Новини для українців всього свту

Saturday, Apr. 17, 2021

Згортання свободи слова: виконавча влада хоче знищити четверту

Автор:

|

Листопад 13, 2019

|

Рубрика:

Згортання свободи слова: виконавча влада хоче знищити четверту
Володимир Зеленський

Президент України «втомився» від неґативу в засобах масової інформації (ЗМІ).

Заміноване поле
Володимир Зеленський поскаржився 30 жовтня: «Інформаційне поле, я гадаю, заміноване. Крім фейків і маніпуляцій, зустрічається гнів, аґресія, риторика, інколи переповнена ненавистю. На мою думку, усім суспільством нам слід глибоко вдихнути-видихнути і поговорити спокійно, розсудливо, без зайвих емоцій і лозунгів». Наступного дня Андрій Богдан, голова Офісу президента України, пояснив: «Дуже багато неґативу на нас виливається зі засобів масової інформації — він це дуже болісно сприймає». І від себе додав: «Змінюється суспільство і класична журналістика відходить».
Що ж, він і Зеленський — не перші вельможі, котрим заважає критика ЗМІ. Але якщо в країнах із тривалішими традиціями демократії виконавча влада мирно співіснує з четвертою, то в Україні вирішила її приборкати.
6 листопада Володимир Бородянський, міністр культури, молоді та спорту, заявив, що в Україні необхідно запровадити адміністративну та кримінальну відповідальність за розповсюдження маніпулятивної й неправдивої інформації. Того ж дня Олександр Ткаченко, голова комітету Верховної Ради (ВРУ), з питань гуманітарної й інформаційної політики, запропонував санкції проти збиткових ЗМІ.
Йому відповіла журналістка Ольга Мусафірова: «В Україні прибуткових ЗМІ немає. Під санкції потраплять 100 % українських медіа. Сферу буде просто знищено. Тут потрібен глибший державний підхід. А пропозиція Ткаченка мені здається далекою від здорового глузду».

Мета — налякати?
Саме в контексті ініціатив президента та його соратників були сприйняті обшуки у власника телеканалу «Прямий» Володимира Макеєнка 7 листопада. І хоч у Державному бюро розслідувань (ДБР) і запевнили, що з’ясовують «можливе ухиляння від сплати податків під час операції купівлі-продажу телеканалу «Прямий», його керівництво заявило: «Сприймаємо ці дії як тиск і наступ на свободу слова».
А Тарас Березовець, ведучий каналу зауважив: «Пов’язую це з останнім інтерв’ю Богдана, який сказав, що Зеленському дуже боляче від критики, що він буквально не спить, не їсть і йому це дуже сильно дошкуляє. Вочевидь, заповзяті гончаки в оточенні президента вирішили йому зробити приємне в такий спосіб, бо «Прямий» — один із тих, що представляє незалежну опозицію».
Із цим багато хто погодилися, попри те, що «Радіо Свобода» нагадало: «Експрезидента Петра Порошенка викликали на допит у справі про купівлю каналу «Прямий». Лідер «Батьківщини» Юлія Тимошенко закидала йому купівлю каналу через підставну особу — Макеєнка, котрий заявляв, що в разі продажу каналу Порошенко отримає першочергове право на придбання».
Але Арлем Дезір, представник Організації з безпеки та співпраці в Європі з питань свободи ЗМІ, заявив, що занепокоєний обшуками й закликав «поважати свободу медіа». А Вікторія Сюмар, депутат із парламентської фракції «Європейська солідарність» (ЄС), зауважила: «Власник телеканалу «Прямий» не є чиновником вищого рангу. За законом про ДБР саме ця категорія чиновників підпадає під його розслідування. Тому дивно, що ДБР проводить обшук у його приміщенні. На власника телеканалу чинять прямий політичний тиск, мета якого — налякати тих, хто критикує владу».

Не співає осанну
В ЄС заявили: «Прямий» канал залишається одним із небагатьох ЗМІ, який не співає осанну президенту. Наступ на свободу слова є одним із елементів зміни геополітичного курсу країни, який проводить теперішня влада. Мотиви влади зрозумілі — побудова в Україні режиму путінського зразка, коли правляча монобільшість уже поставила під контроль президента усі правоохоронні структури та суди».
Своєю чергою, Андрій Парубій, колишній голова ВРУ, дійшов такого висновку: «Режим Зеленського починає переслідувати незалежні медіа, які викривають провальну діяльність влади, яка не раз межує зі здачею національних інтересів. Атака на «Прямий» — спроба закрити рот всім тим, хто не хоче допустити руїни держави, повернення України в «русскій мір».
А от Тарас Чорновіл, політичний експерт, вважає: «Агітаційні речі сьогоднішньої влади щодо деяких їхніх завдань звучать так: «Не сердити Путіна». Вони не подавали заявки в НАТО, тільки щоб не нервувати його. А тут на кількох каналах щодня йде жорстка антипутінська політика. Це в той момент, коли Зеленський мріє про зустріч із Путіним. Цього достатньо, щоб ці канали опинилися «під ударом».
Він також зауважив, що Віктора Медведчука, власника телеканалів 112, NewsOne і ZIK, «не чіпають через його стосунки з Путіним». А на запитання «Хтось проаналізував те, що при купівлі каналів Медведчуком були абсолютно відсутні сплати податків? Хтось прийшов до них з обшуками?» відповів: «Ні. Тому що за ними Путін».
Але 8 листопада «Прямий» втратив принаймні частину тих, хто йому співчували — в його студію під час телетрансляції увірвалися люди в масках, камуфляжі й зі зброєю, імітуючи «захоплення» каналу. Ведучий Микола Вересень пояснив, що «цим перфоменсом хотіли «довести до абсурду те, що відбувається». Але ж глядачі в студії не одразу збагнули, що це інсценування та почали ховатися під крісла. Тому ведучі та журналісти «Прямого» вибачилися «за таку невдалу і недоречну інтерпретацію ситуації».

Залякування криміналом
9 листопада президент продовжив наступ на ЗМІ: доручив уряду розробити законопроєкт про врегулювання діяльності медіа в Україні, який буде містити положення про вимоги до новин і стандарти, механізми запобігання розповсюдження недостовірної, спотвореної інформації, її спростування, заборону фізичним та юридичним особам держави-аґресора володіти або фінансувати медіа в Україні, а також передбачити посилення відповідальності за порушення законодавства про інформацію.
Сергій Томіленко, голова Національної спілки журналістів України, відреагував на це так: «Залякування криміналом чи податковими перевірками — не те, чого чекають від влади журналісти та медіа! Чинне законодавство дає численним правоохоронним органам, спецслужбам і регуляторам достатньо повноважень для боротьби з недостовірною інформацією, масштабними маніпуляціями та впливом Росії на український інформаційний простір. Драконівські поправки в тому вигляді, як їх озвучують окремі представники влади, — точно не про «реформи» і не про зміцнення держави».
Після цієї тиради кинувся виправдовуватися міністр культури: «Шановні журналісти! Вас правильно стурбувала й обурила наявність в указі президента слів про встановлення «вимог і стандартів новин». Це термінологічне непорозуміння, яке виникало через помилкове застосування терміну «стандарти новин» у документах міністерства культури. Ми не збирались і не збираємось регулювати стандарти новин. Це право — виключно професійної спільноти. Що ми збираємось робити — ввести поняття «небезпечна інформація», «дезінформація», «недостовірна інформація», що є дуже важливим в умовах інформаційної війни з Росією й можливим фінансуванням деяких ЗМІ країною аґресором».

Немає лінійки та ваг
Що ж, юрист Анна Маляр пояснила: «Ідея карати ЗМІ за маніпуляції не може бути реалізована в правовому полі. Бо немає лінійки чи ваг — однозначного та беззаперечного критерію, яким можна відділити маніпуляцію від неманіпуляції. Все, що створює та передає інформацію, — маніпуляція. Якщо почати карати ЗМІ за маніпуляцію, тоді треба просто заборонити ЗМІ. Бо я не бачила ще ЗМІ, який би не використовував ті чи інші інструменти впливу на аудиторію з різною метою. Як, власне, не бачила і людей, котрі не хотіли б справити краще враження про себе, ніж вони є, тобто маніпулювати».
«Тому треба визначитися, що ви хочете захистити. Якщо мізки і свідомість людей від стороннього впливу, тоді створіть їм нову релігію. А якщо хочете захистити державу від руйнівних інформаційних операцій ворога, тоді це не про заборону маніпуляцій як таких. Тоді треба створювати потужну інформаційну альтернативу та противагу, створити систему миттєвої реакції на інформаційні диверсії Росії під прикриттям деяких наших ЗМІ, треба встановити критерії для визначення інформації, яка посягає на безпеку держави, треба прийняти закон про інформаційний режим в умовах війни, треба нарешті скоординувати інформаційні потоки органів державної влади та представників влади, бо сьогодні саме інформація від представників влади перетворює інформаційне поле України в смітник та ослаблює критичне мислення людей», — порадила вона.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply