Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 9, 2022

Зеленський намагається в «шпагаті» одночасно «доїти дві корови»

Автор:

|

Липень 15, 2021

|

Рубрика:

Зеленський намагається в «шпагаті» одночасно «доїти дві корови»
Володимир Зеленський

Українська влада приховувала підписання угоди про кредити в обмін на потурання геноциду.

«Мабуть, соромно»
Олександр Кубраков, міністр інфраструктури України, і Ван Веньтао, міністр комерції Китайської Народної Республіки (КНР), 30 червня ц. р. підписали угоду про розширення співпраці в галузі будівництва інфраструктури. Зокрема, вона передбачає залучення на пільгових умовах коштів від уряду КНР, необхідних для реалізації інфраструктурних проєктів в Україні.
Але очолюване п. Кубраковим відомство повідомило про це щойно 6 липня. Олександр Черненко, колишній народний депутат України, зауважив: «Зеленський любить гучно повідомляти про свої «перемоги», а тут — повна тиша. Мабуть, соромно зізнаватися про такі перемоги».
Китайська газета Global Times повідомила про угоду 4 липня. І наголосила, що її підписали після відкликання українськими дипломатами підпису під резолюцією Ради Організації Об’єднаних Націй (ООН) із прав людини, яка закликала надати доступ незалежним спостерігачам у Сіньцзян-Уйгурський автономний район КНР, щоб ті розслідували репресії щодо уйгурів.
Адже адміністрація президента США звинуватила 30 березня ц. р. КНР у геноциді й злочинах проти людяності — утримуванні 2 млн уйгурів у концтаборах. А ще у тортурах та стерилізації, примусових абортах і шлюбах уйгурських дівчат із китайськими офіцерами.
Українські дипломати підписали заяву щодо уйгурів спільно з 44 іншими державами 22 червня. Але 25-го постійне представництво України при ООН повідомило, що її підпис відкликали. Без пояснення причин.
Того ж дня інформаційна аґенція Associated Press із посиланням на західних дипломатів повідомила, що підпис відкликали після погроз китайців заблокувати постачання до України не менше 500 тис. доз вакцини від Covid-19. Вікторія Нуланд, заступниця державного секретаря США, констатувала: «Україна стала жертвою Китаю, коли проголосувала в Раді ООН із прав людини за резолюцію щодо Сіньцзяну. Це використання вакцин як зброї. США мають намір протистояти цьому».
Міністерство закордонних справ (МЗС) України відмовилося коментувати радіостанції «Голос Америки» відкликання підпису. А МЗС КНР запевнило 26 червня: «Надання вакцин і протиепідемічних матеріалів іншим країнам не призначене для отримання вигод від інших країн, і тут немає ніякої геополітичної мети або будь-яких додаткових політичних умов».
«Чим довше мовчить українська влада, тим гірші породжує підозри. Ставкою у китайському шантажі могли бути не тільки і не стільки вакцини», — припустили експерти і вказали на угоду про співпрацю в реалізації великих інфраструктурних проєктів».

«Наймасштабніший скандал»
Українська влада урвала мовчанку 30 червня — в Києві відбулася урочиста презентація першого тому видання «Сі Цзіньпін про державне управління в Китаї» в українському перекладі. Під час неї лунали панегірики прем’єра Дениса Шмигаля й віцепрем’єрки з питань європейської й євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанишин.
На думку ж Артура Харитонова, засновника «Українського центру вільного Гонконгу», «КНР під керівництвом Сі Цзіньпіна перетворилася на тоталітарну державу сталінського типу». Правозахисник назвав угоду з нею «наймасштабнішим геополітичним скандалом останніх років щодо України (поза РФ)».
І нагадав «про цілий спектр угод в освіті, науці, культурі, у військовій співпраці, бо Україна випускає комуністичних офіцерів у наших закладах вищої освіти, про спільний культурний простір із Китаєм, який анонсував міністр культури Ткаченко». Відтак, констатував: «Вбачаю в цьому глобальний розворот у бік КНР. Причина банальна. Якщо Захід дає гроші під реформи, КНР цього не вимагає».
«Уйгурський народ потерпає від геноциду, який може бути прирівняний лише до Голокосту або Голодомору. Й Україна, яка сама пережила геноцид-Голодомор і депортацію кримських татар, яка сьогодні переживає аґресію й окупацію, раптом відмовляється від підтримки уйгурів! — обурився експерт. — Комуністичний Китай уже став ворогом демократичного світу, зокрема, для Європейського Союзу (ЄС) і НАТО, куди прагне інтегруватися наша держава. Кожна «стратегічна» угода з комуністичним Китаєм — удар по євроатлантичному шляху України: за стратегічного партнерства з КНР вступ держави до ЄС і НАТО є неможливим. Адже присутність китайської аґентури в усіх сферах життєдіяльності України елементарно поставить під загрозу безпеку наших партнерів».
15 українських правозахисних організацій спільно заявили: «Навіть якщо йдеться про ризики для власних громадян, загрозу не отримати критично важливу під час пандемії партію вакцин, нехтування принципами прав людини в обмін на певні блага від іншої держави виглядає, як компроміс зі злом».
Євген Магда, директор Інституту світової політики, резюмував: «Ми втратили обличчя. Не можна закликати боротися за права людини на власній окупованій території, і при цьому давати задню в ситуації, коли порушують права людини в Китаї. Подвійні стандарти в дотриманні прав людини — найгірше, що може бути».

«Принципи збігаються»
Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України, запевнив 1 липня, що крапка у відкликанні підпису не поставлена. «Це тема, в якій у публічному просторі видно не просто верхівку айсберга, а верхівку верхівки айсберга. Історія ще не відіграна. Тому не буду вдаватися в деталі. Наше завдання — вийти з ситуації з максимальною вигодою для себе. І з мінімальними втратами. Але процес ще розвивається. Питання ще кількох тижнів», — запевнив він.
А 7 липня засоби масової інформації цитували з інтерв’ю Давида Арахамія, керівника президентської парламентської фракції «Слуга народу» (СН) китайській аґенції новин «Сіньхуа» запевнення, що «принципи правлячих партій України і КНР багато в чому збігаються, оскільки їхнім девізом є «служіння народу». І що Комуністична партія Китаю (КПК) «представлена в кожному населеному пункті країни — від невеликих сіл до великих міст — і цей досвід неодмінно потрібно переймати».
«Китайське диво» стало можливим завдяки довготерміновій стабільності політики КПК. Україна сподівається перейняти позитивний досвід КНР у галузі економічного розвитку. Україна й КНР знову почнуть обмінюватися делегаціями для подальшого посилення взаємної довіри та прискорення двосторонньої співпраці», — твердив депутат.
Того ж дня Олександр Корнієнко, голова партії СН доповнив: «КНР — торговий партнер України, економічний партнер, найбільший. Там у нас є економічні контакти, є, скажімо так, політичні. Зокрема, відбувається й певна взаємодія наших партій. Обмінюємося думками з різними представниками КПК щодо тих чи інших засад роботи партійної з населенням».
Володимир Гройсман, експрем’єр України, назвав це «політична шизофренією». А Стівен Бланк, аналітик Інституту досліджень зовнішньої політики, попередив: «Вектор на зближення з КНР є контрпродуктивним і демонструє непослідовність зовнішньої політики України. Такі кроки не допоможуть Україні у довготерміновій перспективі й викличуть невдоволення у США. Україна залежить від Вашинґтона набагато більше, ніж від Пекіна, а Пекін не буде особливо намагатись допомогти Києву. Поступки України — якщо вони були — ще більше розпалять апетит КНР».

Вирішили шантажувати?
Інвестиційний банкір Сергій Фурса застеріг: «Домовленості України з КНР можуть створити труднощі у взаєминах Києва з ключовим стратегічним партнером. У світі домінує протистояння США з Пекіном. А саме США є нашим основним союзником у протистоянні з Російською Федерацією (РФ). І в нашій Конституції прописана інтеграція до ЄС і НАТО».
А на запитання «Може, Київ вирішив шантажувати Білий Дім дружбою з КНР, вимагаючи більше підтримки?» відповів: «Це було б у шаленому українському стилі».
Борислав Береза, колишній народний депутат України, наголосив: «Пекін нав’язує нужденним країнам свої кредити, за якими їхні некомпетентні лідери не можуть розплатитися, а коли немає грошей, забирає в рахунок боргу видобуток копалин, енергогенерувальні компанії, порти й інші активи. Зеленський і його оточення мають потребу в грошах. Замість реформ і створення нових робочих місць вони готові зіграти в китайську рулетку й взяти кредити у КНР. А розсьорбувати доведеться всім нам. І це дуже небезпечна афера».
Оксана Маркарова, послиня України в США, попередила: «Цей кредит піде на оплату роботи, яку виконуватиме кредитор, і, можливо, своїх працівників привезе, а оплатить за рахунок кредиту, який Україна потім буде змушена повертати». 
Телеведуча Марина Данилюк-Ярмолаєва підсумувала: «Співпраця з тоталітарною державою, де сотні тисяч людей у концтаборах, які нічим не поступаються нацистським і радянським, — ознака того, що ні в НАТО, ні в ЄС ви насправді не хочете». 
Як повідомляв «Міст», Сі Цзіньпін оголосив про повну перемогу над бідністю в КНР.

Ігор Голод

Коментар експерта
Ярослав Хобта, президент інвестиційної компанії PRT Communication Group:
— Китай — узагалі інша цивілізація, зовсім. У них навіть війни заплановані на 50 років наперед. Із РФ, приміром, кажуть, у 2054-го. Китай не просто думає на 100 років вперед. Китай уже все запланував і рухається планомірно та системно в рамках свого плану на 100 літ. З Китаєм не можна фліртувати, там інші парадигми і реальність. Для Китаю 30 років — ніщо, розминка, стартовий майданчик. Для нас — незалежність. Для кожного президента п’ять років — вічність. Китай це перетравлює спокійно і без емоцій: у них із РФ Далекий Схід під прицілом 150 років і нічого, дочекаються, вже почали м’яко відбирати. А робити українському чиновнику будь-які заяви про його особисте захоплення комуністичною моделлю КНР на дипломатичному рівні — це як виміняти 3 кг золота на дзеркальце і плескати в долоні, бігаючи навколо вогню на березі Жовтого моря. Не кажу вже про демократію, США, ЄС та НАТО. І як це виглядає з боку дорослих світових лідерів. Найгірше, що в СН, здається, ніхто й не розуміє, що за слова, які вилітають із рота, настане неодмінна відповідальність і буде боляче всім, а їхнім авторам — найболючіше.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply