Новини для українців всього свту

Friday, Jul. 1, 2022

Замість того, щоб міняти стратегію, замінили прем’єра України

Автор:

|

Березень 04, 2020

|

Рубрика:

Замість того, щоб міняти стратегію, замінили прем’єра України
Денис Шмигаль

«Слуги народу» хочуть залучити до роботи в Кабінеті Міністрів України (КМУ) досвідчених фахівців.

Наближається криза
У Київському міжнародному інституті соціології оприлюднили результати дослідження «Оцінка діяльності органів влади та реакція на актуальні події: лютий 2020 року». 47 % опитаних ним запевнили, що позитивно ставляться до Володимира Зеленського (у грудні таких було 60 %), а 24 % — неґативно (у грудні — 14 %).
Позитивне ставлення до прем’єра Гончарука задекларували 8 % (у грудні — 12 %) опитаних. Неґативне — 33 % (у грудні — 22 %). Роботу уряду схвалив лише 21 % опитаних. Дуже погану оцінку поставили йому 27 % респондентів. «Тверду трійку» — 37 % . На думку лише 3 % уряд працює «дуже добре». Але 37 % вважають, що він ще повинен працювати. Проте 44 % висловилися за його відставку.
Схожі тенденції продемонструвало дослідження Українського центру економічних і політичних досліджень ім. Разумкова. 52,4 % опитаних ним довіряють президенту, 38,6 % — ні. Уряду довіряють 24,8 %, а не довіряють 63,2 %.
Відтак 28 лютого президент надіслав Дмитру Разумкову, голові Верховної Ради України (ВРУ), листа з вимогою скликати позачергове засідання парламенту. А наступного дня закликав включити до порядку денного парламенту додаткові питання. Зокрема, й щодо уряду.
«Ми бачимо, що деякі напрямки (в уряді. — Авт.) потребують певного підсилення. Ми не повинні забувати, що є певні інформаційні атаки на уряд. Безперечно, ми маємо підсилити деякі напрямки, зокрема, це напрямок соціальний, економічний», — пояснив журналістам Руслан Стефанчук, віцеспікер ВРУ. — Про повну зміну КМУ наразі мови немає, позаяк в уряду є річний імунітет». Тому тільки у випадку, якщо уряд напише заяву про відмову, можна буде його звільнити.
А Давид Арахамія, голова президентської парламентської фракції «Слуга народу», пояснив: «Наближається економічна криза. Нібито є ознаки. Є можливість епідемії коронавірусу. Потрібно КМУ перетворити фактично в штаб. Для того, щоб він став штабом, потрібно зробити кілька кадрових рішень. Ми хочемо посилити КМУ, зробити його більш оперативним, більш досвідченим. Когось залучити і когось вилучити в тому числі». Однак відмовився назвати прізвища тих, хто може увійти до складу оновленого уряду. Лише запевнив, що у ньому не буде ексвіцепрем’єра Сергія Тигипка.

Зеленський ще вагається
Про намір президента призначити п. Тигипка прем’єром часопис Kyiv Post повідомив 26 лютого з посиланням на три «джерела у владі». «Це питання вирішене. Гончарук захищений імунітетом, тому він піде за власним бажанням. Після цього буде скликана позачергова сесія і підтримане голосами призначення», — підтвердило джерело інтернетвидання Lb.ua.
Натомість «джерела у владі» інтернетвидання «Українська правда» (УП) розповіли: «КМУ у найближчі кілька тижнів планує розв’язати питання з призначення нового прем’єра. Зеленський ще вагається, що робити з теперішнім керівником уряду Гончаруком. Серед причин такої кадрової ротації — слабка ефективність КМУ і дані соціологічних опитувань, які свідчать про падіння довіри до уряду й особисто Гончарука. Тигипко — не єдиний кандидат на посаду прем’єра».
Юрій Бутусов, редактор інтернетвидання «Цензор.нет», дізнався, що глава уряду розглядає різні кандидатури на посаду прем’єра. Зокрема, Сергія Тигипка, міністра внутрішніх справ Арсена Авакова та виконавчого директора компанії «Нафтогаз України» Юрія Вітренка, й, можливо, навіть експрезидента Грузії Міхеїла Саакашвілі, але пошук триває. За словами п. Бутусова, «Гончарук заявить про відставку у будь-який час — коли це скаже робити президент».
«Питання зі заміною буде вирішене після того, як Зеленський складе навколо себе нову виграшну комбінацію, яка допоможе йому стабілізувати владу й утримати рейтинґ перед місцевими виборами. При виборі кандидата Зеленський керується емоціями та соціологією, а не проводить раціональний аналіз. Президент шукає для себе «інвестиційну няню», яка буде приносити тільки хороші новини, сама вирішуватиме ключові завдання і братиме на себе основні ризики», — пояснив він.
За словами журналіста, кандидатура п. Тигипка не стала для п. Зеленського остаточною, бо хоча той є своїм для всіх українських олігархів, а тавро членства в Партії реґіонів уже забулося, однак труднощі викликає питання люстрації. Її можна обійти, вигравши Європейський суд із прав людини. Але якщо п. Тигипко його виграє, виникне прецедент повернення й інших високопоставлених керівників. За даними п. Бутусова, п. Тигипку запропонували посаду першого віцепрем’єра, яка зараз вакантна.

Потрібне підсилення
Прем’єр визнав 26 лютого, що він і президент зустрічалися з п. Тигипком. «Кабінету Міністрів потрібне підсилення радниками. Можуть отримати якусь посаду в уряді люди, які дуже добре розуміють, що таке промисловість», — пояснив п. Гончарук.
УП розповіла, що «причиною зустрічей Гончарука та Зеленського з Тигипком могла стати співбесіда з мільйонером й ексміністром часів Януковича стосовно посади віцепрем’єра. Зеленський підтвердив під час спілкування зі журналістами, що проводить «співбесіди з багатьма людьми», відтак уточнив: «І з паном Тигипком я також зустрічався».
УП із посиланням на «власні джерела» повідомила, що п. Гончарук нібито прямо запитав президента про те, чи справді йому час готуватися до відставки, на що Зеленський запевнив, що вони працюють «у рамках попередніх домовленостей».
28 лютого Руслан Стефанчук твердив: «Питання про можливу відставку прем’єра Гончарука, чутки про яку поширилися цього тижня, поки не на часі. Ми отримали перший проміжний звіт і очікуємо подальшої діяльності уряду. Подивимося, як він  себе проявить в ситуації, пов’язаній із епідемією коронавірусу в світі, подивимося, як проявить себе в ситуації, коли весна настає — треба здійснювати нагляд над тими, хто садить (міністерство юстиції. — Ред.). Виходячи з цього, вже будуть робити висновки».
Віце-спікер допустив можливість «точкових змін» у КМУ, наголосивши на необхідності «посилення» певних напрямків його роботи. «Зокрема, цей напрямок соціальний та економічний — те, що найбільш вразливо відчувають громадяни України», — уточнив він.
Натомість джерело УП в партії «Слуга народу» запевнили, що «люди в Офісі президента повертаються до старої концепції і виступають за посилення Гончарука віцепрем’єром». Але обговорюють кандидатуру на віцепрем’єра з питань промисловості не Тигипка, а Олександра Завітневича — депутата парламенту від «Слуги народу». Джерело стверджувало при цьому: «Даю 80 % ймовірності, що він і стане віцепрем’єром».
В інформаційна аґенції Liga.net дізналися від джерел у керівництві фракції «Слуга народу», що у відставку можуть піти міністр закордонних справ Вадим Пристайко, міністерка охорони здоров’я Зоряна Скалецька, міністерка соціальної політики України Юлія Соколовська, міністерка у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України Оксана Коляда, міністерка освіти та науки України Ганна Новосад. За даними аґенції, замість Пристайка Зеленський планує призначити міністром закордонних справ теперішнього віцепрем’єра з питань європейської й євроатлантичної інтеграції Дмитра Кулебу.

Шило — на мило
Прем’єрське крісло під Олексієм Гончаруком хиталося вже давно, але тепер його амплітуда стала вже небезпечною. Та він вдався до відчайдушної спроби втриматися — 3 березня подав до Окружного адміністративного суду Києва позов із вимогою заборонити виносити на голосування у Верховній Раді України (ВРУ) відставку прем’єра та будь-кого з міністрів, а також оголошувати результати голосування щодо питання.
Так потім глава уряду передумав і подав у парламент заяву про відставку, а фракція «Слуга народу» проголосувала її задовольнити. Відтак депутати погодили призначення на посаду глави уряду Дениса Шмигаля, віцепрем’єрміністра та міністра розвитку громад і територій України.
Народний депутат Михайло Радуцький повідомив, що цю кандидатуру запропонував президент Зеленський і фракція його підтримала. Відповідаючи на запитання про новий склад уряду, він зазначив, що офіційно затвердили лише кандидатуру п. Шмигаля, а вже він має формувати уряд і погоджувати його спершу з фракцією, а потім і в сесійній залі. Раніше Денис Шмигаль очолював Бурштинську теплоелектростанцію, працював заступником генерального директора «Західенерго» й очолював Івано-Франківську обласну державну адміністрацію.
Це призначення прокоментував Петро Порошенко, лідер партії «Європейська солідарність». Він наголосив, що п. Зеленський має нести персональну відповідальність за провали економічної, безпекової та міжнародної політики, а не перекладати її на призначений ним же уряд. «Якщо ви запитаєте громадян України, то почуєте відповідь: прем’єром у нас працює п. Зеленський. Хто у нас працює генеральним прокурором, ВРУ? Пан Зеленський. В залі сидять 250 «Зеленських». Це велика влада, але й одночасно велика відповідальність. І коли щось не вдається, то існує політтехнологічний прийом для того, щоб перекласти відповідальність — відправити у відставку. Та український народ мудрий і все розуміє. І щодо брехні, і щодо обіцянок, і щодо відповідальності за те, що зробити не вдалося. Наша політична сила не брала участі в призначенні цього уряду, і ми не будемо брати участі у його відставці», — зазначив п’ятий президент України.
Він пояснив, що Зе-команда не впоралися з жодною з криз. «Те, що відбувається, — сором. Щодо соціального захисту людей, то це не лише пенсії. Щодо рівня безпеки, це не тільки прийняття літака з Уханю в Нові Санжари. І не тільки відсутність реакції на те, що 18 лютого російське військо пішло в атаку, що призвело до втрати двох опорних пунктів? Влада має дати адекватні відповіді на ці виклики. Відставка якихось осіб — не є адекватною відповіддю», — наголосив п. Порошенко.
Він звернув увагу на те, що п. Зеленський своїми діями підриває міжнародну коаліцію підтримки України та послаблює відповідальність Путіна за аґресію проти України. «Що має робити держава, коли є зовнішні виклики і загрози? Розвалюється коаліція на підтримку України. Є загроза, що частина лідерів світу поїде до Росії на так зване святкування 75-ї річниці «велікой побєди». В цій ситуації потрібно об’єднувати українців, треба збирати лідерів політичних сил, треба обговорювати плани, що робити. Поки цього не буде, будь-які косметичні зміни ні до чого не призведуть», — акцентував політик.
«Краще б зайнялися вирішенням соціальних проблем. Ухвалити зміни до бюджету, ми їх подамо, ухвалити постанову уряду, яка забезпечить захист найменш захищених верств населення. Для цього є гроші. Ми робили це в набагато жорсткіших умовах. Забезпечити пріоритет на фінансування армії для того, щоб не було до 30 % рівня комплектації бойових бригад, які перебувають в зоні проведення операції Об’єднаних сил», — порадив він.

Ігор Голод


About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply