Новини для українців всього свту

Thursday, Jan. 27, 2022

Володимир Гройсман розпочав підготовку до виборів у ВРУ

Автор:

|

Травень 08, 2019

|

Рубрика:

Володимир Гройсман розпочав підготовку до виборів у ВРУ

Володимир Гройсман

Український політикум ще не відхекався від президентських перегонів, як у країні фактично стартувала нова передвиборна гонитва. Це лише здається, що до осені ще далеко, насправді підготовка до виборів у Верховну Раду України (ВРУ) триває вже. Зокрема, не приховує своїх парламентських амбіцій і теперішній прем’єр-міністр Володимир Гройсман. Ще наприкінці квітня він прямо заявив про те, що бачить себе в наступному парламенті з новою політичною силою. «Однозначно, що це буде політична сила, яка об’єднає людей із гарною репутацією, людей, котрі можуть не тільки говорити, а реально робити справи для країни. Я не хочу бути статистом наступного політичного сезону, хочу бути активним, боротися за ідеї та запроваджувати їх», — заявив п. Гройсман в ефірі телеканалу ICTV.

«Українська стратегія»
Проте найбільша інтрига полягає в тому, з якою саме політичною силою зібрався підкоряти парламент теперішній прем’єр. Із ним пов’язують партію «Вінницька європейська стратегія», створену 2015 року під місцеві вибори. Але навряд чи Володимир Гройсман піде на вибори під брендом цієї мало кому відомої в Україні явно «кишенькової» партії.
Натомість у Володимира Гройсмана є ще один ресурс. У вересні 2018-го він заснував громадську організацію «Українська стратегія успіху». Правда, зараз її повна назва звучить як «Громадський рух «Українська стратегія». Також серед засновників є один із лідерів популярної за часів Помаранчевої революції організації «Пора» Євген Золотарьов, міністр Кабінету Міністрів (КМУ) Олександр Саєнко та народний депутат Вадим Денисенко з «Блоку Петра Порошенка» (БПП). Із початку травня рекламні банери «Української стратегії» заполонили міста по всій Україні.

Іти чи залишатися?
Однак як досвідчений політичний важковаговик Володимир Гройсман не поспішає. Насправді в нього є достатньо широке поле для політичного маневру. Позаяк шанси на те, що ВРУ буде розпущена і відбудуться позачергові вибори і, відповідно, сформовано новий уряд, практично відсутні, п. Гройсман цілком може залишатися на своїй посаді аж до моменту виборів 27 жовтня.
«Володимир Гройсман, провівши зустріч з новообраним президентом Зеленським, показав суспільству, що зможе домовитися з будь-яким представником чи старої, чи нової влади. До осені 2019 року він, швидше за все, залишиться на посаді. Хоча не виключено, що якісь кадрові зміни в КМУ будуть», — прогнозує політолог Наталія Білорус у коментарі «ВВС News Україна».
Водночас політтехнолог Віктор Небоженко вважає, що якби п. Гройсман залишив посаду прем’єра після інавгурації нового президента, це давало йому більші шанси на успіх у майбутньому. «Це був би сильний політичний крок. Якщо він піде, ні з ким не посварившись у новій владі і в парламенті, то стане самостійним політиком і матиме шанси потрапити до ВРУ. А далі — торги і домовленості про входження у новий Кабмін», — зауважив він.
Якщо ж Володимир Гройсман залишиться до осені, наголошує експерт, то весь негатив колишньої влади падатиме саме на нього. «І проти нього боротимуться всі — і команда Зеленського, і Аваков, і Тимошенко, і «Народний фронт», оскільки всі будуватимуть свою виборчу кампанію на критиці попередників», — додає п. Небоженко. Він також наголошує, що після того, як Володимир Гройсман заявив, що йтиме на вибори з власною політичною силою, у теперішньому парламенті йому буде все важче шукати підтримки для своїх прем’єрських ініціатив. «Йому, фактично, не буде на кого опиратися. Його стосунки з БПП — у минулому, «Народний фронт» також думає про самостійну участь у виборах на чолі з екс-прем’єром Арсенієм Яценюком», — каже політолог.
Такої ж думки тримається політичний експерт Світлана Кушнір. «Володимир Гройсман достатньо довго і добре балансував між БПП і «Народним фронтом», які насправді дуже різні, але під урядові законопроекти прем’єр їхні голоси збирав. Реформаторські закони йому вдавалося проводити і через КМУ, і через парламент. Але зараз ситуація у ВРУ може кардинально змінитися. Якась кількість депутатів, імовірно, побіжить до об’єднання на підтримку нового президента. І це може оголити фланги Гройсмана», — пояснила політолог у коментарі «ВВС News Україна».

Тандем Гройсман-Яценюк
Водночас у п. Гройсмана залишається ще й інший варіант — іти на парламентські вибори у зв’язці з уже розкрученими політичними силами. Ще на початку року активно обговорювався його спільний похід на вибори з Віталієм Кличком. Але зараз від цієї ідеї відмовилися, бо міський голова Києва хоче реанімувати УДАР, і партія піде на вибори самостійно, можливо, з Володимиром Кличком на чолі списку. Також п. Гройсмана дуже хотіли бачити в оновленій команді Петра Порошенка, яку він поведе на вибори з політичною силою «Солідарність».
«Однак сам Володимир Гройсман не надто хоче продовжувати співпрацю з екс-президентом. І його підтримка Петра Олексійовича як кандидата в Президенти на з’їзді взимку була радше вимушеним, ніж бажаним кроком. Тоді п. Гройсмана «схилили до миру» справою проти його найближчого соратника, колишнього в. о. глави Фіскальної служби Мирослава Продана. Крім цього, у теперішнього глави уряду були розбіжності і з іншими впливовими членами команди п. Порошенка — народним депутатом Ігорем Кононенком і генеральним прокурором Юрієм Луценком. Тому у спільне плавання п. Гройсмана і п. Порошенка не віриться», — пише інтернет-видання «Апостроф».
Натомість більше шансів побачити на парламентських виборах восени ц. р. тандем Гройсман-Яценюк. «Стосунки між Володимиром Гройсманом і Арсенієм Яценюком особливі. Саме пропозицію керівника КМУ Яценюка прийняв тодішній мер Вінниці і став віце-прем’єр-міністром — міністром реґіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства. Хоча, подейкували, що до Києва його запрошували і Віктор Ющенко, і Віктор Янукович. Та Володимир Гройсман став наступником Арсенія Яценюка після його відставки», — пише «ВВС News Україна».
Хоча й сам п. Яценюк також воліє не квапитися. Зрештою, і партія «Народний фронт» зараз переживає не найпростіші часи. Інсайдери всередині політсили розповідають про фактичний розкол. «Люди у фракції розділилися на три групи — група міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, яка стала дрейфувати в бік Володимира Зеленського, група спікера Андрія Парубія та секретаря Ради з національної безпеки й оборони Олександра Турчинова, котрі скоріше підтримують Петра Порошенка, і група Арсенія Яценюка, яка й хоче об’єднання з Гройсманом», — пише «Апостроф».
Цікаво, що й один, й інший, судячи з усього, плекають прем’єрські амбіції. «Як і Володимир Гройсман, Арсеній Яценюк безумовно йтиме на парламентські вибори. Він був не гіршим прем’єром, ніж п. Гройсман. В експертному середовищі, та й серед виборців ці два прем’єри виглядають рівнозначно. І кожен із них, ідучи у парламент, має амбіції стати керівником уряду. Ну, не міністром же чи мером Вінниці», — каже Віктор Небоженко.
В будь-якому разі парламентські перегони вже розпочалися. Ймовірних політичних комбінацій «під вибори» може бути безліч. А з огляду на відсутність у команді новообраного президента досвідчених кадрів (принаймні, до інавгурації їх ніхто не називає), управлінський досвід п. Гройсмана цілком може стати в нагоді новому главі держави.

Ігор Берчак

До теми
Міністр закордонних справ України Павло Клімкін повідомив, що провів «дуже хорошу зустріч» і Володимиром Зеленським і має намір запропонувати йому свою відставку. «Мене ніхто не звільнятиме, оскільки у нас повинна бути політична культура. У політичній культурі — й я вважаю, це буде правильним — дозволити новому президенту вибрати тих, із ким він повинен працювати в таких сферах, як зовнішня політика й оборона. Звісно, я повинен запропонувати новому президенту свою відставку, й я це, безумовно, зроблю. Я вже казав, що у мене є свої плани, в т. ч. політичні», — цитує п. Клімкіна інформаційна аґенція «Інтерфакс-Україна».
Свою чергою, Юрій Луценко заявив: «Мені важко працюється, але я працюю чесно. На цей момент не бачу ні юридичних, ні моральних підстав писати заяву про відставку, а закон про прокуратуру передбачає зміну генпрокурора лише у двох випадках — коли він сам хоче піти або коли парламент хоче, щоб він пішов». Водночас, за словами п. Луценка, якщо парламент висловить йому недовіру, то він буде сприймати це цілком спокійно. «Я готовий до цього. Наслідки знаю, збір підписів за мою відставку ініціювали, він розпочався. За даними за минулий тиждень — аж 19 підписів зібрали. Як тільки буде 150, поговоримо окремо», — додав п. Луценко.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply