Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 24, 2021

Війна між Зеленським і Кличком триває

Автор:

|

Серпень 28, 2021

|

Рубрика:

Війна між Зеленським і Кличком триває
Віталій Кличко

Візит до Києва Анґели Меркель, канцлерки Федеральної Республіки Німеччина, ознаменувався внутрішнім скандалом. Віталія Кличка, міського голову української столиці, президентська служба охорони не впустила на летовище, де він мав доєднатися до делегації, що зустрічала високу гостю. «Прибув в аеропорт «Бориспіль», де, за протоколом як мер столиці мав зустрічати Анґелу Меркель. Як це було і під час її минулих візитів до Києва. Але цього разу мене не пустили. Силою прориватися, звісно, не буду», — поскаржився п. Кличко. За його словами, така ситуація в його кар’єрі сталася вперше. «Цікаво: в «проєвропейському» Міністерстві закордонних справ України вирішили терміново порушити протокольні заходи? Чи отримали команду і так тремтіли, що влаштували такий цирк?!». У президента одразу заходилися все спростовувати. «Кличко як завжди фальш стартанув, — заявив порталу Liga.net Михайло Подоляк, радник глави Офісу президента України (ОПУ). — Буквально через кілька хвилин після поспішної істерики, його безболісно пропустили до трапу».
Як повідомляв «Міст», Анґела Меркель попрощалася з Україною.

Розділяй і володарюй
Насправді несуттєво, в кого там була істерика і скільки часу вона тривала. Важливо, що протистояння президента та мера столиці вчергове вихлюпнулося в публічну площину. Як писав «Міст», у травні ц. р. низку комунальних підприємств, підпорядкованих Київській міській державній адміністрації (КМДА), обшукали силовики. Також обшук відбувся вдома в Артура Палатного, голови виконавчого комітету політичної партії «УДАР».
Сам п. Кличко «наїзд» силовиків прокоментував украй емоційно. Не скупився на емоції й п. Зеленський, заявивши що столичний керівник «дуже неправильно публічно поводиться». Однак, у розпал дискусії президент не втримав язика за зубами і проговорився про свої приховані плани. «Мене нічого не пов’язує з паном мером, крім одного, що голова КМДА є вертикаллю президента, хоче він цього чи не хоче, це так і є», — заявив президент.
Віталій Кличко і справді одночасно посідає дві посади — міського голови Києва (обирається на виборах) та голови КМДА, котрого призначає своїм указом президент. Ще влітку 2019-го з’явилися перші чутки про те, що в Зе-команді вирішили розділити повноваження мера та голови столичної адміністрації. В такому разі вся виконавча влада мала б перейти людині президента, яку він призначив би своїм указом, а мер Кличко залишався б такою собі «англійською королевою» з представницькими функціями.

50 «слуг» на одну посаду
Наступного дня після інциденту в «Борисполі» цю ідею знову озвучив Олександр Корнієнко, перший заступник голови фракції «Слуга народу» (СН) у Верховній раді України (ВРУ), який повідомив, що в парламенті думають над змінами до законодавства щодо управління Києвом. Він зазначив, що є корінним киянином «і ми не таким Київ собі бачимо — центр може нас киян і влаштовує — мости скляні з’являються, але коли виїжджаєш на периферію, там уже починаються проблеми і логістичного характеру, і організаційного, і з житлово-комунальним господарством».
За його словами, нещодавно виявили факти, що парти в одну з київських шкіл продавали за завищеними цінами. І цими питаннями мають зайнятися правоохоронні органи. «Жодних звинувачень щодо голови КМДА не лунало, а все стосується людей, яких він призначав — але якщо ти призначаєш людей, які крадуть і заробляють на партах в школу, то треба, мабуть, краще підходити до кадрової політики», — вважає п. Корнієнко.
Він наголосив, що необхідно переглянути законодавство, яке стосується управління Києвом: «Бо йдеться не про персоналії, зокрема Віталія Кличка, а йдеться про питання управління містом». За словами п. Корнієнка, в цьому питанні закладена серйозна суперечність, яка, зокрема, полягає в тому, що «в будь-якому місті голову міськдержадміністрації призначає президент за поданням Кабінету Міністрів України (КМУ), а в Києві якась зовсім своя історія, коли голова міської ради, якого обрали люди, автоматично стає головою КМДА». Депутат додав, що в такій ситуації голова КМДА не відповідає ні перед КМУ, ні перед президентом. Політик наголосив, що цю ситуацію треба виправляти.
За його словами, потрібна реформа системи управління Києвом, оскільки питання зміни голови КМДА, на його думку, прерогатива ОПУ. «Ми чекатимемо від них певних пропозицій. Що стосується конкретних кандидатур, можу назвати 50 осіб лише з нашої фракції, які можуть очолити КМДА й абсолютно професійно керувати містом. У нас є колишні мери та фахівці з місцевого самоврядування. Тобто, у нас точно є ті, хто можуть управляти великими об’єктами реґіонального плану», — наголосив п. Корнієнко і нагадав, що зараз на другому читанні у ВРУ перебуває проєкт закону, який стосується даного питання, але ця редакція «дуже новаторська, дуже багато змін, і ми не впевнені, що місто зможе так швидко провести ці зміни».

Заплутане законодавство
Вперше рішення про об’єднання посад мера і глави КМДА офіційно погодив 2003 року Конституційний суд України (КСУ), який постановив, що КМДА має очолювати лише обраний на виборах міський голова Києва, а президент має тільки підписати указ про його призначення. Таким чином КСУ прокоментував особливості застосування положень ст. 13 Закону України «Про столицю України — місто-герой Київ».
2010-го, щоб отримати контроль над столицею, Янукович розділив ці посади, протиснувши через парламент зміни до згаданого закону, які передбачали, що КМДА є «виконавчим органом міської ради Києва, але її главу призначає президент». Як результат, ставленик Януковича Попов фактично отримав усю повноту влади в Києві, а обраний киянами Леонід Черновецький залишався номінальною фігурою.
Згодом Петро Порошенко знову об’єднав обидві посади, віддавши всю владу в столиці Віталію Кличку. При цьому, як зазначають засоби масової інформації (ЗМІ), питання, як об’єднання, так і поділу посад, вельми суперечливе, позаяк в обох випадках є норми законодавства, які конфліктують між собою. Отже, будь-яка зі сторін може затягнути справу в суді.

«Таємна зброя» наразі не спрацювала
Однак, у ситуаціях, коли передбачені законодавством норми припускають подвійне трактування, в Зе-президента є власна «таємна зброя» — рішення Ради з національної безпеки й оборони (РНБО), які останнім часом критикують юристи й експертне середовище. Наприкінці минулого тижня в ЗМІ з’явилася інформація, що буцімто п. Кличка запросили на засідання РНБО, де мали оголосити про його звільнення з посади голови КМДА. Мер іти відмовився, пославшись на брак часу. «Друзі! Мені подзвонили з ОПУ і запросили на засідання РНБО. За дві з половиною години до його початку! На жаль, фізично не зможу бути присутнім. Уже поїхав у робочу поїздку в справах Асоціації міст України на Чернігівщину», — написав п. Кличко у Facebook.
Урешті-решт, ситуації спекався Олексій Данилов, голова РНБО (до речі, сам — колишній мер, наймолодший в історії Луганська міський голова в 1994-1997 рр. — Ред.). «Не знаю, хто порадив Віталію Володимировичу, які політтехнологи, запустити таку чутку, що нібито на засіданні РНБО ми можемо знімати Кличка? Повноважень знімати Кличка з посади у нас немає. Ці повноваження є у КМУ. Ми можемо розглянути будь-яке питання на засіданні РНБО, можемо звернути увагу на стан справ, який є в місті Києві. В нас є дуже велике питання щодо води, яка є сьогодні у водогонах Києва. Це питання, яке вкрай болюче, вкрай важливе, і ми вже двічі проводили наради з представниками КМДА з цього приводу», — заявив п. Данилов.

Ігор Берчак

До слова
Володимир Зеленський анонсував відставки у КМУ. «Вважаю, що проблема тих чи інших наших міністрів у тому, що вони починають багато говорити, коли нічого показати. Так, є деякі менеджери в нашій державі сьогодні, яких потрібно дуже довго готуватися. У нас немає на це часу», — заявив президент під час інтерв’ю на одному з телеканалів. Однак не уточнив, хто саме з членів уряду може піти у відставку. Як писав «Міст», 18 травня ц. р. ВРУ відправила у відставку трьох міністрів: інфраструктури — Владислава Криклія, розвитку економіки — Ігоря Петрашка й охорони здоров’я — Максима Степанова. 15 липня добровільно пішов у відставку Арсен Аваков, міністр внутрішніх справ. Після цього Олександр Качура, депутат від СН, заявив, що у депутатів є претензії ще до трьох міністрів, у т. ч. до Дениса Малюськи, глави Міністерства юстиції. Крім цбого, активно обговорюють можливу відставку Андрія Тарана, міністра оборони.

About Author

Meest-Online