Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 23, 2022

Вибори в Україні скасують лише у крайньому разі

Автор:

|

Жовтень 16, 2020

|

Рубрика:

Вибори в Україні скасують лише у крайньому разі

Лікар-анестезіолог Павло Сільковський дійшов висновку, що ситуація з коронавірусом вийшла в Україні з-під контролю й повернути її назад, ймовірно, вже не вдасться.

Вмиратимуть
12 жовтня ц. р. Рада національної безпеки й оборони України (РНБО) зафіксувала вже 256 266-й випадок інфікування коронавірусом у країні й 5015-ту смерть від цієї недуги. А 10 жовтня РНБО оголосила антирекорд — 5 728 інфікувань коронавірусом за добу.
У Всесвітній організації охорони здоров’я прогнозують Україні в найближчі місяці по 9 тис. хворих щодня. Катерина Сояк, лікарка-епідеміологиня Національної експертної групи з інфекційного контролю України, пояснила: «Це цілком реальні прогнози з огляду на те, що Covid-19 має індекс контагіозності 3-4 (коли одна хвора людина заражає близько трьох-чотирьох здорових людей. — Ред.). Восени в Україні лікарні будуть заповнені хворими, адже ситуацію ускладнять грип і гострі респіраторні вірусні інфекції».
Своєю чергою, Максим Степанов, міністр охорони здоров’я України, визнав: «Від липня кількість шпиталізацій зросла всемеро. Наразі для інфікованих коронавірусом зайняті 21 тис. ліжок. В Україні їх 37 тис. Ситуація з поширенням коронавірусу серйозніша, ніж будь-коли від початку епідемії, й може швидко вийти з-під контролю. Подібна ситуація була навесні в Іспанії й Італії. І навіть їхні медичні системи не витримували навантаження».
Міністерство охорони здоров’я попередило 10 жовтня, що лікарняні ліжка першої хвилі для хворих коронавірусом заповнені на 59,4 %. Зокрема, в Донецькій області — на 107,8 %, Одеській — на 81,1 %, Луганській — на 81,1 %, Харківській — на 72,4 %. А в Києві — на 69 %.
Та киянин Олександр Кондратенко розповів напередодні у Facebook інше: «Довелося дуже довго шукати місце в лікарні для своєї матері, котрій діагностували коронавірус. Лікарні в Києві переповнені, під відділеннями стоять черги зі «швидких», які раз по раз підвозять нових пацієнтів із двостороннім запаленням легенів. У 15-й клінічній лікарні люди лежать у коридорі (за дві доби надійшло 65), 4-та забита повністю. 8-ма також. У 15-й бачив справжній жах — відсутність ліків, два градусники на все відділення тощо, це мала частина реального колапсу нашої системи охорони здоров’я».
«Уже бачимо переповнені деякі лікарні. І це створює достатньо серйозну проблему для медиків і в принципі для роботи у відділеннях, бо переповнений стаціонар — великий ризик і перехресні інфекції зокрема. У нас і справді забракне ліжок, тим більше ліжок, оснащених киснем. Тому готують нові лікарні. Наскільки їх вистачить? Не можу зараз сказати. Але є проблема і з персоналом, і з обладнанням, тож навіть у разі відкриття ліжок, в повному обсязі не всі можливо оснастити киснем, а це буде необхідно передусім», — визнала д-р Сояк.
Андрій Александрін, керівник Національної експертної групи з інфекційного контролю, пояснив: «Якщо в інфекційному відділенні, де 50 ліжок, є лише десять концентраторів, то лише десятьом «важким» пацієнтам можна надати допомогу, а 40 повільно вмиратимуть».
Відтак Павло Сільковський, лікар-анестезіолог Рівненської обласної дитячої лікарні, констатував: «Ситуація з коронавірусом тепер розвивається за якимось своїм, ніким і нічим не контрольованим сценарієм. На мою думку, ситуація вийшла з-під контролю і повернути її під контроль навряд чи вдасться. Але будь-який контрольований процес кращий за неконтрольований».

Саботуватимуть
Віктор Ляшко, головний державний санітарний лікар України, ще 8 жовтня прогнозував: «Україна може повернутися до жорстких карантинних обмежень вже за два тижні. Це у середньому інкубаційний період. Тоді я буду казати: «Погляньте, ми вийшли на це число, у нас залишилося два тижні, й у нас іншого виходу немає, крім як вводити жорсткі карантинні обмежувальні заходи».
Попри це, міністр Степанов заявив, що в Україні «не можуть ввести повний локдаун» (екстрений протокол, який забороняє людям вільно входити або залишати певні зони. — Ред.). Олексій Чернишов, міністр розвитку громад і територій України, також запевнив, що зараз мова про локдаун не йде. «Має бути баланс між вимушеними обмеженнями й економічними наслідками, до яких вони призводять», — зазначив він.
А джерело інформаційної аґенції «РБК-Україна» в Офісі президента (ОПУ) розповіло: «Перспективи локдауну не пов’язані з виборами, а відповідне рішення може бути прийняте, виходячи із статистики. Це можливо тільки при реально катастрофічній ситуації і за тотального заповнювання лікарень. Це крайній сценарій. Ключовим фактором буде заповнюваність місць у лікарнях — якщо вона перевищить 85%, доведеться йти на крайні заходи».
Джерело цієї ж інформагенції в уряді підтвердило: «Питання про локдаун не підіймають. Запровадження жорсткого карантину можливе буде лише після виборів. До виборів його все одно саботуватимуть».
Тим часом 9 жовтня в Центральній виборчій комісії (ЦВК) України підтвердили 34 випадки захворювання на коронавірус. 71 із 281 її працівників перебувають на лікарняному.
Попри це, Андрій Єрмак, керівник ОПУ, ще 4 жовтня на запитання «Чи є можливість перенесення місцевих виборів через посилення пандемії?» відповів так: «Це не обговорюється, я навіть не бачу жодних підстав говорити на цю тему. Країна підготовлена до другої хвилі пандемії. Ситуація перебуває під контролем».
А Дмитро Разумков, голова Верховної Ради України (ВРУ), 7 жовтня пояснив: «Перенесення місцевих виборів у моєму розумінні неможливе, бо законних підстав для зміни часу проведення виборів немає. Скасувати проведення виборів немає об’єктивної можливості, позаяк це норма Конституції. Вибори мають відбутися за будь-якої погоди 25 жовтня, як це й заплановано, позаяк усі процеси запущені».
«Єдиний виняток: якщо президент України підпише указ про запровадження надзвичайного або воєнного стану після рішення РНБО. ВРУ може підтримати або не підтримати пропозицію перенести вибори. Надзвичайний стан можна запровадити на 30 або 60 днів — на такий термін і можуть перенести вибори, — щоправда додав він. — Верховна Рада з цих причин не планує поки що збиратися. Поки що такі ініціативи в парламент не надходили».
Віктор Ляшко також попередив, що вибори можуть перенести лише тоді, коли в країні запровадять надзвичайний стан». Але тільки, за його словами, якщо 50 % території опиниться в «червоній» зоні, це буде підставою, щоб серйозно задуматися про доцільність проведення масових заходів, у т. ч. виборів».
А Олексій Данилов, секретар РНБО, в рамках селекторної наради під керівництвом Дениса Шмигаля, прем’єра України, з приводу запобігання поширенню Covid-19, заявив, що влада в реґіонах повинна забезпечити додаткові місця для розміщення хворих на коронавірус, а виборчий процес під час місцевих виборів має бути організований лише з урахування рекомендацій Міністерства охорони здоров’я України.

Ігор Голод

Коментарі
Богдан Петренко, заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму:
— Перенесення виборів зробить ситуацію ще гіршою для партії влади, бо її рейтинґові тенденції тяжіють до нуля. Адже на початку листопада почнуть приходити рахунки за тепло і вони будуть приходити всю зиму. Тому перенести вибори — навіть через енну хвилю епідемії — це вставляти палиці у власні колеса. Далі буде ще гірше. Тому, краще зараз узяти те, що є.

Костянтин Матвієнко, експерт корпорації стратегічного консалтингу «Гардарика»:
— Перенесення виборів уже неможливе. Вірогідно, що в окремих районах, де справді існує небезпека, можуть на якихось дільницях вибори не відбутися. Але глобально немає ні законодавчих, ні якихось інших підстав для того, щоб ці вибори скасували.

Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента»:
— Скасування виборів неможливе за Конституцією. А от перенесення дати голосування не виключаю. Гадаю, що це питання будуть вирішувати найближчого тижня, залежно від масштабів епідемії. Перенесення дати, зокрема, створює організаційні проблеми. Може йтися про перенесення дати виборів лише на кілька тижнів. Не пізніше початку грудня. Перенесення на весну викличе спротив і величезну критику.

Олександр Москалюк, експерт громадської організації «Слово і діло»:
— Виборчі штаби вже розвернуті й фактично іде активна частина виборчого процесу, не вірю, що знайдуться 226 голосів у ВРУ, принаймні, станом на зараз, щоб перенести вибори аж на весну.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply