Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 8, 2022

Звільнення, яке може поставити хрест на співпраці України з МВФ

Автор:

|

Травень 08, 2021

|

Рубрика:

Звільнення, яке може поставити хрест на співпраці України з МВФ
Андрій Коболєв

Кабінет Міністрів України (КМУ) звільнив Андрія Коболєва з посади голови правління Національної акціонерної компанії (НАК) «Нафтогаз України», яку він займав трохи більше семи років. Останній заявив, що про свою відставку дізнався з повідомлень засобів масової інформації (ЗМІ) та має намір оскаржити своє звільнення в суді. Майже одночасно новим міністром енергетики став Герман Галущенко, котрого пов’язують із Андрієм Деркачем, позафракційним народним депутатом, проти котрого у вересні минулого року США запровадили персональні санкції за втручання в американський виборчий процес. Усі ці, скажімо так, украй неоднозначні кадрові рішення можуть серйозно зіпсувати стосунки Києва з міжнародними партнерами, зокрема, з Міжнародним валютним фондом (МВФ), від якого Україна сподівається отримати черговий транш у 5,5 млрд USD.

«Юридична маніпуляція»
Чинне законодавство щодо корпоративного управління передбачає можливість звільнення першої особи НАК (як і решти державних компаній) лише після схвалення Наглядовою радою компанії, більшість членів якої повинні бути незалежними від уряду. В КМУ вчинили геніально просто — спершу припинили повноваження всіх членів Наглядової ради НАК — і незалежних, і представників від держави — а вже за два дні перепризначили їх у повному складі. За цих два дні «безголів’я» дочасно припинили повноваження п. Коболєва.
«Прийняте КМУ рішення є юридичною маніпуляцією. Звільнення Наглядової ради на дві доби заради прийняття рішення про звільнення глави правління є наругою над основними принципами корпоративного управління державними підприємствами», — заявили в НАК. Чи вдасться п. Коболєву оскаржити в суді своє звільнення, невідомо.
Новим главою НАК став Юрій Вітренко, котрий до цього чотири місяці виконував обов’язки міністра енергетики, а ще раніше… правою рукою п. Коболєва в «Нафтогазі». Однак пізніше соратники перетворилися на лютих ворогів. Причини не важливі, значно важливішою є реакція західних партнерів, котрі завжди наполягали на важливості реформи української системи корпоративного управління.

Захід стурбований рішенням КМУ
Першими різко відреагували США. «Ми глибоко стурбовані останніми діями українського уряду щодо маніпуляції діючими правилами, щоб розпустити Наглядову раду, а також змістити керівництво провідної енергетичної компанії України», — заявив Нед Прайс, представник Державного департаменту США. Він охарактеризував дії КМУ, як «розважливий крок із використанням процедурної лазівки з метою витіснення шанованих експертів із наглядових рад кількох ключових державних підприємств». На думку чиновника, дії українського уряду вказують на ігнорування Україною практик корпоративного управління й ускладнюють подальші зусилля з реформи енергетичного сектора країни. Та й загалом таке «ігнорування кращих практик» створює ризики для інвестиційного клімату й економічного прогресу в Україні.
«Тим не менше ми продовжимо підтримувати Україну та зміцнювати її інститути, в т. ч. розвивати демократичні інститути та реформи корпоративного управління, проте українські лідери також повинні виконувати свою частину роботи», — додав п. Прайс.
Посли G7 також прокоментували звільнення п. Коболєва. «Ефективне управління держпідприємствами, вільне від політичного втручання, має вирішальне значення для конкурентоспроможності, процвітання і виконання міжнародних зобов’язань України», — мовиться в їхній заяві.
В Європейському Союзі (ЄС) заявили про серйозну стурбованість останніми змінами в керівництві НАК і готують із цього приводу окрему заяву. «Можу сказати, що ми серйозно стурбовані цими останніми подіями та закликаємо керівництво України забезпечити, щоб управління державними підприємствами відбувалося в повній відповідності до засад корпоративного управління» — заявив на брифінгу в Брюсселі (Бельгія) Петер Стано, представник Європейської комісії.
Несподіване звільнення п. Коболєва загрожує Україні ускладненням перемовин із МВФ про надання 5,5 млрд USD, повідомляє аґенція Вloomberg. «Цей крок ризикує засмутити західних донорів, у т. ч. МВФ, які підтримували Коболєва і ще раніше були вражені масовим відходом реформаторів, котрі залишають оточення Володимира Зеленського», — зазначили в Вloomberg. Аґенція також називає п. Коболєва «основним архітектором капітального ремонту енергетики», що допомогло Україні скоротити бюджетний дефіцит, а також зазначає, що «Нафтогаз» саме за керівництва Коболєва виграв багатомільярдну суперечку з російським «Газпромом» у Стокгольмському арбітражі.
Сергій Фурса, інвестиційний банкір, також переконаний, що це рішення неґативно вплине на взаємини України з МВФ. «Пішли проти домовленостей із нашими західними партнерами. Пішли проти програми МВФ… Хто найбільше святкує звільнення Коболєва, крім одного українського міністра (очевидно, мався на увазі Юрій Вітренко. — Ред.)? Правильно — «Газпром». І Фірташ. Позиції якого останніми роками, передусім завдяки реформі ринку газу, було підірвано. Але тепер Коболєва звільнили. А Фірташ і «Газпром» відкорковують шампанське. Адже в Україні звільнили людину, котру ненавиділи в Кремлі. Яка разом із командою змінила обличчя газового ринку України. Яка разом із командою пішла у Стокгольм і принизила там «Газпром». А ви ще запитуєте, чому в нас немає програми МВФ? І чому ми досі не в НАТО? Ось чому», — заявив експерт.
Валерій Пекар, президент компанії «Євроіндекс», вважає, що розпуск Наглядової ради НАК заради зміни голови правління — це продовження руйнування інституцій заради посилення особистого впливу. «Також це чіткий сигнал США та МВФ, що українське керівництво не хоче підтримувати міжнародні стандарти корпоративного управління», — зазначив він.

Новий міністр — «аґент Кремля»?
Ще одним важливим кадровим рішенням стало призначення новим керівником Міненерго 47-річного Германа Галущенка, котрий до цього працював одним із двох віцепрезидентів Національної атомної енергогенерувальної компанії «Енергоатом», що завершила минулий рік зі збитком у 4,8 млрд грн. Але найскандальніше те, що п. Галущенка називають людиною нардепа Деркача, котрий, за даними Вашингтона, вже більше десяти років служить активним аґентом Російської Федерації (РФ). Це, зокрема, стверджували неназване джерело видання LegalHub у Міністерстві енергетики, народні депутати Гео Лерос та Олексій Гончаренко.
«Призначення Галущенка — це найбільший акт капітуляції за весь час президентства Зеленського. В своїй ролі в Україні Галущенко мало чим відрізняється від Віктора Медведчука, кума Путіна. Варто згадати 2013 рік, коли Галущенко виконував велику місію в інтересах РФ. Разом із Деркачем він проводив спецоперацію щодо відмови України від диверсифікації постачання палива. На той момент на атомних станціях використовували російське паливо, але почалося випробовування американського. Саме вони зробили все можливе, щоб уряд Азарова відмовився від американського палива», — заявила в ефірі телеканалу «Еспресо» журналістка Тетяна Чорновол, депутатка ВРУ VIII скликання. На її переконання, призначення Галущенка зіпсує стосунки України та США.
А 30 квітня наглядова рада «Нафтогазу» зібралася на позачергове засідання та провела зустріч з новим керівником і членами правління. Всі присутні під час цього засідання, подали письмові повідомлення про дочасне припинення своїх повноважень як членів наглядової ради. Відповідно до корпоративних процедур, які діють наразі в Компанії, припинення повноважень набуде чинності 14 травня ц. р. Наглядова рада зібралася для проведення позачергового засідання як тільки її повноваження були поновлені для того, щоб забезпечити безперервність належного корпоративного врядування компанії. «Ми провели зустріч із новопризначеним керівником та членами правління. Останні висловили свою занепокоєність стосовно можливості виконувати свої повноваження надалі, — йдеться в заяві НАК. Також там зазначили, що наглядова рада скористається наступними двома тижнями з часу подання повідомлень про припинення повноважень для надання підтримки компанії.
Як повідомляв «Міст», «Нафтогаз України» знову опинився в центрі скандалу.

Ігор Берчак

До слова
В уряді останнім часом узагалі коїться якась шарпанина. Нардепи зареєстрували проєкт постанови про звільнення з посади Сергія Марченка, міністра фінансів, також збирають підписи за аналогічний проєкт щодо Марини Лазебної, міністерки соціальної політики. Вже давно хитається крісло й під Максимом Степановим, міністром охорони здоров’я. Перш за все через провал вакцинації від коронавірусу — першу дозу щеплення отримали близько 702 тис. людей, другу — 130 осіб. Уже залишився без роботи Мустафа Найєм, відомий антикорупціонер, один з лідерів Революції гідності. Його, як і Коболєва, без попередження звільнили з посади заступника генерального директора з управління активами державного концерну (ДК) «Укроборонпром». Активісти-антикорупціонери назвали це звільнення частиною «бліцкригу проти реформ». Сам п. Найєм стверджує, що проробленою роботою задоволений: разом із командою йому вдалося «витягнути ДК із багаторічної репутаційної ями, розблокувати частину мертвих контрактів і розгорнути велику реформу на всіх фронтах».

Підписи до фото:
Сергій Коболєв

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply