Новини для українців всього свту

Friday, Dec. 2, 2022

Зе-влада запекло захищає чиновника часів Януковича

Автор:

|

Листопад 16, 2021

|

Рубрика:

Зе-влада запекло захищає чиновника часів Януковича
Руслан Демченко

В Офісі президента України (ОПУ) відмовилися повідомляти результати люстраційної перевірки Руслана Демченка, першого заступника секретаря Ради національної безпеки й оборони (РНБО). В ОПУ письмово інформували редакцію «Схем» (спільного проєкту «Радіо Свобода» і телеканалу «UA: Перший». — Ред.), що цим даним присвоїли гриф «Для службового користування». Журналісти з’ясували, що раніше Демченко підпадав під норми закону «Про очищення влади» (люстрацію), адже за часів Януковича був першим заступником міністра закордонних справ, але його ім’я і прізвище зникло зі сайту Міністерства юстиції (Мін’юст), де він був зазначений у переліку осіб, яким заборонено займати державні посади.
Про це йдеться в розслідуванні «Лобісти Харківських угод у владі Зеленського», де також згадують про роль п. Демченка у просуванні ідеї ратифікації українсько-російських домовленостей (так званих Харківських угод), за якими було продовжено на 25 років термін перебування Чорноморського флоту (ЧФ) Російської Федерації (РФ) на території Автономної Республіки Крим (АРК).

Мін’юст переймається «скаргами громадян»
Як розповіла журналістам «Радіо Свобода» Тетяна Козаченко, яка з 2014-го по 2016 рік працювала директоркою Департаменту з питань люстрації в Мін’юсті, перелік осіб, яким, згідно зі законом «Про очищення влади», заборонено займати державні посади, взагалі… зник. «Вони видалили всі прізвища людей, які займали посади на час Революції гідності. У мене є копія. Перший заступник міністра закордонних справ із 17.12.10 по 22.02.14, Демченко Руслан Михайлович, займав посаду, яка підпадає під люстрацію. Міністерство юстиції сховало частину інформації, видалило всі прізвища, але такий список був у публічному доступі», — розповіла вона.
У Мін’юсті у відповідь на запит журналістів повідомили, що прізвище Демченка, як і інших високопосадовців часів Януковича, із сайту прибрали через «скарги громадян». 2020-го перед призначенням на посаду першого заступника секретаря РНБО Демченко написав заяву, в якій зазначив, що не підпадає під люстраційне законодавство. Про це «Схемам» повідомили в ОПУ. Але результати перевірки не надали, зазначивши, що документи під грифом «Для службового користування» переслали до РНБО, натомість там, своєю чергою, повідомили, що їх не мають.
«Переведенням стрілок» зайнявся й Олексій Данилов, секретар РНБО, який офіційно рекомендував Демченка на його теперішню посаду. Чиновника запитали про причини обрання кандидатури саме заступника міністра закордонних справ часів Януковича. «Ви ж ставите провокативне запитання, на яке заздалегідь знаєте відповідь, — відповів п. Данилов. — Ви ж знаєте, де приймають рішення: це ж людина, яка очолює інституцію, яку призначає президент».
Відповідно до закону «Про очищення влади», відповідальний за люстраційну перевірку першого заступника секретаря РНБО — Андрій Єрмак, керівник ОПУ. «Схеми» звернулися до нього з проханням повідомити, чи завершена перевірка відносно Демченка й якими були її результати. Єрмак заявив, що вона проведена, і є відповідна довідка, але надати її не можуть, адже документу присвоїли гриф обмеження «Для службового користування».

«Харківська» історія
«Схеми» також опублікували докази, які свідчать, що Руслан Демченко 2010 року лобіював так звані Харківські угоди. Журналісти оприлюднили раніше невідомі фрагменти зі стенограми закритого засідання комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки й оборони 26 квітня 2010-го, учасники якого визначались, чи рекомендувати депутатам ратифікувати Харківські угоди. Брав участь ц засіданні в статусі першого заступника міністра і п. Демченко.
Згідно зі стенограмою, він переконував депутатів підтримати розгляд законопроєкту про ратифікацію угоди з РФ у сесійній залі. Серед арґументів урядовець називав високі ціни на російський природний газ для України. «У цій ситуації, звісно, що не залишається іншого виходу, як піти з російською стороною на перемовини щодо коригування ціни на газ, і домовленостей, і компромісу», — зазначав він.
Демченко також стверджував, що Харківські угоди і російський флот в АРК — це стабільність для України. «ЧФ РФ не стане причиною для активізації терористичної діяльності в реґіоні чи нестабільності на півострові. Обидві сторони пов’язані між собою серйозними зобов’язаннями. Обидві сторони зацікавлені в стабільній ситуації, як у двосторонніх відносинах, так і навколо флоту. Обидві сторони мають намір докласти зусиль із тим, щоб перебування ЧФ РФ на території України сприяло зміцненню загальноєвропейської та реґіональної безпеки», — наголошував дипломат.
Раніше у Міністерстві закордонних справ України заявляли, що Демченко «не був причетний до підготовки» угод, а п. Данилов стверджував, що якщо він «брав участь, то теж має нести відповідальність». Коментувати віднайдені «Схемами» факти Демченко наразі відмовився. У РНБО відповіли, що «організація інтерв’ю найближчим часом є неможливою, зважаючи на щільний графік роботи першого заступника секретаря».

Фіктивний «учасник» бойових дій
Тим часом у засобах масової інформації та соціальних мережах поширюється інформація про те, що Демченко у лютому 2020-го отримав статус учасника бойових дій (УБД) лише за одне відрядження на Донбас, тоді як деякі добровольці судяться по п’ять років, щоб довести, що мають право на таке посвідчення. Про це повідомив Микола Мельник, політичний експерт, генеральний директор аналітичної групи «Левіафан».
«Йо-хо-хо! Тримаймося за поручні, щоб не здуло від свіжого вітру офігіванія з вулиці Банкова. Радник Зеленського, якому той дістався від Януковича і Порошенка, чувак, який готував Харківські угоди, Руслан Демченко, перший заступник секретаря РНБО, виявляється — «учасник» бойових дій, — написав він у Facebook. — Чувак, не шкодуючи живота свого, оформив відрядження на Донеччину і вуаля — учасник бойових дій. Це свинство. Тут усі добровольці досі УБД не отримали, по п’ять років судились, щоб держава елементарно встановила істину… а ці уроди за одне відрядження стають «захисниками». «Чувак вірно служив кожному своєму господарю, якого бачив перед собою. Сказав Янукович готувати Харківські угоди — ізвольтє, сказав Порошенко їхати по вугіллю рішати — оком не зморгнув, пішов виконувати команду. Якщо Зеленський не хоче нести репутаційні ризики за своїх «радників», то Демченка слід гнати і з Банкової, і з РНБО. А сам факт надання статусу УБД має бути досліджений компетентними органами», — додав експерт.
Сам «учасник» бойових дій ситуацію наразі ніяк не прокоментував. Мовчить Демченко і щодо засекречення ОПУ результатів його люстраційної перевірки.
Як повідомляв «Міст», суд скасував люстрацію чиновника часів Януковича.

Ігор Берчак

До слова
Дмитро Гордон, відомий український журналіст, закликав Володимира Зеленського не йти на другий президентський термін, таким чином виконавши одну зі своїх передвиборчих обіцянок. Він звернув увагу на поступове зниження рейтинґу Зеленського, яке фіксують соціологи, а також закликав його не звертати уваги на числа підтримки при ухваленні рішення про похід на вибори. «Пообіцяв один термін — піди. Тримай слово. Дорожче за дотримане слово нічого немає. Але 90 % рейтинґ — про це можна тільки мріяти. Сьогодні, на жаль для мене і багатьох українців, Інститут майбутнього друкує свіжі дослідження… Володимиру Зеленському не довіряють уже 66 % українців», — заявив п. Гордон в етері телеканалу «Україна 24».
«Тому ми зараз не говоримо про 90 %, а про те, що до кінця каденції рейтинґ може взагалі знизитися, виходячи з того, що зараз відбувається, до 15 %, до 10 %… І тоді вже не президент Зеленський обиратиме, чи йти йому на другий термін чи не йти, а виборці покажуть «червону» картку. Тому не потрібно до цього доводити. Сказав на один термін — йди на один термін. Тримай слово», — наголосив журналіст.
Напередодні сам Зеленський у коментарі телепрограмі «Світське життя», повідомив, що не йти на другий президентський термін його вмовляє власна 17-річна донька Олександра. «Донька піднімає цю тему, вона не хоче, щоб я йшов на другий термін. Як би я не любив свою доньку, але це залежить тільки від рівня того, що ми встигнемо зробити, і тільки від цього», — зазначив глава держави.
Нагадаємо, що під час виборчої кампанії він не раз наголошував, що йде лише на один термін, за який «змінить країну і передасть її новому президенту». Проте вже 2020-го Зеленський заявив, що подумає про другий термін, бо однієї каденції йому не вистачить для реалізації задуманого. А в березні ц. р Олександр Корнієнко та Давид Арахамія, лідери партії «Слуга народу, повідомили, що проситимуть Зеленського балотуватися на другий термін.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply