Новини для українців всього свту

Tuesday, Apr. 13, 2021

Будівництво «великого українського муру» буксує, але триває

Автор:

|

Квітень 20, 2017

|

Рубрика:

Будівництво «великого українського муру» буксує, але триває

Новина з Близького Сходу нагадала про призабуте на сході України.

«Вся в дірках»
Минулого тижня Міністерство оборони Турецької Республіки (ТР) оголосило завершення будівництва вздовж її 911-кілометрового кордону зі Сирією 556-кілометрового бетонного муру заввишки 3 м, який складається з мобільних елементів, які можна переносити. Турки відреагували цим на закиди Європейського Союзу (ЄС), що терористи потрапляють до нього через «дірки» на сирійському кордоні. Але оскільки мур на ньому не охоплює всієї його протяжності, болгари також розпочали 2014-го будувати стіну на кордоні з ТР, вже витративши на її зведення понад 50 млн USD.
Тим часом ізраїльтяни мурують підземну стіну на кордоні з палестинським сектором Ґаза, пакистанці — надземну на афганському кордоні, латвійці, норвежці та поляки — на російському, угорці — вже другу на сербському. А росіяни — між своєю Калінінградською областю та Польщею. Естонці також планують звести паркан на кордоні з Російською Федерацією (РФ). А Литва — ще й на своєму державному рубежі з Білоруссю.
Стосовно ж реалізації фортифікаційного проекту «Європейський вал» (журналісти називають його також «Стіною») на найдовшому в Європі суходільному кордоні — 1974-кілометровому українсько-російському, то 1 квітня ц. р. в київському часописі «Дзеркало тижня» зауважили: «Споруджуване нині на Чернігівщині, Сумщині й Харківщині звелося до ровів, насипів, парканів зі сітки, системи електронного спостереження та сигналізації, веж для прикордонників і вогневих позицій для бойових машин «Тритон».
А В’ячеслав Задоренко, голова Гоптівківської сільської ради на Харківщині, розповів: «Стіна на кордоні — вся в дірках і нічим не захищає. Її всю дикі кабани порвали. Краще б техніку купили. Ось дивіться, новий «Булат» (модернізований в Україні радянський танк Т-64. — Ред.) коштує 30 млн грн. Купіть десять «Булатів», і поставте вздовж кордону, замість цього дроту, тому що в плані оборони вона нічого не дає».
Але Олександр Трохимець, начальник прес-служби Харківського прикордонного загону, пояснив, що хоч «Стіна» й не зупинить військову техніку, однак, за його словами, «рів не дає можливість танку безперешкодно проїхати на всіх парах, а щоб закидати яму, потрібні десятеро осіб і годину часу». А його має вистачити артилеристам і ракетникам, аби прицілитися до ворожої техніки.

«Не публічна інформація»
Та й Антон Геращенко, радник міністра внутрішніх справ, уточнив, що «Стіна» стримуватиме не військову техніку, а диверсантів. А капітан-прикордонник Володимир Поліщук запевнив часопису «Слобідський край»: «Тритон» дає можливість вести радіолокаційне спостереження на відстані 6 км за десятьма цілями водночас, виявляти й ідентифікувати їх за допомогою системи тепловізійної камери. У разі необхідності можемо знешкоджувати цілі крупнокаліберною автоматичною установкою, як удень, так і вночі, установка обладнана системою нічного бачення. Також модуль обладнаний системою супутникового зв’язку».
Коли ж Олександр Лірчук, ведучий інтернет-шоу «Double Ять» на порталі Online.ua, запитав Олега Слободяна, прес-секретаря Державної прикордонної служби (ДПС), чи «ми можемо через Інтернет стежити, як вона («Стіна». — Ред.) будується?», той відповів: «Можемо, але це — не публічна інформація».
«Це не буде стіна, доречним є термін «інтелектуального кордону». Це — система, яка поєднує інженерні споруди, технічні споруди і людський фактор, і забезпечує максимально ефективність охорони кордону, а складатиметься з кількох ліній фортифікаційних, інженерних, інженерно-технічних споруд, системи рокадних доріг, якими можуть рухатися прикордонні наряди, системи вогневого прикриття, системи опорних пунктів, аби підрозділи Збройних сил могли вести певні оборонні дії, — уточнив він. — Є протитранспортні рови, які стримують піший і технічний рух, хоча зупинити танк чи більші серйозні технічні засоби вони не зможуть. Цей рів може затримати техніку і дати час на упередження подальшої аґресії. Інша лінія — це система технічного забезпечення: паркан, на якому розташовані тепловізори та засоби візуального контролю, які дозволяють бачити все, що відбувається, в режимі он-лайн. Ця інформація одразу передається черговим підрозділів. Крім цього, там є датчики руху — кабель, який ідентифікує за вагою об’єкт, що рухається: тварина чи людина. Це рокадні дороги, які мають спеціальне неасфальтове покриття. Під час дощів вони не розмиваються та забезпечують рух прикордонних нарядів у будь-який час. Є інші споруди — це багатоешелонована система інтелектуального кордону».

«Потрібно більше»
«На це все потрібно було більше 4 млрд грн, — нагадав п. Слободян. — Щороку на реалізацію цього проекту був потрібен приблизно 1 млрд грн. 2015-го зі запланованого мільярду виділили лише 400 млн, а 2016 року — лише 200 млн. На 2017 рік виділили мізерні 200 млн».
Прес-секретар ДПС також визнав: «У нас 2,5 млн грн коштує кілометр, а на 136 км кордону Естонії з РФ проект коштує 14 млн грн, якщо на наші кошти перевести. Така ж ситуація в Литві та Фінляндії — проекти аналогічні, але вартість вища, ніж в Україні, це без врахування закупівлі техніки».
Агенція ж Укрінформ процитувала підполковника Едуарда Маркова, помічника начальника Східного реґіонального управління ДПС: «На території Харківської області інженерно-технічне облаштування держкордону виконано на 70 %. У числі іншого протягом 166 км споруджено оборонний вал заввишки 2 м та рів розміром 2,5 х 4 м. Облаштовано чотири суперсучасні системи відео- і сенсорного спостереження: в Дворічанському, Золочівському, Дергачівському та Великобурлуцькому районах. Також облаштовано 12 спостережливих веж, вісім із яких працюють на сонячних батареях, а загалом таких веж буде 22. У стані повної готовності — чотири бойових модулів «Тритон», оснащених не лише системами відео- і сенсорного спостереження і космічним зв’язком, але й бойовими розрахунками.
«Цього року триває у т. ч. облаштування трьох із п’яти опорних пунктів для особового складу прикордонної служби, і це при тому, що на 2017 рік Харківщині виділено близько 166 млн грн, а потрібно 800 млн», — додав підполковник.
Стосовно ж усієї «Стіни» він поінформував: «План 2017 року — 1,3 млрд грн, виділено 200 млн. Недофінансування — 2,5 млрд грн. Через недофінансування проект продовжили до 2020-го».

«Говорити ще рано»
Однак Наталія Лебідь, оглядач київського часопису «Україна молода», вважає, що коштів на реалізацію проекту в державній скарбниці просто немає. «Тому й роботи ведуться абияк або ж не ведуться зовсім, — пише вона. — З усього «громаддя» планів на кордоні викопали лише протитанковий рів і встановили стіну-сітку з колючим дротом нагорі. Решти елементів безпеки, зокрема, найелементарнішого — контрольно-слідової смуги — все так само відчайдушно бракує».
«Більшість експертів одностайна в тому, що фінансування об’єкта «Європейський вал» слід було б переглянути й більшу його частину спрямувати на розвиток сучасних технологій спостереження за кордоном, — розповіла також журналіст. — Альтернативою «Валу» міг би стати розвиток галузі з побудови висококласного спостережного обладнання на кшталт безпілотників. Та поки що кошти в прикордонну службу не вкладено, фортифікації на кордоні з РФ мають більше моральне, ніж практичне значення, демонструючи здебільшого психологічне прагнення українців відгородитися від аґресивного сусіди».
Відтак, оглядач резюмувала: «У сухому залишку маємо на сьогодні таке: сучасними технологіями стеження ніхто не опікується, «Вал» як такий не будується, а чиновники всіх рівнів і відомств зайняті «розпилюванням» державного бюджету».
Однак Артем Ситник, директор Національного антикорупційного бюро України, застеріг, що хоч і «не все гладко з проектом «Стіна», необхідно провести ще дуже багато роботи — фактичний огляд, вивчення кошторисної документації, проведення експертиз, ревізій, тому говорити про завдану шкоду та винних осіб ще рано». Тому правоохоронці про «Європейський вал» тепер і мовчать.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply