Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 28, 2022

Зе-президент демагогічно імітує народовладдя

Автор:

|

Жовтень 24, 2020

|

Рубрика:

Зе-президент демагогічно імітує народовладдя
Володимир Зеленський

Володимир Зеленський анонсував опитування в день голосування на місцевих виборах.

Пробник
Президент України фамільярно заявив 13 жовтня кожному своєму співгромадянину: «25 жовтня на виборчій дільниці я поставлю тобі п’ять важливих питань про те, що ми обговорюємо на вулиці, на кухні та в Інтернеті, про що сперечаємося з друзями, батьками або таксистами, про те, про що раніше нас ніколи не питали».
Він очікує, зокрема, відповіді на запитання «Чи підтримуєте ідею довічного ув’язнення за корупцію в особливо великих розмірах?», «Чи підтримуєте створення вільної економічної зони на території Донецької та Луганської областей?», «Чи підтримуєте скорочення кількості народних депутатів до 300?», «Чи підтримуєте легалізацію канабісу в медичних цілях — для зменшення болю у важких хворих?» і «Чи підтримуєте право України на використання гарантій безпеки, визначених «Будапештським меморандумом», для відновлення її державного суверенітету і територіальної цілісності?».
Та хоч президент і запевнив, що «буде так, як вирішиш ти, тому що Україна — це ти», в його офісі (ОПУ) спростували це твердженням, що «опитування не матиме, на відміну від референдуму, прямих юридичних наслідків». І пояснили, що вирішили «відкрити в Україні двері для справжньої демократії, коли суспільство самостійно формулює свої базові очікування й отримує прямі інструменти для втілення цих очікувань у повсякденне життя».
Але при цьому самі собі суперечили. Бо не суспільство сформулювало питання опитування. А по-друге, хіба народ «отримає прямі інструменти для втілення цих очікувань», якщо опитування не матиме «юридичних наслідків»?
Утім, Руслан Стефанчук, перший віце-спікер Верховної Ради України (ВРУ), зізнався: «Всеукраїнське опитування — це пробник референдуму, щоб ми могли визначити, які питання для громадян України є важливими, й яка позиція з цих питань. Не виключаю, що деякі з цих питань, які будуть обговорені, у подальшому можуть бути ініційовані в порядку референдуму (хоч Конституційний суд і визнав 2018 року неконституційним ухвалений 2012-го закон «Про всеукраїнський референдум». — Авт.).
Адже президент пояснив: «25 жовтня ми можемо показати, що цей механізм (опитування — Авт.) має право на існування і ніщо не заважає нам щомісяця або навіть щотижня говорити про важливе та дізнаватися твою думку».

Маніпулятивна технологія
Але насправді главі держави заважає те, що ВРУ досі не узаконила проведення опитування громадської думки в день голосування на виборах. Бо депутати пропрезидентської парламентської фракції «Слуга народу» (СН) встигли лише зареєструвати у вересні ц. р. законопроєкт «Про внесення змін до Закону України «Про Центральну виборчу комісію» (ЦВК) щодо опитувань громадської думки», в якому запропонували дозволити ЦВК проводити опитування громадської думки у день виборів. Дмитро Разумков, спікер парламенту, 4 вересня повідомив про цей законопроєкт: «Не можемо розглядати неготове питання, тому воно його зняли з порядку денного».
Попри це, президент запевнив: «Парламент готується закріпити цей важливий механізм (народовладдя — Авт.) на законодавчому рівні. Та погодьтесь: право на власну думку для українського народу — священне. Йому не потрібне благословення від політиків». При цьому президент проігнорував статтю 19-ту Основного закону: «Органи державної влади… мають діяти лише на підставі, у рамках повноважень і способом, передбаченим Конституцією та законами України».
Відтак Роман Лозинський, депутат парламентської фракції «Голос», констатував: «Гарант Конституції вирішив витерти об неї ноги». А Соломія Бобровська, його колега по фракції, попередила: «Зневажливо гратися зі законом та Конституцією — це пряма дорога до кримінальної справи».
Свою чергою, Комітет виборців України заявив, що стурбований ініціативою президента. Бо процедури проведення опитування у день голосування Виборчий кодекс не передбачає. «Додаткове навантаження на членів комісій потенційно може заблокувати виборчий процес. Виборці повинні мати достатньо часу для того, щоб зробити усвідомлений вибір щодо того чи іншого питання, а прихильники й опоненти різних варіантів відповідей повинні мати можливості для проведення агітаційної роботи серед громадян. У теперішніх умовах дотримання цих базових правил є неможливим і може розглядатися як маніпулятивна технологія та спроба впливу на результати голосування», — наголосили в комітеті.

Спосіб легітимізувати
Навіть Дмитро Гурін, соратник Зе з пропрезидентської парламентської фракції, здивувався: «Я абсолютно не розумію, навіщо нам, щоб держава займалася дослідженнями, коли в усьому цивілізованому світі цим займаються незалежні соціологічні організації».
Депутат Лозинський пояснив: «Це спосіб легітимізувати небезпечні рішення, які має в «загашнику» ОПУ. Зокрема, про особливий статус Донбасу, або про «зійтися посередині» з аґресором. Досі спроби ініціювати подібні «опитування» здійснювала у ВРУ президентська партія, й їх заблокували через очевидну мету реалізувати кремлівський сценарій по Донбасу. Тому партія «Голос» розглядає ініціативу президента щодо псевдореферендуму як потенційну загрозу національним інтересам».
«Більшість громадян не розбираються в юридичних тонкощах і запитання, заданих державою в день виборів, безперечно, це будуть розцінюватися як референдум, що, своєю чергою, надалі дасть владі можливість посилатися на отримані дані як на достатньо вагомий арґумент, приймаючи ті або інші рішення», — наголосив він.
А в київському часописі «Дзеркало тижня» розповіли з посиланням на джерело в ОПУ: «Зеленський спершу хотів включити у «всенародне опитування» 25 жовтня питання про окуповані Крим і Донбас. Але це може бути занадто сенситивним. Тоді прийшла інша думка — з огляду на те, що партія СН втратила підтримку у старшого покоління, не так, як рік тому, її підтримує середній, але вона все ще популярна серед молоді, то саме молодь необхідно залучити до голосування. Тому в опитування вирішили додати запитання, які зацікавлять саме молодих українців. Наприклад, про легалізацію канабісу».
Як повідомляв «Міст», «нові обличчя» в політиці розчарували українців.

Ігор Голод

Коментарі експертів
Віктор Чумак, колишній заступник генерального прокурора України:
— У СН немає шансів отримати як жодного мера у великих містах України, так і більшість у якійсь міській раді. Треба перемкнути увагу громадян із проблем місцевого характеру на якісь загальноукраїнські. Це не просто маніпуляція, а справжнє шахрайство. Форма правління, яку пропаґують, є популістичною охлократією. Запитання про «Будапештський меморандум» поставили безграмотно. Адже цей документ не дає гарантій. В ньому йдеться про початок консультацій між цими сторонами, і вони гарантують, що самі застосовувати силу не будуть. Але не дають гарантію, що захищатимуть Україну якимись своїми засобами.

Віктор Таран, політолог:
— Опитування Зеленського — технологія. Президент продемонстрував виборцям, що він і його політична сила єдині, хто не лише реально дбають про український народ, а й цікавляться його думкою. Це однозначно сподобається частині електорату, що, своєю чергою, конвертується у голоси на підтримку кандидатів від СН 25 жовтня.

Володимир Фесенко, політолог:
— Зеленський перепрограмовує фінальний етап виборчої кампанії. Він стає головним ньюсмейкером. Всі у передвиборчій кампанії будуть обговорювати лише його запитання. Однак, чи допоможе це СН, стане відомо лише після результатів виборів.

Ігор Коліушко, голова правління Центру політико-правових реформ:
— Опитування Зеленського — технологія делегітимізації влади та правових основ держави загалом із метою розколу суспільства, відтак, унеможливлення опору зовнішній аґресії.

Андрій Смолій, голова громадської організації «Українська Україна»:
— Втрачаючи повну легітимність після виборів, Зеленський вирішив прикритися п’ятьма запитаннями для невідомо яких дій влади після цього. Це не просто знищення інституцій влади, це вже в жодну голову не вкладається. Дуже ймовірно мова йде про остаточну капітуляцію та «легітимізацію» прийнятих рішень по Донбасу.

Сергій Гайдай, політтехнолог:
— Коли керівник не знає, що робити, коли політик потрапив у своє крісло випадково й у нього немає плану дій, він звертається до простих громадян зі запитаннями, що робити? Каже, що не від мене залежить те, куди я веду країну, до якої прірви — а від тебе, мій любий виборцю. Відповідальність — від слова відповідати. Відповідай, українцю, на п’ять запитань, і будеш відповідальним за все, що я робитиму надалі.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply