Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 24, 2021

Візит до Києва державного секретаря США

Автор:

|

Лютий 05, 2020

|

Рубрика:

Візит до Києва державного секретаря США
Майк Помпео та Володимир Зеленський

Офіційний візит керівника зовнішньополітичного відомства Сполучених Штатів до Києва, який уже не раз відкладали, таки відбувся 30-31 січня ц. р.

Напередодні
Офіційно метою візиту Майка Помпео до України називали обговорення питань європейської безпеки. Однак багато спостерігачів заявили про загрозу чергових тіньових домовленостей на користь Дональда Трампа.
26 січня у своїй статті для The New York Times Вільям Тейлор, котрий двічі побував послом США в Києві, написав, що американці справді стурбовані Україною та війною на Донбасі. А якщо хтось із американців поки що не перейнявся цією країною і цією війною, то це неодмінно треба зробити якомога швидше. «Україна захищає себе і Захід від нападу Російської Федерації (РФ). Якщо Україна досягне успіху, ми доб’ємося успіху. Стосунки між Сполученими Штатами й Україною є ключем до нашої національної безпеки, й американці повинні дбати про Україну», — зазначив він.
28 січня журнал Foreign Policy помістив статтю Курта Волкера, колишнього спеціального посланця Державного департаменту США у справах України. Дипломат вважає, що процес імпічменту нашкодив стосункам Вашинґтона з Києвом і візит п. Помпео має стати приводом для відновлення американської підтримки Україні.
Він упевнений, що американська підтримка Україні особливо потрібна і що мова йде про інтереси самої Америки. «Якщо США зможуть зупинити та змусити зійти з ходи російську аґресію в Україні, то вони зможуть запобігти такому і в інших місцях, зокрема щодо теперішніх союзників по НАТО, яких Сполучені Штати зобов’язані захищати», — зазначив п. Волкер і додав, що успішність України є ключовим фактором у перетворенні Росії на демократичну країну.
А 29 січня газета The Washington Post написала, що візит п. Помпео до України припадає на дуже незручний момент. Політична еліта України дуже засмучена негараздами в американсько-українських відносинах через слухання в рамках імпічменту президента США. «Навіть якщо Майк Помпео і пообіцяє Володимиру Зеленському зустріч у Білому домі, то обов’язково постане питання, чи запропонував він щось корисне Дональду Трампу натомість», — зазначило видання.

Зустрічі
Після прильоту до Києва високий гість зустрівся з Вадимом Пристайком, міністром закордонних справ України, митрополитом Епіфанієм, главою Православної церкви України, і, певна річ, із Володимиром Зеленським.
За підсумками цієї зустрічі президент і глава Держдепартаменту дали спільну прес-конференцію. На ній п. Зеленський заявив, що Україна готова розвивати нові форми партнерства зі США в сфері безпеки. Він зазначив, що США були, є і будуть ключовим союзником в захисті суверенітету України. Президент також висловив побажання, щоб Сполучені Штати були більше залучені у врегулювання ситуації на Донбасі.
Крім цього, український лідер заявив, що готовий відвідати США будь-коли, якщо у нього буде пакет важливих для України домовленостей, які він зможе там підписати. За його словами, передусім розглядають перспективу підписання вигідних Україні домовленостей, «щоб кожне слово не просто було слово політичного мандрівника, як це було багато років в нашій країні і відбувається в інших країнах». «Якщо у нас є важливий предмет розмови, крім стратегії і тактики, а дуже важливі речі, про які ми можемо домовитися й які ми можемо підписати, то я готовий їхати хоч завтра», — сказав п. Зеленський.
На що Майкл Помпео дипломатично відповів, що президент Трамп зустрінеться з ним, коли настане відповідний час, але жодних умов для офіційного візиту президента Зеленського до Вашинґтона не було і немає. Він також зазначив, що впевнений у зустрічі президентів Трампа та Зеленського і додав, що українському президенту завжди будуть раді в Білому домі. «Просто нам треба знайти відповідний час, відповідні можливості для цієї зустрічі. Ми хочемо переконатися в тому, що це відбудеться в той час, коли буде показаний значний прогрес. Між нашими країнами є багато роботи. Наші команди обговорюють всі ці можливості. Ми бачимо економічні можливості для американських підприємств», — додав державний секретар США.
Також згадали на спільному брифінгу і про торгівлю. Зокрема, п. Зеленський заявив, що Київ сподівається, що США зможуть прибрати торгові обмеження для України, наприклад, захисні мита на імпорт сталі в розмірі 25 %. Президент України також сподівається на участь американських компаній у розробці ділянок чорноморського шельфу. Він також розповів, що «Укрзалізниця» веде перемовини зі США про закупівлю партії локомотивів. «Я впевнений, що 2020-й стане роком, в якому ми відчутно збільшимо інвестиційну та торгову співпрацю між Україною та США. Ми зацікавлені разом із американською стороною посилити розвиток залізничної галузі України», — запевнив президент.

Наслідки
Після Києва Майк Помпео подався до Білорусі, Казахстану й Узбекистану. І саме в Мінську він зробив найважливішу заяву щодо України. Держсекретар зазначив, що Україна та РФ повинні самі вирішити конфлікт між собою. На зустрічі з Володимиром Макеєм, міністром закордонних справ Білорусі, американський гість усе ж пообіцяв, що Сполучені Штати будуть сприяти пошуку шляхів вирішення цього конфлікту. «Цей саме те питання, в якому треба брати участь всій Європі, всьому світу для його вирішення. Усе, що ми в Сполучених Штатах зможемо зробити, ми зробимо», — наголосив п. Помпео.
На що міністр Макей заявив, що Білорусь готова надати майданчик для будь-яких зустрічей і перемовин. Він підкреслив, що білоруська сторона підтримує будь-які формати, в т. ч. за участю США, якщо вони допоможуть вирішити кризу. «Але для цього має бути щира зацікавленість усіх залучених у цей конфлікт сторін», — сказав керівник білоруського зовнішньополітичного відомства.
Свою чергою, Тімоті Снайдер, відомий американський історик, котрий спеціалізується на Східній Європі, опублікував серію твітів, у яких пояснив важливість України для США:

  1. Україна впродовж століття була і залишається сигналом майбутніх політичних тенденцій. Саме вона була центром воєн після Першої світової, які завершилися створенням СРСР.
  2. Сталін бачив Україну житницею для модернізації Радянського Союзу. Його політика призвела до загибелі мільйонів жителів України від голоду.
  3. Для Гітлера Україна була житницею для створення Німецької імперії. Його бажання відібрати Україну в СРСР призвело до Другої світової війни.
  4. Радянський Союз розпався, позаяк українці проголосували за незалежність. Незалежна Україна — це шанс, що Росія не стане імперією.
  5. Якщо Україна залишиться демократією, то росіяни можуть повірити в те, що і РФ може бути демократичною.
  6. У ХХІ ст. Україна перебуває в центрі двох головних викликів сучасної політики: олігархії та діджиталізації. Це основні проблеми в судовому процесі над олігархом-початківцем президентом Трампом, котрий вигідно використовує інтернеткампанії.
  7. Коли Росія вторглася в Україну 2014 року, її основні успіхи полягали в інтернетпропаґанді. Коли РФ втрутилася в американські вибори, вона використовувала ті ж інструменти, що і в Україні.
  8. Олігархія — глобальна. Політика США колись була спрямована на підтримку права в Україні. Політика Дональда Трампа полягає в підтримці беззаконня в Україні. Але справжні олігархи його перевершили.
  9. Російські й українські олігархи використовують п. Трампа. Своїм одуренням вони підживлюють прагнення господаря Овального кабінету стати справжнім олігархом. Саме зловживання президента Трампа американською міццю для реалізації своєї фантазії призвело до його імпічменту.
  10. Наш імпічмент — це перевірка, чи зможуть американські демократія і закони дати відповідь олігархії й інтернетпропаґанді. Америці краще повчитися в України і підтримати верховенство права та фактологічну доцільність у цій країні. Це в наших власних інтересах.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply