Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 28, 2022

10-11 класи зникнуть, а що впровадять натомість?

Автор:

|

Березень 12, 2021

|

Рубрика:

10-11 класи зникнуть, а що впровадять натомість?

Навчальний процес завжди приносить і учням, і батькам якісь «сюрпризи» — від додаткових завдань чи потреб школи до дистанційної чи змішаної форми навчання через пандемію Covid-19. Цього року поширили чутки, що 10-11-х класів більше не буде, замість них введуть ліцеї, передбачені реформою середньої освіти в Україні.

Із чого все почалося
Нещодавно українські засоби масової інформації почали інформувати громадськість, що цього року в загальноосвітніх школах ліквідують 10-11-ті класи. Школярі зможуть продовжити навчання у старшій профільній школі, однак такі заклади створять лише в містах з населенням понад 50 тис. осіб. До того ж посилили ефект несподіванки і повідомлення в чатах деяких шкіл. Там батьків поставили перед проблемою: з вересня в нашій школі не буде 10 класу — вирішуйте, де продовжите навчання.
За законом «Про повну загальну середню освіту» звична школа має зазнати серйозних змін. До прикладу, молодшу (1-4 класи), середню (5-9 класи) і старшу (10-11 і в майбутньому ще й 12 класи) школи мають розділити. Середня школа має називатися гімназією, а старша — ліцеєм. Допускається, що 1-9-ті класи зможуть перебувати в одному приміщенні закладу освіти. А ось ліцеїв буде значно менше, ніж шкіл і гімназій. Їхні випускники готуватимуться до вступу до закладів вищої освіти (ЗВО).
Звісно, така інформація призвела до паніки й обурення, адже про професійну старшу школу мало хто чув, а вересень 2021-го вже недалеко. Так, на сторінці у Facebook «Батьки SOS» Олександр Крикунов, батько школяра Дарницького району Києва, написав, що 25 шкіл Дарницького району втратять право набирати учнів 10-11 класів уже цього року. Вони стануть гімназіями, де навчатимуть тільки дітей із першого по дев’ятий класи.
«Потрапити в переповнений ліцей можна буде лише за конкурсом, і, вочевидь, не тільки знань, а й товщини гаманця батьків. Тому що навчання в більшості ліцеїв на платне як офіційно, так і неофіційно. А вступити вчитися в коледж при ЗВО, беручи до уваги наплив охочих, можна буде лише на платній основі», — описав свої побоювання чоловік.
Пізніше у владних колах повідомили, що розповсюджена інформація не відповідає дійсності, однак реформа старшої школи все ж відбудеться у встановлені терміни.

Що буде зі старшою школою
Цього року усі випускники дев’ятих класів зможуть, за бажанням, продовжити здобуття повної загальної середньої освіти. «Жодного випускника 9-х класів не позбавлять права на продовження здобувати повну загальну середню освіту», — повідомили у Міністерстві освіти та науки (МОН) України.
У відомстві пояснили, що зарахування до 10-х класів закладів загальної середньої освіти цього року відбуватиметься після видання наказу про переведення до нього учнів 9-х класів цього ж закладу освіти, які не виявили намір припинити навчання в ньому і не були відраховані або переведені до іншого закладу освіти відповідно до Порядку зарахування, відрахування та переведення учнів до державних і комунальних закладів освіти для здобуття повної загальної середньої освіти.
Водночас у МОН наголосили, що забезпечення рівного доступу до повної загальної середньої освіти для кожної дитини є ключовим пріоритетом держави. Тож, принаймні, на цей рік кардинальних змін у системі навчання не передбачають.

Коли старша школа стане трирічною
Сергій Шкарлет, міністр освіти і науки України, розповів, що реформа Нової української школи є тривалою та поетапною. Так, старша школа стане профільною та трирічною з 1 вересня 2027-го. «Низку трансформацій плануємо завершити до 2027 року, після чого старша школа (10-12 клас) стане профільною та трирічною. Така система почне діяти з 1 вересня 2027-го, як це прописано в законах «Про освіту» та «Про повну загальну середню освіту», — зазначив він.
Також урядовець повідомив, що рішення про створення мережі ліцеїв, у яких буде старша школа, згідно з чинним законодавством прийматимуть обласні або міські ради. «Але це не означає, що профільні ліцеї створюватимуть лише в обласних центрах чи великих містах. Насправді створення ліцею залежатиме від спроможності такої обласної чи міської ради, засновників таких ліцеїв створити відповідну матеріально-технічну базу. Адже ми говоримо про єдиний підхід до стандарту й якості навчання, який має відбуватися в усіх закладах старшої школи водночас і на єдиному рівні», — додав він.
У законі «Про освіту» передбачено, що повна загальна середня освіта має три рівні освіти: початкова освіта тривалістю чотири роки; базова середня освіта тривалістю п’ять років; профільна середня освіта тривалістю три роки. Початкову, базову середню та профільну середню освіту можуть здобувати в окремих закладах освіти або у структурних підрозділах однієї юридичної особи (закладу освіти).
Здобування профільної середньої освіти передбачає два спрямування: академічне — профільне навчання на основі поєднання змісту освіти, визначеного стандартом профільної середньої освіти, і поглибленого вивчення окремих предметів із урахуванням здібностей та освітніх потреб здобувачів освіти з орієнтацією на продовження навчання на вищих рівнях освіти; професійне — орієнтоване на ринок праці профільне навчання на основі поєднання змісту освіти, визначеного стандартом профільної середньої освіти, та професійно орієнтованого підходу до навчання з урахуванням здібностей і потреб учнів.
У документі також прописано, що осіб, які здобувають повну загальну середню освіту, проживають у сільській місцевості та потребують підвезення до закладу освіти та у зворотному напрямку, забезпечують таким підвезенням за кошти місцевих бюджетів, у т. ч. зі забезпеченням доступності відповідного транспорту для осіб з порушенням зору, слуху, опорно-рухового апарату й інших маломобільних груп населення.
Визначили й терміни впровадження змін, залежно від рівня освіти. Так, навчання учнів за програмами 12-річної повної загальної середньої освіти починається: для початкової освіти — з 1 вересня 2018-го; для базової середньої освіти — з 1 вересня 2022-го; для профільної середньої освіти — з 1 вересня 2027-го.
Також у законі вказано, що з 1 вересня 2027 року термін здобування профільної середньої освіти усіма здобувачами становитиме три роки. Запровадження освітніх програм базової середньої освіти до 2022-го та/або профільної середньої освіти до 2027 року в межах 12-річної повної загальної середньої освіти можливе за рішенням Кабінету Міністрів України, за умови наявності відповідного стандарту базової або профільної середньої освіти та відповідної типової освітньої програми.

Реформа старшої школи — за і проти
Впровадження змін — процес складний і тривалий, його нерідко критикують, адже нове не завжди означає краще. Однак експерти переконані, що реформу системи середньої освіти втілювати потрібно. Так, Єгор Стадний, віцепрезидент із бакалаврських програм Київської школи економіки, звернув увагу на проблеми, які існують зараз. За його словами, навчальний план старшої школи перенасичений предметами. «Вчити 21 предмет водночас є контрпродуктивним. Звідси й походить реакція багатьох батьків і дітей на такий навчальний план: 11-й клас ми не ходимо/не вчимо/вчимо на трійку шкільні предмети, а замість цього готуємось до зовнішнього незалежного опитування (ЗНО). Самі вчителі, звісно ж, також скаржаться на демотивованість дітей», — запевнив він.
На переконання експерта, розв’язання цієї проблеми закладене в реформу: старша школа повинна стати профільною. «Це означає, що загальна кількість предметів радикально зменшується, залишаються предмети переважно обраного профілю (математичний, природничий, технологічний, мовний, гуманітарний) і, відповідно, кількість годин на ці профільні предмети відчутно збільшують. Водночас, обрання профілю та реалізація профільного навчання покликані відчутно підвищити мотивацію дітей», — наголосив він.
Фахівець застеріг від призупинення реформи чи її згортання, адже це знівелює всю суть 12-річки. Він також наголосив, що до 2027-го треба змінити ще не одну норму законодавства, розробити варіанти мережі ліцеїв у кожній області, провести пілоти, вивести на належний рівень якість доріг і підвезення, обладнати класи та підготувати вчителів.
Своєю чергою, Олена Бондаренко, співзасновниця громадської організації «Батьки SOS», розповіла, що процес переходу школи на нову систему має закінчитися 2024 року. А створення ліцеїв в Україні уже почалося й діє рік-два в деяких містах. Наприклад, у Кременчуці залишилося всього десять шкіл, де ще є старші класи. Але навіть не в усіх із них можуть набрати учнів. «Справді, розподіл відбуватиметься в такий спосіб. У початковій школі всі діти здобувають загальну однакову освіту, вона має бути доступною, а школи повинні перебувати поруч із будинком. У середній школі вже будуть кілька предметів за вибором. А в старшій школі і ліцеях має бути поглиблене вивчення якихось предметів, адже діти готуються до вступу у ЗВО. Тут потрібно вивчати думку дітей і батьків свого району або міста, чого вони хочуть — щоб вибір напряму не був бездумним; щоб не сталося так, що в ліцеї з математичним нахилом черга, а там, де вивчають мову, не можуть знайти учнів», — пояснює вона.
Також доведеться змінювати й наповнювати систему освіти в професійно-технічних училищах і коледжах, адже вона застаріла. Варто впроваджувати закордонний досвід — у коледжах дітей навчають дизайну, IT-наук, медицини, учать складати бізнес-плани, допомагають відкрити свій стартап. «І молода людина виходить уже зі своїм бізнес-планом, на основі якого може відкрити власну справу. А в нас, крім зварника та кухаря, ще вчать спеціальності набору тексту на комп’ютері. Зрозуміло, що все це давно застаріло», — каже експертка.
Реформа середньої освіти в Україні повинна закінчитися 2024-го. І батькам доведеться звикати до того, що зовсім не обов’язково штовхати своїх дітей у старшу школу тільки заради того, щоб потім вони відсиділи безглузді чотири-п’ять років у ЗВО. У коледжі також можна впродовж двох років отримати ту саму загальну освіту й потім вступити до ЗВО, склавши ЗНО.
Як повідомляв «Міст», християнська етика та біблійна історія можуть стати в школі обов’язковими.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply