Новини для українців всього свту

Wednesday, Jul. 6, 2022

Більшість українців уперше підтримали вільне володіння зброєю

Автор:

|

Червень 12, 2022

|

Рубрика:

Більшість українців уперше підтримали вільне володіння зброєю
На початку гарячої фази російсько-української війни зброю роздавали всім охочим

Уперше в новітній історії більшість громадян України підтримує надання права на володіння зброєю та боєприпасами. Про це свідчать результати опитування, яке провела соціологічна група «Рейтинґ».

Прагнення безпеки
Війна вплинула на відчуття безпеки українців, тож підтримка вільного володіння зброєю в Україні зросла більш ніж удвічі. Так, за надання громадянам права на володіння зброєю та боєприпасами висловилися 58 % опитаних українців, проти виступили 39 %. «Таким чином уперше за історію досліджень цього питання кількість прихильників ідеї озброєння громадян перевищила кількість супротивників. У 2018-2021 рр. таку ідею підтримували близько чверті громадян, а не підтримували більше 70 %», — констатують соціологи.
Надання дозволу на вільне володіння зброєю в Україні найбільше підтримують жителі центру держави, молодь і громадяни віком 36-50 років. Щодо гендерного поділу, більшість прихильників озброєння — чоловіки.
Крім того, респонденти, що мають родичів, які сьогодні захищають Україну на війні, лояльніші до ідеї надання права громадян на володіння зброєю, ніж решта. Цікаве й те, що значну підтримку цієї ініціативи демонструють не лише ті реґіони, де проводять активні бойові дії або де була російська окупація, а й ті області, в яких цього взагалі не було.
Найбільшими опонентами вільного володіння зброєю є мешканці сходу України, люди віком 51+. «Близько 80 % респондентів не відчували необхідності володіти вогнепальною зброєю до початку вторгнення Російської Федерації. Натомість тепер 44 % хотіли б бути власниками вогнепальної зброї та боєприпасів до неї. Зараз третина з тих, хто не хотів мати зброю до активної фази російсько-української війни, змінила думку на протилежну, а майже половина з них хочуть, аби зброю мали члени родини», — наголошують дослідники.
Крім цього, маже 60 % чоловіків і 30 % жінок скористалися б правом купівлі вогнепальної зброї та боєприпасів до неї, якби у них була фінансова й юридична можливості.
61 % вважають, що масове озброєння громадян України вогнепальною зброєю сприятиме зміцненню обороноздатності країни. Протилежну думку мають 36 % респондентів. Більше цю тезу підтримують молодь, чоловіки та ті, хто мають бажання мати зброю.
Водночас у суспільстві ще немає домінуючої думки щодо того, що буде з особистими свободами громадян, якщо в Україні з’являться юридичні умови для вільної купівлі зброї. 45 % респондентів кажуть, що це лише збільшить особисті свободи, натомість 40 % мають протилежну думку.
Твердження, що особисті свободи громадян за таких умов можуть бути звужені, здебільшого висловлюють мешканці сходу України, жінки та супротивники створення умов для вільної купівлі вогнепальної зброї. Водночас 58 % українців побоюються, що вільна купівля зброї призведе до зростання злочинності. Протилежної думки тримаються 35 %. Останніх більше серед мешканців центру, чоловіків і тих, хто хочуть стати власниками вогнепальної зброї.

Питання опрацьовують
Верховна Рада проголосувала у першому читанні за законопроєкт про обіг вогнепальної зброї. Але питання щодо того, як саме володіти нею, все ще не вирішене. Тож для продовження роботи над законопроєктом Денис Монастирський, міністр внутрішніх справ України, вирішив запитати думку українців щодо цього питання. У мобільному застосунку «Дія», агрегатору всіх державних послуг в України, організували опитування, який варіант володіння зброєю в Україні громадяни вважають доречним.
Свою чергою, Олексій Рєзников, Міністр оборони України, виступив за спрощений обіг зброї в Україні та його лібералізацію. За словами міністра, потрібна не тільки лібералізація, але й легалізація обігу зброї, впорядкування та формування культури безпечного та відповідального ставлення до зброї.
А ось із цим можуть виникнути проблеми, тим більше, що в час війни зажди з’являється величезна кількість необлікованої зброї. Тож Європол вирішив створити групу, яка опікуватиметься питанням зброї після війни в Україні, адже Європа хоче уникнути потенційного повторення балканського сценарію 1990-х рр. «Зброю того періоду досі використовують злочинні групи. Ми повинні знайти шлях, як дати лад цій ситуації після закінчення війни. Ми створимо міжнародну робочу групу для вирішення цього питання», — наголосила Катрін де Болле, виконавча директорка служби.
Вона вказала на те, що в Європолі знають про приховану активність в’їзду з території Європейського Союзу до України та у зворотному напрямку осіб, відомих своїми терористичними й екстремістськими поглядами та готових до застосування насильства. «Ситуація дуже динамічна і фрагментована, і ми отримуємо різні цифри від наших європейських партнерів. Особи, які виїжджають в Україну, є неоднорідною групою, члени якої відрізняються за досвідом та ідеологією», — наголосила п. де Болле та повідомила, що спостереження ведуть і за особами, які повернулися з України й яким жорстокість військової дійсності стала не до снаги.

Досвід США
Вільне володіння зброєю — наріжний камінь у творенні такої держави, як Сполучені Штати Америки. Однак США займають і перше місце в світі за кількістю злочинів, скоєних зі застосуванням вогнепальної зброї. І такі злочинці молодшають. Ось найсвіжіший випадок.
24 травня ц. р. у початковій школі міста Робб (штат Техас) унаслідок стрілянини загинула 21 людина — 19 дітей і двоє дорослих. Про це першим повідомив Ґреґ Ебботт, губернатор Техасу. Стрільцем виявився 18-річний учень цієї школи Сальвадор Рамос.
Перед тим, як приїхати до школи, він вистрелив у свою бабусю, яку терміново доправили до лікарні повітряним шляхом. Після цього своїм пікапом дістався до школи, де потрапив у дорожньо-транспортну, в’їхавши у канаву. Звідти нападник вирушив до навчального закладу. Як встановили правоохоронці, він був одягнений у бронежилет, мав із собою пістолет, гвинтівку та наплічник. Спроби охоронців не впустити його до будівлі не увінчалися успіхом. Нападник увійшов досередини, де відкрив невибірковий вогонь у кількох класних кімнатах.
Стрільця ліквідувала поліція, хоча спершу повідомляла про його затримання. За інформацією слідства, мотиви нападника невідомі. Медики надали допомогу 13 школярам, двох із них ушпиталили в Сан-Антоніо. Також кульове поранення отримав 45-річний чоловік.
Через розстріл півтора десятка дітей у початковій школі в Техасі, до американської нації звернувся Джо Байден. Звернення транслювали у прямому етері з Білого дому. «Коли я став президентом, то сподівався, що мені не доведеться робити цього знову», — розпочав промову американський лідер. Таким чином він нагадав про подібний інцидент, що стався 2012-го, коли віцепрезидента Байдена призначили очолити реагування уряду на масову стрілянину в школі Сенді-Кук у Ньютавні (штат Коннектикут).
За словами президента США, втрата дитини — це втрата шматочка душі. «Як нація ми повинні запитати себе, коли заради Бога ми повстанемо проти збройового лобі? Коли, заради Бога, зробимо те, про що всі добре знаємо, що це потрібно зробити?» — наголосив він.
Зі зверненнями, які засуджують прагнення збройового лобі США зберегти майже безконтрольні продажі стрілецької зброї в країні, виступили також колишні президенти Біл Клінтон і Барак Обама.
Як повідомляв «Міст», у Торонто поліція застосувала зброю проти молодика, якого помітили з гвинтівкою біля початкової школи.

Євген Клен

About Author

Meest-Online