Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 18, 2021

Зеленський хоче усунути всіх високопосадовців і нардепів часів Порошенка

Автор:

|

Липень 17, 2019

|

Рубрика:

Зеленський хоче усунути всіх високопосадовців і нардепів часів Порошенка
Акція «Люструй мене першим» біля Офісу президента України,
м. Київ, 12 липня 2019 р.

До Верховної Ради України (ВРУ) 11 липня надійшов документ під номером № 10444, який називається «Проєкт Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо очищення влади». У законопроєкті пропонують заборонити відсторонити на десять років особи, котрі займали високі державні пости із 23 лютого 2014-го до 19 травня 2019 року і не звільнялися за власним бажанням. Під «очищення» підпадають й усі, хто був народним депутатом у цей період часу. Ініціатор — президент Зеленський — визначив його розгляд як невідкладне завдання. Цього ж дня на Facebook-сторінці Офісу президента України (ОПУ) з’явилось відеозвернення, в якому він спробував пояснити свій крок.

«Може, одягнути їх у браковані бронежилети?»
«Після останніх поїздок країною відчуття одне — просто бракує цензурних слів. Щодня спілкуюся з чиновниками різних рівнів, і розумію одне — це безнадійний діагноз», — цитує главу держави Бі-Бі-Сі-Україна. Всі чиновники, за його словами, незалежно від партійності, «однієї масті — їм усе фіолетово». «Може, обміняти їх на наших полонених? А, може, одягнути їх у браковані бронежилети, які вони закупили, і відправити на передову? — риторично запитав він і додав: — Гадаю, найменше, що можна зробити зараз — це назавжди позбавити їх усіх можливості брати участь в управлінні державою».
Глава держави заперечив плани своєї команди скасувати люстрацію (опоненти президента стверджують, що це робиться для того, щоб ОПУ й надалі очолював Андрій Богдан, ексчиновник часів Януковича, котрий двічі займав посаду Урядового уповноваженого з питань антикорупційної політики). «Щоб усі розуміли, що ми не збираємося скасовувати люстрацію, ми пропонуємо її посилити. Нами напрацьовано законопроєкт про розширення норм закону «Про очищення влади». Пропоную до переліку посад, які підпадають під люстрацію, додати президента України, всіх народних депутатів, голову ВРУ, членів уряду, генерального прокурора, голову Служби безпеки України, голів Антимонопольного комітету і Фонду держмайна, голів Державної фіскальної служби та митниці, секретаря Ради національної безпеки й оборони (РНБО), керівництво оборонних підприємств, котрі обіймали посади в період із 23 лютого 2014-го до 19 травня 2019 року», — заявив чинний президент.
Додамо, що насправді список — ще довший. У ньому також опинилися керівники Держкомітету теле- і радіомовлення, члени Вищої ради юстиції, Вищої ради правосуддя (крім голови Верховного суду), Вищої кваліфікаційної комісії суддів, начальник генерального штабу Збройних сил України (ЗСУ) та судді, котрі «одноосібно або в колегії ухвалили рішення з допущенням порушень Конвенції про захист прав людини і основних свобод, констатованих у рішенні Європейського суду з прав людини».
У своєму зверненні п. Зеленський також розкритикував конкретних міністрів і посадовців. При цьому він не називав їхніх прізвищ, однак із контексту можна легко здогадатися, про кого йшла мова. «Для чого міністри, котрі будують дороги лише у Facebook і народжують дітей в Америці?». Це, вочевидь, критика на адресу міністра інфраструктури Володимира Омеляна.
«Для чого міністри, котрі угробили здоров’я нації і розповідають про шкоду вишневих кісточок?». Тут, схоже, Зеленський має на увазі Уляну Супрун. «Для чого міністри, котрі розказують, що українці дуже багато їдять?». Імовірний натяк на міністра соцполітики Андрія Реву. «Для чого генпрокурори, котрі можуть посадити лише власну печінку?». Натяк на Юрія Луценка. «Для чого міністр економіки часів Януковича, котрий називає громадян ублюдками, вибиває з рук телефони і обіцяє їм усім дати по пиці?». Тут уже дісталося експрезиденту Петру Порошенку. А згадка про «браковані бронежилети» — відсилка до нещодавніх обшуків у Міністерстві оборони, які пройшли, зокрема, й у Юрія Бірюкова, ексрадника п. Порошенка.

«Ліс рубають — друзки летять»
Водночас, якщо закон ухвалять, то під його дію можуть потрапити і теперішні члени команди президента. Наприклад, секретар РНБО Олександр Данилюк, котрий у 2016-2018 рр. був міністром фінансів. Те ж стосується й Айвараса Абромавичуса, призначеного п. Зеленським члена Наглядової ради «Укроборонпрому», котрий у 2014-2016 рр. очолював Міністерство економіки. А Владислав Бухарєв, новопризначений голова Служби зовнішньої розвідки, з 2014-го по 2019 рік був народним депутатом. Під тотальну люстрацію підпадає і Вадим Пристайко, новопризначений заступник міністра закордонних справ, котрого готують замість Павла Клімкіна (п. Пристайко 2017-го його був першим заступником).
Але втрата й так нечисленних соратників, котрі мають бодай якийсь досвід державного управління, схоже, мало турбує главу держави. На запитання, що буде з цими діячами, Олександр Корнієнко, керівник виборчого штабу партії «Слуга народу», в інтерв’ю «Радіо Свобода» відповів знаменитою фразою Сталіна: «Ліс рубають — друзки летять». «Якщо ми приймемо загальний принцип, то, гадаю, наші учасники команди зрозуміють, що це командна історія. Треба буде цьому загальному принципу скоритися», — зазначив він.

Експерти і західні дипломати — проти
На, м’яко кажучи, тоталітарні замашки звернули увагу багато експертів. «Іншими словами, за логікою Зеленського та його команди, в Україні після втечі Януковича правила «фашистська хунта», сумірна з гітлерівським режимом, чи не так? І ті, хто не дав Путіну окупувати Україну, мають невдовзі піти під суд разом із реальними корупціонерами. Що ж, якщо цю логіку розгорнути далі, то услід за посадовцями й депутатами люстрації та судовим переслідуванням мають бути піддані командири та бійці добровільних батальйонів, генерали та полковники ЗСУ, котрі очолювали військові з’єднання, активісти, котрі допомагали фронту — за «розпалювання братовбивчої війни» та «воєнні злочини». Хотілося б помилитися, але чи не йде країна — під веселі хохми та пробіжки під фонтанами — до зовсім несмішної проросійської диктатури?», — написав у своєму блозі на «Радіо Свобода» Сергій Грабовський, кандидат філософських наук і член Асоціації українських письменників.
«Законопроєкт може стати не інструментом очищення влади, а ситуативним засобом зведення рахунків із політичними опонентами. Це — прецедент. І в разі ухвалення цих змін, ніщо не обмежуватиме команду, яка прийде після Зеленського, так само за «прецедентним правом» люструвати вже посадовців Зеленського», — зазначає Сергій Рябенко, експерт Реанімаційного пакету реформ.
Розкритикували законопроєкт й на Заході. «Виборчі зміни та політична ротація є нормою в демократичних країнах, на відміну від не вибіркового накладання заборон на всіх учасників виконавчого та законодавчого процесів управління», — йдеться в заяві послів країн «Великої сімки» в Києві. Вони нагадали, що «вітали» реформування низки галузей в Україні після зміни влади 2014 року. «Притягнення до відповідальності винних у зловживанні службовим становищем є правильним кроком. Водночас, на наше переконання, теперішня ситуація в Україні не порівняна з тією, що мала місце після Революції гідності», — підсумовують автори звернення.

Пообіцяти — не означає виконати
Проте давно відомо, що в політиці, а особливо, в українській, пообіцяти — не означає виконати. Річ у тім, що поки що чинні нардепи більше не збиратимуться на пленарні засідання, адже 21 липня відбудуться позачергові вибори. Водночас, згідно з регламентом ВРУ, всі нерозглянуті цим скликанням законопроєкти треба буде ще раз із дотриманням усіх необхідних процедур вносити на розгляд нового парламенту.
Тож «люстраційна» ініціатива президента дуже нагадує черговий піар-хід напередодні виборів, аби додати голосів його партії «Слуга народу». Виборці люблять, коли їм обіцяють покарати колишніх високопосадовців. Інша справа, що після виборів про обіцянку можна й «забути», адже у ВРУ нового скликання будуть значно нагальніші проблеми.

Андрій Передерій

До теми
Питання щодо декомунізації треба ухвалювати на місцевих референдумах, заявив Дмитро Разумков, керівник партії «Слуга народу». «Ми з вами спостерігали перейменування міст, сіл. Це можливо. Проблема полягає в іншому. Рішення повинні ухвалювати ті, хто безпосередньо там перебуває і живе», — таку думку він висловив в ефірі телеканалу ICTV. Раніше президент Зеленський заявляв, що не буде ініціювати скасування перейменувань декомунізованих міст. Але з такою ініціативою, за його словами, можуть виступити самі жителі цих населених пунктів, якщо ВРУ ухвалить підготовлений його командою «закон про народовладдя», який передбачає можливість проведення місцевих референдумів.
Володимир В’ятрович, директор Українського інституту національної пам’яті, в ефірі телеканалу «Прямий» заявив, що такі заяви є свідченням незнання чинного законодавства, тому що нові назви замість комуністичних пропонували саме місцеві громади. Він наголосив, що на рівні закону, тобто «централізовано», Україна визначила лише перелік назв, яких не повинно бути, оскільки вони є пропаґандою тоталітарних режимів.
Нагадаємо, що в Україні за чотири роки в рамках декомунізації демонтували 2,5 тис. пам’ятників і пам’ятних знаків, які пропаґували тоталітарні режими. Також перейменували 987 населених пунктів і 25 районів, майже 52 тис. топонімів.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply