Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 26, 2022

Зеленський призначив нового генерального прокурора України

Автор:

|

Серпень 12, 2022

|

Рубрика:

Зеленський призначив нового генерального прокурора України
Андрій Костін

Верховна Рада України (ВРУ) за поданням Володимира Зеленського підтримала постанову про надання згоди на призначення на посаду генерального прокурора Андрія Костіна. Відтак президент підписав указ про це призначення. Три роки тому, коли він балакав із Дональдом Трампом, то заявив, що Руслан Рябошапка, тодішній генпрокурор, — його людина на всі 100 %. Теж казав і про наступного прокурора — Ірину Венедиктову. Андрій Костін підтверджує правило: треба бути не незалежним, а своїм. Але вже не президента, а його менеджера Андрія Єрмака.

Депутатство за протекцією
2019 року Костіна обрали до ВРУ за списками партії «Слуга народу» (СН) під 108-м номером за рекомендацією голови Офісу президента (ОПУ) Андрія Єрмака. До цього він очолював адвокатську фірму «Право». Разом із Костіним «за такою ж рекомендацією» обрали Галину Третьякову й Андрія Задорожного. Зв’язки між цією трійцею фаворитів настільки тісні, що помічником-консультантом останнього працює донька Костіна, а син Задорожного — помічником-консультантом Костіна.
У травні 2020-го Костін став членом української делегації у Тристоронній контактній групі (ТКГ) із мирного врегулювання ситуації на сході України, а у листопаді 2021 року очолив її. У квітні ц. р. увійшов до складу української делегації для участі у перемовинах із Російською Федерацією (РФ) щодо підготовки та погодження проєкту договору про гарантії безпеки України. Головне, що хвилювало Єрмака чи Костіна, — проводити чи ні місцеві вибори на тимчасово окупованих територіях.
Андрій Єрмак переконував, що вибори можливі за «умов дотримання безпеки». Андрій Костін розповідав, що місцеві вибори на окупованих територіях можна провести з допомогою одноразової постанови. «З юридичної точки зору не бачу ніякої проблеми. Ця постанова має разовий характер. Вибори в Окремих районах Донецької та Луганської областей будуть проводити за спеціальним законом і вони ґрунтуватимуться на окремій постанові ВРУ, що дозволить їм пройти по всіх демократичних стандартах», — запевняв він.
Потім, після критики підігравання росіянам дещо змінив платівку, але все одно наполягав, що вибори Пушиліна й іншого звіринцю важливі. «Вибори фізично неможливі сьогодні-завтра, але якщо російська сторона буде готова зняти напругу і будуть виведені війська, а ми отримаємо контроль над кордоном, якщо Організація з безпеки та співпраці в Європі зможе провести свій моніторинг та отримає гарантії безпеки, то чому б ні? Вибори можливі, але все залежить від волі іншої сторони. З нашого боку воля та бажання є», — коментував цю тему Костін у пресі.

Відповідальний за судову реформу
За іронією долі генпрокурором Костін став після колеги по партії Ірини Венедиктової. У квітні після її призначення він очолив парламентський комітет із правової політики та відповідав за судову реформу. Але в період керівництва комітетом Костіним її відкладали, блокували, а необхідні законодавчі зміни спотворювали. На певний час зупинився процес перезапуску Вищої кваліфікаційної комісії суддів (ВККС), через що Україні зараз бракує більше 2 тис. суддів. Замість перезапуску Вищої ради правосуддя почалося її посилення.
Ось що писав із цього приводу Михайло Жернаков, голова правління фундації Dejure: «Головним драйвером створення підконтрольної ВККС виступив Андрій Костін. Саме він лобіював поправки, якими нівелювали будь-який вплив незалежних експертів на конкурс». Питання належної роботи ВККС стало предметом постійних зустрічей української влади і західних партнерів, немає таких перемовин, де б західні союзники не нагадували Києву про необхідність судової реформи.
Новий генеральний прокурор ще у статусі народного депутата у 2019-2020 рр. не декларував жодного місця проживання у Києві, хоча отримував бюджетну компенсацію для оренди житла або винайму готельного номера близько 20 тис. грн на місяць. Не задеклароване також і місце проживання доньки кандидата, тієї, яка працює помічницею депутата Задорожного на платній основі.

Слуга Єрмака
2021 року Костін брав участь у конкурсі на посаду голови Спеціальної антикорупційної прокуратури (САП), але не пройшов співбесіду. Під час спілкування з’ясувалось, що претендент їздив до окупованого Криму з приватними візитами і загалом є глибоко радянською людиною. Відтак Банкова образилась, коли Андрій Костін вибув із перегонів за посаду керівника САП і заблокувала конкурс.
Попри чіткі попередження західних розвідок, що війна з РФ неминуча, Костін у рамках ТКГ просував ідеї розмінування і перемовин із Кремлем у рамках «нормандського формату». Він наполягав, що «український народ хоче миру», а критики грають на руку Кремлю, бо «дестабілізація внутрішньої ситуації — саме те, що треба РФ».
Разом із 152 іншими депутатами Андрій Костін звертався до Володимира Зеленського зі запитом про запровадження санкцій проти підприємств кондитерської корпорації Roshen за фінансування бюджету РФ. «Уже восьмий рік поспіль п’ятий президент продовжує вести свій брудний бізнес і заробляти у РФ гроші, поповнюючи бюджет Росії. Дії п’ятого президента мають бути предметом розгляду в Раді з національної безпеки й оборони (РНБО), позаяк діяльність корпорації «загрожує нацбезпеці», — пояснював свою ідею з парламентської трибуни інший «слуга» Владлен Нєклюдов.
Цікаво, що Липецька фабрика припинила свою роботу ще 2017-го, тобто депутати не могли у жовтні 2021 року цього не знати.

Слуга Костіна
Відтак Андрій Костін призначив нового голову САП. Ним став Олександр Клименко. Конкурсна комісія з минулого року не могла затвердити результати конкурсу, згідно з якими детектив Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) Олександр Клименко отримав 246 балів, а прокурор Офісу генпрокурора Андрій Синюк — 229.
На думку Маттіа Маасікаса, глави представництва Європейського Союзу (ЄС) в Україні, обрання керівника САП є одним із пунктів подальшої євроінтеграції України і це технічно найпростіша з рекомендацій ЄС.
Олександр Клименко народився 1986 року. Закінчив Національну юридичну академію ім. Ярослава Мудрого у Харкові. У березні 2010-го почав працювати в органах внутрішніх справ у Києві. З 2015 року працював старшим слідчим у Національній поліції. Розслідував справи щодо розкрадання майна та коштів, у т. ч. на «Укрзалізниці».
У березні 2016 року Клименко брав участь у конкурсі до Національного антикорупційного бюро та став детективом, потім старшим детективом, а у листопаді 2017-го — керівником відділу. Розслідував справи ексдепутата Олександра Онищенка, екскерівника Державної фіскальної служби Романа Насірова та теперішнього заступника голови ОПУ Олега Татарова, який відповідає за правоохоронні органи. Він також очолював групу прокурорів у справі Олега Гладковського, ексзаступника секретаря РНБО.

Звільнення двох «своїх»
Чому його звільнили, свого часу розповів Руслан Рябошапка. «Під «низькими результатами» президент, мабуть, має на увазі кількість «посадок», адже таким в уяві Зеленського є критерій успішності роботи кримінальної юстиції, — зазначив він. На думку правника, однією з головних причин його звільнення стала реформа прокуратури. «Адже ми вичищали олігархів у прокурорських погонах, які відпрацьовували куплену їм посаду, — зауважив він. — Незалежне керівництво Офісу генерального прокурора виявилось непотрібним ні президентові, ні його оточенню, ні тим, хто отримував вигоду від прокуратури. Спікери СН у парламенті зазначали, що відмова підписувати повідомлення про підозру п’ятому президентові України стала «останньою краплею, що переповнила чашу терпіння». Декому дуже хотілося швидко поквитатися з політичними опонентами, задовольнивши побажання електорату. Звісно, на певний час це б додало рейтинґових балів. Проте очевидно, що такі заяви є зізнанням у політичних мотивах переслідування Петра Порошенка», — наголосив п. Рябошапка.
Ірина Венедиктова після свого звільнення була не такою категоричною. Вона лише висловила розчарування через кулуарне ухвалення рішення. «Я продемонструвала гарні результати роботи, мені вдалося об’єднати юридичну, професійну, кримінально-процесуальну світову еліту навколо проблем України в інтересах України», — запевнила вона.
Як повідомляв «Міст», в ОПУ домагаються свого антикорупційного прокурора.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply