Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 30, 2022

Зе-влада погрожує США й ЄС «розворотом на Схід»

Автор:

|

Липень 26, 2021

|

Рубрика:

Зе-влада погрожує США й ЄС «розворотом на Схід»
Олексій Арестович

Команда президента України дедалі виразніше демонструє відсутність чіткої зовнішньополітичної стратегії, часто-густо вдаючись до хаотичних заяв, адресованих Заходу, що нагадують рюмсання дитини, яку не запросили на день народження до сусідської дівчинки, де мали роздавати смачні цукерки. Так, Олексій Арестович, спікер української делегації в Тристоронній контактній групі з мирного врегулювання ситуації на сході України (ТКГ) і позаштатний радник голови Офісу президента України (ОПУ) з питань стратегічних комунікацій у сфері національної безпеки й оборони, пригрозив США й Європейському Союзу (ЄС) тим, що Україна може переорієнтувати свої інтереси… на Схід, зокрема, в бік посилення співпраці з Китайською Народною Республікою (КНР).

Про розколоту еліту Заходу
В етері телевізійного каналу «Дом» п. Арестович заявив, що ЄС і політична еліта США розкололися з питань взаємин з Російською Федерацією (РФ). Він нагадав про лобіювання Федеративною Республікою Німеччина (ФРН) «Північного потоку-2» і про ініціативу президентів Франції та ФРН щодо зустрічі лідерів ЄС із Путіним. «І західна еліта, військово-політичне керівництво Заходу розкололося. Тому що навіть у США в оточенні президента Байдена є люди, які хотіли б, як вони кажуть, нормалізації відносин із РФ», — зазначив п. Арестович.
Він наголосив, що якщо на Заході посилиться тенденція до здачі українських інтересів, то Київ швидко перегляне свій геополітичний вектор. «У світі є з ким домовлятися… Намічається велике азійське турне президента. І загальний меседж такий, як мені здається, — якщо Захід захоче заприятелювати з РФ ціною здачі українських інтересів або значної їхньої частки, то ми розвернемося на Схід, і так перебалансуємо нашу позицію», — підкреслив п. Арестович. За його словами, поворот на Схід передбачає вибудовування відносин із КНР, В’єтнамом, Туреччиною, Об’єднаними Арабськими Еміратами, Катаром та іншими країнами.

Про яскраві обгортки
Заяви п. Арестовича взялося спростовувати Міністерство закордонних справ (МЗС). «Україна не має намірів переглядати свій геополітичний вектор. Стратегічний курс нашої держави закріплений на рівні вибору українського народу та Конституції. Це — набуття членства в ЄС і НАТО. Питання про те, Захід чи Схід, у парадигмі української зовнішньої політики не стоїть. Ми високо цінуємо підтримку наших західних партнерів, зокрема, США й ЄС, у протидії російській аґресії та деокупації Криму та Донбасу», — заявив Олег Ніколенко, речник МЗС.
Але при цьому додав, що президент поставив завдання Дмитру Кулебі, міністру закордонних справ України, у доповнення до системної роботи на досягнення членства України в ЄС і НАТО розвивати взаємини з країнами інших реґіонів світу, зокрема, Азії, Африки, Латинської Америки, виходячи з національних інтересів. «Для нас завжди пріоритет номер один — національний інтерес, незалежно від точки світу, де він розташований», — акцентував речник МЗС.
Спробував виправдатися і сам п. Арестович. В етері «24 каналу» він наголосив, що журналісти «підхопили і розтягнули його висловлювання». «Я завжди був прихильником того, що не варто судити за заголовками. Тому що вони в сучасному світі — яскраві обгортки», — підкреслив п. Арестович. І додав, що не казав нічого про розворот української позиції, а мав на увазі «вивчення досвіду виходу КНР із пострадянської пастки, що є цікавим для України».

Про «великого» Сі Цзіньпіна
Трохи раніше на китайську тематику висловилися Давид Арахамія й Олександр Корнієнко, лідери партії «Слуга народу». Відеофрагмент їхнього інтерв’ю китайському телеканалу CCTV 13 на своїй сторінці у Facebook опублікував Борислав Береза, колишній народний депутат України. Арахамія похвалися, що прочитав книгу Сі Цзіньпіна, голови КНР, про державне управління, яка «справила на нього сильне враження». Він навіть вирішив сприяти появі україномовного видання цієї книги, щоб «українці змогли дізнатися, як Пекін подолав труднощі і домігся стрімкого зростання економіки».
Арахамія заявив, що КНР є для України прикладом і стратегічним партнером в модернізації країни, а принципи українських «слуг» і китайських комуністів багато в чому збігаються, оскільки їхнім девізом є «служіння народу». Водночас тезу, чи можна розцінювати останні кроки України на зближення з КНР як натяк для США, щоб Вашинґтон дужче підтримував Київ, п. Арахамія вважає «трошки маніпуляцією».
Своєю чергою, Корнієнко зазначив, що КНР показала «важливий приклад», як можна «за короткий термін, виконуючи свої задачі» побороти бідність і гарантувати майже всім мешканцям країни «високий рівень соціальних гарантій». Також він додав, що темпи економічного зростання, які демонструє КНР під керівництвом компартії, «дають приклад всьому світові, як треба робити».

Про повторення помилок Януковича
Костянтин Єлісєєв, представник України при ЄС у 2010-2015 рр., вважає, що така риторика підриває авторитет України на міжнародній арені. «Це мені нагадало риторику часів Януковича, який так само шантажував ЄС, кажучи, що якщо ви нам не дасте грошей, тоді я поїду до Москви, де мені вже пропонують «золоті гори», — заявив він в етері телеканалу «Прямий».
Аналогічної думки дотримується й Тарас Чорновіл, політичний експерт, депутата Верховної Ради III-VI скликань. Він зауважив, що свого часу Янукович також намагався через співпрацю з КНР шантажувати західний світ і торгуватися з РФ. «Партія реґіонів, Віктор Янукович, Микола Азаров… це ті люди, які розбудовували точно ту саму доктрину. Вони говорили абсолютно ті самі слова», — розповів політолог.
На думку п. Чорновола, зараз ми спостерігаємо схожу історію, коли стратегію загравання з Пекіном намагається втілювати вже влада Зеленського, сподіваючись, що співпраця з КНР буде працювати як важіль для перемовин України зі Заходом. Проте результати «китайського вектора» можуть бути такими самим, як для режиму Януковича.
«Це дуже відома була історія свого часу і, на жаль, сьогодні Зеленський, який просто до отупіння копіює все, що робив Янукович, повторює і цю ситуацію з китайським вектором. Насправді Янукович певної миті справді повірив, що Пекін створить для нього ніби такий гарантійний баласт проти Москви. Тобто, він не хотів на Захід, він хотів шантажувати Захід тим, що «не будете нас брати такими якими ми є, з усіма нашими схемами, з бандитизмом, із політв’язнями, з усім, то ми перекинемося до КНР». Врешті-решт, Януковича це не врятувало», — розповів п. Чорновіл.
«Насамперед, якщо п. Арестович залишався б вільним аналітиком, і він міг би тоді продукувати різні речі, можна було б їх не коментувати. Але, на жаль, він сьогодні має офіційний статус, і, звісно, його висловлювання, не можуть пройти непоміченими. На них не можна не реагувати через те, що це вже може виявитися офіційною позицією України. Мені видається, що він не суто сам акумулює такі свої думки, і чергові провокаційні заяви на адресу Заходу, а, власне кажучи, ретранслює те, що думає сьогоднішній очільник держави, те що думає безпосередньо його керівник п. Єрмак, напевно. І це, власне кажучи, не сприяє зміцненню наших взаємин зі Заходом», — заявила Іванна Климпуш-Цинцадзе, народна депутатка фракції «Європейська солідарність».
Як повідомляв «Міст», спікером української делегації в ТКГ Арестович став у листопаді 2020-го.

Ігор Берчак

До слова
Не тримає язика за зубами і президент України. На початку цього тижня Володимир Зеленський відвідав Грузію, де в рамках Батумської міжнародної конференції український лідер та президентки Грузії Саломе Зурабішвілі та Молдови Майя Санду дали старт «асоційованому тріо» з метою посилення співпраці для вступу їхніх країн до ЄС. Виступ українського лідера складно назвати дипломатичним. «У грудні має відбутися черговий саміт «Східного партнерства» (ініціатива ЄС, мета якої — зміцнення відносин зі східними сусідами блоку: Азербайджаном, Вірменією, Грузією, Молдовою, Україною. — Ред.). Це дуже важливо, але відсутність із боку ЄС стратегічного бачення цілей «Східного партнерства» робить цей формат не таким предметним, напівживим. Нам не потрібен саміт заради саміту. В нас гинуть люди, у нас війна. Нам потрібне політичне наповнення і геополітичне бачення майбутнього цієї ініціативи. І нам, чесно кажучи, не зрозуміла доцільність цього загалом», — сказав президент України. На його погляд, наступний саміт має показати «чітке бачення відносин із найближчими партнерами з боку ЄС». Зеленський зазначив, що Україна підтримуватиме цю ініціативу «рівно настільки, наскільки вона буде сприяти реалізації наших європейських прагнень».

Підписи до фото:
Олексій Арестович

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply