Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 30, 2022

Викриття корупції в Україні блукає владними кабінетами

Автор:

|

Травень 23, 2020

|

Рубрика:

Викриття корупції в Україні блукає владними кабінетами
Андрій Єрмак

Оприлюднення скандальних відеозаписів співбесід брата керівника Офісу президента України (ОПУ) з кандидатами на державні посади наразі ні до чого суттєвого не призвели.

Свідки підтвердили
Вищий антикорупційний суд (ВАС) повідомив 15 травня, що відхилив отриману 13-го скаргу неназваного ним заявника, котрий просив порушити кримінальну справу проти президента України Зеленського та керівника його офісу Єрмака. І бюрократично пояснив, що «заявник пропустив термін на звернення до суду зі скаргою на бездіяльність Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) щодо невідкриття кримінального провадження».
А заявник вимагав зобов’язати Національне антикорупційне бюро (НАК) внести до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомості про кримінальне правопорушення за його заявою до НАБУ від 10 квітня. У ній мовилося про створення Андрієм Єрмаком і його братом Денисом «корупційної схеми в змові з президентом щодо отримання хабара за призначення на державні посади».
Як повідомляв «Міст», 29 березня ц. р. Гео Лерос, депутат Верховної Ради України (ВРУ), виклав в Інтернеті відео, на яких Денис Єрмак та юрист Дмитро Штанько, а також позаштатний співробітник Служби безпеки України (СБУ) Сергій Шумський обговорювали призначення на посади. Згодом п. Штанько і п. Шумський заявили, що Денис Єрмак отримав за призначення головою Держгеокадастру Олександра Луцького 100 тис. USD, 10 тис. USD із яких передав братові.
Денис Єрмак підтвердив, що на плівках — він, але твердив, що вони змонтовані. За словами ж депутата Лероса, «свідки, які вели цей запис, підтвердили, коли давали свідчення в НАБУ, що все це відбувалося у змові з Андрієм Єрмаком».
Тож попри те, що ні п. Луцького, ні інших кандидатів на державні посади, чиї прізвища фігурують на плівках, нікуди не призначили, а на відеозаписах немає чітко зафіксованої передачі грошей безпосередньо Денисові Єрмаку, Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) порушила кримінальну справу «за фактом можливого зловживання впливом під час призначення осіб на посади до органів державної влади». А Державне бюро розслідувань (ДБР) — справи щодо Гео Лероса. Зокрема, за «втручання у діяльність державного діяча, вчинене особою з використанням свого службового становища й розголошення державної таємниці, що спричинило тяжкі наслідки».

Президент — недоторканний
У НАБУ розпочали розслідувати «ймовірний факт корупції в діях Дениса Єрмака». Але 23 квітня передали цю справу до поліції «через відсутність факту отримання Єрмаком грошей розслідування перекваліфікували на «шахрайство». Депутат Лерос коментував так: «Єрмак домовився зі САП, аби справу злили в поліцію і там вона буде більш контрольованою. По суті, вона в якийсь район піде і про неї забудуть».
Але автор заяви до ВАС зауважив, що в справі, на яке посилається НАК, «розслідують не ті обставини». Але ВАС не лише бюрократично пояснив, що «заявник пропустив термін на звернення до суду зі скаргою на бездіяльність НАБУ щодо не відкриття кримінального провадження», а й нагадав, що президент користується згідно зі ст. 105 Конституції правом недоторканності на час виконання повноважень. І що згідно з рішенням Конституційного суду від 10 грудня 2013-го не несе під час виконання повноважень глави держави карної відповідальності й проти нього не можна порушити справу.
«Враховуючи викладене вище, відсутні правові підстави для розгляду скарги щодо внесення до Єдиного реєстру досудових розслідувань відомостей про кримінальне правопорушення щодо президента України», — підсумував ВАС.
Бюрократизм у «справі плівок» застосували не вперше. Юридична компанія «Міллер», яка захищає Гео Лероса, повідомила 13 травня, що 22 квітня поліція, яка отримала цю справу 17 квітня від НАБУ (САП змінила її кваліфікацію зі «зловживання впливом» на «шахрайство»), передала її до СБУ. Мовляв, «заступник генерального прокурора визначив підслідність цієї справи вже за Головним слідчим управлінням СБУ».
Але Артем Ситник, директор НАБУ, визнав в оприлюдненому 14 травня інтерв’ю «Громадському телебаченню», що його підлеглі не встигли провести необхідний обсяг слідчих дій, аби з’ясувати істину в «справі про плівки». І що він не знає точно про те, чому справу забрали в ДБР, бо не читав відповідної постанови. «У таких випадках зазвичай причина наступна — відсутній злочин, підслідний НАБУ», — додав він.
За словами директора НАБУ, можливо, забирати справи було передчасним рішенням, бо детективи не виконали того, що планувалося, щоб точно встановити, що там точно відбулося. «Головна складність у відсутності доказів законності отримання цих записів. Доказ повинен відповідати такому критерію як допустимість. Це означає, що його отримали в законний спосіб. Із цим завжди проблеми, бо є систематичні вкиди в Інтернет певних записів, але ніхто не хоче брати на себе відповідальність», — пояснив він.
Михайло Подоляк, радник голови ОПУ, 18 травня запевнив: «Ніяких планів відставки Андрія Єрмака немає». Ця заява пролунала попри те, що того ж дня портал «Бабель» оприлюднив дані проведеної 11 травня експертизи поліграфолога, котрий просив не називати його ім’я. Зокрема, він встановив, що фігурант «справи про плівки» Штанько не дурив тоді, коли визнав, що справді брав участь у зборі грошей із громадян як винагороду за лобіювання їхніх кандидатур при призначенні на посади в державній службі та справді бачив процес передачі таких грошей Сергієм Шумським Денису Єрмаку, а також чув телефонну розмову і бачив листування Дениса Єрмака з, як він вважає, Андрієм Єрмаком про лобіювання призначень кандидатів.
За словами поліграфолога, п. Шумський також справді брав участь у збиранні грошей із громадян як винагороди за лобіювання їхніх кандидатур при призначенні на посади в державній службі та справді передавав такі гроші Денису Єрмаку, чув телефонну розмову і бачив листування Дениса Єрмака з, як він вважає, Андрієм Єрмаком про лобіювання призначень кандидатів.

Давні друзі
А вночі після того, як п. Штанько пройшов поліграф, він передав поліції відео з камер спостереження, на якому можна бачити, як невідомий чоловік підпалював його мотоцикл. «Вважаю, що це пов’язано із тим, що ми вчора пройшли поліграф», — заявив він.
Натомість п. Шумський повідомив, що цієї ж ночі, приблизно в той самий час йому в машину кинули гранату. Позаштатний співробітник СБУ розповів: «Я про це дізнався від поліції, яка близько 1.30 подзвонила в мої двері. Вони спитали, чи я власник такого-то автомобіля і повідомили, що сталася неприємність. Виявилося, що якийсь молодик, котрий був у чорному одязі з балаклавою на обличчі, підійшов до мого автомобіля, розбив скло на місці водія і кинув туди гранату».
За словами п. Шумського, що інцидент бачили сусіди, котрі пили пиво на подвір’ї. Вони побігли за метальником гранати, наздогнали на перехресті й узялися лупцювати, але тому вдалося втекти. Позаштатний співробітник СБУ додав: «Сусіди повернулись назад у двір, і побачили у моїй машині гранату. Викликали поліцію, вибухотехніків, приїздила кінологічна служба, начальник райвідділу поліції».
«Чека в гранаті залишилась, тому вона не вибухнула. Але поки що складно говорити, чи це помилка зловмисника, чи його мета була просто налякати. Такі дії матимуть зворотній ефект — ми рота не закриємо», — запевнив п. Шумський.
А поки бюрократи-правоохоронці передають один одному «справу плівок», стосовно голови ОПУ таки порушили кримінальну справу. Але з іншого приводу. Володимир В’ятрович, депутат ВРУ, 18 травня повідомив: «СБУ нарешті відкрила карне провадження за фактом вчинення державної зради «окремими представниками української делегації» на перемовинах у Мінську (Білорусь). Шкода, що СБУ соромиться прямо назвати прізвища вказаних у моєму зверненні «окремих представників», адже йдеться про голову офісу президента Андрія Єрмака та другого президента України Леоніда Кучму. А ще шкода, що СБУ не вчинила за законом одразу після мого звернення, і мені довелося звертатися до суду».
«Зеленський, керівник його адміністрації Єрмак і голова СБУ Баканов — давні друзі та колеги по «Кварталу 95». Одна команда, спільники. Та й рішення про дії в інтересах держави-аґресора учасники перемовин у Мінську явно не експромтом приймали. Важко вести розслідування, коли є всі шанси вийти на самих себе. Тому маємо всім миром допомогти СБУ, тримаючи цю справу в фокусі суспільної уваги», — пояснив він.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply