Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 28, 2022

Зеленський ввів у дію рішення РНБО про подвійне громадянство

Автор:

|

Березень 11, 2021

|

Рубрика:

Зеленський ввів у дію рішення РНБО про подвійне громадянство

Рада Національної безпеки та оборони (РНБО), Кабінет Міністрів України разом із Центральною виборчою комісією та Службою безпеки України (СБУ) повинні у двомісячний термін провести інвентаризацію та проаналізувати законодавство України щодо питань, пов’язаних із подвійним (множинним) громадянством. Зокрема, необхідно встановити наявність чи відсутність правової визначеності заборони громадянам України, котрі мають громадянство/підданство іноземної держави, займати певні державні та політичні посади або виконувати функції держави чи місцевого самоврядування.

Офіційна позиція влади
«За результатами такого аналізу уряд має у шестимісячний термін внести на розгляд Верховної Ради України (ВРУ) проєкти законів, які б передбачали заборону громадянам України, котрі мають громадянство/підданство іноземної держави або подали документи (проходять процедуру) для набуття іноземного громадянства, претендувати на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; претендувати на зайняття керівних посад на стратегічних об’єктах державної власності; мати допуск до державної таємниці; бути членом виборчої комісії, офіційним спостерігачем або проводити передвиборчу агітацію на загальнодержавних і місцевих виборах; бути членом політичної партії», — йдеться в повідомленні пресслужби Офісу президента України.

Чотири паспорти в одні руки
Насправді проблема подвійного (а іноді навіть потрійного) громадянства для України є вкрай актуальною. Офіційно подвійне громадянство в Україні заборонене, але де-факто паспорти іноземних держав мають сотні тисяч українців. Як писав «Міст», прийнятий в Угорщині закон про спрощену процедуру отримання громадянства цієї країни, започаткував масштабні шахрайські схеми, коли за 3-5 тис. EUR Utlevel (паспорт громадянина Угорщини для виїзду за кордон. — Ред.) отримували сотні (якщо не тисячі) переселенців із тимчасово непідконтрольних територій Донецької та Луганської області, в яких не було жодного угорського родоводу.
Ба більше, траплялися навіть мешканці окупованих територій, котрі, отримавши «паспорти» фейкових республік, зберегли також українські паспорти, а на додачу отримали ще й угорські та паспорти держави-аґресора Російської Федерації (РФ). Також ніхто точно не знає, скільки мешканців України, котрі не проживають на тимчасово окупованих територіях, мають на руках паспорти РФ.

Діаспора — за подвійне громадянство
Однак є й інший бік медалі — законодавча заборона на подвійне громадянство обмежує представників української діаспори. У грудні 2020-го у доповіді під час віртуального виступу на присвяченому питанням міґрації міжнародному форумі в Києві Евген Чолій, президент громадської організації «Україна-2050», представив своє бачення переваг подвійного громадянства для українського народу й української держави.
У своєму виступі він розповів, що українці діаспори справедливо почуваються інтегральною частиною українського народу. «Хоч ми часто можемо почути, що «нас» 65 млн українців у світі, однак не всі вповні розуміють, чому українці у діаспорі почувають себе інтегральною частиною українського народу. А вони так себе почувають — і на це мають повне право — оскільки ще від минулого століття українська діаспора на чолі зі Світовим конґресом українців (СКУ) значно допомагала українському народу в Україні відновити свою незалежність, а тепер зміцнює міжнародну коаліцію на підтримку України, щоб допомогти утверджувати українську державність та захищати її від гібридної російської аґресії», — зазначив п. Чолій.
Він нагадав, що Володимир Зеленський у своїй інавгураційній промові 20 травня 2019 року пообіцяв надати українське громадянство тим закордонним українцям, хто готовий привезти в Україну «свої знання, досвід і ментальні цінності» та допомогти «будувати нову, сильну й успішну Україну».
Те, що Україна має ухвалити закон про подвійне громадянство, аби українці поза нею могли активно долучитися до її розвитку, діаспора активно відстоюватиме прийняття такого закону, в листопаді 2020-го заявив Павло Ґрод, президент СКУ, під час віртуального форуму «Діалоги про реформи: на шляху до Вільнюса». «Вагомим є створення в Україні середовища, сприятливого для залучення закордонних українців. Ми працюємо адвокатами України по всьому світу, і багато українців у Канаді хотіли б мати українське громадянство. Тому питання подвійного громадянства є важливим. Наприклад, Наталія Яресько, Уляна Супрун уже долучилися до розвитку України, а таких могло би бути набагато більше. Але не можна брати участь у конкурсах на державну службу, якщо немає українського громадянства, і це перешкоджає участі міжнародної української спільноти в житті України», — заявив він.
Як розповіла в інтерв’ю «Укрінформу» в січні ц. р. Олександра Хичій, президентка Конґресу українців Канади (КУК), українські канадці виступають на підтримку єдиного підходу всієї діаспори до питання можливого запровадження в Україні подвійного громадянства. «У питанні можливого запровадження в Україні подвійного громадянства, КУК підтримує роботу, яку очолює СКУ, адже позиція діаспори має бути єдина», — зазначила вона і додала, що «ми внесли свої пропозиції й наполягаємо на безпекових аспектах, аби аґресори не мали змоги здобути українське громадянство».
Такої самої позиції дотримується й Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України. За його словами, Київ готується дозволити подвійне громадянство з дружніми країнами, в т. ч. з членами Європейського Союзу (ЄС), однак про запровадження такої процедури з РФ не йдеться. Урядовець зазначив, що у рішенні РНБО окреслені контури позиції держави, яка має бути відображена в майбутньому законодавстві щодо участі осіб із подвійним або множинним громадянством в державному житті України.
«Політика, яку ми реалізовуватимемо, складається з двох елементів. Ми плануємо дозволити подвійне громадянство з країнами ЄС, з країнами світу, які є для нас дружніми та не становлять для нас жодної загрози. Список цих держав буде калібруватися, він залежатиме від певних критеріїв. Нам треба тримати разом мільйони українців, розкиданих усім світом, ми не маємо заважати їхній інтеграції у суспільство, в якому вони вирішили продовжити своє життя, але ми маємо, як держава, докласти всіх зусиль, аби вони залишалися українцями, щоб вони зберігали зв’язок зі своєю Батьківщиною, щоб були адвокатами України вже в новому для себе суспільстві», — наголосив п. Кулеба.
«Є другий елемент: у вас є кілька паспортів, то чи можете ви будити депутатом ВРУ, міністром. Тут буде інша політика. Буде встановлена низка обмежень для того, щоб не допустити якихось зловживань», — пояснив він.
Як повідомляв «Міст», СКУ відстоюватиме впровадження подвійного громадянства в Україні.

Ігор Берчак

До слова
Народні депутати від «Опозиційної платформи — За життя» — власник «каналів Медведчука» Тарас Козак і колишній заступник генерального прокурора часів Януковича Ренат Кузьмін — багато разів літали з РФ до тимчасово окупованого Криму й інших країн, використовуючи паспорти РФ. Про це пише російське видання «Новая газета», посилаючись на власні джерела в правоохоронних органах. Так, Кузьмін із 2015-го по 2019 рік літав маршрутом Москва — Сімферополь — Москва (іноді Санкт-Петербурґ — Сімферополь) близько 240 разів. Щоправда, до літа 2019-го він не був депутатом, а перебував у розшуку як фігурант розслідувань, розпочатих після Майдану. Карні справи проти нього до суду так і не дійшли, а позаяк він проживав в окупованому Криму, який є частиною України, то формально не покидав країну на довгий час, а тому зміг брати участь у виборах до парламенту. Однак навіть після того, як Кузьмін став депутатом, він кілька разів він використовував російський паспорт, наприклад, під час польотів із РФ до Сянгану чи Домініканської Республіки. Джерело «Новой газеты» в українських спецслужбах розповіло також про наявність закордонного паспорта РФ у Наталії Лавренюк — цивільної дружини Тараса Козака. І якщо сам Козак користується російським паспортом дуже рідко, то Лавренюк активно використовувала його під час польотів до багатьох країн світу.
Як писав «Міст», 2 лютого ц. р. президент Володимир Зеленський ввів у дію рішення РНБО про запровадження санкцій проти Тараса Козака, які, зокрема, передбачають блокування телеканалів «112 Україна», NewsOne та ZiK, власником яких він є. Підставою для запровадження санкцій стало розслідування СБУ, яка встановила, що схеми з поставками вугілля з окупованих районів Донецької та Луганської областей сприяють фінансуванню тероризму.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply