Новини для українців всього свту

Thursday, Jan. 27, 2022

Зеленський лякає себе й українців державним переворотом

Автор:

|

Грудень 02, 2021

|

Рубрика:

Зеленський лякає себе й українців державним переворотом
Володимир Зеленський під час пресмарафону, 26 листопада 2021 р.

Президент України 26 листопада провів пресмарафон, присвячений екватору його каденції. Спілкування з представниками 30 українських і міжнародних засобів масової інформації (ЗМІ) тривало майже шість годин. Головна сенсація — заява Володимира Зеленського про підготовку спроби державного перевороту в Україні в перших числах грудня за участю представників Російської Федерації (РФ), в яку намагаються втягнути Ріната Ахметова, найзаможнішого українця.

Про Ахметова
«Ми отримали інформацію, що 1-2 грудня в нашій державі буде державний переворот. Ціна організації — 1 млрд USD. У нас є не тільки аґентурна інформація. У нас є записи, де представники з України обговорюють із представниками РФ участь Ріната Ахметова у державному перевороті в Україні. Я вважаю, що це підстава бізнесмена Ахметова. Я вважаю, що це спецоперація, його втягують у війну проти держави Україна. Вважаю, що він її розпочав, вважаю, що, на жаль, це буде його велика помилка, тому що не можна воювати проти свого народу, проти президента, обраного народом України», — ці слова Зеленського прозвучали, як грім серед ясного неба.
«Якби це було в іншій державі, знаєте в якій (РФ. — Ред.), до нього одразу б приїхали і ви розумієте, що б відбувалося. Але ми — розумні люди. Я хочу стабільності. Я запрошую Ахметова прийти на Банкову послухати інформацію або до відповідних органів. Я не Янукович і тікати нікуди не буду. І я не Порошенко, і на крові на бульдозер вилазити не буду», — емоційно заявив Зеленський. До слова, п’ятого президента він згадуватиме ще не раз, приплітаючи до всього на світі.
Але спершу ще раз «наїхав» на Ахметова. «Будувати свою окрему державку всередині держави Україна, мені здається, неправильно. І це на все впливає. Це значить, що якщо тебе щось не влаштовує, ти у будь-який момент можеш перекрити кисень державі, тому чи іншому міністерству. Погрожувати, що завтра буде енергетична криза. Просто припинити, наприклад, опалення тієї чи іншої домівки або селища. Ти не маєш право шантажувати суспільство», — звернувся Зеленський до Ахметова. Також він додав, що, за даними засобів масової інформації, статки олігарха зростають. «Але я з Рінатом Леонідовичем не ділю прибуток, як це робив хтось (прямий натяк на Порошенка. — Ред.). Все, що я хочу, це стабілізувати ситуацію в державі й всі виклики вирішувати разом», — зазначив український лідер.
Те, що Зеленський та Ахметов серйозно побили горщики, можна було здогадатися ще кілька днів тому, коли представники президентської партії «Слуга народу» (СН) демонстративно відмовилися від участі в етерах телеканалів «Україна» та «Україна 24», які належать Ахметову. Сам же олігарх категорично заперечив свою причетність до підготовки державного путчу. «Інформація, оприлюднена Володимиром Зеленським про нібито втягування мене в якийсь держпереворот, є суцільною брехнею. Мене обурює поширення цієї брехні, незалежно від того, якими мотивами керується президент», — зазначив Ахметов у коментарі «Радіо Свобода».
Також показово, що президент під час пресмарафону мало не як на базарі накинувся на представників ахметівської «Медіа Групи Україна» — телеведучих Наталю Влащенко та Савіка Шустера. «Це не про свободу слова. Це війна зі мною проти одного закону. Проти закону про деолігархізацію. Ба, навіть не війна, а медіаатака, бо я не маю в гаманці власних телеканалів, щоб оборонятися як на війні», — заявив Зеленський, назвавши під кінець Савіка Шустера «одним із дестабілізаторів країни».
«Що трапилося між Ахметовим і Зеленським, точно знають лише вони самі. Чому Ахметов, підприємства якого є лідерами серед платників податків у країні, виявився ворогом української держави, Зеленський, на жаль, не уточнив. Як і не навів вагомих доказів участі олігарха в перевороті, що нібито готується. Адже якщо вони є, Ахметовим давно вже повинні займатися спецслужби, а не президент, який публічно озвучує ці звинувачення», — заявив Deutsche Welle журналіст Сергій Руденко.

Про «Ваґнерґейт»
«Аферист і брехун» — такими словами президент охарактеризував Василя Бурбу, колишнього начальника Головного управління розвідки (ГУР) Міністерства оборони України (МОУ), який раніше стверджував, що команду перенести операцію захоплення «ваґнерівців» у липні 2020 року глава держави передав йому через Андрія Єрмака, керівника Офісу президента України (ОПУ).
Глава держави заявив журналістам, що голова ОПУ не має повноважень затверджувати чи скасовувати спецоперації розвідки, а сама ідея захопити «ваґнерівців» — особиста авантюра Бурби. Причому винен у «Ваґнерґейті» не лише ексначальник ГУР, а й… п’ятий президент України. «Бурба — ставленик Петра Порошенка, і саме тому весь план був спробою посварити мене зі світовою спільнотою, зокрема, з Туреччиною», — сказав п. Зеленський. Він розповів, що хотів звільнити Бурбу із розвідки, щойно став президентом.
Далі — нова сенсація, очільник ГУР нібито… пропонував знайти інформацію про те, звідки почав поширюватися коронавірус, а також вкрасти формулу вакцини та передати її РФ чи Китаю. На думку п. Зеленського, робилося це за вказівкою Петра Порошенка, який нібито сподівався внести розкол у стосунки України та США.
А ще генерал Бурба, за словами Зеленського, ніякий не розвідник, а бізнесмен, оскільки відремонтував свій будинок у Конча-Заспі, що розташований по-сусідству з тимчасовою президентською резиденцією, за 11 млн грн. «Він — бізнесмен, але це розвідка, це ж не Бесарабка (елітний ринок у центрі Києва — Ред.). Усім відомо, що він займався таким бізнесом: отримував ту чи іншу інформацію, і на цій інформації заробляв гроші. Такий керівник розвідки мене не влаштовував», — заявив президент.

Про Єрмака та кадри Януковича
Він запевнив, що в жодному випадку не має наміру звільняти голову свого офісу Андрія Єрмака, попри вимоги громадськості. «З п. Єрмаком говорять на сьогодні не просто в діалозі, а в дуже потужному діалозі керівництво найкращих розвідок різних держав, всіх наших партнерів. Також голови апаратів різних президентів. Його знають повністю, його телефон, повірте мені, слухали й чули керівники всіх цих розвідок, вони б не сіли з ним за один стіл», — вважає п. Зеленський.
Також він із якогось дива попросив не порівнювати Єрмака з Олександром Захарченком, покійним ватажком терористичної організації «Донецька народна республіка». «Не треба порівнювати історію Захарченка й Єрмака. Перше. Єрмак не вбивав людей і не давав такі команди. Друге. Єрмак навпаки повертав людей, яких колишній президент Порошенко повинен був повернути додому. Це зробив Єрмак. Він повертав моряків, він займався обміном, він провів разом із багатьма колегами дуже важливі операції. Більше ста людей були повернуті після нашої нормандської зустрічі, тому я вважаю недоцільним втрачати потужну людину тільки тому, що «товаріщу Петі» (так в оригіналі. — Ред.) він не подобається», — заявив український лідер.
Також він відповів на запитання про призначення кадрів із команди президента-втікача Януковича заступниками голови ОПУ, заявивши, що, як призначення, так і результати їхньої роботи — це відповідальність Андрія Єрмака. «Це питання до голови ОПУ. У нього сьогодні є кілька «замів» — Тимошенко, Татаров, Смирнов, Шурма. Це особиста відповідальність Єрмака переді мною щодо результату», — сказав президент.
Узяв він під захист і Руслана Демченка, першого заступника секретаря Ради національної безпеки й оборони (РНБО), який за часів Януковича був першим заступником міністра закордонних справ і 2010 року переконував депутатів Верховної Ради України (ВРУ) голосувати за так звані Харківські угоди, за якими Україна продовжила термін перебування російського Чорноморського флоту в Криму. «Не підписував і не доповідав», — відрубав глава держави.

Про другий термін
Упродовж всієї передвиборної кампанії Володимир Зеленський не втомлювався повторювати, що йде у владу лише на один термін, за який змінить країну і передасть її новому президенту. Проте дуже швидко риторика змінилася, і вже 2020-го він заявив, що подумає про другий термін, бо однієї каденції для реалізації задуманого йому не вистачить.
Під час пресмарафону він заявив, що є багато викликів, які він хоче закінчити і зробити. «Зможу зробити — молодець, подумаю про другий термін. Не зможу — тоді навряд чи. Я точно не вирішую питання, це вирішує суспільство. Я для себе рішення не прийняв. Це буде пов’язане з виконанням моїх зобов’язань. Це рішення я точно прийматиму зі сім’єю, дітьми, тому що вони всі страждають через мою професію. Я не боротимуся за владу, боротимуся за Україну. Як би пафосно це не звучало», — заявив п. Зеленський, це прозвучало аж занадто пафосно.

Про журналістів
Президентський пресмарафон періодично перетворювався на особисті «наїзди» глави держави на адресу журналістів. За словами п. Зеленського, на початку своєї каденції він хотів бути для журналістів «товаришем» і розраховував на підтримку з їхнього боку, але зараз бачить, як завдяки ЗМІ щоденно відбувається «розкачування ситуації». «Престиж, ціна держави падають, тому що медіа говорять то про паливну кризу, то про завтрашній воєнний стан», — дорікав він присутнім.
Президент, зокрема, не приховував роздратування Михайлом Ткачем, журналістом «Української правди», який напередодні опублікував фільм-розслідування про те, з яким розмахом зі залученням гелікоптерів Державної служби з надзвичайних ситуацій (ДСНС) президент і керівник ОПУ відзначали 50-річчя останнього в державній резиденції «Синьогора» у карпатському селі Гута. «Завдяки вам, я не можу відпочивати, у мене нема часу на власне життя, завдяки вам ніхто з моїх дітей не може бути без охорони, ніхто з моїх дітей нічого не святкує. Те, що ви робите по відношенню до мене, я вважаю неправильним», — нервував він.
Але справжній скандал розгорівся, коли президент звинуватив Юрія Бутусова, шеф-редактора порталу «Цензор.нет», який першим оприлюднив інформацію про «Ваґнерґейт», в… загибелі людей на Донбасі. «Пан Бутусов, ви мені кажете про відповідальність за життя і смерті людей. За останній тиждень щоденно дві-три міжнародні розмови, включаючи керівництво ЄС, США, Британії, я проводжу через вас. Ви перша людина, яка показала інформацію про відповідь нашого українського дрона по незаконним формуванням незаконно окупованого Донбасу… Щодо дронів. Я вам скажу — на вашій совісті смерті людей. Після цього скільки було на нас атак і скинутих бомб», — заявив президент.
Потому він звинуватив п. Бутусова в тому, що той начебто працював на олігарха Ігоря Коломойського й образився на те, що не отримав високу посаду в Міністерстві оборони. Журналіст відповів, що Зеленському має бути соромно за свої дії: «Ви дуже багато брехні про зрив операції щодо «ваґнерівців» розповсюджується. Я вам хочу сказати, що все, що ви тут розповіли — брехня. Ви це говорите для того, щоб не відповідати за себе, за Єрмака, за Демченка… де ви порушили закон про люстрацію і призначили російського аґента. Тому ваша тактика така — оббрехати людей, які про щось пишуть, видумати купу балачок і, оскільки ви користуєтесь таким коротким форматом, просто собі весело піти в новий жарт «Кварталу 95». Так от, я хочу сказати: ваша брехня вже дуже всім добре видна», — заявив п. Бутусов.
Уже виходячи з кафе, де відбувалася пресконференція глави держави, редактор «Цензор.нет» заявив, що хотів «дати по морді» президенту. «Чесно кажучи, ви знаєте, якщо б не повага до держави і до статусу президента України як верховного головнокомандувача, то єдиною відповіддю Зеленському було б встати і дати йому по морді», — зазначив він.
Можна вважати це звичайним збігом, але це дуже вже нагадує помсту — наступного дня після пресмарафону Державне бюро розслідувань (ДБР) почало проти п. Бутусова карне провадження за статтями «порушення правил поводження зі зброєю» та «планування, підготовка, розв’язування та ведення аґресивної війни». Причиною стала публікація журналістом відео, на якому він зі словами «по окупантах вогонь» стріляє з гаубиці Д-20 калібру 152 мм. На думку представників ДБР, оприлюднення таких матеріалів «завдає шкоди інформаційній безпеці української держави та дозволяє представникам держави-аґресора посилювати тиск на Україну».
Сам журналіст пояснив, що насправді відео було зняте дуже давно на тренуваннях підрозділів територіальної оборони одного з реґіонів України «в суворій відповідності до діючих конвенцій і заборон». «Президент Зеленський помстився мені за свою ганебну пресконференцію. ДБР порушило проти мене справу за ст. 437 (планування, підготовка, розв’язування та ведення аґресивної війни) Кримінального кодексу України. Тобто, Майдан, захоплення Криму, вторгнення на Донбас та вісім років війни — це я все почав?» — риторично запитав п. Бутусов.
«Порушення ДБР справи щодо Юрія Бутусова — це ідіотизм і ще один публічний акт вибіркового правосуддя проти інакодумця, який критикує владу. Підлабузники демонструють мстивість ображеної влади. І не має значення, від самого президента йде команда чи його посіпак. Сором і ганьба!», — так відреагував на ситуацію Арсен Аваков, ексміністр внутрішніх справ.
За спостереженнями Сергія Томіленка, голови Національної спілки журналістів України (НСЖУ), стосунки між Володимиром Зеленським і журналістським середовищем погіршуються. «Говорити про глобальне порушення прав журналістів поки що немає підстав, але влада демонструє безапеляційність, а це викликає напруження в професійному середовищі. Право на емоції є у простої людини, посада ж президента зобов’язує до більш коректного спілкування», — зазначив він у розмові з кореспондентом Deutsche Welle.
До слова, президентсський пресмарафон закінчився ще одним скандалом. Після закінчення заходу президентські охоронці спершу розпихували кореспондентів, які проводжали Зеленського до авта, а потім збили з ніг журналістку телеканалу «Прямий», яка в результаті отримала легкі травми.
А Олексій Арестович, речник Тристоронньої контактної групи з мирного врегулювання ситуації на сході України та позаштатний радник голови ОПУ пішов ще далі. Він вважає, що Юрія Бутусова можуть убити, тому просить надати журналісту державну охорону. На думку п. Арестовича, п. Бутусов «не цілком адекватний», адже «ніхто в здоровому глузді не дозволить собі так розмовляти з президентом країни».
Радник п. Єрмака впевнений, що п. Бутусов уже не журналіст, а «чорний пропаґандист», якого «дуже якісно накачують психологічно», що й показала «історія з пострілом», за фактом якого завели кримінальну справу.
«Бутусова заводять як сакральну жертву, вже спланували його як чергового Ґонґадзе. Такими темпами йому залишається дуже недовго — рахунок пішов на дні, максимум — на тижні. Його ліквідують ті, хто його й накачує. І це за планом стане сигналом до початку масових заворушень — зі щирим обуренням громадян. І все це на тлі концентрації російських військ на кордоні. Ясний сценарій? Ідеальне поле гри для Росії. Внутрішні протести — політична криза — атакуй на здоров’я».
Як повідомляв «Міст», минулий пресмарафон Володимира Зеленського відбувся в жовтні 2019-го.

Ігор Берчак

Пряма мова
Петро Порошенко, п’ятий президент України, лідер партії «Європейська солідарність»:
— Гадаю, що на пресконференції українське суспільство хотіло отримати відповіді — спершу звіт, що ти зробив. А друге — відповіді на ті запитання, які сьогодні з’явилися в суспільства. Відповіді на запитання — як, чому він спільно з Коломойським відмивав гроші, які були вкрадені у вкладників «ПриватБанку», що було оприлюднено в розслідуванні Pandora Papers. Пояснити ситуацію про «ваґнерівців». Хто буде розслідувати? Комісія Безуглої, де зібралися всі з конфліктом інтересів, вісім «слуг» із однією метою — відмити Єрмака й Зеленського? Пояснити, в який спосіб на святий День Революції гідності ти влаштував ті незграбності з гелікоптерами ДСНС… На жаль, ні українські громадяни, ні українські журналісти, ні наші іноземні партнери відповіді на запитання, що хвилювали їх, не отримали.

Олександр Турчинов, екссекретар РНБО:
— Ця Зе-пресуха є неприхованою демонстрацією ставлення цієї влади до свободи слова та незалежних ЗМІ, до політичних опонентів, до військових розвідників, які захищали країну, ризикуючи власним життям, до лікарів, які жертовно борються з епідемією… Цей захід можна занести до Книги рекордів Ґіннеса за кількістю брехні та бруду, який у прямому етері вилила на глядачів одна людина. Чого тільки варта заява про «державний переворот», яка стала реальним чинником дестабілізації та приниження України в очах наших міжнародних партнерів.

Володимир Горбач, політичний аналітик Інституту євроатлантичної співпраці:
— Сенсація про спробу організувати держпереворот мала на меті затьмарити ефект «Ваґнерґейту». Головне завдання було — перебити якоюсь медіа-подією той скандал зі спецоперацією проти «ваґнерівців», на який президент іще жодного разу не відповів. Ось він і спробував відповісти. Але на мою думку, це було не те що непереконливо, а навіть місцями жалюгідно. Анонсований президентом на 1 грудня державний переворот, як і звинувачення у його підготовці Ахметова — нічого, крім іронічної посмішки або гомеричного сміху, викликати у мене особисто не може. Якісь люди за спиною Ахметова говорили про Ахметова. Це не може бути ні арґументом, ні доказом, ні навіть підозрою. Це просто плітки.

Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента»:
— Це не звинувачення на адресу Ахметова. Тут же все акуратно — «втягують у процес». Тобто, попередження. Такий сигнал превентивний. Мовляв, так, Ахметов уже розв’язав інформаційну війну проти президента. Зеленський це визнав. Але одна річ — інформаційна війна, а інша справа — пряма політична атака, якісь політичні дії. Я б це назвав, так обережно, не переворотом, а, ймовірніше, — дією щодо дестабілізації, провокування політичної кризи. Це попередження Ахметову, щоб він не влазив у такі авантюри, інакше з боку держави буде відповідь.

Христо Ґрозєв, журналіст-розслідувач Bellingcat:
— Операція по «ваґнерівцях» була добре спланованою операцією з певним політичним ризиком. Вона була схвалена — в цьому ми пересвідчились на підставі як численних інтерв’ю з учасниками, так і документів. Оскільки вона була схвалена, держава на якомусь етапі вважала її своєю. Питання, чи була вона авантюрою, варто закрити… Раніше ми вважали, що головною причиною відкладення цієї операції було небажання втручатись у процес мінських перемовин про перемир’я. Зараз на підставі цього пресмарафону з’являється більш особистий мотив — недовіра президента до керівництва ГУР МОУ. Якщо це так, важливішим стає питання, в який момент було схвалене перенесення, чи була спроба його зупинити формально чи неформально, і хто реально, а не формально давав інструкції відкласти цю операцію.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply