Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 9, 2021

Заяви Фокіна — державна зрада, старечий маразм чи хитрий план?

Автор:

|

Вересень 18, 2020

|

Рубрика:

Заяви Фокіна — державна зрада, старечий маразм чи хитрий план?
Вітольд Фокін

Вітольд Фокін, перший заступник глави української делегації в Тристоронній контактній групі (ТКГ) із врегулювання ситуації на Донбасі в Мінську (Білорусь) відмовився від зустрічі з парламентським комітетом із питань організації державної влади та місцевого самоврядування, яка мала відбутися 15 вересня. Про це повідомив Олександр Качура, народний депутат парламентської фракції «Слуга народу» та заступник голови комітету. «Озвучена причина — зайнятість і необхідність працювати в ТКГ, — додав він. — Буду вимагати негайно провести цю зустріч».
Скандал навколо заяв Вітольда Фокіна про амністію учасників НЗФ і особливий статус для всієї території Луганської та Донецької областей прокоментував і Олексій Резніков, віцепрем’єр і міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України. За словами урядовця, він спілкувався зі заступником глави української делегації в ТКГ. «Він показав нам чернетку свого інтерв’ю, де у нього була фраза, що потрібно приймати амністію для всіх, крім тих, у кого руки в крові. А «шановне» видання видалило його повну відповідь і написало, як їм захотілося», — зазначив віцепрем’єр.
Він також повідомив, що в українській делегації ТКГ з’явиться посада прессекретаря. «Завданням цієї особи буде фокусувати всі сигнали one voice від імені української делегації. Це висновок, який ми зробили, і будемо зараз виправлятися», — поінформував п. Резніков і додав, зараз відбувається підбір кандидатури.
Але українське суспільство й досі збурене заявами Вітольда Фокіна, заступника голови української делегації в Тристоронній контактній групі (ТКГ) із мирного врегулювання ситуації на сході України в Мінську (Білорусь). Як писав «Міст», серед іншого він заявив про необхідність надання особливого статусу всьому Донбасу, проведення виборів на непідконтрольній Україні території та забезпечення повної амністії бойовиків. При цьому діяч назвав війну з Російською Федерацією» РФ «чимось, що зараз відбувається на Донбасі», а також заявив, що «злочини здійснювали обидві сторони».
Частина українського політикуму назвала ці заяви державною зрадою та зажадала від Володимира Зеленського негайного відкликати п. Фокіна з ТКГ. Інші ж заявили про те, що той нарешті озвучив стратегію, якою глава держави й збирається закінчувати війну. Хтось сказав, що інтерв’ю — це лише «мулька», така собі перевірка реакції суспільства на ті чи інші можливі кроки державної влади. А хтось узагалі назвав усе старечим маразмом.
— Яка з версій виглядає найбільш правдивою?
— Фокін і Кравчук шлють «пробні» меседжі для суспільства. Вони випробовують: прийме суспільство ці пропозиції чи ні. Якщо суспільство проковтне те, що пропонує РФ (особливий статус Донбасу, амністія бойовикам, вибори на непідконтрольній території) — вони будуть це просувати. Якщо суспільство не проковтне і продемонструє серйозний спротив — у Зеленського залишається можливість відступу. Він завжди може послатися на їхній похилий вік і відхреститися від їхніх слів, — пояснює Олег Жданов, полковник запасу і військовий експерт. — Але ж справа в тому, що офіційної позиції Зеленського щодо цих питань не існує. Ви десь чули його програму, стратегію чи мету? Головне — закінчити війну. Але не уточнює, яким способом збирається це робити. Ось і зрозуміло, навіщо ці заяви зроблені. Тож навряд чи ми дочекаємося від президента якоїсь реакції на ці заяви. Єдине, якщо тиск суспільства буде дуже великим, Фокіна із Кравчуком просто відкличуть або замінять. Або хоча б самого Фокіна. Бо після заяви Зеленського про те, що Кравчук — найкраща кандидатура і обличчя нашої дипломатії, гадаю, що навряд чи він сам себе стане паплюжити. Та й теперішня українська влада не особливо заморочується щодо того, щоб щось спростовувати, пояснювати чи просто повідомляти суспільству. Зеленський постійно каже: «Дайте я щось зроблю. Якщо все буде добре, то добре. А як ні, то, може, я вам щось поясню». На жаль, у нього така позиція.
— А чого ще можна було очікувати від Фокіна після того, як він сказав, що якби Крим не забрали росіяни, його забрали би американці. Розраховувати на об’єктивне сприйняття реальності від нього не доводиться. Чи це пов’язане з його проросійським мисленням, чи це вік так впливає? — зазначає Олександр Скипальський, генерал-лейтенант, колишній начальник Управління військової контррозвідки й ексзаступник голови Служби безпеки України. — По-друге, його заява про амністію всіх і проведення виборів дуже виходить за рамки українських законів. Бо люди, чиї руки по лікті в крові наших вояків і мирного населення, не можуть бути амністовані. Їх треба судити. Говорити про помилування — означає підігрувати Росії. По-третє, щодо проведення виборів. Вся Україна і світ наполягають на тому, що вибори на Донбасі можна буде провести тільки тоді, коли РФ передасть під наш контроль кордони, виведе свої інструкторів, війська тощо. І лише Фокін такий «розумний», готовий провести вибори в присутності російських військ. Це знову ж таки свідчення того, що він в українських реаліях не проживає, а підтримує Росію. Тому чим швидше Фокіна позбавлять можливості робити такі заяви, тим краще буде для української політики. Щодо того, особистою була така заява чи погодженою з керівництвом держави — питання. З одного боку, в інтерв’ю Фокін апелював до того, як на його заяву подивиться Зеленський. Тобто можна виснувати, що ця позиція не була узгоджена з Офісом президента, або була узгоджена з Москвою чи, в крайньому випадку, з Кравчуком. З іншого боку, вони справді могли запустити цю заяву навмисно, щоб побачити, що на це скаже суспільство.
— Насамперед для себе треба вирішити: ми повертаємо ці території чи ні? Якщо повертаємо, то треба рухатися вперед. Якщо не повертаємо, втрачаємо її назавжди. Нагадаю, що Україна є переможцем у Другій світовій війні. І теперішня територія Україна була визначена за її результатами. Україна стала засновником Організації Об’єднаних Націй (ООН). Якщо ж тепер ми відмовляємося від частини територій, архітектура безпеки та територіальних меж буде повністю порушена. А це призведе до розбалансування всього, що тільки існує, — тлумачить Олег Стариков, військовий експерт. — Якщо ми на це підемо, Захід, зокрема, Німеччина та Франція, які є відповідальними за безпеку в Україні, не дозволять цього зробити. Відповідно, вони будуть змушувати нас, не запитуючи нашої думки, робити те, що вони самі собі вигадали. Крім цього, нічого крамольного, що не було би написано в методології управління миро творчості ООН з розв’язання такого штибу конфліктів, ні Кравчук, ні Фокін не сказали. Кому цікаво, шукайте цю інформацію, там усе написано, що вони казали. По-перше, це нормалізація ситуації шляхом недопущення бойових дій. По-друге, виконання домовленостей. По-третє, надання допомоги в перехідному законодавстві та правосудді. По суті, Фокін всього лише заявив про виконання мінських угод, розшифрувавши, що в них написано. І найголовніше. В тій же методології ООН є пункти, які світова спільнота змусить нас робити. Перше — це провести роззброєння, демілітаризацію та реінтеграцію колишніх комбатантів. До підписання мінських угод у нас був збройний конфлікт між Україною та РФ, тому були комбатанти як з того боку, так і з цього. Згідно з Женевською конвенцією, таким чином йдеться про «амністію для всіх». Водночас, після того, як відбудеться перехідне правосуддя, Україна повинна ратифікувати Римський статут, аби почав працювати Міжнародний кримінальний суд з військових злочинів і злочинів проти людства.

Яна Федюра, «Вголос»

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply