Новини для українців всього свту

Tuesday, Oct. 4, 2022

ВРУ нарешті визначилася зі статусом Донбасу

Автор:

|

Березень 26, 2015

|

Рубрика:

ВРУ нарешті визначилася зі статусом Донбасу
Окуповані території України

Окуповані території України

Верховна Рада України (ВРУ) після тривалих обговорень прийняла внесені Петром Порошенком зміни до закону про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей. На Раді коаліції голови фракцій цілий день обговорювали з Президентом запропоновані зміни, через що пленарне засідання Ради кілька разів переносилося. Урешті-решт у парламенті за зміни до статті 10 закону про особливий порядок самоврядування (його було прийнято ще 16 березня ц. р.) проголосували 265 депутатів. Зазначимо, що змін не підтримала фракція «Опозиційного блоку», більшість депутатів якої не голосували. Фракція Юлії Тимошенко також, в основному, не голосувала. А фракція Олега Ляшка висловилася проти майже повним складом.

Суть змін полягає в уточненні, що закон набуває чинності лише після проведення на окремих територіях Донбасу позачергових місцевих виборів за українським законодавством, під повним контролем української влади і за участю незалежних спостерігачів. Крім того, 296 голосами було прийнято постанову Президента, яка визначає межі територій на Донбасі, де може бути встановлено особливий порядок місцевого самоврядування. До таких належать «території між Державним кордоном України з Російською Федерацією (РФ), урізом води Азовського моря та лінією, яка визначена додатком, що відповідає Мінському меморандуму від 19 вересня 2014 року».
Також під час засідання ВРУ схвалила постанову про визнання окремих територій Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими. За неї проголосували 280 депутатів. Відтак, окремі території Донбасу матимуть статус окупованих «до моменту виведення усіх незаконних збройних формувань, їхньої військової техніки, а також бойовиків і найманців із території України та відновлення повного контролю України за Державним кордоном України».
18 березня стало відомо, що Президент України готує нові ініціативи щодо врегулювання ситуації на Донбасі. Про це поінформував Ігор Кононенко, перший заступник голови фракції «Блок Петра Порошенка», зазначивши, що ситуація розвивається в динаміці. Водночас, він не уточнив, чого саме стосуватимуться додаткові проекти.
А 19 березня глава української держави підписав Закон «Про внесення зміни до статті 10 Закону «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей».

Ольга Скичко, ТСН

Коментарі експертів:
Юрій Палійчук, політолог:
— Виконання Мінських домовленостей у частині голосування за особливий порядок самоврядування на Донбасі — це вимога навіть не так російської сторони, як наших західних партнерів. Вони неодноразово наголошували на тому, що саме Україна має дотримуватися підписаних у Мінську протоколів.
Міністерство закордонних справ (МЗС) РФ і бойовики поставили нас у такі умови, що якщо ми не йдемо за погодженим планом, вони залишають за собою право на поновлення бойових дій. Тож вони розраховували, що ВРУ провалить голосування щодо закону про особливий порядок на Донбасі. І з огляду на те, які точилися дискусії щодо цього питання й скільки разів переносилося засідання Ради, вони були близькі до перемоги.
Але цього не сталося. Однак відбулося голосування за визнання Донецької та Луганської областей окупованими територіями. З точки зору здорового глузду, рішення – абсолютно логічне: ми цих територій не контролюємо, там немає представників української влади. За усіма визначеннями, ця територія є окупованою. Але така постановка питання, хоч як це дивно, також шкодить Мінським домовленостям. Філософія Мінських угод полягає у тому, що це — внутрішній конфлікт України з бойовиками. Визнаючи ці території окупованими, ми допускаємо відхилення від Мінських угод, у яких нічого не сказано про агресію РФ.

Володимир Фесенко, політолог:
— З одного боку, за допомогою відповідних законів потрібно визначити порядок місцевого самоврядування на цих територіях, у разі, якщо будуть реалізовані Мінські домовленості, – визначити меж цих територій. Це і є виконання Мінських домовленостей.
З іншого боку, саме формулювання «окуповані території» свідчить про те, що там певний час не можуть діяти українські закони. Тобто, тут простежується двояка позиція, але вона – досить реалістична. Однак протиріч із Мінськом домовленостями немає, оскільки на окупованих територіях просто фіксується їх нинішній стан. А термін «особливий порядок місцевого самоврядування» — це не особливий статус Донбасу, як у нас багато хто каже.
Про жоден особливий статус у Мінських домовленостях не йдеться, і зараз ніхто не має наміру фіксувати його законодавчо. Ідеться про особливий порядок місцевого самоврядування, але тільки після того, як буде виконано низку умов. Насамперед це – проведення місцевих виборів на тих умовах, які прописано в президентському законі про особливий порядок місцевого самоврядування. Таким чином, «окуповані території» — це термін, що застосовується до сьогоднішнього стану, а «особливий порядок місцевого самоврядування» — це той бажаний формат, до якого ми готові рухатися.

Олександр Мережко, доктор юридичних наук:
— ВРУ визнала частини Донецької і Луганської областей за тимчасово окуповані території. Це рішення парламенту матиме серйозні юридичні та політичні наслідки. По суті, це означає, що до цих територій продовжує застосовуватися не тільки право України, а також міжнародне гуманітарне право, у першу чергу, Женевські конвенції 1949-го, зокрема Женевська конвенція від 12 серпня 1949 року про захист цивільного населення під час війни.
Ця Конвенція застосовується навіть у тому разі, якщо одна зі сторін міжнародного збройного конфлікту не визнає стану війни. Згідно з її положеннями, Росія набуває статусу «держави-окупанта», що означає, що на неї покладається ціла низка серйозних міжнародно-правових зобов’язань. Так, РФ як держава-окупант зобов’язана тепер за допомогою всіх наявних засобів забезпечувати цивільне населення на окупованій нею території України продовольством і санітарними матеріалами (стаття 55 Женевської конвенції).
Аби гарантувати контроль над діями Росії як держави-окупанта та запобігти можливим порушенням міжнародного гуманітарного права та зловживанню своїм статусом з її боку, Україні, згідно з відповідними положеннями Женевської конвенції, належить визначити державу-покровительку. Якщо ж цього не вдасться зробити через спротив РФ, тоді Україна зможе звернутися до Міжнародного комітету Червоного Хреста, який візьме на себе захист її інтересів перед Росією.

Олександр Клюжев, аналітик громадської організації «ОПОРА»:
— Визнання Радою частини Донецької та Луганської областей окупованими територіями — це тільки початок формування стратегії спротиву невійськовим шляхом, адже Україна досі не використала всього арсеналу невійськових засобів реагування на ситуацію, яка склалася на Донбасі. І РФ це чудово усвідомлює – краще, ніж ми з вами. Такими засобами мають стати «десепаратизація» Донбасу й економічна боротьба з контрольованими незаконними збройними формуваннями.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply