Новини для українців всього свту

Thursday, May. 26, 2022

Зеленський у ТР: чи отримає Київ більше бойових дронів?

Автор:

|

Квітень 16, 2021

|

Рубрика:

Зеленський у ТР: чи отримає Київ більше бойових дронів?
Президенти Зеленський та Ердоган були присутні при підписанні офіційних документів

Президент України відвідав з робочим візитом Турецьку Республіку (ТР). Це четвертий візит теперішнього глави держави до Стамбула. Ця зустріч Володимира Зеленського та Реджепа Таїпа Ердогана, президента ТР, відбулася на тлі загострення ситуації на сході України, спричиненого концентрацією військ Російської Федерації (РФ) уздовж українського кордону. До Стамбула Володимир Зеленський прибув одразу після поїздки на лінію фронту, спілкування з військовими й ознайомлення зі ситуацією на місці. Тож не дивно, що одним із головних питань перемовин була співпраця в оборонній галузі. Зокрема, Київ покладає великі надії на можливість розширення свого парку ударних безпілотних літальних апаратів (БПЛА) Bayraktar TB2 турецького виробництва.

Ердоган дзвінка Путіна не злякався
Президент ТР висловився категорично: його країна надаватиме будь-яку підтримку для вирішення ситуації мирним шляхом, у рамках міжнародного законодавства, ґрунтуючись на засадах збереження територіальної цілісності України. «Ми вважаємо, що поточна криза має бути вирішена на основі принципу цілісності України та міжнародного права мирними і дипломатичними засобами», — заявив він.
Це важлива заява, позаяк за день до розмови Ердогана та Зеленського президенту ТР особисто телефонував Путін. Він виклав своє бачення ситуації довкола України та звинуватив Київ у «небезпечних провокаціях». В Анкарі господаря Кремля вислухали, але, як свідчить заява Ердогана, від підтримки України не відступили.
Турецький лідер також укотре наголосив, що Анкара не визнає незаконну окупацію Автономної Республіки Крим (АРК). «Ми ще раз підтвердили наше принципове рішення не визнавати окупацію АРК», — зазначив він.
Президент України Зеленський, своєю чергою, заявив, що позиції офіційного Києва й Анкари щодо протидії загрозам у Чорноморському реґіоні збігаються. «Ми докладно обговорили питання безпеки та спільної протидії викликам у Чорноморському реґіоні. Необхідно зазначити, що бачення Києва та бачення Анкари збігаються як щодо самих загроз, так і щодо шляхів відповідного реагування на ці загрози», — зазначив він.
За підсумками візиту сторони ухвалили спільну декларацію, в якій, зокрема, йдеться про активізацію зусиль із поглиблення співпраці в сферах економіки, торгівлі, туризму, науки, освіти та молоді. Також сторони задекларували підтримку створення «Кримської платформи» як нового формату для врегулювання питання незаконної анексії АРК, а також пообіцяли посилити зусилля для покращення умов проживання кримських татар, які були змушені покинути свою батьківщину. Зокрема ТР узяла на себе збов’язання збудувати для вимушених переселенців із півострова 500 квартир: по 200 у Миколаєві та Херсоні, і ще 100 в Києві.

Під грифом «таємно»
Але чи не найголовнішим питанням зустрічі була співпраця в оборонній галузі. У листопаді 2018 року під час візиту до ТР Петра Порошенка. п’ятого президента України, підписали угоду про купівлю турецьких БПЛА Bayraktar TB2. Щоправда, тоді Збройні сили України (ЗСУ) отримали лише шість таких апаратів.
У липні 2020-го Ягмур Ахмет Гюльдере, посол ТР в Україні, повідомив, що країни обговорюють спільну розробку та виробництво Bayraktar. У жовтні 2020 року Олег Уруський, віцепрем’єр України, повідомив, що ТР готова самостійно збудувати в Україні завод з виробництва БПЛА Bayraktar. Президент Зеленський тоді також наголосив, що Україна зацікавлена в створенні спільного підприємства з виробництва ударних дронів. У грудні 2020-го Андрій Таран, міністр оборони України, та Ісмаїл Демір, президент директорату оборонної промисловості ТР, підписали угоду про виробництво ударних БПЛА для ЗСУ.
Вочевидь, питання постачання Україні БПЛА Bayraktar було в центрі уваги і цього візиту Володимира Зеленського до Стамбула. Інша річ, що в умовах гібридної війни з боку РФ інформація оборонного характеру перебуває під грифом «таємно» і не поширюється у вільному доступі. Досі незрозуміло, коли і де будуватимуть відповідний завод в Україні, скільки апаратів на замовлення Києва вже будують у ТР і скільки одиниць Bayraktar реально перебувають на озброєнні ЗСУ.
Як повідомив напередодні візиту Зеленського до Стамбула Ігор Копитін, народний депутат парламентської фракції «Слуга народу», в ТР уже збирають нову партію БПЛА для України. Разом із Олександром Миронюком, заступником міністра оборони, й Олексієм Неїжпапою, командувачем Військово-морських сил України, цей депутат відвідав авіабудівне підприємство Baykar Defense у Стамбулі, проінспектувавши хід виробництва БПЛА. «Разом із колегами ще раз переконалися, що турецька сторона неухильно дотримується своїх зобов’язань перед ЗСУ», — повідомив він. Щоправда, про яку саме кількість БПЛА йдеться, ніхто з учасників інспекції не пояснив.

У Кремлі запанікували
БПЛА Bayraktar продемонстрували свою ефективність під час бойових дій у Сирії та Лівії. А восени минулого року турецькі дрони допомогли Азербайджану перемогти Вірменію, яку підтримувала РФ, у війні за Нагірний Карабах. За різними даними, саме Bayraktar знищили приблизно 200 танків, 90 одиниць іншої бронетехніки та 180 артилерійських систем, змусивши Єреван фактично капітулювати.
Турецькі безпілотники здатні кардинально змінити ситуацію на лінії фронту на Донбасі. Антон Лавров, військовий оглядач із РФ, вважає саме Bayraktar справді ефективною та небезпечною зброєю України. За його словами, засобів протиповітряної оборони, які є у самопроголошених Донецькій і Луганській «народних республіках» (ДНР і ЛНР), недостатньо для боротьбі з цими безпілотниками.
Причому, так виглядає, що турецькі дрони добряче лякають і росіян. У листопаді 2020 року після поразки Вірменії у війні за Нагірний Карабах стало відомо, що в Південний військовий округ РФ, який безпосередньо межує з Донбасом, спішно передислоковують станції радіоелектронної боротьби (РЕБ) «Палантин». За словами Владислава Шуригіна, російського військового експерта, цей засіб РЕБ «стане особливо затребуваним для «глушіння» БПЛА будь-якого класу». Можливо, малися на увазі власне турецькі дрони, які вже перебувають на озброєнні ЗСУ?
Водночас в українській консалтинговій аґенції Defense Express зазначили, що комплекси «Палантин» можуть пригнічувати роботу не лише техніки супротивника, а… й власних військ. Також там додали, що ці засоби РЕБ не є чимось унікальним, це подальший розвиток радянських технологій, і вони містять 5-10 % іноземних комплектуючих.
Показовою стала й нервова заява Сергія Лаврова, міністра закордонних справ РФ, зроблена після зустрічі президентів Зеленського та Ердогана. «Москва рекомендує всім країнам, у т. ч. Туреччині, пам’ятати про дії неонацистів в Україні перед тим, як планувати продаж Києву зброї», — зовсім недипломатично заявив він. Такі вислови з вуст міністра МЗС свідчать про крайню стурбованість у Кремлі.
Зрештою, за кілька останніх років БПЛА радикально змінили тактику ведення бойових дій. На цей феномен звернув увагу навіть Френсіс Фукуяма, всесвітньо відомий американський філософ та економіст. «Багато американських критиків політики США щодо безпілотників досі живуть у світі, де США й Ізраїль були основними користувачами цієї технології. Але той світ уже зник і швидко поступається місцем тому, в якому дрони стають центральним типом озброєнь на полі бою. Залишається тільки здогадуватися, як усе це буде виглядати ще за десять років», — написав він нещодавно в статті для видання American Purpose.
Як повідомляв «Міст», Туреччина готова випускати свої БПЛА і в Україні.

Ігор Берчак

Довідка
Розробка проєкту Bayraktar TB2 розпочала в 2000-х фірма Baykar Makina. Дрон отримав назву від прізвища засновника компанії Оздеміра Байрактара (в перекладі з турецької Bayraktar — прапороносець). Перший політ відбувся 2009-го. 2014 року Bayraktar TB2 встановив світовий рекорд серед тактичних середньовисотних БПЛА за тривалістю польоту — він безперервно перебував у небі 24 год. 34 хв. Технічні характеристики: довжина — 6,5 м; розмах крил — 12 м; максимальна злітна маса — 650 кг; вантажопідйомність — 55 кг; максимальна швидкість — 222 км/год.; крейсерська швидкість — 130 км/год.; радіус дії — 150 км; стеля польоту — 8 200 м; автономність — 24 год.; озброєння — чотири керовані протитанкові ракети UMTAS із лазерним наведенням або високоточні авіаційні бомби MAM-L з радіусом дії до 8 км.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply