Новини для українців всього свту

Tuesday, Jan. 31, 2023

Зе-команда прагне захопити владу в Києві через звільнення Кличка

Автор:

|

Вересень 11, 2019

|

Рубрика:

Зе-команда прагне захопити владу в Києві через звільнення Кличка
Віталій Кличко

Для отримання всієї повноти влади Володимиру Зеленському була потрібна столиця. Але на заваді цьому стояв Віталій Кличко, міський голова Києва, котрий одночасно працював і головою Київської міської державної адміністрації (КМДА). Всі спроби відібрати в нього цю посаду не увінчалися успіхом через непоступливість уряду Володимира Гройсмана. Що ж, тепер Кабінет Міністрів України (КМУ) очолює Олексій Гончарук, котрий не став зволікати з вирішенням цього питання. «Зустрічі з Руді Джуліані не допомогли», — прокоментував це рішення Сергій Лещенко, народний депутат України попереднього скликання.

Позиція Кличка
Віталій Кличко називає рішення КМУ про звільнення його з посади голови КМДА незаконним. «Уряд зробив крок, щоб у столиці було двовладдя: по суті — пряме президентське управління. А в Конституції прописано, що обраний киянами міський голова повинен бути призначений головою КМДА, — заявив він на брифінгу. — Якщо ми говоримо про децентралізацію, то такі кроки, навпаки, — централізація. Я переконаний: ключове завдання — громадяни повинні вибирати людину, котра відповідальна винятково перед ними. А не призначати людину згори, що відповідає тільки тій вертикалі, звідки її призначили».
Мер Києва також уважає рішення КМУ неконституційним, а єдині, хто може звільнити його з посади, — це кияни. Він підкреслив, що київського міського голову не можна призначати, а лише обирати на виборах. «Двоє людей змагатимуться, хто з них має більший вплив. Образно поясню: ви сідаєте в таксі, де двоє водіїв і в кожного з них своє кермо, даєте завдання потрапити в пункт призначення — та в кожного з них є своє бачення траєкторії руху. Переконаний, що такий автомобіль доїде лише до найближчого перехрестя», — зазначив п. Кличко.
Він каже, що звільнення його з посади лобіював Андрій Богдан, голова Офісу президента України (ОПУ): «Я знаю, що він є партнером Вавриша (Андрій Вавриш — член Зе-команди, котрий працював у будівельному бізнесі. — Ред.) у багатьох будівельних проєктах у Києві. Ну, і група людей, які це підтримують. Переконаний, що це командна гра».
Міський голова зазначив, що мав зустріч із президентом: «Я зустрічався з п. Зеленським, ми обговорили багато питань. Розумію, що йому потрібен час для того, щоб вникнути, опуститись у матерію та зрозуміти те, що відбувається. У нього часу для цього ще не було, тому він відпустив ситуацію (в Києві) і доручив її Богдану».
Водночас, на думку п. Кличка, президент підтримує дії п. Богдана. Він прогнозує, що, з великою імовірністю, президент видасть указ про його звільнення. Однак Віталій Кличко запевнив, що не збирається здаватись і продовжить працювати на посаді міського голови
Києва.
Його підтримали голови чотирьох депутатських фракцій Київської міської ради. Вони звернулися до президента України знову призначити Віталія Кличка на посаду голови КМДА. Під зверненням підписалися голови фракцій «Солідарності» (52 депутати), «Батьківщини» (17), «Свободи» (14 депутатів) і «Самопомочі» (2). У соціальних мережах українці написали, що обирали Віталія Кличка саме з повноваженнями голови КМДА, а тепер Зе-президент утручається у волевиявлення киян, отже, й у місцеве самоврядування. А 6 вересня під ОПУ на вулиці Банковій у Києві відбувся мітинґ проти незаконного звільнення п. Кличка з посади голови КМДА.

Версія влади
Олексій Гончарук, новий прем’єр-міністр України, підтримав версію п. Богдана про «наглядачів» у місті. Нагадаємо, останній у липні ц. р. заявляв, що мер Києва втратив контроль над містом, яким керують «наглядачі». «Віталій Кличко підтвердив мені, що справді він не контролює Київраду. Є два-три «наглядачі», котрі мають певні групи депутатів. І якщо він не знаходитиме з ними компромісу, в нього не буде більшості в Київраді й, відповідно, він не зможе бути ефективним мером», — запевняв тоді голова ОПУ. 6 вересня він наголосив, що звільнити голову КМДА Віталія Кличка влада просто зобов’язана.
А глава уряду відзначив, що погодив звільнення Віталія Кличка з посади голови КМДА через його зв’язки зі забудовником Вадимом Столаром. «Особисто я дуже поважаю п. Кличка, він великий чемпіон і людина, котра зробила дуже багато для країни. І я б зі задоволенням звільнив не його, а п. Столара, але формальної посади в цієї людини немає, а тому зробити це було неможливо. Незважаючи на те, що це рішення команди, остаточний крок зробить президент. Проте у мене немає жодних сумнівів, що в Києві не припинилася
корупційна практика й досі існують групи, які насправді дуже сильно впливають на діяльність адміністрації. Тому гадаю, що якщо посилити п. Кличка сильним главою адміністрації, менеджером, котрий був би здатен чинити опір цим всім групам впливу, то це дуже добре позначиться на інтересах пересічних киян», — констатував він. Тепер слово — за президентом.
За даними засобів масової інформації, у Зе-команди є дві кандидатури на посаду голови КМДА: Олександр Ткаченко, народний депутат України та колишній генеральний директор холдингу «1+1 Media» Ігоря Коломойського, й Андрій Холодов, бізнесмен і кум Оксани Марченко, дружини Віктора Медведчука, котрий, своєю чергою, є кумом Путіна.

Що далі?
Фахівці не виключають, що за умови поглиблення конфлікту між Віталієм Кличком і новим керівником КМДА, з великою імовірністю, ще до кінця 2019 року проведуть дочасні вибори мера і Київради. Адже партія «Слуга народу», за даними деяких соціологічних служб, має підтримку понад 50 % киян.
І хоча п. Кличку буде нелегко, він, мабуть, продовжить боротьбу й піде на ці дочасні вибори. Бо для нього це принципово важливо. Інакше він залишиться з тавром корупціонера. Конфлікт розпалюватиметься і невідомо, хто переможе. Якщо ж Віталій Кличко програє, то нова влада перегляне всі підозрілі схеми, у т. ч. і з Вадимом Столаром.

Коментарі експертів
Володимир Яворівський, письменник і політик:
— Звучить фраза, що Київ опинився без голови. А чи був Київ таким потужним, як для столиці й українського народу, що підіймається до свого власного рівня? Як на мене, Кличко був символічною постаттю — геніальний боксер, котрий приніс Україні колосальну славу. Однак, на превеликий жаль, сьогодні Київ споганений новобудовами. Нові люди, котрі прийшли до влади, все роблять дуже швидко, у них справді немає часу, завдання Зеленського — швидко дати результат. Адже громадськість розчарувалась у нашій кволості. Яка б не була влада, які б люди не приходили, але вважаю, що це ненормально. Особливо у столиці, що має, так би мовити, світити на всі кінці української держави.

Вндрій Іллєнко, народний депутат України VII та VIII скликань:
— Лише жителі столиці мають вирішувати, кому керувати їхнім містом. Владі варто почати мислити складнішими категоріями, ніж рівень симпатій-антипатій. Не можна указом президента просто призначати людину замість мера, у котрого падає рейтинґ. Мені дуже не подобається, хто керує Харковом чи Одесою. Але там у людей є можливість вибрати того, кого вони вважають за потрібне. Не думаю, що нині у Львові в Андрія Садового високий рейтинґ. То давайте зараз указом президента призначимо когось згори. Ви не передбачаєте, що в Зеленського також буде низький рейтинґ? У який момент тоді не виконуватимемо його укази: коли менше 10 %, а 15 % — ще можна виконувати? Ми все рейтинґом міряємо?

Віктор Небоженко, директор соціологічної служби «Український барометр»:
— До роботи Віталія Кличка за п’ять років накопичилося багато запитань. Однак є юридичні колізії, пов’язані з повноваженнями мерів і голів державних адміністрацій. Особливо у Києві, де це регулюється законом про столицю України, в якому також є чимало суперечностей. Потрібно завершити реформу децентралізації, згідно з якою керівників держадміністрацій бути не повинно. А вже потім проводити місцеві вибори, дотримуючись законодавства. Проте президенту Зеленському чинитимуть сильний опір ті, хто насправді володіє київською землею. Адже новий глава КМДА проведе серйозну ревізію й аудит стану міського господарства.

Володимир Фесенко, керівник Центру політичного аналізу «Пента»:
— Колапсу після цього звільнення, можливо, і не буде, але будуть управлінські проблеми, проблеми з тим, що в нас немає чіткого розмежування. Хто за що відповідатиме? Якщо вся виконавча влада буде не в мера, а в керівника держадміністрації, то які повноваження мають бути у мера, котрого обирали кияни?

Микола Давидюк, політолог:
— Більшість у Київраді підтримує Кличка. Частина депутатів — люди Порошенка, інша — Кличка. І Кличко зможе заблокувати рішення нового голови КМДА.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply