Новини для українців всього свту

Monday, Jun. 21, 2021

Шанс на свободу

Автор:

|

Травень 24, 2012

|

Рубрика:

Шанс на свободу

Віктор Янукович не заслуговує на жодну похвалу за жорстке керівництво на посаді президента України. За час його каденції рівень корупції зріс, влада ще більше сконцентрувалася в руках глави держави, почалися показові суди над політичними супротивниками. Найбільше занепокоєння викликає справа Юлії Тимошенко, колишнього прем’єр-міністра, яка тепер відбуває у в’язниці свій семирічний термін.

Тим не менше, ті, кого турбує майбутнє України, ще можуть сподіватися на краще завдяки угоді, яка дозволить компаніям Chevron і Royal Dutch Shell розробляти альтернативні джерела газу в країні й залучить близько 370 млн USD інвестицій в Україну, а крім того, дасть змогу видобувати до 10 % споживаного газу в самій країні до 2020 року. Якщо все буде зроблено правильно, то це, швидше, стане стимулом для гарної поведінки, ніж нагородою за погану.

Справді, схоже, що контракт пом’якшує недавній підхід Заходу до України, який містив у собі закиди на адресу режиму Януковича на тлі вироку п. Тимошенко. Європейський Союз (ЄС) призупинив перемовини про розширення торгівлі, і ведуться розмови про те, що європейські лідери бойкотуватимуть футбольний чемпіонат у Києві, запланований на літо.

Зараз також охололи стосунки між російським урядом і Віктором Януковичем, що разом зі спокусливими майбутніми економічними зв’язками дає Заходу важіль впливу на Україну, здатний змусити її відійти від авторитаризму. ЄС чинить абсолютно правильно, використовуючи цей важіль.

Ба більше, Андерс Аслунд, експерт з економіки Східної Європи, попере­джає, що проекти з видобутку природного газу компаній Chevron і Shell можуть надто легко потрапити в пастку державної корупції, приносячи вигоду вузькому колу олігархів, які оточують п. Януковича, і виробляючи лише невеликі обсяги палива.

Однак водночас нова газова угода дає Україні нагоду продемонструвати, що уряд здатен відокремити вкрай важливі економічні справи від корупції, дозволивши компаніям Chevron і Shell працювати вільно, без зайвих бар’єрів. Прихід принципів західної корпоративної ефективності в український енерґетичний сектор може допомогти позбутися однієї з головних перешкод у «вестернізації» країни від Росії. Залежність України від російського природного газу є головним інструментом російського президента Путіна в маніпулюванні Києвом. Велика свобода від Росії дасть Україні змогу розвиватися своїм шляхом, включаючи потенційну лібералізацію, яка б іще більше поглибила взаємини країни з ЄС. Багато що буде залежати від стосунків між урядом і компаніями.

Наразі ж Захід повинен посилити тиск на президента Януковича. Звільнення екс-прем’єра Тимошенко має стати мінімальною необхідною умовою на перемовинах, для того щоби встановити преференційні торговельні угоди з ЄС. І Захід повинен пильно стежити за парламентськими виборами, які призначено на жовтень, закликаючи український уряд докласти всіх зусиль, аби забезпечити чесну боротьбу й спостереження за голосуванням.

Упродовж 20 років незалежності Україна балансувала між авторитарною моделлю Сходу й демократичним шляхом Заходу. США, союзники й, що найважливіше, український народ виграють, якщо Україна уникне спокуси «путінізму».

Washington Post

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply