Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 8, 2022

Чи варто відбирати у дітей смартфони?

Автор:

|

Листопад 14, 2020

|

Рубрика:

Чи варто відбирати у дітей смартфони?
До смартфонів зараз звикають із раннього дитинства

Українським школярам можуть заборонити смартфони на уроках. Відповідний законопроєкт зареєстрували у Верховній Раді. Як зазначається в документі, використання ґаджетів заборонять усім учасникам освітнього процесу, крім осіб із особливими освітніми потребами. Як виняток, користуватися технічними засобами можна буде в навчальних цілях. Автор законопроєкту — Олексій Гончаренко, депутат парламентської фракції «Європейська солідарність».

Навчити спілкуватися одне з одним
Він наголошує, що така ініціатива необхідна, аби навчити дітей самостійно обмежувати час, який вони витрачають на соціальні мережі й ігри. «Законопроєкт розробили, щоб допомогти дітям зосередитися на заняттях, навчитися спілкуватися одне з одним і скоротити використання соціальних мереж. Також заборона на використання ґаджетів з доступом до Інтернету дозволить скоротити випадки булінгу, а також остаточно вирішить питання з крадіжками дорогих апаратів», — зауважує народний депутат і загадує про Азербайджан, Грецію, Таджикистан і Францію, де зараз діє заборона на смартфони в школах. Та в пояснювальній записці до законопроєкту йдеться, що остаточне рішення про заборону будуть ухвалювати директори шкіл за згодою учнівського та батьківського органів самоврядування.

Під один гребінець не треба
Самі ж директори шкіл такою ініціативою здивовані, адже навіщо закон, якщо і зараз керівник навчального закладу разом із дітьми та батьками може обирати, як вирішувати цю проблему. «Не можна всіх чесати під одну гребінку. У мене такі обмеження можуть діяти на певний час у певному класі після того, як клас сам вирішить відмовитися від смартфонів. А йти шляхом заборон — хибний», — вважає Андрій Закалюк, директор ліцею «Львівський».
За його словами директора, цей навчальний заклад регулярно проводить день без смартфонів, перманентно дискутують про проблему залежності та користі від сучасних пристроїв, і це працює краще, ніж заборони, позаяк діти усвідомлено підходять до використання ґаджетів. «Наше завдання навчити дітей правильно використовувати ґаджети, а через заборони цьому не навчиш», — упевнений п. Закалюк. До того ж, смартфони інтегровані у навчальний процес, адже у дітей на смартфонах встановлений електронний щоденник, куди учні записують домашнє завдання, а батьки бачать оцінки своєї дитини. Крім цього, на деяких уроках учні використовують електронні підручники. «Як я можу заборонити дітям носити смартфон до школи? Й як це маю контролювати?» — дивується запропонованій ініціативі директор.

Повернутися до гусячого пера?
Батьки також критично сприйняли депутатську пропозицію заборони використання ґаджетів у школах. «Це те ж саме, що законодавчо заборонити рогатку. Це ще більше підігріє інтерес дітей. Заборони нічого хорошого не дають», — не сумнівається Дмитро Бобесюк, батько трьох дітей, двоє з яких — школярі. Він критикує законодавчу ініціативу і вважає, що вона більше нашкодить, ніж принесе користі.
У громадській організації (ГО) «Батьки SOS» вважають цю ініціативу популістською, яка спрямована підтримати вчителів, котрі не готові змінюватися та підлаштовуватися під сучасні реалії. «Якщо вчитель нецікаво розповідає на уроці, змушує читати нудні параграфи, то природно, що діти шукатимуть розради у ґаджетах. Учителям треба йти у ногу з прогресом. А з такими заборонами можемо повернутись до гусячого пера, бо колись кулькові ручки також забороняли та змушували писати пером, аби був каліграфічний почерк», — зазначає Олена Бондаренко, співзасновниця ГО «Батьки SOS».
За її словами, заборони малоефективні, потрібно більше працювати вчителям із самоосвітою, аби вони наздоганяли прогрес, та більше використовували ґаджети у навчальному процесі і цим залучати дітей до спільної взаємодії та навчання з використанням новітніх технологій. «Як засвідчує досвід, використання вчителями віртуальних інструментів, навчальних ігор на смартфонах або планшетах більше заохочує дітей вивчати матеріал, ніж заборони», — погоджується Іван Приймаченко, експерт із освіти Реанімаційного пакету реформ.

«Стоп смартфон» у дії
Але є й інша думка. У київській приватній школі «Ух-ти! School» уже чотири роки діє заборона на ґаджети. Порадившись із батьками, адміністрація ухвалила рішення запровадити правило «Стоп смартфон». Школярі знають, що переступивши поріг навчального закладу про стільниковий телефон, планшет або навіть смарт-годинник треба забути. Якщо дитині потрібно терміново контактувати з батьками, вона повідомляє про це адміністратора, котрий телефонує їм зі шкільного смартфону.
Адміністрація школи пояснює це тим, що молодші школярі потребують більше часу для концентрації уваги на навчальному матеріалі, а смартфони їх відволікають. Крім цього, на перервах замість віртуальних ігор діти без смартфонів грають у рухливі ігри, більше спілкуються між собою та частіше знаходять порозуміння.
«Для молодших школярів важливе живе спілкування та взаємодія, а також розвиток дрібної моторики. Саме тому ми багато ліпимо з глини, шиємо, вишиваємо, клеїмо, печемо з тіста, замість того, аби на перервах водити пальцем по екрану», — поділилася Катерина Чубчик, психологиня школи. За її словами, однозначної відповіді, чи забороняти ґаджети в школі, немає, це залежить від віку дітей, їхніх інтересів та емоційного стану дитини після використання ґаджету. Адже часто від надмірної взаємодії зі смартфоном у дитини виникає залежність. Психологиня також радить вирішувати питання будь-яких заборон разом: батькам, дітям та адміністрації школи.

МОН проти
В Україні 2007 року вже пробували забороняти ґаджети у школах. Тоді на рівні Міністерства освіти та науки України (МОН) видали відповідний наказ, який скасували 2014-го. Любомира Мандзій, заступниця міністра, заявляє, що МОН проти такої законодавчої ініціативи, позаяк потрібна більша автономія шкіл. «Кожна школа має встановити свої правила використання ґаджетів. Ці правила мають прийняти всі, погодити їх із батьками. Якщо це заважає навчальному процесу, то забороняють на уроках, але чому дитина не може користуватися телефоном на перерві?» — дивується чиновниця. Вона вказує на те, що МОН не допустить звуження прав учасників освітнього процесу, позаяк це суперечить законодавству та здоровому глузду.

Лілія Ржеутська, Deutsche Welle

Як повідомляв «Міст», для фанатів смартфонів з’явилися світлофори.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply