Новини для українців всього свту

Tuesday, Jan. 25, 2022

Захід вимагає від Києва радикальної реформи СБУ

Автор:

|

Червень 21, 2018

|

Рубрика:

Захід вимагає від Києва радикальної реформи СБУ

Не встигли українські політики перевести подих після дуже непростого голосування за закон про створення Антикорупційного суду, як Захід почав тиснути з іншого боку. Тепер Європейський Союз (ЄС) і НАТО наполягають на якнайшвидшому прийнятті в другому читанні закону «Про національну безпеку». Причому вимагають внести в прийнятий у першому читанні 6 квітня ц. р. законопроект важливі правки, що стосуються повноважень Служби безпеки України (СБУ).

Застаріла спецслужба
СБУ, по суті, не реформували від самого початку Незалежності. Цей орган наразі виконує забагато функцій, що призводить до розпорошування сил і засобів та постійних конфліктів із іншими правоохоронними органами, а також відкриває широкі можливості для корупції. Працівники СБУ регулярно стають фігурантами гучних журналістських розслідувань, які свідчать, що багато працівників спецслужби живуть явно не на свою офіцерську зарплату.
Попри те, що протидія корупції є безпосередньою функцією Національного антикорупційного бюро (НАБУ) та новоствореного Державного бюро розслідувань, вона входить і до компетенції СБУ. Водночас часто можна почути нарікання, що головна українська спецслужба зловживає своїми повноваженнями, щоб чинити, наприклад, тиск на бізнесменів та інвесторів.
«СБУ не «кастрували», як міліцію. Але Служба безпеки займається комерційними питаннями, бізнесом. А має бути інша спрямованість, потрібно менше вникати в театрально-культурну діяльність, в заборони співачкам приїжджати на Євробачення», — розповідав свого часу виданню «Аргументи і факти» Кирило Куликов, екс-начальник українського бюро Інтерполу. За словами Олександра Лємєнова, головного експерта групи «Антикорупційна реформа» Реанімаційного пакету реформ, Служба безпеки не повинна займатися корупційними злочинами, зокрема тому, що її співробітники не мають достатньо компетенції для фахового розслідування, особливо в разі, коли йдеться про правопорушення у фінансовій сфері. «Та попри це вони реєструють провадження за злочинами, які не можуть бути для них підслідними», — стверджує п. Лємєнов. І робиться це часто-густо зовсім не в інтересах дотримання безпеки держави. За словами Гліба Вишлінського, виконавчого директора київського Центру економічної стратегії, СБУ іноді виступає як інструмент тиску в суперечці великих бізнес-груп або самостійно займається різновидом «державного рекету».
«Попри 25 років незалежності Служба залишається уламком радянського КДБ і працює на застарілих принципах», — розповів «Слову і ділу» політолог Валерій Димов. Із часів усемогутнього КДБ мало змінилася і структура спецслужби. «У нас досі існує такий палеозойський рудимент, як райвідділи і міжрайвідділи органів безпеки — прямі спадкоємці структурних одиниць радянського КДБ часів Андропова. Ідея покрити всю територію країни павутиною держбезпеки з фізичною присутністю оперативних працівників у кожному районі кожної області — анахронізм, який був недоречним вже наприкінці XX ст.», — зазначив Юрій Михальчишин, радник голови СБУ в 2015-2016 рр. у коментарі Західній інформаційній корпорації.
За його словами, впадає в очі непропорційно висока чисельність особового складу української спецслужби. Наприклад, у Німеччині з населенням понад 80 млн осіб основні функції захисту нацбезпеки (крім військової контррозвідки) виконує Служба захисту конституції (Bundesamt fur Verfassungsschutz), чисельність особового складу якої становить 2,9 тис. співробітників. В Україні з населенням близько 45 млн осіб штатна чисельність СБУ становить 31 тис.

Концепція реформи є, підпису Президента немає
У Брюсселі також наполягають, що боротьба з корупцією й економічною злочинністю — не властива для служби внутрішньої безпеки, тому СБУ має сконцентруватися на виконанні виключно трьох завдань: захисті державної таємниці, контррозвідці та запобіганню тероризму. «Якщо відповідні зміни з цього приводу не будуть зроблені, то це може стати на заваді подальшій фінансовій допомозі Україні», — заявив Х’юг Мінгареллі, посол ЄС у Києві.
«За останні кілька років в Україні було створено кілька нових правоохоронних органів, які займаються, зокрема, й виявленням та розслідуванням антикорупційних злочинів. Проте відсутність чіткого розмежування функцій між правоохоронцями різних відомств вже не раз призводила до гучних конфліктів і публічних «розборок» між керівниками органів, які мали б співпрацювати одне з одним. У підсумку від таких конфліктів виграють лише злочинці», — зазначив під час парламентсько-громадської платформи «Правоохоронні органи: компетенції, розмежування повноважень і синергія» Фредерік Весслау, виконувач обов’язки голови Консультативної місії ЄС в Україні, інформує «Німецька хвиля».
За словами Александера Віннікова, голови представництва НАТО в Україні, міжнародна консультаційна група разом з українською стороною ще 2015-го розробила концепцію реформування СБУ відповідно до західних стандартів. Документ серед іншого передбачає й відмову від дублювання функцій інших правоохоронних органів, зокрема в частині боротьби з корупцією, і мала б бути реалізована до 2020 року.
Проте Петро Порошенко свого підпису під цим документом досі не поставив. Натомість українська сторона запропонувала нові варіанти концепції реформування СБУ, «які не відповідають стандартам НАТО у цій сфері». «Тож, ми констатуємо, що прогресу в цьому питанні немає», — сказав п. Вінніков. Він також наголосив: якщо реформа СБУ не відбудеться, то «НАТО вважатиме, що Україна втратила цю можливість».

Ніхто не хоче поступатися повноваженнями
Тим часом у самій СБУ не готові поступатися повноваженнями щодо розслідування корупційних злочинів. Павло Демчина, перший заступник голови СБУ та начальник Головного управління з боротьби з корупцією та організованою злочинністю в коментарі «Німецькій хвилі» пояснив, що НАБУ, наприклад, не має достатніх ресурсів для того, аби виявляти факти здирництва, бо «це дуже складна робота, яка потребує багато сил і ресурсів». За його словами, із 36-х суддів-хабарників, яких уже затримало НАБУ, на 20 відповідні матеріали були зібрані працівниками СБУ. Натомість Олександр Скіпальський, колишній заступник голови СБУ, а тепер член експертної ради київського Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння, пояснює таку позицію бажанням перших осіб держави тримати всі процеси в країні під особистим контролем. За його словами, цим «грішить» як голова Ради національної безпеки й оборони Олександр Турчинов, так і Президент Порошенко.

Ціна питання: членство в НАТО і допомога від США
Проте позиція Заходу непохитна. Фредерік Весслау, виконувач обов’язки голови Консультативної місії ЄС в Україні, заявив, що лише чітке розмежування компетенцій між правоохоронцями зробить СБУ «сучасною, надійною й ефективною службою». «Це позиція, якої ми дотримуємося вже тривалий час, і ведемо з цього приводу діалог не лише з СБУ, а й з представниками президентської адміністрації та народними депутатами», — сказав він.
Міжнародний тиск, схоже, не минув даремно. «Фінальний текст законопроекту про національну безпеку базуватиметься на варіанті, представленому Президентом, із урахуванням поправок, яких вимагають міжнародні партнери. Від його ухвалення залежить отримання Україною фінансової військової допомоги з боку Заходу», — повідомив Андрій Левус, член комітету Верховної Ради (ВРУ) з питань національної безпеки й оборони, на круглому столі, організованому в рамках інформаційного партнерства Реанімаційного пакету реформ та Інституту Горшеніна.
За словами п. Левуса, у фінальному тексті врегульовано спірні поправки щодо СБУ. Зокрема, звужено зону діяльності Служби, зазначено, що СБУ не займатиметься корупційними злочинами. Депутат зазначив, що, на його думку, фінальний текст законопроекту не ідеальний, але прийняти його вкрай необхідно, бо від цього залежать можливе членство України в НАТО та фінансова допомога від США.
«Скажу вам більше: якщо завалимо закон, то цей провал буде рівнозначним провалу під час Бухарестського саміту 2008 року, коли через схожі політичні інсинуації, через неузгоджені позиції між гілками влади ми багато в чому самі були винні, що не отримали план дій щодо членства в НАТО. Крім того, не секрет, що Держдепартамент США узалежнює прийняття цього закону з наданням фінансової військової допомоги для переоснащення українських Збройних сил», — підкреслив п. Левус.
Андрій Парубій, голова ВРУ, пообіцяв, що закон «Про національну безпеку» буде остаточно прийнятий уже цього тижня. Залишається сподіватися, що нардепам вистачить здорового глузду врахувати побажання Заходу й внести в документ необхідні правки.

Ігор Берчак

До теми
НАБУ закрило карне провадження з приводу незаконного збагачення та декларування недостовірної інформації, порушеного проти Дмитра Борзих, заступника головного військового прокурора. Нагадаємо, що в грудні 2017 року журналісти програми «Наші гроші» повідомили, що п. Борзих 2016-го орендував великий будинок під Києвом із сонячними панелями обігріву і з ландшафтним дизайном двору. За даними ріелторів, вартість оренди такого будинку — не менше 3,5 тис. USD на місяць. Водночас в електронній декларації про доходи заступника головного військового прокурора не вказані витрати на оренду цього будинку.
Після початку скандалу головний військовий прокурор Анатолій Матіос домігся засекречування декларацій підлеглих. З відкритого доступу в реєстрі зникли понад 200 електронних декларацій працівників Генпрокуратури і військових прокуратур. Національне агентство із запобігання корупції (НАЗК), у введенні якого перебуває реєстр, на своєму сайті повідомило, що це було зроблено на підставі постанови головного військового прокурора. «Декларації низки посадових осіб військової прокуратури були вилучені на підставі відповідного рішення про застосування спеціальних заходів забезпечення безпеки цих працівників та їхніх близьких родичів», — сказано в повідомленні. Стверджується, що такі заходи мають винятковий і тимчасовий характер, при цьому ці декларації зберігаються на ресурсах реєстру НАЗК і доступні для перевірки.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply