Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 23, 2022

Зеленський — «політик року» чи «невдаха-2020»?

Автор:

|

Січень 06, 2021

|

Рубрика:

Зеленський — «політик року» чи «невдаха-2020»?
Володимир Зеленський

Володимира Зеленського українці водночас називають як політиком року, так і розчаруванням. Про це свідчать соціологічні дослідження. Так, у дослідженні Центру Разумкова йдеться, що 42 % українців назвали чинного президента розчаруванням року. Проте інші 20 %, що є найбільшим показником серед інших діячів, надали теперішньому главі держави титул «політика року». Схоже дослідження провів фонд «Демініціативи» ім. Ілька Кучеріва спільно з Київським міжнародним інститутом соціології. Їхні дані фактично підтвердили попереднє дослідження. Так, думки українців вкотре розділились: 28 % вважають президента «невдахою року»; 14,5 % — політиком року. Попри це, як у рейтинґу довіри, так і в антирейтинґу, Зеленський отримав перші позиції. Про що це свідчить? Та чи не є такі результати парадоксальними? Про це розповіли голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента» Володимир Фесенко, заступник директора Аґенції моделювання ситуацій Олексій Голобуцький, а також політологи Володимир Воля та Петро Олещук.
— Чому президента Зеленського водночас називають політиком та невдахою року?
Володимир Фесенко: — Насправді нічого нового та сенсаційного у цьому немає. Схожа ситуація у нас уже була — за часів президента Порошенка та навіть утікача Януковича. У спокійні роки, коли до виборів ще далеко, тенденція, коли діючий президент міг стати політиком року, є нормальною. Єдине, коли цього не сталося, це було хіба у рік повернення Надії Савченко. Тобто ситуація була нестандартною. А так українські президенти завжди ставали як політиками року, так і невдахами року. Так стається тому, що президент України — найбільш упізнавана персона. Й якщо він зберігає достатній рівень підтримки, то його називають політиком року. Одночасно в наших умовах вже традиційно президент є й головним об’єктом критики. Й усі його опоненти з різних фронтів називають президента чи то розчаруванням, чи то невдахою року. Так сталося й цього разу. Невдахою Зеленського вважають прихильники двох політиків — Петра Порошенка та Віктора Медведчука. Але є і ті, хто його підтримує — вони вважають його політиком року. Звідси й виникає такий парадокс.
Олексій Голобуцький: — Такі соціологічні дослідження до певної міри є маніпуляцією. Бо у Зеленського все ж є частина людей, які є його прихильниками, і вони вважають його політиком року. Але є й опоненти президента, котрі й півтора року тому вважали його невдахою року.
Петро Олещук: — Такі опитування не можуть бути оцінкою діяльності того чи іншого політика. Бо їхніх дій упродовж року ніхто не аналізував, експертне середовище не пояснювало роботу влади. Відтак люди обирають емоційно. І зрозуміло, що президент як перша посадова особа держави є найбільшим подразником та викликає найбільш бурхливу емоційну реакцію у будь-кого. І, як на мене, ці числа — це прояв емоційної реакції на діяльність президента. Бо з одного боку, багато українців і справді невдоволені тими процесами, що відбуваються у державі, своїм особистим рівнем життя, і вони спрямовують це невдоволення на владу. А владу у нас сприймають персоналізовано, у цьому випадку — це президент Зеленський. Водночас те, що його поруч із невдахою року називають ще і політиком року, свідчить про те, що українська політична система за останній рік так і не сформувала якусь серйозну альтернативу Зеленському. Тому з одного боку, суспільство невдоволене Зеленським, але з іншого це не приносить суттєвих електоральних балів його конкурентам.
Володимир Воля: — Потрібно розуміти і соціологічну природу цього голосування. З одного боку, людям пропонували в одному бланку проголосувати за того, хто є політиком року, а в іншому, хто є невдахою року. А тому справді люди, котрі ставили позначки навпроти прізвища політиків, не аналізували їхню діяльність чи роботу 2020 року. Вони обирали, спираючись на свої симпатії чи антипатії. Тобто люди, коли позначали, кого вони вважають політиком року, фактично робили той самий вибір, як за кого вони б проголосували на президентських виборах, якби ті відбулися наступної неділі. Щодо невдахи року, то тут мова може йти про те, що Зеленський для певних людей став розчаруванням. Отже, є певна частина людей, котрі все ще підтримують Зеленського та вважають його політиком року. А з іншого боку є такі, хто вважають його невдахою. Й у тому, що президент отримав одразу два «титули» за підсумками 2020 року, немає нічого дивного. Бо для декого Зеленський і справді може бути розчаруванням, але на виборчих дільницях ці ж люди і можуть за нього проголосувати, бо вважатимуть «меншим злом».
— Чи свідчать ці числа про обвал рейтинґу Зеленського?
О. Г.: — Прихильники Зеленського як політика — це люди, котрі рідко ходять на вибори й їхня ідеологія — така: «проти всього поганого, за все хороше». Та рейтинґ президента серйозно обвалився. І це природно, бо Зеленський фактично рік сидів на «шпагаті», намагаючись сподобатись абсолютно протилежному електорату. Але неможливо вічно перебувати у такому стані. А тому люди почали розчаровуватись у президенті. А ще Зеленського підтримує менш політизований електорат. Що й довели місцеві вибори. Ті ж, хто ідеологічно підкований, вже відійшли до Порошенка, Медведчука або ж перебувають у стані очікування нового месії, котрий прийде і врятує їх. До того ж коронавірус нікому не додає популярності.
— На ваш особистий погляд, Зеленський — політик чи невдаха року?
В. В.: — Не можна казати, що президент Зеленський став таким уже визначним політиком року. Бо за своїми політичними якостями він не надто розвинувся. Як політик, Зеленський наразі значно поступається іншим українським політикам — як за політичними якостями, так і за управлінськими здібностями. А тому, якщо люди і назвали президента «політиком року» — це лише означає те, що вони просто готові підтримати його на найближчих виборах. Бо Зеленський далеко не визначний політик. Він наразі перебуває десь на «аматорському» рівні.
П. О.: — Зеленський на даному етапі втілює у собі квінтесенцію влади. Й у такому контексті ми можемо називати його політиком. Президент уже оформився як політичний діяч із своїми особливостями, підходами, принципами. Я б назвав Зеленського «політиком року», бо в принципі поки що немає йому альтернативи і він зумів усе ж зберегти симпатію у великої кількості свого електорату.
О. Г.: — Зеленський став політиком, але це не означає, що він є здібним політиком. Зеленського можна назвати «невдахою року», бо його рейтинґ із 73% впав до менше 30 %. А ще трохи і рівень недовіри до Зеленського сягне того самого рівня, що і «старих політиків». Але Зеленський є невдахою року навіть не через свої рейтинґи, а через недолугу політику. Я був би щасливим і навіть сам би його підтримав, якби президент втратив популярність через якусь кардинальну реформу. Але він втратив довіру до себе через те, що, маючи монобільшість у Верховній Раді, свій Кабінет Міністрів, узагалі нічого не зробив. Якщо його порівняти із Петром Порошенком, котрий був змушений створювати коаліцію, домовлятися, то Зеленському дали абсолютний мандат. Натомість ми побачили падіння економіки, все ту ж корупцію та повну анархію в Україні. От тому, на мій погляд, він — невдаха року.

Марія Бойко, «Вголос»

«Досягнення» Зе-влади
За підсумками 2020 року економіка України скоротиться на 4,8 %. Про це заявив Ігор Петрашко, міністр розвитку економіки, торгівлі і сільського господарства України. «Ми увійшли в цей рік з падінням також і промислового виробництва, і макроекономічних показників навіть доти, доки Україна увійшла в пандемію та почався локдаун із кінця березня-квітня» — визнав він. Урядовець нагадав, що за перший квартал 2020-го падіння валового внутрішнього продукту (ВВП) склало 1,3 %, у другому кварталі падіння прискорилося до 11,4 %, у третьому кварталі падіння скоротилося до 3,5 %. «Очікується 3 % в четвертому кварталі», — зазначив він.
Але Зе-влада запевняє, що наступного року очікує зростання економіки України. У Міністерстві економіки України порівняли прогнози Національного банку (НБУ) та Міжнародного валютного фонду (МВФ). «Ми бачимо прогноз на 2021 рік — 4,6 %. Є критики, котрі кажуть, що це занадто високий прогноз, або занадто низький. Ми в Міністерстві економіки оперуємо цифрами, ми бачимо стабілізацію та відновлення економічної діяльності в четвертому кварталі, і 4,6 % — це не лише наш прогноз, це консенсус-прогноз по ринку. МВФ прогнозує зростання ВВП України наступного року — 3,4 %, НБУ станом на жовтень — 4,2 %», — запевнив п. Петрашко. За його словами, зростання в 4,6 % цілком досяжне при збереженні стимулюючих програм. Таким чином, зростання 2021-го може майже компенсувати падіння 2020 року. Однак роком раніше Зе-влада також обіцяла зростання економіки, натомість зросли лише тарифи за комірне та ціни на харчі.
Як повідомляв «Міст», безуспішно минув «Рік Зеленського-миротворця».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply