусів за Цельсієм, а дощі — короткочасні.
«Щоб вирішити водну проблему Сімферополя та Криму, потрібно домовлятися, — вважає п. Медовар. — А ви, товариші, кричали, нам хоч каміння з неба, а тепер летять глиби. Без дніпровської води виходу немає. Все інше — фікція».
Як повідомляв «Міст», на адміністративному кордоні з Кримом викрали українського військового.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply