Новини для українців всього свту

Wednesday, Sep. 28, 2022

Візит Джона Керрі

Автор:

|

Березень 13, 2014

|

Рубрика:

Візит Джона Керрі

Першим із-поміж керівників зовнішньополітичних відомств країн Заходу столицю України після зміни влади відвідав американець.

Зворушив Майдан
Свій перший візит в Україну державний секретар США  розпочав 4 березня ц. р. із відвідин вулиці Інститутської в Києві, де в лютому від куль силовиків гинули повстанці проти режиму Януковича. Тому квіти та свічки задля вшанування героїв «Небесної сотні» туди продовжують приносити громадяни не лише України, а й багатьох інших держав.
Як і вони, п. Керрі  запалив на Інститутській свічки й поклав червоні троянди, причому від імені як президента США, так і всього американського народу. Державний секретар США сказав, що на цій вулиці люди вмирали, відстоюючи своїх права, честь і гідність: «Те, за що вони так сміливо стояли, – я це кажу з усією впевненістю, – не можна вкрасти за допомогою куль чи вторгнення, мовчати про це не змусять убивці на дахах. Це — дещо істинне. Це називається свободою».
Того ж дня на брифінгу в Києві Джон Керрі, говорячи про відвідини Інститутської, зізнався, що «був зворушений обстановкою на Майдані». Американський посадовець розповів також: «Було неймовірно побачити барикади, шини, дроти, побачити місця, куди влучили кулі. Люди все ще стоять поруч із вогнем. Я побачив будинки, із яких стріляли, і фотографії тих, хто загинув, людей, які віддали своє життя за майбутнє України. Це було дуже зворушливо — підійти до українців, котрі там зібралися. Вони висловлювалися за те, щоби не повернутися назад до того життя, яке було за Януковича».

«Так, я бачу це»
Саме на вулиці Інститутській у Києві Джон Керрі спілкувався не лише з учасниками трагічних подій, а й із представниками Всеукраїнської ради Церков і релігійних організацій. Зокрема, владика Святослав (Шевчук), глава Української греко-католицької церкви (УГКЦ), подякував високопосадовцеві зі США за приїзд в Україну й попросив про міжнародну підтримку для українського народу й української влади.
Оскільки на зустрічі з державним секретарем США були присутні представники єврейської, мусульманської спільнот і християнських Церков України, Блаженнійший Святослав звернув його увагу на те, що в Україні немає міжконфесійного чи міжетнічного протистояння. Джон Керрі відповів на те: «Так, я бачу це».
Американський чиновник також відзначив величезну миротворчу роль Церков в Україні. Як переповів згодом предстоятель УГКЦ, він «сказав, що в складний період, який переживала Україна останнім часом, українські Церкви показали себе дуже важливими та діяльними в справах забезпечення миру й злагоди в країні між різними Церквами, різними частинами України та різними народами, які її населяють».

Не лише моральна підтримка
Однак Джон Керрі не обмежився відвідинами вулиці Інститутської й висловленням моральної підтримки українцям — він ще й спростував під час прес-конференції закиди президента Російської Федерації (РФ) про нібито «насильницький характер протестів у Києві, які призвели до наростання хаосу та насильства в країні, а також про нелегітимність чинної української влади».
Державний секретар США наголосив, натомість, що під час протестів в Україні не було сплеску злочинності та мародерства, і нагадав, що парламент одностайно підтримав призначення чинного Кабміну, підкресливши, що за уряд проголосували навіть члени партії президента-втікача Януковича. За словами чиновника, закиди Росії про нелегітимність нової української влади не підтверджуються «жодним вірогідним доказом», а під час перебування в центрі столиці України він «не бачив жодної людини, що була би залякана, окрім хіба що можливою загрозою з боку Росії»
Джон Керрі повідомив також, що розмовляв із виконувачем обов’язків президента України Олександром Турчиновим, прем’єр-міністром Арсенієм Яценюком, депутатами парламенту, релігійними лідерами та мітинґувальниками на Майдані Незалежності й запевнив їх усіх, що «США заперечують закиди РФ щодо нелегітимності чинного уряду й тісно співпрацюватимуть із чинною українською владою, нададуть Україні фінансову й технічну допомогу та підтримають її в пермовинах щодо досягнення угоди з Міжнародним валютним фондом».
При цьому керівник американського зовнішньополітичного відомства особисто підтвердив намір США надати Україні 1 млрд USD фінансової допомоги, додавши, що «наразі американська влада перебуває на етапі визначення щодо того, якими є першочергові потреби України».

«Ми стоїмо з українцями»
І якщо одразу після відвідин вулиці Інститутської державний секретар США лаконічно написав у на своїй Twitter-сторінці: «Ми стоїмо з українцями за їхнє самовизначення», то на прес-конференції того ж дня він висловився вже конкретніше: «Ми є свідками великих перетворень, що відбуваються в Україні. І в цих перетвореннях ми підтримуємо народ України. Народ України хоче одного: права визначати власне майбутнє — мирно, політичним шляхом, в умовах стабільності, і США підтримують українців, як упродовж усіх 22 років, і доможуться відновлення їхнього права».
«Тепер, — заявив Джон Керрі, — за свободу бореться інша частина України, але їй протистоїть уже не внутрішній суперник, а зовнішній». Так він відреагував на вторгнення російських військ на терени українськоїдержави, підтвердивши в Києві несприйняття Вашинґтоном дій Москви в Криму та на сході України. Держсекретар США заявив із цього приводу: «Якби мова справді йшла про загрозу російському населенню Криму, то є безліч варіантів вирішення цієї стурбованості дипломатичним шляхом».
До слова, щирість публічних намірів Росії поставив під сумнів і Барак Обама, ствердившчи: «Той факт, що ми, як і раніше, бачимо солдатів за межами їхніх казарм, свідчить, що події в Криму не є наслідком заявленої турботи про етнічних росіян чи російськомовних українців. Це – свідчення того, що Росія шляхом застосування сили намагається впливати на сусідню країну».
Своєю чергою, п. Керрі повідомив на брифінґу в Києві, що він прибув в Україну за вказівкою президента Обами, щоби цілком чітко заявити, що США прагнуть деескалації конфлікту в Криму та його вирішення мирним шляхом. Він наголосив при цьому: «Сполучені Штати засуджують порушення РФ суверенітету України та її територіальної цілісності, що цілковито суперечить зобов’язанням Росії за Статутом ООН, Гельсінським прикінцевим актом ОБСЄ, її базовим договором з Україною 1997-го та Будапештським меморандумом 1994 року. Ці дії РФ становлять загрозу мирові та безпеці України й усього реґіону. Якщо Росія не зробить негайних і конкретних кроків до зниження напруги, наслідки для відносин США з РФ і її міжнародного становища будуть глибинними».

У конфлікті з Москвою — на боці Києва
Однак державний секретар не тільки засвідчив підтримку Сполученими Штатами українців і закликав РФ припинити військову аґресію, а й застеріг її, що інакше їй загрожує глобальна ізоляція. Джон Керрі попередив Москву про нові санкції проти неї, якщо вона не змінить своїх дій в Україні, заявивши: «Якщо Росія не піде на деескалацію, якщо не побажає працювати безпосередньо з урядом України, на що ми сподіваємося, то нашим партнерам не залишиться абсолютно ніякого вибору, окрім як приєднатися до нас у розширенні кроків, яких ми вже вжили з метою ізолювати РФ політично, дипломатично й економічно. Наголошу для керівників Росії: це – не те, чого ми хочемо, а те, що нас змусять зробити дії РФ. У нас є багато варіантів, є багато інструментів, які можуть використати президент США й президенти інших країн. Однак ніхто з нас не бажає ескалації та виникнення конфронтації, із якої неможливо знайти вихід. У підсумку ви фактично опинитеся в ситуації, із якої не буде виходу. Цього нам дуже не хотілося б».
Джон Керрі також відзначив новий уряд України за надзвичайну стриманість перед цілком очевидною загрозою цілісності держави та нападами на її суверенітет і додав, що «США закликають український уряд і далі чітко підтверджувати свій обов’язок захищати права всіх українців і виконувати свої міжнародні зобов’язання, як він це робив від початку кризи». Державний секретар США повідомив також на брифінгу в Києві, що 4 березня мав телеконференцію з колегами з усього світу з метою скоординувати подальші дії й усі вони були єдиними у своїх оцінках і надалі близько співпрацюватимуть задля підтримки України та її народу в цю історичну годину.
Джон Керрі також поінформував, що наступними днями розпочнуться термінові консультації в Раді безпеки ООН, Північноатлантичній раді й Організації з безпеки та співпраці в Європі, щоби захистити основні, критично важливі для дотримання міжнародного миру й безпеки засади.
США, запевняє п. Керрі, вважають за необхідність міжнародну присутність в Україні представників ООН або ОБСЄ для збору фактів, спостереження за порушеннями чи зловживаннями й захистом людських прав. Тому, додав державний секретар США, «Вашинґтон спрямує всі зусилля на те, щоби знайти спосіб рухатися вперед з урахуванням інтересів і російської сторони».
Джон Керрі, перебуваючи в Києві, також наголосив: «Саме дипломатія й повага до суверенітету, а не одностороннє застосування сили, може вирішити суперечки такого роду у XXI ст. Президент Обама і я хочемо чітко сказати Росії й усьому світові, що ми не намагаємося добитися конфронтації — є кращий спосіб». Також Джон Керрі скасував раніше запланований візит у Москву та вирушив до Лондона.

Ігор Голод

До слова
США скерували в напрямку до Чорного моря авіаносець USS George H. W. Bush, з огляду на інвазію російської армії до Криму. «У відповідь на російське вторгнення США відправили ударну групу на авіаносці в напрямку Чорного моря, щоби змогу реагувати на розвиток подій на Кримському півострові в Україні», — ідеться в повідомленні сайту Turner Radio Network RSS Feed. Авіаносець супроводжують 17 інших кораблів і три субмарини. George H. W. Bush перевозить на своєму борту 90 літаків, серед них – гвинтрокрили різних типів і кілька винищувачів F-22 Raptors. Кожна субмарина має 24 ракетні шахти для запуску ядерних боєголовок. Радіус дії авіаносця — 2 тис. км. Він зупинився за 600 км від Криму. А корабель із його «почту» Truxtun підійшов іще ближче.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply