Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 16, 2021

Війна «ботоферм» в Україні: хто кого переможе?

Автор:

|

Лютий 26, 2020

|

Рубрика:

Війна «ботоферм» в Україні: хто кого переможе?
Типова ботоферма

Волонтерка Маруся Звіробій розкритикувала Володимира Зеленського за PR у Facebook і начебто організовану ним «фабрику ботів». За її словами, олігарх Ігор Коломойський шантажує президента припиненням оплати так званої фабрики ботів, що може обернутися катастрофою для рейтинґу президента.
Справді, у соціальній мережі часто можна помітити, як розхвалюють чи просто зрівнюють зі землею критикою того чи іншого політика. Складається враження, що роблять це доволі цілеспрямовано. Причому сторінки цих користувачів іноді майже порожні: без аватарок, дописів, із мінімальною кількістю друзів, ще й зареєстровані зовсім нещодавно. Тому «скидаються» на фейкові, і найчастіше такими й є.
Своєю чергою, Володимир Бородянський, міністр культури України, виніс на обговорення громадськості законопроєкт про дезінформацію, у якому передбачено: поширення дезінформації з використанням ботів та фейкових акаунтів передбачає кримінальну відповідальність і позбавлення волі на кілька років.
То чиї «ботоферми» існують в Україні, як працюють, чи триває між ними війна і хто переможе, а також те, чи може змінити ситуацію законопроєкт Бородянського у разі його прийняття, розповіли аналітик Олександр Кочеткові та політтехнологи Тарас Загородній і Денис Богуш.
— Які «ботоферми» найактивніше зараз працюють в Україні?
Олександр Кочетков: — Вперше така «любов» до ботів з’явилася у Юлії Тимошенко ще 2005 року, коли вона стала прем’єром України. Але тоді вона не платила за таку підтримку гроші, адже здебільшого це були щирі фанати цієї політикині. Тому до останньої президентської кампанії вона свідомо не витрачала грошей на підтримку прихильників. А от боти й уся ця система з’явилися у професійному сенсі та з єдиним інформаційним ядром аж 2015-го.
— Яка ця система працює і скільки за це платили?
О. К.: — Під час передвиборної кампанії, як стверджують джерела, таким провідним «фахівцям» платили від 5 до 20 тис. USD на місяць. Ідеологічне керівництво складалося з десятьох осіб. Ті, хто давали іншим завдання, трохи нижча ланка, складала десь 50 осіб. Ті, хто працювали на розповсюдження інформації, отримували 100-200 USD на місяць. Організовували ці «ботоферми» за принципом «десятників»: одна людина контролює десять акаунтів, а в кожного ще може бути до сотні акаунтів. Пересічний фейсбучний бот міг отримувати десь 500 USD за свою «роботу». На початку у цю систему задіяли щонайбільше 100-200 осіб, а от перед минулими виборами таких уже працювало щонайменше 10 тис. — це включно з людьми, котрі просто розповсюджували інформацію, тобто рядовими ботами. Займалися розповсюдженням інформації з фейкових акаунтів переважно молодь і пенсіонери, для кого ці кошти були серйозним підробітком. Проте після перемоги на президентських виборах Володимира Зеленського кількість усіх цих людей скоротили втричі, і зараз залишились лише найпотужніші лідери суспільної думки.
Тарас Загородній: — Кількість ботів у «ботофермі» залежала від завдання, яке ставили її розробнику. Зараз є компанії, які надають такі послуги і можуть підтримувати систему навіть до 20 тис. ботів — залежно від фінансування. Загалом, якщо буде фінансування — можуть і мільйон ботів створити.
Денис Богуш: — Усі політики змусили систему ботів використовувати для свого піару, бо відчули, що вона дає результат. Але згодом ефект від них став значно меншим. Бо для того, аби створити бота, треба мати сім-картку, потім цього бота «розкручувати». Та й Facebook зараз бачить, із якої ІР-адреси створюєш фейкову сторінку і може її заблокувати, якщо в тебе там уже, до прикладу, є 20 акаунтів.
— А в Зеленського є своя фабрика ботів?
Д. Б.: — Частина людей Петра Порошенка перейшла до Зеленського і зараз працюють на нього. Хоча є і частина добровільних фанатів чинного президента, котрі вважають свій вибір найкращим у світі. Загалом тут ситуація 50 х 50: у Зеленського наразі ще є багато щирих прихильників, котрі його підтримують у Мережі позитивними відгуками, також цим займаються люди з його оточення, котрі знаходять для цього фінансові можливості. Але оточення Зеленського усіма цими «ботофермами» не дуже переймається. Бо зараз новий тренд — вигідніше розкручувати та підтримувати телеграм-канали, адже цікаву інформацію там розповсюджують без грошей. Тому оточення Зеленського перейшло на телеграм-канали і саме в них «ботоферми» розповсюджують інформацію. Адже телеграм-канал наразі неможливо закрити, при цьому людина там може не «світитися».
Т. З.: — Навіть якщо у Зеленського й є «ботоферма», вона на покращення його рейтинґу не надто впливатиме, адже він наразі і без цього достатньо популярний і надто з ботами не пов’язаний. Самі ж «ботоферми» відживають свій вік, адже Facebook запровадив систему знаходження цих ботів та їхнє знищення. Тому на рейтинґ президента ця чарівна паличка не спрацює.
— Чи буде переможець у цій «ботовійні»?
О. К.: — Ніхто з них цю «війну» не виграє. Бо характерна її риса полягає у тому, що переможця мати не можливо, адже тут головне — процес. І навіть якщо чиясь «армія» і могла перемогти, то з обох сторін все робили для того, аби «війну» продовжити, бо на цьому заробляють гроші.
Д. Б.: — Загалом «ботоферми» не стільки впливають на рейтинґ політиків, скільки збільшують інформаційний хаос і чвари в Інтернеті. Хоча як елемент для перемоги «ботоферми» можна використовувати, але все ж це не суперсила. Навіть якщо у політика є тисяча і більше ботів.
— Законопроєкт Бородянського, якщо його ухвалять, вплине на існування та «роботу» «ботоферм»?
О. К.: — Бородянський і його команда запропонували законопроєкт так, як вони це бачать. Але йому одразу ж задали запитання: якщо інформацію поширює журналіст — його треба карати, а якщо чиновник, чи президент поширює якусь недостовірну інформацію, щось обіцяє і не виконує, тоді як? І Бородянський у прямому ефірі заявив, що законопроєкт не передбачає різниці між тим, інформацію поширює журналіст, чи президент. Швидше за все, якщо такий закон ухвалять, у що я не вірю, то просто перестануть фінансувати «ботоферми» і на цьому все закінчиться. Прикриють всю цю систему і шукатимуть інші можливості. Або буде так, як було за часів президентства Порошенка, коли «ботоферми» замовляли навіть у Росії. І це все «посиплеться» на нас звідти і нічого з цим наші правоохоронці не вдіють, нікого не викриють. Адже це все фінансуватимуть із офшорних рахунків.
Т. З.: — Бородянський разом із Ткаченком узагалі не зрозуміли, у що вони вляпалися. І вони не врахували одного: коли почнуть боротися з фейками, цей бумеранг повернеться проти влади. Бо тоді ловитимуть на фейках і вимагатимуть посадити і прем’єра Гончарука, й інших чиновників. Тому я не вірю, що цей законопроєкт ухвалять. Бо як точно визначити, справжній це акаунт у Facebook, чи фейковий? У цій Мережі не забороняють псевдоніми і навіть не вимагають, аби це були справжні люди. Тож я тоді визначатимуть, кого карати за порушення?
Д. Б.: — Якщо й ухвалять цей закон, то все може звестися до банального «щось на когось накопати». Зараз у Росії, наприклад, за пост в Інтернеті, саджають до в’язниці — і ми рухаємось у той бік. А, враховуючи те, що в Україні Інтернетом користується близько 22 млн осіб, із них користувачі Facebook — десь 15 млн, то це може просто звестися до вибірковості щодо конкретних осіб.
Розмовляла Марія Волошин, «Вголос»

До слова
Служба безпеки України блокувала в різних реґіонах країни діяльність розгалуженої мережі «ботоферм», обладнання яких підтримували через російські онлайн-сервіси. Зловмисники зареєстрували понад 8 тис. активних фейкових акаунтів для поширення в соціальних мережах недостовірної інформації про ситуацію в Україні, підбурювання протестних настроїв, залякування населення, розсилання повідомлень про мінування об’єктів критичної інфраструктури та здійснення інформаційних атак на акаунти українських чиновників. Частину обладнання зловмисники використовували для нелегального переправлення телефонного трафіку незаконно створених «операторів» «Фенікс» і «ЛугаКий», які функціонують на тимчасово непідконтрольних українському уряду територіях на сході країни, на мережі вітчизняних операторів. Ними користувалися «ватажки» терористів.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply