Новини для українців всього свту

Friday, Jan. 27, 2023

Зе-президент намагається добитися всенародної любові через утиски «ненависних чиновників»

Автор:

|

Серпень 21, 2019

|

Рубрика:

Зе-президент намагається добитися всенародної любові через утиски «ненависних чиновників»
Володимир Зеленський

Коли Михайло Саакашвілі був президентом Грузії, він любив миттєво реагувати на якісь події і мчав у супроводі чоти автоматників у потрібний куточок своєї невеличкої раїни вирішувати проблему. Олександр Лукашенко, президент Білорусі, за його словами, час-від-часу «перетряхує» чиновників. Мабуть, саме їхньою поведінкою й надихнувся новий президент України Володимир Зеленський.

Серія вояжів
Перші тижні після інавгурації новий глава держави поводився доволі стримано та делікатно. Чиновників звільняв, але без особливих публічних спецефектів. Відносне затишшя урвалося з наближенням парламентських виборів. Перший вибух публічного покарання стався 6 липня, коли президент відвідував Закарпаття та проводив нараду з митниками західних областей. Він запропонував добровільно звільнитися керівникам Чернівецької, Волинської, Львівської та Закарпатської обласних митниць. Але ті дружньо відмовилися.
10 липня президент зайнявся на Київщині «вигнанням розбійника» — Ярослава Годунка, секретаря міської ради Борисполя. «Вийдіть отсюда. Вийди отсюда, розбійник ти! Плохо чуєш мене? Я вас спрашиваю, це ви? Будете на райадміністрації кричати!» — заявив п. Зеленський, поки чиновники виводили зі зали. І, щоб він не заблукав, президент додав: «Англійською — Exit. Іди гуляй, Господи!».
Через два дні після Бориспільських баталій, підчас відвідин своєї малої батьківщини глава держави заклався з Борисом Філатовим, мером Дніпра, що якщо той не закінчить будувати міст до Дня міста 14 вересня, то звільниться сам. Чекати на вислід залишилося недовго. А в Кривому Розі дав прочуханку вже міському голові Києва Віталію Кличку, вимагаючи розрахуватися за вагони з «Південмашем».
Після Ужгорода, здавалося, тему митниці можна було вважати закритою. Але вона знову виринула в Одесі 13 липня. Там президент Зеленський зі словами «Ви нас тут усіх і мене за ідіотів маєте?» змусив написати заяву про звільнення Олександра Власова, виконувача обов’язки голови Державної фіскальної служби України, за те, що той досі не звільнив керівників західних митниць, і ті нарешті втратили свої посади.
17 липня глава держави прилетів до Миколаєва літаком зі свого парку й одразу почав з’ясовувати, чому ніяк не добудують летовище у цьому місті. Фахівці стали пояснювати йому, скільки треба грошей, часу і диспетчерів. А якийсь гарячий активіст кинувся вимагати від високого гостя терміново створити спеціальний підрозділ і почати війну з криміналом на Миколаївщині.
«Всі кажуть мені: «Летимо у Миколаїв — найбільш бандитське місто». Це нормально? Для чого ви взагалі працюєте?» — несподівано накинувся президент на В’ячеслава Боня, виконувача обов’язки голови Миколаївської обласної державної адміністрації, котрий явно такого не чекав. «Напишіть заяву», — пояснив п. Зеленський, що треба робити чиновнику.
Гарячий липень публічної прочуханки закінчився для президента у Черкасах. Там він поцікавився у керівників міста, чому Сміла не заплатила борг у 3 млн грн за тепло, хоча незабаром стартує новий опалювальний сезон. Відсторонений мер Сміли Олексій Цибка і секретар міськради Віктор Федоренко пробували перекласти відповідальність один на одного, а тоді зійшлися на тому, що керівники області пообіцяли їм виділити 3 млн, але у вересні. «Яка машина у вас?» — запитав президент у секретаря міськради Сміли. «Тойота ленд крузер», — відповів чиновник. «Продайте ленд крузьор. На три мільйони вистачить. Заради людей. А якщо область вам виділить гроші, будете купувати собі новий автомобіль», — підсумував п. Зеленський.
12 серпня в Україні стало менше на одного керівника районного лісгоспу і кількох керівників обласних силових відомств, цього разу — у Житомирській області. За кілька годин у цьому краї президент встиг звеліти звільнитися керівникам поліції та Служби безпеки, а також прокуророві області. Усіх — через процвітання «бурштинової мафії».

Що це було?
Ірина Бекешкіна, авторитетна українська соціологиня, вважає, що всі публічні звільнення чиновників — задля підтримання рейтинґу президента, який почне падати найближчими місяцями. «З одного боку, президент має величезні можливості, в з іншого й очікування до нього вищі, — зазначає вона. — При цьому, які б рішення він не ухвалив, вони задовольнять лише частину українців, а іншу частину налаштують проти нього».
Неодмінне майбутнє падіння рейтинґу президента підтверджують й інші експерти, порівнюючи ситуацію з іншими країнами. «Варто згадати Франсуа Оланда. Він переміг із дуже непоганим для Франції результатом, причому зумів на виборах об’єднати соціалістів, особливо після провального в очах французів президента Наколя Саркозі. Але його спіткало велике падіння рейтинґу, він навіть побив історичний антирекорд. Тепер його б’є інший французький президент, Франсуа Макрон, — запевняє Ілія Куса, експерт із питань міжнародної політики та Близького Сходу Українського інституту майбутнього. — Також можна згадати й британського прем’єра Девіда Камерона та його становище після референдуму по Brexit. У нього був високий рейтинґ. Та й загалом він був одним із найпопулярніших британських політиків. Але після того, як призначив референдум, на якому проголосували за вихід країни з Європейського Союзу, його рейтинґ опустився настільки низько, що він був змушений покинути політичну арену у Великій Британії».
«80 % законопроєктів, які президент США Рейґан вносив у Сенат, поверталися назад, хоча він і вступив на посаду відомим політичним діячем, — подає інший приклад Олександр Кочетков, директор центру суспільно-інформаційних технологій «Форум». — Та наприкінці його правління 70-80 % його законопроєктів уже «проходили». Тобто він переламав усю ситуацію у країні. Президент Зеленський також хоче переламати усю ситуацію на свою користь, але чи зможе?».
«Рейтинґ Володимира Зеленського однозначно обвалиться. Вже сама його фраза про те, що «я не дбаю про рейтинґи», свідчить про те, що навіть він це знає, — упевнений політолог Валерій Димов. — Спершу президент і його політична сила вноситимуть до Верховної Ради законопроєкти, які демонструватимуть, що вони — нові політики. Мова йтиме про скасування депутатської недоторканності, люстрації тощо. Але й доведеться вносити й інші важливі для країни законопроєкти. До прикладу, цього року Міжнародному валютному фонду треба повернути борг у 12 млрд USD. Також питання аґресії Росії не просто розв’язати, адже це залежить не від Києва, а від Москви. Навіть питання з парадом на День Незалежності засвідчує, що глава держави не розуміє багатьох питань, або не може їх вирішити без втрат свого рейтинґу. А багато зі сказаного повернеться бумерангом. Уже відомий американський термін «кульгава качка», який означає, що президент США впродовж останнього пів року своєї каденції мало керує своїм апаратом, бо його прибічники вже орієнтуються на нових кандидатів. А п. Зеленський своєю популярною тезою про те, що «йде лише на один термін» зробив «кульгавою качкою» себе вже на початку своєї каденції».
«Пів року може виявитися досить для того, аби рейтинґ п. Зеленського знизився, бо очікування суспільства зараз надто високі, — вважає п. Куса. — І якщо президент їх не виправдає, українці шукатимуть будь-яку зраду і за неї чіплятимуться. Головні очікування суспільства — це зниження тарифів, вирішення, або, принаймні, чіткість у питаннях Донбасу та Криму, а також покращення економічної політики та рівня життя населення. Наскільки це реально — це вже інше питання. Також на зниження рейтинґу Зеленського вплинуть такі непопулярні кроки, як, до прикладу, скорочення соціальних витрат, аби зекономити гроші у бюджеті; скорочення державних службовців (хоча це потрібно, бо штат і справді роздутий), але таким чином звільнять багато людей, які обуряться. Та й загалом очікування, які покладають на нового президента, дуже завищені. А він навіть за всього свого бажання виконати всі запити суспільства не зможе, тим більше за такий короткий час».
Що ж, українська політика буває всілякою, але не нудною. І можна з упевненістю сказати, що президент Зеленський точно впише своє ім’я в історію українського політичного фольклору. А чи протримається на своїй посаді довго, покаже час.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply