Новини для українців всього свту

Wednesday, Jul. 6, 2022

Високий гість в Україні

Автор:

|

Листопад 07, 2013

|

Рубрика:

Високий гість в Україні

До виконання умов, висунутих Європейським Союзом (ЄС) стосовно Угоди про асоціацію з Україною, 4 листопада в Києві президента Януковича агітувала ще й помічник державного секретаря США з питань Європи та Євразії Вікторія Нуланд.

На дві години довше
В Україні Вікторія Нуланд добре відома завдяки своїм заявам про застосування вибіркового правосуддя. Зокрема, торік 27 лютого помічник державного секретаря США з питань Європи та Євразії висловила від імені своєї країни обурення щодо ув’язнення лідера опозиційної партії «Батьківщина» й колишнього прем’єра Юлії Тимошенко й екс-міністра внутрішніх справ Юрія Луценка. Відтак, закликала український уряд звільнити їх і «надати їм необмежені можливості брати повноцінну участь у політичному житті».
А 14 грудня 2012-го п. Нуланд висловила своє занепокоєння доповіддю американської юридичної фірми Skadden, Arps, Slate, Meagher & Flom, фахівці якої не знайшли політичних мотивів у судовому процесі над екс-прем’єр-міністром України. Бо, як зауважила помічник держсекретаря, «вони обмежилися розглядом лише паперових протоколів судових засідань і не звернули уваги на ширший політичний контекст, у якому відбувався судовий процес».
Тому від візиту заокеанської гості в Україні очікували нагадувань Вікторові Януковичу про більш шанобливе ставлення до демократії й верховенства права та припинення переслідування політичних опонентів у судах за звинуваченнями, «шитими білими нитками». І вони, вочевидь, таки пролунали. Адже зустріч президента України з помічником держсекретаря США тривала значно довше, аніж передбачалося протоколом, — близько 2,5 години замість запланованих 30 хвилин.

«Дуже плідна зустріч»
А опісля Вікторія Нуланд повідомила представникам засобів масової інформації: «Ми щойно завершили дуже тривалу, але дуже плідну зустріч із президентом. Протягом неї Віктор Янукович чітко дав зрозуміти, що Україна зробила свій вибір, і це – вибір на користь Європи. Сполучені Штати підтримують право України робити свій вибір, і ми повністю готові підтримати Україну в її роботі з виконання вимог, що залишаються, аби уможливити підписання Угоди про асоціацію».
Помічник держсекретаря США також додала, що передала президентові листа від державного секретаря США Джона Керрі, у якому той висловлює підтримку того, що вже зробила Україна, і закликає до виконання інших умов, необхідних для підписання угоди з ЄС.
І хоч п. Нуланд відмовилася відповіси на запитання журналістів про ув’язнену в Україні екс-голову уряду Юлію Тимошенко й, понад те, не згадала її жодним словом, однак немає сумнівів, що саме про неї йшлося, коли помічник держсекретаря США говорила про «виконання вимог, що залишаються, аби уможливити підписання Угоди про асоціацію». Позаяк саме звільнення лідера опозиційної партії є однією з найголовніших умов, за виконання яких керівництво ЄС обіцяє завізувати згаданий документ.

Реформи, стандарти, подолання корупції
Та не лише вирішення «питання Тимошенко» зажадала від керівництва України помічниця держсекретаря США. Під час зустрічі з головою політради «Батьківщини» та її парламентської фракції Арсенієм Яценюком, що  також відбулася в Києві 4 листопада, п. Нуланд  нагадала, що «Україна потребує термінових економічних реформ, наближення до європейських стандартів і подолання корупції, а найкращою програмою для таких реформ є реалізація Угоди про асоціацію з ЄС».
Помічниця держсекретаря США зазначила також, що «найкращим сценарієм для України» було б ухвалення відповідного законопроекту, за який би проголосували всі парламентські партії. І що це був би позитивний сигнал для світу.
Вікторія Нуланд запевнила також, що «компанії зі США, що провадять свою діяльність в Україні, очікують підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом, щоби наростити виробництво своєї продукції в Україні та в умовах зони вільної торгівлі з ЄС вигідніше продавати їх на європейський ринок». Тому, за словами помічника держсекретаря США, «американські компанії в Україні виступають за підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом, а також за досягнення домовленостей з Міжнародним валютним фондом (МВФ) про новий кредит, оскільки це сприятиме збільшенню як кількісного, так і, насамперед, якісного показника української продукції, у тому числі експортної».
П. Нуланд сказала із цього приводу: «У Євросоюзі не буде підписувати Угоду тільки тому, що там — «гарні хлопці». Вони зацікавлені в доступі на свій ринок товарів доброї якості, робочої сили, інновацій на їхніх підприємствах. І наші компанії хочуть бачити Угоду про асоціацію й договір із МВФ тому, що вони зможуть більше виробляти тут і потім продавати в Європу».

Пов’язані узами
Високопосадовець зі США спонукала українського президента до вирішення «питання Тимошенко» не лише нагадуваннями про несприйняття в демократичних країнах застосування вибіркового правосуддя. Вікторія Нуланд також повідомила журналістам про «пряник», який привезла до Києва з Вашинґтона.
«Ми також говорили про нашу підтримку України в її подальших дискусіях із Міжнародним валютним фондом щодо тієї підтримки, яку МВФ може надати для впровадження українських реформ», — повідомила помічник держсекретаря США. Адже Україна, якій зараз фатально бракує коштів, сподівається на нову програму співпраці з МВФ і фінансування розміром близько 15 млрд USD. Бо ж термін попередньої кредитної програми фонду для України, розпочатої 2010 року, закінчився в грудні 2012-го.
А позаяк США зазвичай мають великий вплив на рішення, які ухвалюються в Міжнародному валютному фонді, Вікторія Нуланд поінформувала українських журналістів, що «Сполучені Штати підтримують Україну в її перемовинах із Міжнародним валютним фондом, спрямованих на проведення реформ», так як «реформи, які Україна запроваджує в «подорожі» до Європи й у процесі своїх дискусій із МВФ, також дають основу для розширення та поглиблення взаємин із США».
Посланець Вашинґтона наголосила при цьому, що «США й Україна пов’язані узами дружби, сімейними узами, узами цінностей». «І ми можемо ще так багато разом зробити. І тому США підтримують Україну в її зусиллях і закликають її зробити ті кроки, що ще залишилися», — додала заступник держсекретаря.
А на прес-конференції після зустрічі з прем’єр-міністром Миколою Азаровим, що відбулася того ж дня, Вікторія Нуланд іще раз підкреслила, що «американський бізнес в Україні зацікавлений у підписанні Угоди про асоціацію та досягнення домовленості з МВФ за новою кредитною програмою, оскільки після цього компанії зможуть збільшити виробництво продукції в Україні й потім збільшити її продаж на ринки ЄС».

Услід за Нуланд — і Керрі
Сам державний секретар США Джон Керрі відвідає Україну в грудні ц. р. Про це під час розмови з міністром освіти й науки України Дмитром Табачником 2 листопада повідомив посол США в Україні Джеффрі Пайєтт. «Цей візит буде розглядатися як сигнал нашої підтримки України на шляху реформування», — пояснив американський дипломат.
А п. Табачнику п. Пайєтт запропонував підготувати під егідою двосторонньої Комісії стратегічного партнерства в межах візиту Джона Керрі пропозиції щодо співпраці в галузі освіти. Причому зустріч міністра та посла відбулася після підписання Меморандуму порозуміння про впровадження освітньої програми імені Фулбрайта у сфері науки і техніки. Нова програма «Фулбрайт — STEP» повністю профінансує навчання десятьох українських студентів-старшокурсників в університетах США (спеціалізація: точні науки, техніка й математика).
До слова, програма Фулбрайта — програма освітніх грантів, заснована 1946 року сенатором США Джеймсом Вільямом Фулбрайтом і фінансована держдепартаментом із метою зміцнення культурно-академічних зв’язків між громадянами США й інших країн. Серед іменитих випускників — колишній Верховний представник ЄС з зовнішньої політики і безпеки Хав’єр Солана, американський політичний і державний діяч, член палати представників США від штату Аризона Габріель Гіффордс і інші.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply