Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 26, 2021

Битва за Київ між мером і президеном

Автор:

|

Липень 31, 2019

|

Рубрика:

Битва за Київ між мером і президеном

Ще на початку липня в українському інформаційному просторі з’явилися вперті чутки, що новообраний глава держави Володимир Зеленський прагне поставити на чолі столиці свою людину. Методу обрали доволі оригінальну. Оскільки Віталій Кличко одночасно посідає дві посади — міського голови Києва (обирається на виборах) та голови Київської державної міської адміністрації (КМДА), котрого призначає своїм указом президент — в Зе-команді вирішили розділити повноваження мера і голови столичної адміністрації. В такому разі вся виконавча влада мала б перейти людині президента, яку він призначив би своїм указом, а мер Кличко залишався б такою собі «англійською королевою» з представницькими функціями.

Хронологія війни
11 липня Віталій Кличко розповів про свою зустріч зі Зеленським, на якій глава держави повідомив йому про своє бажання призначити на посаду очільника КМДА «свою людину». Тоді Кличко назвав це «поверненням методів Януковича» та натякнув на два варіанти: дочасні вибори в Києві або… революція. «Коли мер виконує декоративну функцію, а містом управляє призначена згори людина, яку кияни не обирали й яка, відповідно, перед громадою не має жодних зобов’язань. Такого немає в жодній європейській столиці, в жодному місті. І, я переконаний, і озвучив це: якщо так потрібно мати в столиці «свого» мера, нехай відбудуться дочасні вибори і нехай кияни оберуть того, кому довіряють, — заявив Віталій Кличко і додав: — Розвиток подій може бути різним. Нагадаю, революція 2014 року розпочиналася з Києва і киян, які були не згодні з методами управління, зокрема, в місті».
Хоча тут варто відзначити лукавство столичного мера, адже в першу чергу Революція гідності розпочалася через відмову Януковича підписувати Угоду про асоціацію з Європейським Союзом, а вже потім ситуація загострилася до краю через бажання тодішнього глави КМДА Олександра Попова розігнати мітинґарів під приводом встановлення новорічної ялинки.
24 липня стало відомо, що Андрій Богдан, керівник Офісу президента України (ОПУ), звернувся до Кабінету Міністрів України (КМУ) з пропозицією подати на розгляд президента постанову про звільнення Кличка з посади голови КМДА, яку той займає за сумісництвом з посадою мера. Прем’єр Гройсман підтвердив отримання такого документу та заявив, що розгляне його на найближчому засіданні уряду. За його словами, така ініціатива ОПУ є «абсолютно логічною історією», адже, згідно з Конституцією, всі голови місцевих державних адміністрацій складають повноваження після обрання нового президента. Але рівно за день до засідання уряду, на якому мали розглядати питання про звільнення Кличка, Василь Рябчук, прессекретар прем’єр-міністра, повідомив, що його шеф… пішов у відпустку, тому коли відбудеться чергове засідання КМУ, невідомо.
Того ж дня розлючений Андрій Богдан скликав брифінг, на якому відкрито заявив, що Віталій Кличко втратив контроль над столицею. «Він утратив контроль над ситуацією в місті впродовж останніх п’яти років. Віталій Кличко підтвердив мені, що справді не контролює Київраду. Є два-три «смотрящих», які мають певні групи депутатів. І якщо він не буде знаходити з ними компроміс, у нього не буде більшості в Київраді, а, відповідно, він не зможе бути ефективним мером», — зазначив чиновник. За його словами, мер Києва сказав, що особисто не має стосунку до розкрадань і корупції у столиці, розуміє, що «щось не так», але зробити з цим нічого не може. На думку глави ОПУ, Кличко має сам подати у відставку з посад міського голови і голови КМДА.
Натомість сам Кличко назвав оприлюднену Богданом інформацію, добіркою пліток і маніпулятивних домислів. «Коли такі речі кажу керівник ОПУ, це виглядає як мінімум дивно і некомпетентно. Ця пресконференція нагадувала «байки зі склепу» — добірка пліток, маніпулятивних домислів і нічого більше», — цитує Кличка пресслужба КМДА.

Закон однозначної відповіді не дає
Юридичне підґрунтя протистояння Зеленський-Кличко — таке. 2003-го Конституційний суд України (КСУ) постановив, що КМДА має очолювати лише обраний на виборах міський голова Києва, а президент має лише підписати указ про призначення. Таким чином КСУ прокоментував особливості застосування положень статті 13 Закону України «Про столицю України — місто-герой Київ».
2010 року Янукович, щоб отримати контроль над столицею, розділив посади, протиснувши через парламент зміни до згаданого закону, які передбачали, що КМДА є «виконавчим органом міської ради Києва, але її главу призначає президент». Як результат, ставленик Януковича Попов фактично отримав всю повноту влади в Києві, а обраний киянами Леонід Черновецький залишався номінальною фігурою. Згодом Петро Порошенко знову об’єднав обидві посади, віддавши всю владу в столиці Віталію Кличку.
Але проголосовані 2010-го «реґіоналами» зміни до «столичного» закону нікуди не поділися. Схоже, саме на них і розраховує оточення теперішнього президента, щоб поставити на чолі КМДА свою людину, залишивши при цьому Кличка міським головою.
«Президент не може призначити когось іншого, крім мера, головою КМДА — це пряме порушення конституційних норм. Це незаконно, такі кроки робив Янукович, який «крутив» законами як хотів», — сказав у коментарі інтернетресурсу «Главком» відомий юрист-конституціоналіст Юрій Ключковський. З іншого боку, як зазначає «Апостроф», «питання, як об’єднання, так і поділу посад, вельми суперечливе, оскільки в обох випадках є норми закону, які конфліктують між собою. Отже, будь-яка зі сторін може затягнути справу в суді».
Тим не менш намір команди президента Зеленського «посунути» Віталія Кличка з посади голови КМДА видається цілком реальним, вважає політолог Віталій Кулик, директор Центру досліджень проблем громадянського суспільства. «У Кличка явно відбулося переформатування його політичної підтримки в парламенті — вже немає депутатів, які були його лобістською групою. Крім цього, у Київській міськраді у нього вже починаються проблеми з більшістю — він її втрачає. Тому і ставлення до Кличка у місті неоднозначне. Накопичується неґатив, особливо через незаконну забудову, незадовільну роботу комунальних служб і керуючих компаній, тарифів», — пояснив Кулик.

Навіщо ця війна Зеленському?
Відповіді лежать на поверхні. Після отримання 73 % на президентських виборах та тотальної перемоги «Слуги народу» на виборах парламентських, Зе-команді вже муляє, щоб якомога швидше перебрати повний контроль над країною. Однак, процес затягується. Оскільки Україна — парламентсько-президентська республіка, дуже багато кадрових призначень (і звільнень) потребують схвалення депутатами ВРУ. Зрозуміло, що парламент дев’ятого скликання буде майже суцільно «зелений», але питання, коли він запрацює повноцінно? Так, глава ОПУ сумнівається в тому, що ВРУ нового скликання зможе зібратися до 1 вересня. «Оскільки я юрист, розумію терміни початку роботи ВРУ. Мабуть, вона не встигне розпочати її до 1 вересня. Це залежить не від нас, а від великої кількості судових процесів, які не дають Центральній виборчій комісії (ЦВК) сформувати в кінцевому варіанті той склад ВРУ, який нас очікує», — зазначив він.
Тож так виглядає, що першим своєрідним «плацдармом» на шляху до повної та остаточної «ЗЕ-перемоги» в Зеленського обрали Київ. Що, зрештою, цілком логічно: хто контролює столицю, той контролює державу.
Не варто забувати і про те, що саме через Київ перетікають велетенські фінансові потоки. «Якщо план ОПУ буде реалізовано, теперішній мер фактично перетвориться на «англійську королеву» без особливих повноважень. За що війна? Думаєте, за розширення прав київської громади чи щоб надати додаткові гарантії для місцевого самоврядування у столиці? Ні. Найголовніша причина: Київ — «ласий шматок». Тільки бюджет столиці складає майже 55 млрд грн. І це без урахування діяльності комунальних підприємств, земельних ресурсів і комунальної власності», — пояснив «Німецькій хвилі» Віктор Таран, керівник Центру політичних студій та аналітики «Ейдос». Він нагадує, що у Києві відсутній міськвиконком, як в інших містах України, і його функції виконує КМДА. І тому саме адміністрація вирішує, куди підуть гроші, визначені у бюджеті столиці.

Андрій Калюжний

P. S. Чим закінчиться війна Зеленського і Кличка — наразі незрозуміло. Так само незрозуміло, кого саме Зе-команда бачить у кріслі голови КМДА. Джерела «Апострофа» стверджують, що кандидатів кілька. Один із головних — генеральний директор «1+1 Медіа» Олександр Ткаченко, який за списком «Слуги народу» пройшов до ВРУ. Його нібито не проти бачити на цій посаді олігарх Ігор Коломойський. Ще одним претендентом на посаду називають бізнесмена Андрія Холодова, котрий також пройшов у ВРУ за списком президентської партії. Є і третій варіант, який джерела називають малоймовірним. Нібито на посаду глави КМДА можуть призначити колишнього соратника Кличка Павла Рябікіна, котрий зараз керує летовищем «Бориспіль». Але це зовсім не означає, що в команді Зеленського не підберуть ще когось неочікуваного.

До теми
П’ятий президент України Петро Порошенко заявив у інтерв’ю «Українській правді», що Роман Труба, керівник Державного бюро розслідувань (ДБР), передає інформацію про справи у відомстві Андрієві Богдану, а той — Андрію Портнову, колишньому заступнику президентської адміністрації часів Януковича. «Мене здивувало, що в нас кожен крок, який захищений законом щодо таємниці слідства, розкривається — в т. ч. дата допиту, запрошення, прізвище, слідчий, справа, по якій людину викликають на допит. Мені вчора чітко наголосили, що нічого вони не розкривали. Що проводять службове розслідування вже місяць, бо вони не знають, яким чином це до п. Портнова потрапляє. Я сказав: «Ваш директор має доступ?». Він каже: «Так, має». Я йому кажу: «Це ж незаконно». Але пан директор передає це п. Богдану, з якими вони постійно спілкуються. А п. Богдан передає це п. Портнову», — заявив Петро Порошенко. Нагадаємо, що за заявами Портнова проти Петра Порошенка ДБР порушила вже 11 карних проваджень.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply