Новини для українців всього свту

Thursday, Jul. 7, 2022

Зе-влада розпочала політичні чвари, які роз’єднують суспільство

Автор:

|

Червень 01, 2022

|

Рубрика:

Зе-влада розпочала політичні чвари, які роз’єднують суспільство
Петра Порошенка прагнуть запроторити за ґрати

Віктора Медведчука, кума Путіна, не обміняли на полонених захисників Маріуполя, натоміть вирішили використати проти Петра Порошенка, якого патологічно ненавидить Володимир Зеленський. Кримінальна справа проти Порошенка та Медведчука була одним із ключових епізодів внутрішньої політики України аж до повномасштабного вторгнення Російської Федерації (РФ). Після трьох місяців війни цю справу вирішили реанімувати.

Історія переслідування
Медведчука підозрюють у державній зраді в рамках так званої вугільної справи. Провадження стосується постачання вугілля з тимчасово окупованих територій Донбасу у 2014-2015 рр. Слідство вважає, що в жовтні 2014-го представники вищого політичного керівництва РФ вирішили залучити до підривної діяльності проти України Медведчука. Усвідомлюючи, що самостійно не зможе досягти власної мети, він буцімто домовився з Порошенком, який мав необхідні можливості адміністративного впливу на вертикалі виконавчої та законодавчої влади.
За версією слідства, Порошенко використав надані йому повноваження й інструменти впливу, щоб розірвати контракти про постачання вугілля з Південної Африки, а потім на вимогу представників РФ організував підписання від імені України контрактів на постачання вугілля з непідконтрольних територій, «поставивши Україну в енергетичну залежність від РФ та підконтрольних їй ватажків псевдореспублік».

Що нового?
За версією Служби безпеки України (СБУ), Медведчук розповів про схему виведення з державної власності частини магістрального нафтопродуктопроводу «Самара-Західний напрямок» для подальшого помпування через нього дизпалива. Кум Путіна стверджує, що п’ятий президент не лише звернувся до нього з проханням зв’язатися з керівництвом РФ, а й забезпечив ухвалення необхідних рішень.
«Щоб цей трубогін став приватною власністю, а за фактом — власністю самого Порошенка, необхідно було виконати низку дій. Суди, прокуратура, Антимонопольний комітет, Фонд держмайна — усі вони ухвалювали рішення, необхідні для особистих інтересів Порошенка, — заявив колаборант. — За рік роботи трубогін заробив для його власників удвічі більше коштів, ніж було вкладено у його викуп — до 42 млн USD. А з травня 2019-го, тобто після припинення повноважень Порошенка, помпування солярки через магістраль припинилося».
Іван Баканов, голова СБУ, заявив, що Медведчук співпрацює з слідством і «дав дуже важливі свідчення, сказав багато цікавого, особливо про роль колишнього президента України».

Реакція Порошенка
«Звинувачення Медведчука на адресу Порошенка — очевидна інформаційна диверсія на користь РФ, — заявили в партії «Європейська солідарність». — А повідомлення СБУ — політично мотивований ролик. Оплатою за свідчення стало переведення Медведчука в кращі умови перебування й обіцянки обміну».
«Ворог — не Порошенко, ворог — Путін. Війна ясно показала хто є хто: хто боровся і бореться за Україну, а хто хоче повторення вічних історичних сценаріїв розколу України зсередини. Ми державники й переконані: спроби розпалити в Україні внутрішній конфлікт грають лише на руку Москві», — резюмували в політичній силі.
Політолог Володимир Фесенко вказує на той факт, що, крім свідчень Медведчука проти Порошенка, хотілося б почути інформацію про те, як РФ створювала і фінансувала проросійські сили в Україні. «Можливо, це суто відомчий інтерес показати свої успіхи у справі Медведчука, а заразом і вколоти Порошенка. Можливо, це відповідь на активну кампанію звинувачень на адресу влади щодо Маріуполя, до якої начебто причетна команда Порошенка. Мовляв, на ваші звинувачення дамо відповідь нашим компроматом. Можливо, в СБУ поспішають із оприлюдненням свідчень Медведчука, бо невідомо, що з ним буде далі», — міркує експерт.
Жодних доказів правдивості свідчень колаборанта № 1 в Україні, який зачитав текст із папірця, СБУ не надала. Бо їх просто не існує.

Реакція соцмереж
Соціальні мережі аж «закипіли» від переглядів відеоролика з так званими свідченнями Медведчука. Блогер Mason Lemberg вважає, що атака на п’ятого президента під час війни підриває внутрішню єдність та працює на відкриття внутрішнього фронту, про який мріють у Кремлі. «Медведчук створив в Україні злочинну організацію, легалізував її, вона зайшла в парламент на виборах 2019-го, створила медіаімперію та просувала наративи аґресора в голови українцям, з початком війни перетворилася на осередки колаборації. За цим усім стоять конкретні люди, які допомагали Медведчуку, і зараз виступають проти України, корегують вогонь, постачають зброю в запілля тощо. Але ці люди СБУ не цікаві. Її цікавить Порошенко. Хоча кожна адекватна людина розуміє, що ці всі свідчення — лайно собаче», — пише блогер.
Депутат Запорізької міськради Валерій Прозапас, який зараз воює на фронті, написав: «Усі аґенти Федеральної служби безпеки РФ дали свідчення проти Порошенка. Ще Путін дасть свідчення проти Порошенка й усі підемо на шашлики. А будуть свідчення, хто Південь здав?»
Телеведуча Яніна Соколова наголосила: «Цифровий етер «Еспресо», «Прямого» та «5-го каналу» (які пов’язують із Порошенком. — Ред.) вимкнули на виконання рішення Ради національної безпеки й оборони. Закриття каналів — теж ланка одного великого ланцюга, мета якого — політична розправа і вибори. Війна триває, а влада думає про вибори».
Як повідомляв «Міст», у хатньої робітниці Медведчука вилучили понад пів мільйона доларів.

Євген Клен

Коментарі експертів
Володимир Горбач, політичний аналітик Інституту Євроатлантичної співпраці:
— Я теж переглянув відео свідчень Медведчука, які він дає проти Порошенка та інших представників влади в 2014-2019 рр. І не зрозумів, у чому там кримінал. Країна тоді була і зі соляркою, вугіллям, грошима. І все це після прямої аґресії 2014-го і 2015 року. Можливо, це тому, що кіностудія ім. Баканова фільмувала Медведчука не у тій ролі? Зазвичай він позиціонував себе адвокатом, а тут знявся в ролі прокурора. З таким же успіхом замість Медведчука у ролі звинувачувача Порошенка міг знятися й Путін. Найгірше в цій історії не те, що хотіли донести до нас СБУ, а те, що представники теперішньої влади досі продовжують боятися Порошенка.

Олексій Гарань, науковий директор фонду «Демократичні ініціативи» ім. Ілька Кучеріва:
— Наскільки переконливими були ці свідчення? Медведчук читає написаний текст. Розповідає не про свої дії, а про те, свідком чого не був. Ми пам’ятаємо, як Медведчук брехав на процесі Василя Стуса. Очевидно, що працював ще з радянськими спецслужбами, а потім — і з російськими. А в інформації, яку видає СБУ, мене дивує ось що. Коли ми говоримо про Медведчука, у нас найперша асоціація — зв’язок Медведчук-Путін, зрада на користь Росії. Тому найважливіше було б довести процес Медведчука до кінця саме в цьому аспекті. Але виглядає так, що у влади знову головний ворог не Путін, а Порошенко. Чому це оприлюднили саме зараз? Одна з версій — бо владі треба відвернути увагу від страшних наслідків удару по «Десні» 17 травня, коли загинуло 87 солдатів. Це вже п’ятий (!) такий випадок. Чому солдатів у казармах не розосереджують? «Записами Медведчука» відвертають увагу громадськості від цього питання? Тож маємо вибіркове, політично вмотивоване правосуддя проти Порошенка. Це нападки на опозицію. Чи сприяє це єдності країни під час війни? Адже ми зараз ведемо війну за незалежність, територіальну цілісність, і за те, якою буде Україна. І в цій новій Україні не має бути місця політично вмотивованому правосуддю.

Карл Волох, активіст Громадського люстраційного комітету:
— Для Зе-влади будь-які свідчення «святої людини» Медведчука є абсолютною істиною. Особливо, коли він щосили намагається домовитися, щоб полегшити своє становище. І тим паче, коли йдеться про спільного ворога Порошенка. Та справа не лише в цьому. Мене цікавить, що це за нова процесуальна дія — розголошення свідчень обвинувачуваного під час досудового слідства? Уже за це в нормативній країні відповідальні особи, які дозволили й замовили таку публікацію з політичною метою, самі в кайданках вирушили б до слідчого. Ви й досі питаєте, чому ми не в НАТО й не в Європейському Союзі?

Микола Княжицький, народний депутат України:
— Зараз вирішується доля країни. Бо наша міжнародна підтримка під тиском аґресора похитнулася. Тепер не час для дитячого популізму й образ. Аґресор зміг перемогти молоду українську державу на початку минулого століття через те, що покликав в уряд і «красну армію» фахівців, незалежно від політичних поглядів, так званих спеців. Українська влада тоді пересварилася між собою. Знищення єдності — найбільший злочин у війні. Зараз це й робить зараз Зе-влада. Олексій Арестович, радник голови офісу президента України, фактично визнав, що слова Медведчука про Порошенка є не юридичним звинуваченням, а PR-відповіддю влади на звинувачення у здачі Чонгару, доведення до полону захисників «Азовсталі» й у інших воєнних помилках. Він, зокрема, заявив, що «пакт про ненапад» між владою та партією Порошенко протримався 23 дні, після чого пропорошенківські блогери начебто почали атакувати Зеленського. Згадали про розмінований Чонгар, небажання вступати до НАТО та здачу Маріуполя. Позиція влади дуже дивна. Про «прокол» на Чонгарі першим сказала не опозиція, а той же Арестович. Про різні варіанти стосунків із НАТО говорить теж влада. Опозиція лише дебатує, наполягаючи на безальтернативності цього варіанту для безпеки країни. Та люди, які знають історію України, розуміють, що зараз треба говорити про інше, про майбутнє й об’єднання заради збереження.

About Author

Meest-Online