Новини для українців всього свту

Friday, Oct. 22, 2021

Чи можливо виконати нові правила для школи?

Автор:

|

Вересень 12, 2020

|

Рубрика:

Чи можливо виконати нові правила для школи?

1 вересня в Україні почався навчальний рік. У Міністерстві охорони здоров’я (МОЗ) розробили ряд правил, за якими мають функціонувати школи і заклади вищої освіти. Однак є сумніви, що навчальні заклади зможуть їх виконати.

Правила на період карантину
Денис Шмигаль, прем’єр України, запевняє, що в Україні почався «нормальний» навчальний рік. Школи не працюють лише в червоній зоні, там до зміни епідеміологічної ситуації впровадили дистанційне навчання.
Нові правила для шкіл озвучив Максим Степанов, міністр охорони здоров’я України: ходити по школі учні повинні в масках або респіраторах. Виняток зробили для учнів молодшої школи — з першого по четвертий клас, вони можуть пересуватися по навчальному закладу без засобів індивідуального захисту (ЗІЗ). Сидіти в класі в масці не потрібно. Якщо у когось із учнів знайдуть коронавірус, то весь клас відправлять додому на двотижневу самоізоляцію.
Правило для вчителів: обов’язкове вимірювання температури при вході в школу. У школах, які перебувають у помаранчевій зоні, вчителі на уроках повинні одягати захисні щитки. У зеленій і жовтій зонах достатньо дотримуватися соціальної дистанції.
Є й загальні правила: антисептики треба тримати тільки при вході в школу, хоча раніше МОЗ рекомендувало їх встановлювати при вході в кожен клас; після кожного уроку вчителі й учні мають мити руки з милом; провітрювання класу — впродовж десяти хвилин після кожного заняття; очищення та дезінфекція поверхонь (дверних ручок, столів, місць для сидіння, перил) наприкінці навчального дня; за можливості проводити заняття рекомендують просто неба; обмежити будь-які масові заходи, крім уроків; визначити для різних класів і груп різний час початку і закінчення занять і перерв, аби уникнути скупчення учнів у коридорах; виділити місце збирання використаних масок і рукавичок в окремі контейнери; зробити розмітку на підлозі для соціальної дистанції й організованого руху коридорами; виділити кожному класу свій навчальний кабінет; місця в їдальні розташувати на відстані не ближче 1,5 м одне від одного; розмістити плакати, банери з інформацією про корона вірус; у медичних пунктах в мати маски, рукавички, антисептики, термометри.

Хто відповідає і де брати гроші
Уся відповідальність за виконання всіх цих рекомендацій — на керівнику навчального закладу. Усі турботи про забезпечення шкіл ЗІЗ, дезінфекторами, термометрами й інформаційною літературою МОН переклало на органи місцевого самоврядування, тому закуповувати все мають не за рахунок батьків, а за рахунок коштів, виділених із міського чи обласного бюджетів.
«Це відповідальність засновника навчального закладу. Він повинен забезпечити наявність усіх засобів дезінфекції й індивідуального захисту для вчителів та інших працівників у кожній школі. Для цього директор школи повинен подати засновнику закладу заявку. Закупівлі здійснюють за рахунок коштів місцевого бюджету», — заявили в освітньому відомстві.
За його розрахунками, на 2021 рік мінімальне забезпечення шкіл антисептиками, масками і дезінфекторами коштуватиме більше 26 млрд грн. Цю суму повинні виділити з Фонду боротьби з Covid-19, після чого через субвенції їх розподілять між органами місцевого самоврядування в реґіонах, де є проблеми зі забезпеченням шкіл.
Як розповіла Тетяна Шкурова, заступниця директора Департаменту освіти та науки Київської міської державної адміністрації, для придбання миючих і дезінфікуючих засобів з бюджету Києва виділили 33,3 тис. грн, із них 25,6 тис. уже освоїли.
Однак у ряді шкіл заявили, що забезпечити школи антисептиками і вологими серветками мають батьки. Вони ж повинні забезпечувати своїм дітям по три одноразові маски, які вони будуть використовувати на перерві. А особливо підприємливі школи почали збирати гроші на безконтактні термометри, бактерицидні лампи й обладнання медичних кабінетів.

Питання і сумніви
Діти повернулися до школи в найбільш ризикований період пандемії коронавірусу, яка і без цього щодня б’є антирекорди. За деякими даними, діти легше переносять Covid-19, але є ефективними переносниками інфекції. Масштабне дослідження, проведене в Південній Кореї, показало, що діти у віці від десяти років поширюють коронавірус частіше за дорослих.
Останнє дослідження з Бостона засвідчило, що в порожнині носа та гортані діти можуть переносити велику кількість SARS-CoV-2. Ба більше, встановили, що вірусне навантаження дітей впливає на дорослих, котрих лікують у відділеннях інтенсивної терапії.
Належно оцінити вплив шкіл на пандемію складно через те, що більшість установ були зачинені або працювали з великими обмеженнями. І потрібно враховувати, що діти не схильні стежити за гігієною. Андрій Александрін, керівник Національної експертної групи з інфекційного контролю в Україні, вважає, що влада провалила підготовку до нового навчального року. «У мене питання до п. Ляшка: що він робив півроку? Чому не було рекомендацій, вказівок? Чому їх видали перед самим початком навчального року, а всю відповідальність переклали на директорів шкіл і керівників садочків? Знайти потрібний обсяг фінансування зараз уже неможливо», — заявив він.
Базовими питаннями безпеки школи експерт називає механічну вентиляцію і вологість повітря в приміщеннях. Відзначимо, що сухе повітря знижує опірність організму вірусам. «Холодне повітря швидко заміщає тепле. Якщо температура за вікном така ж, як у класі, заміщення повітря дорівнює нулю. Провітрювання під час змін має сенс, але куди в цей час виходять діти? У коридор? Крім цього, щонайменше 60 % українських шкіл не мають налагодженого водопостачання», — зазначив він.
Скептично налаштовані і в самих школах. Директори запевняють, що дотримуватися всіх правил майже нереально. Адже вимагати від школярів правильного носіння маски і миття рук, контролювати потоки дітей дуже складно, особливо, якщо школі бракує персоналу.

Навчання по-львівськи
Львівщина — антиректордсмен із поширення коронавірусу в Україні. Але новий навчальний рік у Львові та Львівській області стартував у звичному режимі, хоча й з урахуванням вимог карантину. Лише у Самборі, що перебуває у червоній зоні епідеміологічної небезпеки, діти навчатимуться дистанційно. Однак кожна школа у Львові та районах області має право самостійно визначати, як саме організовувати навчальний процес.
Леся Васюта, виконувачка обов’язки начальника управління освіти Львівської міської ради, розповіла, що з 1 вересня усі навчальні заклади міста Львова були готові зустріти школярів, які змогли повернуться у класи. З її слів, для безпеки учнів та вчителів для шкіл закупили дезінфікуючі засоби, антисептики, захисні маски, безконтактні термометри. На це з бюджету міста виділили 9,3 млн грн.
«Школи напрацювали свої графіки роботи, розклади занять і маршрути дітей, як вони мають рухатися у навчальному закладі, щоб забезпечити максимальну дистанцію між дітьми. Кожен заклад приймав це рішення самостійно. До прикладу, навчання для початкової школи розпочинають о 9.00, для середньої ланки — об 11.00, а для старших класів — о 12.00, аби діти якнайменше могли перетинатися у межах навчального закладу.
Замість святкових лінійок у львівських школах провели зустрічі з дітьми на свіжому повітрі.
Олег Паска, директор Департаменту освіти та науки Львівської обласної державної адміністрації (ЛОДА), додав, що аналогічно кожна школа розробляє індивідуальний режим роботи, залежно від кількості учнів та розміру приміщення навчального закладу. «Приміром, якщо в початковій школі є 30 учнів, по сім-десять учнів у класах, то, звісно, що вони можуть ходити спокійно до школи, бо і приміщення, і кількість учнів це дозволяють. Є директори шкіл, котрі перенесли вакації на різні терміни для різних класів. У такий спосіб можна зменшити кількість учнів у школі на певний період. Є школи, які запроваджують навчання у дві зміни, розбивають класи на групи», — поділився він.

Освіта на відстані
А тим часом у МОН підготували новий проєкт дистанційного навчання. Про це заявив Сергій Шкарлет, виконувач обов’язки керівника цього відомства. Проєкт уже пройшов громадське обговорення і незабаром його узгодять із Кабінетом Міністрів України (КМУ). «З урахуванням можливості встановлення в окремих реґіонах червоного рівня епідеміологічної небезпеки, МОН підготувало новий проєкт положення про дистанційне навчання», — уточнив він. За словами урядовця, проєкт передбачає спрощення процедури організації дистанційного навчання, унормована реалізація змішаного навчання, а також враховані особливості такого навчання під час карантину.
Та на Львівщині вирішили діяти на випередження. Там уже проводять навчання близько 300 вчителів для опанування методів дистанційного навчання. По три вчителі з кожної школи мають пройти таке навчання, аби вміти працювати з віртуальними платформами та передати свої знання колегам. Також Департамент освіти ЛОДА рекомендував, щоби кожна школа визначилася, з якою віртуальною платформою працювати на випадок, якщо зміниться епідеміологічна ситуації й якесь місто чи район потрапить в червону зону епідеміологічної небезпеки. Загалом у школах Львівщини навчається 282 тис. учнів, з них є близько 29 тис. цьогорічних першокласників.
Як повідомляв «Міст», половина українців — проти дистанційного навчання через коронавірус.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply