Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 30, 2022

Чи влада України вже капітулює?

Автор:

|

Травень 09, 2020

|

Рубрика:

Чи влада України вже капітулює?
Андрій Єрмак

Андрій Єрмак, голова Офісу президента України (ОПУ), заявив про намір виконати пункт мінських домовленостей про «погодження законодавчих актів із представниками непідконтрольної уряду території».

Завуальована зрада
Дмитро Пєсков, речник президента Російської Федерації (РФ) заявив 30 квітня, що Україна повинна «погоджувати нові умови врегулювання ситуації на Донбасі» з утвореними Кремлем та очолюваними його маріонетками донецькою та луганською «республіками». Мовляв, «українці це повинні самі обговорювати між собою, але, не обговорюючи це з представниками республік, дуже важко рухатися кудись далі».
Того ж дня Сергій Лавров. міністр закордонних справ РФ, продублював це на перемовинах зі своїми німецьким, французьким та українським колегами. Останній із них, Дмитро Кулеба, розповів про «спроби російського колеги завести інтерпретацію реальності в прямий діалог із умовним Донецьком і Луганськом». «Україна готова говорити з українцями на окупованих територіях, ба більше, прагнемо цього. Але ми не повинні говорити з тими незаконними формуваннями, які не уповноважені належним чином представляти інтереси українців з окупованих територій», — запевнив дипломат.
Натомість 4 травня Андрій Єрмак заявив: «Україна й надалі має намір виконати пункт мінських домовленостей про погодження трьох законодавчих актів із представниками (непідконтрольної уряду. — Авт.) території».
Тож нагадаємо, що в «Комплексі заходів щодо виконання мінського протоколу, узгодженого 11-12 лютого 2015 року лідерами України, Німеччини, Франції та РФ на саміті, зокрема, йдеться про «проведення конституційної реформи в Україні з набуттям чинності до кінця 2015 року нової Конституції, яка передбачає ключовим елементом децентралізацію (з урахуванням особливостей окремих районів Донецької та Луганської областей, узгоджених із представниками цих районів), а також прийняття постійного законодавства про особливий статус окремих районів Донецької та Луганської областей відповідно до заходів, зазначеними в примітці, до кінця 2015-го».
Тобто президент РФ нав’язав 2015 року керівництву України завуальовану капітуляцію — федералізацію країни, частину реґіонів якої очолюватимуть маріонетки Кремля з підпорядкованими їм місцевими органами влади та силовиками. Попередньому президенту України вистачило політичного хисту саботувати це, натомість очільник офісу теперішнього глави держави вперто йде назустріч вимогам Кремля.

Спільна платформа
13 березня він заявив під час онлайн-конференції «Пандемія, реформа, війна і мир: погляд із українського Білого дому», організованої вашинґтонським аналітичним центром Atlantic Council, що на засіданні Тристоронньої контактної групи з урегулювання ситуації на Донбасі (ТКГ) домовилися про «спільну платформу з представниками окремих районів Донецької та Луганської областей, які не контролює уряд України». «Відповідно до пакету мінських домовленостей, ми взялися узгодити кілька питань, а насамперед конституційну реформу у частині децентралізації та питання, що стосуються місцевих виборів, із представниками окремих районів Донецької та Луганської областей в рамках ТКГ», — пояснив п. Єрмак.
4 травня він уточнив: «Україна ніколи не вестиме перемовин із так званими ЛДНР. Але, згідно з мінськими домовленостями, Україна має погодити три законодавчі акти з «представниками територій».
«Україна сприймає як представників територій представників громадянського суспільства, причому громадян України, котрі мають єдине громадянство України, не брали участь у військових діях, не вбивали наших солдатів, не приймали злочинних рішень, але вимушено залишилися на непідконтрольних територіях — з такими людьми ми готові говорити (щодо погодження українського законодавства», — зазначив керівник канцелярії президента.
Але він не випадково не назвав тих «представників громадянського суспільства», з котрими наміряється погодити законодавчі акти. Бо на окупованих теренах Донеччини й Луганщини громадянського суспільства немає. Ним на окупованих російськими військами теренах цілком здатні проголосити тих, хто насправді будуть завуальованими маріонетками Кремля. А погодження з ними законів дасть Путіну привід стверджувати, що нібито не він окупував частину України, а її громадяни начебто воюють між собою.
Відтак Костянтин Єлісєєв, колишній заступник міністра закордонних справ України, пояснив: «Успішна реалізація сценарію «прямого діалогу» дозволить РФ зняти зі себе відповідальність за аґресію проти України, остаточно закріпивши тезу про «внутрішній конфлікт». Наступними кроками можуть стати зняття санкцій, відкликання позовів проти РФ у міжнародних судах і детоксикація Путіна на міжнародній арені».
Попри це, п. Єрмак запевнив: «Я дуже вірю, що нам вдасться провести місцеві вибори на всій території України, у т. ч. на сьогодні непідконтрольних територіях, загалом на всій території нашої країни. І ці вибори, за українським законодавством, ґрунтуючись на всіх принципах Копенґаґенської конвенції, будуть дуже потужним шляхом для припинення війни на Донбасі».

Ігор Голод

Коментарі експертів
Віталій Портников, оглядач «Радіо Свобода»:
— Єрмаку важливо демонструвати Зеленському свою ефективність, показувати, що «ось-ось» і питання врегулювання ситуації на Донбасі зрушать із мертвої точки. Від цього залежать обсяги влади та впливу Єрмака в Україні. За великим рахунком, імітація врегулювання на Донбасі — його дорога до влади. Главі держави необхідно доводити своїм прихильникам, що він їм не бреше, коли обіцяє припинити війну. Що війну справді можна зупинити, якщо знайти «правильний підхід» до Путіна. А перемовини мають якийсь сенс».

Валерій Чалий, колишній посол України у США:
— Принципове питання — не допустити досягнення РФ своєї мети перевести конфлікт із українсько-російського на начебто внутрішньоукраїнський. Мінські домовленості — не догма. Їх можна уточнювати та доповнювати. Головна ж мета мінських домовленостей зазначена в пункті № 1 — повне припинення вогню. Але припинення вогню так і не відбулося. За великим рахунком, мінські домовленості всі ці роки не виконували. Передусім — Росія. Водночас, ці домовленості мають певну вагу, позаяк вони прив’язані до санкцій і чітко демонструють, як Росія свої обіцянки порушує. Як можна рухатися далі, якщо не виконується базове питання мінських домовленостей?

Курт Волкер, колишній представник Державного департаменту США з питань України:
— Доки президент РФ вбачатиме в Україні слабку державу, він ніколи не відмовиться від аґресивної політики для досягнення власних геополітичних цілей. Натомість по-справжньому сильна Україна може змінити таке ставлення, адже ціна для Кремля за спробу її підкорення може стати занадто високою. А якщо він побачить, що такі спроби не дають результатів, і що Україна стає дужчою попри все, тоді ціна, яку він мусить заплатити, стане більш очевидною. І тоді, ймовірно, може подумати, що воно того не вартує. Ось до чого, на мою думку, має прагнути Україна.

Джон Гербст, колишній посол США в Україні, а тепер — директор центру Євразії Атлантичної ради:
— Пандемія коронавірусу вплинула на те, що зараз той момент, коли дехто в Москві вже розуміє, що настав час зупинити аґресію на сході України. Московська аґресія на Донбасі — політичний тягар для президента РФ. Тому, врешті-решт, йому доведеться піти звідти на умовах українського суверенітету. Проблема пандемії спричинила різкий спад глобального попиту на нафту, від якої залежить 40 % експортних надходжень економіки РФ. СРСР розпався після майже десяти років, впродовж яких ціни на нафту були низькими. Варто також згадати, що московська аґресія проти Грузії 2008-го, і проти України 2014 року почалися, коли ціна на нафту перевищила 100 USD за барель і Кремль відчув, що в нього достатньо ресурсів.

Сергій Постоловський, політичний експерт:
— Путін поспішає з перемовинами по Донбасу. Бо ситуація в РФ через падіння економіки та коронавірус дуже не сприятлива для влади. Володар Кремля потребує результату. А Зеленському зараз щодо Донбасу треба обрати тактику за принципом процесу, а не результату. Не йти на якісь конкретні домовленості, брати на себе зобов’язання доти, доки перемовини тривають у режимі відеоконференцій.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply