Новини для українців всього свту

Friday, Feb. 3, 2023

ВРУ знову поставила під загрозу співпрацю України та МВФ

Автор:

|

Травень 06, 2020

|

Рубрика:

ВРУ знову поставила під загрозу співпрацю України та МВФ
Артем Ситник, голова НАБУ

Комітет Верховної Ради України (ВРУ) з питань правоохоронної діяльності рекомендував на найближчому позачерговому засідання парламенту розглянути законопроєкт, який передбачає можливість автоматичного звільнення директора Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) за притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, пов’язаного з корупцією. Всі розуміють, що йдеться про Артема Ситника, чинного главу НАБУ. Впадає у вічі й політичне розмаїття авторів ініціативи. Законопроєкт № 3133 спільно подали Олексій Гончаренко («Європейська солідарність»), Антоніна Славицька («Опозиційний блок — За життя»), Дмитро Лубінець (група «За майбутнє») й Андрій Ніколаєнко («Батьківщина»). Головним ініціатором збирання підписів за якнайшвидше винесення документу на сесію ВРУ став Олександр Дубінський, наближений до олігарха Коломойського. Проти виступили лише депутати з фракції «Голос».

План Коломойського № 2
Наразі останньою перепоною на шляху отримання чергового траншу Міжнародного валютного фонду (МВФ), без якого Україні де-факто загрожує дефолт, залишається прийняття закону щодо удосконалення деяких механізмів регулювання банківської діяльності (більше відомого, як «антиколомойський»), який, зокрема, унеможливлює повернення збанкрутілих або націоналізованих банків колишнім власникам. Як писав «Міст», 30 березня ц. р. ВРУ проголосувала документ у першому читанні, але наближені до Ігоря Коломойського депутати зареєстрували рекордні 16,3 тис. правок. Проте у ВРУ вигадали механізм, як розглянути всі правки в пришвидшеному темпі.
Зрозумівши, що заблокувати законопроєкт, швидше за все не вдасться, колишній власник «ПриватБанку» (ПБ) задіяв план № 2. Підтриманий правоохоронним комітетом ВРУ, де більшість становлять депутати від фракції «Слуга народу», законопроєкт порушує одну з попередніх вимог МВФ — незалежність керівництва НАБУ.
У чинному законі про НАБУ передбачено, що директора відомства можна звільнити лише в разі неґативного висновку незалежних професійних аудиторів, яких делегує ВРУ, президент та Кабінет Міністрів. Це — один із запобіжників, аби Бюро залишалося незалежним від політичного впливу на його керівника та могло без тиску розслідувати корупцію найвищих чиновників у країні.
На появі цього запобіжника в законодавстві наполягали міжнародні партнери України ще на початку антикорупційної реформи 2014 року. Вони надавали фінансову й інституційну підтримку Україні саме за умови того, що НАБУ та його керівник залишатимуться незалежними. Тепер же йдеться про те, що директора НАБУ можна буде звільнити за банальне адміністративне (навіть не карне) правопорушення.
«Незаконне знесення Ситника — це розрив із МВФ, адже гарантії незалежності НАБУ є вимогою попередньої програми. Її порушення зупиняє підписання нової програми з МВФ. Зупинка співпраці з МВФ дає можливість повернути Коломойському ПБ для того, щоб відкликати позови вже державного «Привату» зі США, Великої Британії та Кіпру. Всі ці справи загрожують олігарху позбавленням активів. Повернення банку дасть йому також можливість впливати на фінансову систему всієї країни та фактично тримати її в заручниках. Тому він і пропонує відвернутися від МВФ, повернувшись у бік Росії», — пише на «Українській правді» Віталій Шабунін, голова правління Центру протидії корупції.

Справа на 1 тис. USD
Торік оперуповноважені з Департаменту захисту економіки Національної поліції склали адміністративний протокол через відпочинок Артема Ситника в мисливському господарстві на Рівненщині, за який нібито заплатила інша людина, а директор НАБУ не вказав цю суму в декларації. Йшлося аж про 25 тис. грн!
Сарненський суд Рівненської області визнав п. Ситника винним в адміністративному порушенні та присудив йому штраф розміром у 3,4 тис. грн. Так директор НАБУ опинився у реєстрі осіб, котрі вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення. Зараз він оскаржує це рішення в Європейському суді з прав людини (ЄСПЛ).
«Коломойському конче потрібно прибрати Ситника. Перше, щоб закрили по нього провадження, друге — щоб справу ПБ, яку розслідує НАБУ, таки поховали», — написала у Facebook Олександра Устінова, депутатка фракції «Голос», котра входить до правоохоронного Комітету ВРУ.
У самому НАБУ цей законопроєкт вважають таким, що суперечить чинному законодавству. «Бюро звикло працювати під тиском, оскільки підслідними НАБУ особами є високопосадовці, у т. ч. народні депутати. Подібні рішення, законопроєкти, пропозиції не вперше трапляються в історії Бюро і виглядають, як чергова спроба наступу на незалежність правоохоронного органу», — йдеться на офіційний сторінці НАБУ в Facebook.
Сам Артем Ситник в інтерв’ю «24 каналу» зазначив, що у певних людей є бажання зупинити роботу НАБУ, бо вона, на думку більшості олігархів, зайшла надто далеко. «Є справи, є підозри, і деяким олігархам їх уже оголосили. В справі розкрадання коштів із ПБ перед націоналізацією є істотний прогрес. Ми рухаємося до того, щоб почати оголошувати певні підозри. Тому завдання не просто звільнити певну особу, завдання — зупинити ту інституцію, яка була створена саме для таких справ», — наголосив він.
«Ситник заважає Коломойському, та й іншим партнерам олігарха. Передусім саме НАБУ веде справу ПБ. А справа там дуже однозначна. Від самого початку саме люди Коломойського були драйверами звільнення Ситника, збирали підписи та формували інформаційне тло. Водночас створення НАБУ було частиною програми МВФ, та й боротьба з корупцією — умова безвізового режиму. І звільнення Ситника через беззаконня є нічим іншим, ніж порушення взятих на себе зобов’язань. Наші західні партнери завжди казали, що не можуть вказувати на персоналії, але вимагають поважати інститути. Зокрема, інституційну незалежність НАБУ», — написав у блозі порталу НВ Сергій Фурса, інвестиційний банкір.

Захід стурбований
Рон ван Роден, керівник місії МВФ в Україні, надіслав Офісу президента України (ОПУ) листа, в якому заявив, що через можливі зміни до законодавства про НАБУ Фонд може переглянути свої наміри щодо країни. «Будь-які законодавчі зміни, які звужують незалежність НАБУ, ми сприймаємо як відмову від попередніх антикорупційних зобов’язань і зажадаємо коригування нової програми співпраці», — йдеться в посланні. «У МВФ порадили ОПУ вплинути на процес, оскільки прийняття цього законопроєкту Україною, зупинить виконання діючої програми МВФ», — пише «Європейська правда».
Ухвалення законодавства, яке порушувало б незалежність антикорупційних інституцій, загрожує траєкторії реформ в Україні та підтримці міжнародної спільноти. Про це йдеться в заяві групи послів країн «Великої сімки» в Україні, оприлюдненій у Twitter. «США, Канада, Франція, Німеччина, Італія, Японія й Європейський Союз продовжують підтримувати незалежні антикорупційні установи України й їхню відданість справі боротьби з корупцією на найвищих рівнях. Ми підтримуємо те, чого український народ вимагав під час Революції гідності та продовжує вимагати щодня з того часу. Законодавство, яке б порушувало незалежність цих інституцій, загрожує траєкторії реформ в Україні та підтримці міжнародної спільноти», — йдеться в документі.

Ігор Берчак

До слова
Ігор Коломойський заявив, що після ухвалення закону про неможливість повернення банків колишнім власникам планує звертатися до ЄСПЛ і співпрацювати у цьому питанні з Андрієм Портновим, колишнім заступником голови Адміністрації президента-втікача Януковича. Олігарх заявив, що цей закон закриває для нього можливості судитися в Україні. «Мене пограбували, цей закон закриває мені можливості на певний час судитися в Україні, тобто можливості на відновлення справедливості вичерпані, й я можу звертатися до Європейського суду. Портнов, до речі, з цього приводу зробив якось коментар. Напевно, я до нього звернусь, щоб він нас обслуговував. І отримаємо вирок Європейського суду, що націоналізація була незаконною, треба все повернути. І що тоді? Україні стане від цього легше? Рано чи пізно стане. А так виходить, що нова влада стала спільниками минулої у цьому питанні», — зазначив п. Коломойський у коментарі «Громадському». «В мене просто забрали курку, яка несла золоті яйця і розповідають колишнім власникам, що її неправильно годували, що якби годували правильно, несла б платинові», — додав він. Також п. Коломойський відповів, чи підтримує Портнова у тому, що той регулярно подає заяви в Державне бюро розслідувань, Офіс генерального прокурора та НАБУ на Петра Порошенка та його оточення. «Не засуджую точно. Скоріше, морально я на його боці, дуже підтримую», — сказав олігарх.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply