Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 30, 2022

«Боїмося нести гроші в банки. Бо всі вони — російські»

Автор:

|

Травень 26, 2020

|

Рубрика:

«Боїмося нести гроші в банки. Бо всі вони — російські»
Донецьк сьогодні

Юлія Кац, 39-літня жителька Донецька, за шість років сім разів міняла місце проживання. Причиною називає війну і кредит на помешкання. Торік повернулася в окуповане місто. «До 2013 року наші справи йшли дуже добре, — розповідає вона. — Чоловік мав стоматологічний кабінет, я — салон суконь. Взяли півмільйона гривень кредиту у «Всеукраїнському банку розвитку» (ВБР) сина Януковича. Купили трикімнатну квартиру. Впродовж десяти років мали виплачувати по 4 тис. грн на місяць».
Із початком аґресії Росії родина переїхала до Києва. Сплачувати борги вже не могла. «Не до кредиту було, — продовжує Юлія. — Шукали хоч якусь роботу, щоб забезпечити себе і дітей. Аби не турбували колектори, змінили номери телефонів, а потім і місце проживання».
Позаторік чоловік п. Кац помер від інсульту. «Ми з дітьми повернулися до Донецька, — править вона далі. — Двері квартири опечатані, замок змінили. Наш ВБР ліквідували. Щоб зайти досередини, мала переоформити кредит в іншому банку».
Зобов’язання деяких українських банків перебрали на себе російські. «Взяла кредит у «Сбербанку России» під 9,5 % річних, — ділиться Юлія. — Виплачую його, а банк намагається дати лад паперам. Бо документів на квартиру досі немає».
Юлія Кац — підприємиця, постачає в супермаркети продукти харчування. «Найпопулярніший товар у Донецьку — дешева їжа, не найгірша на смак. Постачаю з Росії молочні продукти, ковбаси, солодощі. Брала кредити і на бізнес. Першу позику в 30 тис. RUR оформляла під 12,9 % річних. Повернула швидко, бо це було перед новорічними святами, люди скуповувалися».
На окупованих територіях Луганської і Донецької областей працюють 12 російських банків. Видають кредити в російських рублях і доларах США, беруть гроші на депозити. «Хороші відсотки за депозитом дає «Россельхозбанк», але гроші беруть на термін від двох до десяти років. Нараховують 6 % річних, — розповідає Олег Калістратович із Донецька. — У «Сбербанк» можна покласти гроші від місяця до пів року. В рублях дають 2,7 % річних, доларах — 0,01 %. Я — колишній шахтар, за життя трохи заощадив. Гроші завжди тримав у банку. Та як почалася війна — тепер під подушкою».
Банківська система на окупованих територіях працює з жовтня 2019-го. «Але ми боїмося нести гроші в банки, бо всі вони — російські, — скаржиться 77-річний чоловік. — А нам видали паспорти республіки. Як зачиняться, втечуть до Росію. А ми можемо подавати в суд лише в Донецьку».
Кредити в банках оформляють під 9,2-11,7 % річних. Бойовики запустили так звані державні програми на розвиток бізнесу на селі, видають гроші під 5 % річних. «Гроші на бізнес в селі дає «Россельхозбанк». Але щоб їх отримати, потрібно мати ферму, яка вдвічі дорожча за кредит, — розповідає підприємець Віктор Овсієнко з Донецька. — Я оформляв кредит на теплиці. Мав отримати мільйон рублів. У банку вимагали російський паспорт і поручителя з Російської Федерації (РФ). Якщо такого немає, мав довести платоспроможність. В мене цього не було. Запропонували дорожчий кредит, під 8,9 % річних. Погодився. Коли отримував гроші, виявилося, що за зняття готівки маю ще заплатити від до 5 % комісії».
У Донецьку є кіоски, де швидко дають позики на дрібні побутові потреби. За день оформляють кредит на суму до 150 тис. RUR під заставу нерухомості чи іншого майна. «У тих конторах відсотки страшні, — каже донеччанка Олена Дмитрівна, прізвище просить не вказувати. — Батько взяв 10 тис. RUR на лікування, за чотири місяці набігло 30 тис. Ми дізналися про кредит випадково. Одного ранку розбудили чоловіки з автоматами, тицьнули чоловікові папірець. Сказали, якщо не виплатимо, виженуть із квартири. Ми позичили і віддали».
Кредит на новий автомобіль видають під 9,5-14 % річних. Щоб купити машину, треба їхати до Росії. «Автокредити існують для галочки, адже ніхто на нових авто вже не їздить, салони давно зачинені, — пише в соціальній мережі 46-річний Денис із Донецька. — По машину їдуть у Росію. В принципі, як і по все. Банківська система — умовна. Мені зарплату нараховують на картку «Сбербанку России». Але користуватись нею можу тільки тут. Наші банки ніде в світі не визнають».

Наталія Столярчук, «Газета по-українськи»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply