Новини для українців всього свту

Wednesday, May. 12, 2021

За «криве слово» — до цюпи!

Автор:

|

Жовтень 02, 2012

|

Рубрика:

За «криве слово» — до цюпи!

Закон про наклеп спантеличив навіть депутата від Європарламенту

Верховна Рада України (ВРУ) проголосувала в першому читанні за зміни до Кримінального та Кримінально-процесуального кодексів щодо посилення відповідальності за посягання на честь і гідність людини. Згідно із цими змінами, на журналістів, а також інших громадян, що поширюватимуть інформацію, яку хтось уважатиме за зазіхання на його честь і гідність, чекає покарання штрафом до 5 тис. неоподаткованих мінімумів доходів громадян (85 тис. грн) або виправними роботами на термін до п’яти років.

Чарльз Теннок, депутат Європарламенту (група Європейських консерваторів і реформістів), коментуючи цей законопроект, сказав, що криміналізація наклепу є потужним способом обмеження свободи слова. «Я — не міжнародний юрист, тож не можу сказати, чи інші країни — члени Ради Європи визнають наклеп за карний злочин, однак це видається мені незвичним і потужним шляхом обмеження свободи слова», — наголосив євродепутат. Він також зауважив, що в таких країнах, як його рідна Велика Британія, наклеп ніколи не класифікувався як карний злочин, а тому там передбачено за наклеп лише адміністративне покарання у вигляді фінансової компенсації, якщо було завдано шкоди репутації особи.

Тим часом Олена Бондаренко, народний депутат України від Партії реґіонів (ПР) і заступник голови Комітету з питань свободи слова й інформації, зазначила, що законопроект надає захист від наклепів усім громадянам. Та попри всі намагання відрадити фракцію вона була змушена проголосувати «за» разом з усіма.

Своєю чергою, Микола Томенко, екс-віце-спікер парламенту й один із лідерів партії «Батьківщина», повідомив, що законопроект, який передбачає карне покарання для журналістів за публічний наклеп і образу, не пройшов розгляду в Комітеті ВРУ з питань свободи слова й інформації та не був підтриманий жодною громадською організацією.

За нинішньої системи в Україні закон про наклеп буде повернуто саме проти представників мас-медіа. Про це заявив журналіст і телеведучий Андрій Куликов у ефірі телеканалу ТВі, коментуючи ухвалення в першому читанні проекту закону. «У нас у країні є багато законів, і питання в тому, як їх застосовувати. Гадаю, що якщо цей закон пройде, то його цілком можна за нинішньої системи застосовувати проти журналістів. І я це кажу, до речі, не лише як журналіст, а і як людина, щодо якої в пресі неодноразово було поширено неправдиві дані, — уточнив він. — За тих обставин, які є в Україні зараз, я його не підтримую. Думаю, що через енну кількість років, коли в нас інші галузі права буде приведено до ладу, такий закон буде можливий, але зараз — ні».

Намір влади встановити карну відповідальність за наклеп свідчить про її намагання уникнути критики на свою адресу. Таку думку висловив, коментуючи цей закон, політолог Вадим Карасьов. «Недавно російська Державна дума також прийняла такий документ, хоча за часів президентства Медведєва такий же закон був скасований: норму про карну відповідальність за наклеп прибрали зі закону. Але тепер, особливо на хвилі протестів у Росії, Держдума знову повернула дію закону. Ми повторюємо російський шлях, і фактично це є намаганням уникнути серйозної та несерйозної критики у бік тих чи інших представників влади», — сказав п. Карасьов.

Політолог наголосив, що законопроект щодо встановлення карної відповідальності за наклеп розглядається на тлі погіршення економічних показників і загострення політичної ситуації, що може спровокувати соціальні протести. Він також висловив думку, що критика влади та її представників посилюватиметься, а схваленням цього законопроекту влада зробила спробу «перекрити потоки критики на свою адресу» й унеможливити протести проти її політики.

Вадим Карасьов, зокрема, зазначив, що країни Європейського Союзу (ЄС) не будуть активно протестувати проти прийняття цього закону, оскільки вже зрозуміли, що Україна рухається від демократії до авторитаризму, а Європа може за цим тільки спостерігати: «Розумію, що питання наклепів є, але для того, аби уникнути цих речей, потрібно, щоби політика була прозорою, щоби працювали політичні інститути й, головне, щоби суд був незалежною гілкою влади».

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply