Новини для українців всього свту

Saturday, Jan. 28, 2023

Як війна змінює дату парламентських виборів

Автор:

|

Січень 07, 2023

|

Рубрика:

Як війна змінює дату парламентських виборів
Верховна Рада України

Вибори до Верховної Ради України (ВРУ), заплановані на 29 жовтня ц. р., через повномасштабне вторгнення, швидше за все, відбудуться пізніше. Коли саме, наразі не знає ніхто, озвучують лише приблизні можливі варіанти нової дати. «У такому питанні давати прогнози — невдячна справа. Усі ми прив’язуємося до найсвятішої дати в історії України — дня нашої перемоги. Увесь виборчий процес будемо відраховувати від неї. Процес займатиме чотири-шість місяців. Гадаю, що після перемоги ухвалять відповідний законодавчий акт, який унормує виборчі питання», — поділився Руслан Стефанчук, голова ВРУ.
Він наголосив, що під час воєнного стану проводити вибори не можна. Тому лише після нашої перемоги проведуть демократичні вибори в абсолютно новій переформатованій країні, що має чіткі та зрозумілі цінності, народ якої не роз’єднаний за релігійною, мовною чи іншими ознаками. Тому що під навалою ворога всі спресувалися в єдиний український народ. І цей народ матиме нові підходи й абсолютну нетерпимість до корупції й інших речей. «Очікуємо на перемогу та готуємося до подальшого виборчого життя. Ми пам’ятаємо, як вибори в Україні запускали і проводили за два-три місяці. Після перемоги запустимо всі виборчі процеси, і я дуже хочу, щоб вони відбувалися відповідно до Конституції України», — уточнив спікер парламенту.
Також з’ясувалося, що під час підготовки державного бюджету на 2023 рік до нього навіть не закладали кошти на проведення парламентських виборів. Пояснили це тим, що базовий прогноз передбачає збереження воєнного стану. «Ми не можемо закладати кошти на вибори, бо у нас є базовий допуск при підготовці бюджету: воєнний стан триватиме впродовж усього 2023 року. А коли воєнний стан, не можна проводити вибори. Як тільки він завершується, у нас є норма, яка дозволяє розпочати процес змін до бюджету та знайти ресурси для проведення виборів», — пояснив Сергій Марченко, міністр фінансів.
Свою позицію стосовно виборів до ВРУ висловила й Олена Шуляк, голова панівної партії «Слуга народу» (СН). «Ми ухвалювали бюджет перемоги, бо 2023-й — це рік перемоги, для нас це однозначно. Але прогнозувати зараз вибори, розуміючи, яка складна ситуація на фронті, це певною мірою блюзнірство», — сказала вона і пояснила, що вже зараз обговорюють низку проблем і дискусійних питань щодо проведення майбутніх виборів. Зокрема, стосовно використання відкритих списків і гендерну квоту для жінок. «Є статистика, що свідчить про те, що на місцевих виборах 63 % відмов — для жінок, яких використовували просто як технічних кандидатів», — зазначила депутатка.
Крім того, вона нагадала, що є питання і щодо голосування внутрішньо переміщених осіб і громадян, які перебувають за кордоном. Зробити це навіть технічно буде дуже складно. «Чи на часі зараз проводити таку дискусію? На мій погляд, так, можна обговорювати, можна сідати за круглий стіл об’єднаною парламентською оборонною коаліцією, і говорити: у нас є такі проблеми й їх треба спільно вирішити. А не займатися політичною агітацією та рекламою», — додала п. Шуляк.
Якби не було перспектив продовження 2023 року воєнного стану, за Конституцією України, чергові парламентські вибори, мали б відбутися в останню неділю жовтня п’ятого року повноважень ВРУ, тобто — 29 жовтня. Утім, дехто з народних депутатів, політиків та юристів вважає, що ця дата навіть для мирного часу була б дискусійною. І ось чому. Оскільки 2019-го вперше в історії незалежної України позачергові парламентські вибори відбулися не в жовтні, а 21 липня, а парламент набув своїх повноважень 29 серпня того ж року, то простий підрахунок повноважень Верховної Ради IX скликання показує, що до жовтня ц. р. фактичний строк роботи народних депутатів становитиме трохи більше, ніж чотири роки, а не п’ять, як це передбачає ч. 5 ст. 76 Конституції України. Якщо ж чергові вибори до ВРУ проводитимуть у жовтні 2024-го, то термін повноважень Верховної Ради IX скликання теж не відповідатиме конституційному п’ятирічному терміну, бо буде трохи більшим.
Ще в листопаді 2021 року п. Стефанчук піднімав цю тему під час брифінгу у парламенті, і казав, що для вирішення питання стосовно можливого перенесення термінів виборів народні депутати можуть звернутися з відповідним поданням до Конституційного суду. «Я звертатися до Конституційного суду (КСУ) не буду, але не заперечую право, яким наділені 45 народних депутатів, із будь-якого питання звернутися до нього», — заявив він.
Теж восени 2020-го Володимир Зеленський під час пресмарафону зазначав, що народні депутати, за бажання, можуть звернутися до КСУ щодо тлумачення можливості зміни черговості парламентських і президентських виборів (вибори глави держави заплановані на 31 березня 2024 року).
Ще в січні 2022-го, до повномасштабного вторгнення російської орди до України, стосовно дати парламентських виборів висловився і Федір Веніславський, представник президента України в КСУ. Він назвав це питання дискусійним. На думку депутата, вибори мають відбутися 2024 року. Адже є матеріальна норма, яка свідчить, що термін повноважень ВРУ становить п’ять років. І є процедурна норма, згідно з якою, чергові вибори до парламенту України проводять в останню неділю жовтня на п’ятому році каденції ВРУ.
Тим часом Центральна виборча комісія (ЦВК) підготувала законодавчі пропозиції щодо проведення виборів у повоєнний період, після припинення воєнного стану, і надіслала їх до Комітету Верховної Ради з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, реґіонального розвитку та містобудування для розгляду й урахування під час підготовки відповідних законопроєктів. У ЦВК вважають, що питання організації та проведення загальнодержавних і місцевих виборів гостро постане одразу після припинення в країні воєнного стану. Руйнівні наслідки, спричинені злочинами російської армії, серед яких — знищення важливої інфраструктури, кризова ситуація з переміщенням громадян, які були змушені покинути свої домівки, вже зараз доводять необхідність прогнозування проблемних питань, що постануть під час майбутнього проведення виборів, перегляду з цією метою виборчого законодавства України та внесення до нього відповідних системних змін задля забезпечення сприяння реалізації виборчих прав громадян і належного адміністрування виборчих процесів у повоєнний період.
Як повідомляв «Міст», Зеленський затвердив санкції за «вибори» в АРК та ОРДЛО.

Галина Гірак, «Кореспондент»

About Author

Meest-Online